Şimdi Ara

Eski jenerasyon stereo amfiler ile yeni sinema sistemi amfilerin performans değerlendirmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Müzik dinlemek için eski jenerasyon ikinci stereo amfi almak istiyorum. Bu bağlamda araştırma yaparken pioneer vsx 520 model bir amfiye 5+1 ses sistemi dahil uygun fiyat teklifi aldım. Ne var ki bir arkadaş bu amfinin surround ses amfisi olduğunu benim istediğim stereo ses performansını veremeyeceğini söyledi bu doğru mu eğer öyleyse tavsiye edeceğiniz eski sistem stereo amfi önerileri nelerdir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Doğru kullanmak kaydı ile Pioneer VSX-520'nin stereo performansı oldukça iyidir.

• Alırsam bu amfiye 4 ohm 30 cm pioneer araba subwofer kabin bağlamak istiyorum teknik olarak uygun olurmu

• Nazzam N kullanıcısına yanıt

AV receiver'lara sadece aktif subwoofer bağlayabilirsiniz.

Elinizdeki pasif oto subwoofer'ını evde kullanmak istiyorsanız onu ayrı bir mono amfi ile sürmeniz gerekir.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt

Bu kötü oldu o zaman bu amfi işimi pek görmez dediğinizden anladığım kadarıyla

Mono amfiden kastınız araba amfisi mı kusura bakmayın konuya biraz yabancıyım

Ev için eski stereo amfi de alsanız işinizi görmez.

Ev sistemlerinde sadece aktif subwoofer'lar kullanılır.

Bu arada, oto subwoofer'ından büyük beklentiniz olmasın.

Ev ile oto ortamı hacim olarak çok farklı.

Otoda canavar kesilen bir subwoofer evde aynı neticeyi vermez.

Çözüm nedir ne yapmalıyım

Otolarda subwoofer sürmek için özel mono, yani tek kanal amfiler vardır.

Örnekler:

https://www.atakantuning.com/kategori/mono

Pro tip amfilerde de mono, tek kanal amfiler vardır.

Bunlar genel olarak enstrüman için kullanılır.

Eğer mutlaka subwoofer kullanmak istiyorsanız ikinci el ev tipi subwoofer almanız gerekir.

Kusura bakmayın biraz başınızı ağrıtıyorum ama kısacası vsx 520 ye pasif subwofer hoparlör bağlama imkanı yok mu diyorsunuz

Tekrar edeyim...

Hiçbir AV receiver'a ve hiçbir stereo amfiye pasif subwoofer bağlama imkanı yoktur.

Ev tipi sistemlerde daima aktif subwoofer kullanılır.

Bunun tek istisnası tek bir sistem olarak 5'i 1 yerde dandik sistemlerdir. Onların da zaten kendi subwoofer'ı vardır. Haricen başka bir şey takılmaz.

• Selamlar.
    Evime yeni bir Av sistem kuruyorum amfim Sony Str db840. Aktif subwoofer bağladım fakat subeoofer kendi kendine kapnıyor amfiden bir ayar mı yapmam gerekiyor. Subwoofer definitive technology pd10

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Ssametacar S kullanıcısına yanıt

Bir çok aktif subwoofer'da otomatik açılma/kapanma (auto-on/standby) özelliği vardır.

Amfiden girişine sinyal geldiği zaman subwoofer'ı açar, kesildiği zaman subwoofer otomatik olarak standby'a geçer.

Sistemi kullanırken düşük seviyeli sinyalde subwoofer standby'a geçiyorsa sorun var demektir.

İdeal olarak bu otomatik açılma/kapanma sisteminin bir giriş hassasiyet ayarı olması gerekir ama çoğunda yoktur.

Bu sistemi iptal etmek için, otomatik açılma/kapanmayı iptal eden bir anahtar vardır genellikle.

İptal ederseniz subwoofer'ı manuel olarak açıp-kapatmanız gerekir.

Bunun çözümü olarak bir master/slave grup priz kullanabilirsiniz.

Amfilerin arkasındaki 12V kontrol voltajı uygun bir giriş veya ekipman ile bir çözüm olabilir.

Subwoofer üzerinde auto on/off ayarını kapatma gibi bir ayarım yok sadece tamamen açma kapama olarak var. Yanlız subwooferi açıp kapatmakta işe yaramıyor amfiyi de kapatıp açmam gerekiyor sinyal alabilmesi için amfi yeni açıldığında sinyal gönderiyor ta ki otomatik kapanana kadar.

Subwoofer'ınız Definitive Technology PD10 mu yoksa DN10 mu?

PD10 olarak bir subwoofer internette göremedim.

Definitive Technology PF10

PF10'u da internette bulamadım. Sadece woofer'ı var.

DN10'un kullanma kılavuzunda, ki arka paneli muhtemelen sizinki ile aynı olabilir,

"The subwoofer has two Auto On/Off functions:

• Always on

• Auto on via signal (recommended)" denilmiş.

Ancak ne şekilde daima açık konuma alınabileceği belirtilmemiş.

Bu durumda bence iki seçenek var. Servise götürüp auto-on hassasiyetini artırmak, ya da tamamen iptal etmek.

Üretici firmanın basit bir anahtarlama maliyetinden kaçınmaması gerekirdi...

Şunu da deneyebilirsiniz, gerçi bir fark olmaması gerekir...

Subwoofer hassasiyetini (volüm) sonuna kadar açıp amfiden subwoofer çıkışını düşürmek, ve bir de bunun tersi olarak amfinin subwoofer çıkışını sonuna kadar açıp, subwoofer'ın volümünü kısmak... Belki bir fark oluşur.

• Bunu bi deneyeceğim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.