Şimdi Ara

Eşcinsellik Hakkında (40. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
836
Cevap
4
Favori
28.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eşcinsellik normal bir şey değildir, ama saygı duyulmak zorundadır. Kimse eşcinsel olduğu için suçlanamaz, aşağılanamaz veya yukarılara taşınamaz, eşcinsellik insanı yücelten veya aşağılayan bir şey değildir çünkü. Biz neysek eşcinseller de o, bunu anlayabilsek garip bakmayız zaten toplum olarak
  • Isimler degisir mesajlar degismez. Ayni yazilar 40 sayfada doner durur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Millet -- 19 Aralık 2012; 23:33:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaos25

quote:

Orijinalden alıntı: AnotherPlanet

quote:

Orijinalden alıntı: kaos25

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ahm3tt

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KarettaKerata

Eşcinsellik bir hastalıktır.Psikolojik veya fiziksel.Belki bin yıl sonra tedavisi kesinleşince , tedavi olan bireyler eşcinsellikten kurtulduklarına şükredecektir.
    Ama tabi tedavi olmadan önce öyle bir hayata alıştıklarından bunu bir rahatsızlık değil de bir tercih gibi millete anlatmaya çalışacaklardır.Tedavi olmayı reddedeceklerdir falan vesaire.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hayvanlarda_e%C5%9Fcinsel_davran%C4%B1%C5%9Flar

Bu hayvanlardaki de mi hastalık?

Hayvanlar hasta olmuyor mu?

Pekala bi hormonsal bir hastalik ise hayvanlarda da olur

Psikolojik ise

Hayvanlarda da olur

Garibine mi gitti

Eşcinsellik bir hastalık değilki. Ama bunu anlamanı beklemiyorum , çünkü sayfalarca hastalık olmadığını yazmışlar yine de hastalık diyorsun.O yüzden uzatmayacağım

eşcinsellik kadın-erkek hormonlarının orantısız mevcut bulunmasından kaynaklanan, psikolojik yanları da bulunan bir hastalıktır.

"1 Ocak 1993 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) eşcinselliği "Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırması"ndan çıkarmıştır. ICD-10 maddesi "cinsel yönelim, tek başına, bir rahatsızlık/hastalık olarak kabul edilemez" şeklindedir. "

Bana karşı çıkıyon da gel bir de buna karşı çık bay çokbilmiş.

Evet karşı çıkıyorum... eşcinselliğin hastalık olarak çıkarılmaısnın ve o madenin o şekilde değişmesinin farklı sebepleri var..
    anlatırdım ama şuan zamanım yok..

Ben sana söyliyim arkadaşım, anlatılacak ya da anlatacağın herhangi bir şey yok. Hemcins bireylere karşı herhangi bir ilgim yok ama eşcinsel ilişkiden hem duygusal hem de psikolojik olarak inanılmaz keyif alan insanlar tanıdım. Eşcinselliğin bir sorun olup olmadığı hakkında konuşması gerekenler biz değil zaten eşcinseller. Onlar da kendi hayatlarından son derece keyif alarak yaşıyorlar. Evlenmiyorlar, bazıları partnerleriyle geleceğe yatırım yaparak güvenli bir hayatı seçiyor bazıları da daha az güvenli ama eğlencesi daha bol olan... Neyse nerden bildiğimi sorarsanız, üniversite ortamımın çok etkisi oldu fikirlerimin değişmesinde, insanları yargılamamayı öğrenirseniz, siz de ufkunuzu genişletebilirsiniz. Şu an hala görüştüğüm 5 tane gay arkadaşım var üniversite yıllarından. 2 si partner, gayet de sağlam insanlar.
  • Bir de bir kitap aklıma geldi. Yıllar sonra akademisyen olan bir arkadaşımın tavsiyesiyle okudum. Judith Butler'ın Cinsiyet Belası kitabı. Cinsiyetin verili, sabit bir kategori olmadığını anlatıyordu kitap. Bir göz atın ve cinsellik ya da cinsiyetle ilgili sabit ve doğal olduğu iddia edilen tezlerin bir söylem ve politika şeklinde kurulduğunu birçok feminist ve psikanalistten örnek vererek açıklıyordu. Bir de Foucault'nun cinselliğin tarihi kitabı vardı. Burda da hem kurumların hem de söylemlerin farklı cinsel konumları sınıflandırması, kişileri denetlemek amacıyla bazı cinsel duruşları sorunlu ilan etmesinden bahsediyordu şu an hatırladığım kadarıyla. Bu iki kitaba göz atın -şahsen ben arada sırada hala göz atarım bu kitaplara, altını çizdiğim yerlere- ve cinselliğin o sandığınız saf ve mükemmel bir öze sahip olduğu yanılsamasını bir kenara bırakın derim. Sonra eşcinsellikle ilgili görüşlerinizi gözden geçirmenizi salık veririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaralı_Hacı -- 4 Ocak 2013; 14:14:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Illuminn

Eşcinsellik normal bir şey değildir, ama saygı duyulmak zorundadır. Kimse eşcinsel olduğu için suçlanamaz, aşağılanamaz veya yukarılara taşınamaz, eşcinsellik insanı yücelten veya aşağılayan bir şey değildir çünkü. Biz neysek eşcinseller de o, bunu anlayabilsek garip bakmayız zaten toplum olarak

Elbette kimsenin tercihini elestirmem. Hayat onun dunya onun, istedigi gibi yasasin ama beni rahatsiz etmedikce. Ben yurtdisinda yasiyorum ve burada escinsellik gayet legal. Hatta birisine escinsel ithaminda bulundugunuzda sikayet edilirseniz gozaltina alinmaniz olasi. Lakin escinsel arkadaslarinda sokaklar da, kafelerde opusup yiyismeleri de bir hayli rahatsiz edici. Yaniyaninizda esiniz ya da colugunuz cocugunuz varken hemen yan masanizda oturan dort tane escinsel bayanin nerdeyse sevisircesine umarsizca yiyismelerini ne kadar anlayisla karsilayabilirsiniz bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeanne dArc -- 4 Ocak 2013; 15:58:03 >
  • quote:

quote:

Eşcinsellik bir hastalıktır.Psikolojik veya fiziksel.Belki bin yıl sonra tedavisi kesinleşince , tedavi olan bireyler eşcinsellikten kurtulduklarına şükredecektir.
    Ama tabi tedavi olmadan önce öyle bir hayata alıştıklarından bunu bir rahatsızlık değil de bir tercih gibi millete anlatmaya çalışacaklardır.Tedavi olmayı reddedeceklerdir falan vesaire.

Bir veteriner olarak konuya gireyim; hayvanlarda pedofili var, nekrofili var, tecavüz var, cinayet var, ensest ilişki var. Ama her birinin bilimsel ve mantıklı açıklaması var. O halde doğada da eşcinsellik gibi sapıkça şeyler var diye tüm sapıklara özgürlük hakkı var densin, sübyancılar tecavüzcüler hapisten çıksın vs. İnsanı insan yapıp hayvanlardan ayıran toplum ve ahlak kurallarıdır sizler hayvan gibi yaşamak istiyorsanız orasını bilemeyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bombacı Mülayim -- 9 Ocak 2013; 15:01:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bombacı Mülayim

quote:

quote:

Bir veteriner olarak konuya gireyim; hayvanlarda pedofili var, nekrofili var, tecavüz var, cinayet var, ensest ilişki var. Ama her birinin bilimsel ve mantıklı açıklaması var. O halde doğada da eşcinsellik gibi sapıkça şeyler var diye tüm sapıklara özgürlük hakkı var densin, sübyancılar tecavüzcüler hapisten çıksın vs. İnsanı insan yapıp hayvanlardan ayıran toplum ve ahlak kurallarıdır sizler hayvan gibi yaşamak istiyorsanız orasını bilemeyeceğim.

Eşcinsellikle diğer söylediklerini nasıl aynı kefeye koyuyorsun.Bu konu daha önce çok tartışıldı,çoğunda evrim temelli cevaplar verildi.Ancak sen direk balıklama daldığın için verdiğim örneği anlamamışsın ve saçmalamışsın.
  • eşcinsel arkadaşlarım var gayet normal insanlar, hatta çoğunuzdan daha eğlenceli tiplerdir. sebebsiz yere nefret etmeyin insanlardan boşu boşuna
  • mesajlarım kafadan neden siliniyor anlam veremiyorum konuyu da kilitleyin eğer yorum kabul edilmiyorsa, yazdıklarım hakaret mi içeriyor yoksa işinize gelmediği için mi silinmekte.

Herkes eşcinsel olursa insanoğlu neslini nasıl devam ettirecek ? ve bu mantıkla eşcinselliğin ne derece mantıklı olduğunu nasıl açıklamak mümkündür.

Eşcinsel olan kişiler tanıyorum onlara bir şey dediğim yoktur fakat eşcinsel olduğunu her yerde gösterme ihtiyacına karşıyım sonuç olarak bu bir tercih değildir ama insanların psikolojisi ile uğraşarak onları yanlış yönlendirmek doğru olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi commodore63 -- 29 Ocak 2013; 21:16:05 >
  • Konu başlığını açan kişinin sorusu oldukça ilginç. Açıkçası bu konuyu not etmek isterim, bir şekilde bu konu üzerinde araştırma yapmak istiyorum.

Bir şeyler de söylemek istiyorum ayrıca. Tüm sayfaları okumadım elbette ama genel olarak neler konuşulduğunu kavradım. Şimdi şöyle bir şey geçtiğini görmedim o yüzden bundan bahsetmek istiyorum. Feromon. İsteyen araştırsın ama kabaca özetlemek gerekirse hayvanlarda hala önemli olduğu halde insanlarda körelmiştir koku duyusu. Köpeklerin birbirlerinin poposunu kokladıklarını görmüşsünüzdür, burada amaç karşı taraftaki feromonları almaçlarla algılamaktır. İnsan bunu bilinç düzeyinde yapamaz ancak insan da buna göre kişiye tanır tanımaz güvenme, gıcık kapma ya da mesela aşk gibi duyguları oluşur. Yani çiftleşeceğimiz kişiyi kokusuna göre seçiyoruz diyebiliriz. Şu parfümlerde geyik testisi kullanıyor muhabbetinin kaynağı da budur zaten. Yani demem o ki bir kadın başka bir kadının salgıladığı feromonlardan etkileniyorsa bu onun seçeneği değildir. Hani sanki eşcinsellik yoldan çıkmışlık gibi geçiyor ama adam aşık oluyor.

Genetik mi çevre mi sorusu ayrı bir konu ancak genetik olarak eşcinsel olmakla genetik olarak eşcinselliğe yatkın olmanın farkını anlamak gerek önce. Yatkınlık. Yani hem gen hem çevre etkili. Gen mi çevre mi değil gen ve çevre demek gerek. Ha bazı durumlarda genetik o kadar ağır basar ki çevre değiştiremez, o başka. Her insan aynı derecede yatkın değil. Yalnız çevre hakkında şunu da söylemek istiyorumm ki heteroseksüelliğin normal olarak tanımladığı bir dünyada yaşıyoruz. Filmlerde kadın erkek var, anne baba birer farklı kimlik. Evlilikte karı ve koca var. Erkek mavi kız pembe. Erkek ve kız farklıdır, ilerde evlenir çocuk yaparlar. Erkeklere kaç kızın canını yakar derler. Kızlara erkekleri yaklaştırmazlar. Anlayabildiniz mi demek istediğimi? İnsanda eşcinselliğe yatkınlık varsa bile çevre onu heteroseksüelliğe iter. Çünkü "normal" odur. Bunu küçük yaş için konuşuyorum yalnız, aklını başına aldıktan sonra bunu düşünmüyorlar. Çocuk gözlemliyor ve diyor ki karşı cinsle bir şeyler yaşamalıyım. Sevgilim karşı cinsten olmalı. Genetik yatkınlık eğer minimum düzeydeyse çevreyle heteroseksüel olmaya yöneliyor zaten. Fazlaysa da bu onu geri çekilmeye itiyor. Sanki eşcinsellik demek taytını giyen makyaj yapan erkeklerin sokaklarda el ele tutuşması demek gibi algılanıyor, o yüzden tercih gibi görülüyor. Böyle bir dünyada eşcinsel olduğu için kendini kötü hisseden bir çok insan var, ancak bunun hastalık olmadığını bildikleri için bu şekilde yaşamak zorundalar. Bu zenci olmak gibi bir şey, böyle doğmuşsunuz ve birileri sizi bu yüzden dışlıyor. Ten rengini saklayamazsın ama toplumda hiç de zevk almadığın halde kadınlarla birlikte olup aile kurabilirsin. Brokeback Mountain izleyen var mı? Az çok anlar izleyen neyi kastettiğimi zaten.

Tedavi konusunda da şunu diyeyim. Ben psikoloji bölümü okuyorum yani terapilerden az buçuk anlıyorum. Eşcinsellik terapisi kesinlikle yanlış görülüyor bunu söyleyeyim. Yapan var mı var ama aynı terapi yöntemiyle heteroseksüeli de homoseksüel yapabilirsiniz gayet. Demek istediğim bu terapi yöntemi tedavi değil manipüle amaçlıdır. Çocuğum öyle olsa tedavi ettiririm diyenlere bir şey diyemiyorum. Böyle bir çevrede büyüdük biz de, dışlanmaması için, toplum tarafından normal görülmesi için ve bizim de kendi çocuğumuzu normal görmemiz için böyle bir şey yapmayı doğru bulabiliriz. Yalnız bunun doğru olup olmamasının kesin bir cevabı yok. Kimse diyemez. Topluma uyum sağlasın diye manipüle de ettirebilirsiniz çocuğunuzu. Dışlanmadan kendini kötü hissetmeden mutlu bir hayat sürer. Ama ne kadar etiktir bu? Ha o sizin düşünceniz.

Birisi eşcinsel evliliklerde çocuk sahibi olunmaması gerektiğini söylemişti sanırım. Üzgünüm ama bu konuda şunları söyleyeceğim. Şimdi bu şekilde çocuk için daha uygun bir aile ortamı sağlanacağını mı düşünüyorsunuz? Evet, belki. Yalnız şunu da hesaba katmak lazım: aile kurmak için belli koşullar gerekli midir? Eşcinseller aile kurmasın. Madem çocuğun ortalama üzeri bir hayat kurması için bunu diyoruz, belli bir ekonomik düzeyinin altındaki ailelerin çocuk yapması yasak olsun. Anne baba boşandı mı? Çocuğu evli bir aileye yollayalım. Daha sağlıklı bir ortamda büyür. Anlatabildim mi demek istediğimi? Denilen şey yanlış değil, ama sadece konu "eşcinsellik" olduğu için bu durumu değiştiremezsiniz, genel tabloda da değişiklikler yapmanız gerekir. Ama hiçbir devlet böyle yasakları getiremez. Ama maddi durumu yetmediği halde 8 çocuk doğuran var mı? Var. O zaman gay bir çift de çocuk sahibi olabilir. Önemli olan aile ortamının ne kadar mükemmel olması değil çünkü.

Bazı insanlar çok hoş yorumlar yapmışlar "eşcinsel bir arkadaşım var çok iyi çocuktur." "transseksüel bir komşum var senden benden daha iyi adam." gibi. Böyle şeyler denmesini yanlış buluyorum. Aslında toplumun sorunu bu zaten, ünvan sırasında yanlışlık yapılıyor. İki erkeğin aşkı hakkında bir filme "aşk filmi" değil "eşcinsel aşk filmi" diye bakıyoruz. Sırf bu yüzden ödül alan filmler var yahu toplum sorununa bakıyor diye. Aslında çok sıradan görülmeli. Amerikan filminde bir Çinliyi oynatmak kadar sıradan bir şey işte. Elbette eşcinsel arkadaşın iyi biri olabilir, problem eşcinsellerin kötü insanlar olması değil zaten. Problem "iyi bir arkadaşım var, kendisi eşcinsel" denmesi. Neden bu kadar ön planda olmak zorunda bu durum? Bu kadar ön planda olmasa zaten bu başlıkta bu kadar sayfalarca insan konuşmazdı, ben de bu kadar şey yazmazdım. Gereksiz yere dert ediniyoruz kendimize bu konuyu. Sonra neden gizli eşcinsellik var? Tabi var. Biri size kendini eşcinsel olarak tanıtsa kafanızda o kişinin en büyük özelliği o olacak, her hareketi ona göre yapacaksınız. İlla şiddet ve ayrımcılık olarak demiyorum bunu, bunların dışında da. Büyütlmemesi gerek aslında, doğal kalsa hiçbir sorun yok. Diyelim ki hastalık, tamam ya hastalık bitsin burda. Nedir bu kadar abartı? Sırf eşcinsle ünvanını öne koyup böyle şeyler yapmayalım arkadaşlar. Bir de hemcinsleriylse sokakta yiyişenlere laf gelmiş. Evet rahatsız edici bir şey ama bu heteroseksüel çiftler yapınca da rahatsız edici bir şey. Kimsenin parkta ben yanlarından geçerken sevişiyor olmasını istemem. Kim ister tiyatroda önünde oturduğun insanların şapur şupur birbirlerini götürmesini? Bu işin eşcinseliymiş heteroseksüeliymiş falan yok. Eşcinsellerin bir özelliği değil sokakta sevişmek. Eşcinsel ünvanını önde kullanırsanız onları bu şekilde lanse etmiş olursunuz. Bir tecavüz haberi okuyunca bir bela okuyorsanız ama eşcinsel birinin tecavüz haberini duyup on kere bela okuyorsanız bir problem var. Suç aynı suçtur. Ünvana dikkat.

Ya bir de ben o kadar bahsettim ama aslında bu konuya çok takığım. Herkes neden tek cinsel yönelimler heteroseksüellik ve eşcinsellik gibi davranıyor? Bir de transseksüeller işte. E hani biseksüeller, panseksüeller, aseksüeller? "Eşcinsellik yanlış tüm dünya eşcinsel olsa ürenemez" diyorsanız o zaman biseksüel olmak gayet doğal bir şey. Üreyebilirsin gayet de cinsel ilişkiye girerek. Ama insanlar onu da yanlış buluyor. Gereksiz kılıf uyduramaya gerek yok ayrımcılığa. Böyle bir toplumda büyümüşüz böyle düşünüyoruz işte. Kendinizi değiştirmek isterseniz bravo, istemiyorsanız da hayhay. Ama farkına varın tüm bu çeşitte insanların, sonra isterseniz sempati duymayın. Şişko insanları sevmeyenler de olabilir, doğal bir şey. Siz de heteroseksüel dışındakilere karşı antipati duyabilirsiniz. Ha ama işi ayrımcılığa sürüklerseniz orada duracaksınız. Irkçılığın lüzumu yok değil mi?

Çok da şey yazdım, yazarken bazı değinmek istediğim şeyleri de unuttum. Önemseyip okumak isterseniz sizi tebrik ediyorum ben bile üşenirim okumaya. Yalnız amacım tartışmak da değil görüş belirtmek, tutup da bir yazdığım üzerinden saldırmazsanız sevinirim.

Edit: Hatırladım neyden bahsedeceğimi yahu. Biri demişti eşcinsellik hastalıktan kaldırıldı çünkü nüfus politikası falan. Sanki nüfus politikası çok gizli yapılan şeyler. Çin'de de azaltıcı nüfus politikası var herkes bilir bunu zaten. Çok gerekirse Avrupa'da da uygulanır bu, Amerika'da da. Gizli kapaklı eşcinselliği "olmadık yerde" yasal yapmanın ne anlamı var? Gördüğü her üçgeni illuminati sanan insanlar gibi olmayın lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadow93 -- 29 Ocak 2013; 21:59:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emredici

Çok kısa bir sorum olacak. Günlerdir kafamı kurcalıyor.

Eşcinsellik eğer kalıtsal bir meseleyse, milyonlarca yıllık süreçte üreme yetisinden ırak olan bu insanlar genetik özelliklerini günümüze kadar nasıl taşımışlar?
    Seçilime uğramaları beklenmez miydi?

Teşekküler.

cekinik baskın gen olayı olabilirmi ?
  • Herkes istediği ile sevişsin kişi kendinden sorumludur neyi tartışıyorsak bu kadar. Hastalık veya değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shadow93

Konu başlığını açan kişinin sorusu oldukça ilginç. Açıkçası bu konuyu not etmek isterim, bir şekilde bu konu üzerinde araştırma yapmak istiyorum.

Bir şeyler de söylemek istiyorum ayrıca. Tüm sayfaları okumadım elbette ama genel olarak neler konuşulduğunu kavradım. Şimdi şöyle bir şey geçtiğini görmedim o yüzden bundan bahsetmek istiyorum. Feromon. İsteyen araştırsın ama kabaca özetlemek gerekirse hayvanlarda hala önemli olduğu halde insanlarda körelmiştir koku duyusu. Köpeklerin birbirlerinin poposunu kokladıklarını görmüşsünüzdür, burada amaç karşı taraftaki feromonları almaçlarla algılamaktır. İnsan bunu bilinç düzeyinde yapamaz ancak insan da buna göre kişiye tanır tanımaz güvenme, gıcık kapma ya da mesela aşk gibi duyguları oluşur. Yani çiftleşeceğimiz kişiyi kokusuna göre seçiyoruz diyebiliriz. Şu parfümlerde geyik testisi kullanıyor muhabbetinin kaynağı da budur zaten. Yani demem o ki bir kadın başka bir kadının salgıladığı feromonlardan etkileniyorsa bu onun seçeneği değildir. Hani sanki eşcinsellik yoldan çıkmışlık gibi geçiyor ama adam aşık oluyor.

Genetik mi çevre mi sorusu ayrı bir konu ancak genetik olarak eşcinsel olmakla genetik olarak eşcinselliğe yatkın olmanın farkını anlamak gerek önce. Yatkınlık. Yani hem gen hem çevre etkili. Gen mi çevre mi değil gen ve çevre demek gerek. Ha bazı durumlarda genetik o kadar ağır basar ki çevre değiştiremez, o başka. Her insan aynı derecede yatkın değil. Yalnız çevre hakkında şunu da söylemek istiyorumm ki heteroseksüelliğin normal olarak tanımladığı bir dünyada yaşıyoruz. Filmlerde kadın erkek var, anne baba birer farklı kimlik. Evlilikte karı ve koca var. Erkek mavi kız pembe. Erkek ve kız farklıdır, ilerde evlenir çocuk yaparlar. Erkeklere kaç kızın canını yakar derler. Kızlara erkekleri yaklaştırmazlar. Anlayabildiniz mi demek istediğimi? İnsanda eşcinselliğe yatkınlık varsa bile çevre onu heteroseksüelliğe iter. Çünkü "normal" odur. Bunu küçük yaş için konuşuyorum yalnız, aklını başına aldıktan sonra bunu düşünmüyorlar. Çocuk gözlemliyor ve diyor ki karşı cinsle bir şeyler yaşamalıyım. Sevgilim karşı cinsten olmalı. Genetik yatkınlık eğer minimum düzeydeyse çevreyle heteroseksüel olmaya yöneliyor zaten. Fazlaysa da bu onu geri çekilmeye itiyor. Sanki eşcinsellik demek taytını giyen makyaj yapan erkeklerin sokaklarda el ele tutuşması demek gibi algılanıyor, o yüzden tercih gibi görülüyor. Böyle bir dünyada eşcinsel olduğu için kendini kötü hisseden bir çok insan var, ancak bunun hastalık olmadığını bildikleri için bu şekilde yaşamak zorundalar. Bu zenci olmak gibi bir şey, böyle doğmuşsunuz ve birileri sizi bu yüzden dışlıyor. Ten rengini saklayamazsın ama toplumda hiç de zevk almadığın halde kadınlarla birlikte olup aile kurabilirsin. Brokeback Mountain izleyen var mı? Az çok anlar izleyen neyi kastettiğimi zaten.

Tedavi konusunda da şunu diyeyim. Ben psikoloji bölümü okuyorum yani terapilerden az buçuk anlıyorum. Eşcinsellik terapisi kesinlikle yanlış görülüyor bunu söyleyeyim. Yapan var mı var ama aynı terapi yöntemiyle heteroseksüeli de homoseksüel yapabilirsiniz gayet. Demek istediğim bu terapi yöntemi tedavi değil manipüle amaçlıdır. Çocuğum öyle olsa tedavi ettiririm diyenlere bir şey diyemiyorum. Böyle bir çevrede büyüdük biz de, dışlanmaması için, toplum tarafından normal görülmesi için ve bizim de kendi çocuğumuzu normal görmemiz için böyle bir şey yapmayı doğru bulabiliriz. Yalnız bunun doğru olup olmamasının kesin bir cevabı yok. Kimse diyemez. Topluma uyum sağlasın diye manipüle de ettirebilirsiniz çocuğunuzu. Dışlanmadan kendini kötü hissetmeden mutlu bir hayat sürer. Ama ne kadar etiktir bu? Ha o sizin düşünceniz.

Birisi eşcinsel evliliklerde çocuk sahibi olunmaması gerektiğini söylemişti sanırım. Üzgünüm ama bu konuda şunları söyleyeceğim. Şimdi bu şekilde çocuk için daha uygun bir aile ortamı sağlanacağını mı düşünüyorsunuz? Evet, belki. Yalnız şunu da hesaba katmak lazım: aile kurmak için belli koşullar gerekli midir? Eşcinseller aile kurmasın. Madem çocuğun ortalama üzeri bir hayat kurması için bunu diyoruz, belli bir ekonomik düzeyinin altındaki ailelerin çocuk yapması yasak olsun. Anne baba boşandı mı? Çocuğu evli bir aileye yollayalım. Daha sağlıklı bir ortamda büyür. Anlatabildim mi demek istediğimi? Denilen şey yanlış değil, ama sadece konu "eşcinsellik" olduğu için bu durumu değiştiremezsiniz, genel tabloda da değişiklikler yapmanız gerekir. Ama hiçbir devlet böyle yasakları getiremez. Ama maddi durumu yetmediği halde 8 çocuk doğuran var mı? Var. O zaman gay bir çift de çocuk sahibi olabilir. Önemli olan aile ortamının ne kadar mükemmel olması değil çünkü.

Bazı insanlar çok hoş yorumlar yapmışlar "eşcinsel bir arkadaşım var çok iyi çocuktur." "transseksüel bir komşum var senden benden daha iyi adam." gibi. Böyle şeyler denmesini yanlış buluyorum. Aslında toplumun sorunu bu zaten, ünvan sırasında yanlışlık yapılıyor. İki erkeğin aşkı hakkında bir filme "aşk filmi" değil "eşcinsel aşk filmi" diye bakıyoruz. Sırf bu yüzden ödül alan filmler var yahu toplum sorununa bakıyor diye. Aslında çok sıradan görülmeli. Amerikan filminde bir Çinliyi oynatmak kadar sıradan bir şey işte. Elbette eşcinsel arkadaşın iyi biri olabilir, problem eşcinsellerin kötü insanlar olması değil zaten. Problem "iyi bir arkadaşım var, kendisi eşcinsel" denmesi. Neden bu kadar ön planda olmak zorunda bu durum? Bu kadar ön planda olmasa zaten bu başlıkta bu kadar sayfalarca insan konuşmazdı, ben de bu kadar şey yazmazdım. Gereksiz yere dert ediniyoruz kendimize bu konuyu. Sonra neden gizli eşcinsellik var? Tabi var. Biri size kendini eşcinsel olarak tanıtsa kafanızda o kişinin en büyük özelliği o olacak, her hareketi ona göre yapacaksınız. İlla şiddet ve ayrımcılık olarak demiyorum bunu, bunların dışında da. Büyütlmemesi gerek aslında, doğal kalsa hiçbir sorun yok. Diyelim ki hastalık, tamam ya hastalık bitsin burda. Nedir bu kadar abartı? Sırf eşcinsle ünvanını öne koyup böyle şeyler yapmayalım arkadaşlar. Bir de hemcinsleriylse sokakta yiyişenlere laf gelmiş. Evet rahatsız edici bir şey ama bu heteroseksüel çiftler yapınca da rahatsız edici bir şey. Kimsenin parkta ben yanlarından geçerken sevişiyor olmasını istemem. Kim ister tiyatroda önünde oturduğun insanların şapur şupur birbirlerini götürmesini? Bu işin eşcinseliymiş heteroseksüeliymiş falan yok. Eşcinsellerin bir özelliği değil sokakta sevişmek. Eşcinsel ünvanını önde kullanırsanız onları bu şekilde lanse etmiş olursunuz. Bir tecavüz haberi okuyunca bir bela okuyorsanız ama eşcinsel birinin tecavüz haberini duyup on kere bela okuyorsanız bir problem var. Suç aynı suçtur. Ünvana dikkat.

Ya bir de ben o kadar bahsettim ama aslında bu konuya çok takığım. Herkes neden tek cinsel yönelimler heteroseksüellik ve eşcinsellik gibi davranıyor? Bir de transseksüeller işte. E hani biseksüeller, panseksüeller, aseksüeller? "Eşcinsellik yanlış tüm dünya eşcinsel olsa ürenemez" diyorsanız o zaman biseksüel olmak gayet doğal bir şey. Üreyebilirsin gayet de cinsel ilişkiye girerek. Ama insanlar onu da yanlış buluyor. Gereksiz kılıf uyduramaya gerek yok ayrımcılığa. Böyle bir toplumda büyümüşüz böyle düşünüyoruz işte. Kendinizi değiştirmek isterseniz bravo, istemiyorsanız da hayhay. Ama farkına varın tüm bu çeşitte insanların, sonra isterseniz sempati duymayın. Şişko insanları sevmeyenler de olabilir, doğal bir şey. Siz de heteroseksüel dışındakilere karşı antipati duyabilirsiniz. Ha ama işi ayrımcılığa sürüklerseniz orada duracaksınız. Irkçılığın lüzumu yok değil mi?

Çok da şey yazdım, yazarken bazı değinmek istediğim şeyleri de unuttum. Önemseyip okumak isterseniz sizi tebrik ediyorum ben bile üşenirim okumaya. Yalnız amacım tartışmak da değil görüş belirtmek, tutup da bir yazdığım üzerinden saldırmazsanız sevinirim.

Edit: Hatırladım neyden bahsedeceğimi yahu. Biri demişti eşcinsellik hastalıktan kaldırıldı çünkü nüfus politikası falan. Sanki nüfus politikası çok gizli yapılan şeyler. Çin'de de azaltıcı nüfus politikası var herkes bilir bunu zaten. Çok gerekirse Avrupa'da da uygulanır bu, Amerika'da da. Gizli kapaklı eşcinselliği "olmadık yerde" yasal yapmanın ne anlamı var? Gördüğü her üçgeni illuminati sanan insanlar gibi olmayın lütfen.

Helal olsun.
  • quote:

teoride evet eşcinseller de heterolar gibi görülmesi lazım ama bu toplumumuz için çok erken. arada geçilmesi gereken aşamalar sanırım, bu da zamanla olacak şeyler... ama ben inanmıyorum ki türkiyede yaşayan eşcinsellerin çoğu gerçekten eşcinsel duygular yaşıyor, kimisi karı kız bulamadığından "yapmak zorunda" kalıyor. burası zaten ayrı bir konu ama benim diyeceğim en azından anlayışla karşılansa şu aşamada yeterli bile
  • quote:

Orijinalden alıntı: KoSeKu3

quote:

teoride evet eşcinseller de heterolar gibi görülmesi lazım ama bu toplumumuz için çok erken. arada geçilmesi gereken aşamalar sanırım, bu da zamanla olacak şeyler... ama ben inanmıyorum ki türkiyede yaşayan eşcinsellerin çoğu gerçekten eşcinsel duygular yaşıyor, kimisi karı kız bulamadığından "yapmak zorunda" kalıyor. burası zaten ayrı bir konu ama benim diyeceğim en azından anlayışla karşılansa şu aşamada yeterli bile

Şu an için toplumda bu görüş sağlanamaz elbette, ne zaman sağlanır belli de olmaz. Cinsel yönelimlere karşı tutumun tarihte de farklı milletlerde ve farklı dönemlerde oldukça değişiklik gösterdiğini de kabul etmek gerek. Antik dönem Yunan ve Japon kültürünü incelersen eşcinselliğe bakış açısı bugüne kıyasla daha benimsenmiş durumda örneğin.
    İşte dediğiniz tarzda insanlar büyük ihtimalle eşcinsel değil biseksüeldir. Yani sadece kadınlara değil erkeklere karşı da belli duygu ve dürtüler beslerler zaten. O yüzden kadınlara karşı olmayan şansını erkeklerden yana kullanabilirler, normalde heteroseksüel de değildir yani bu insanlar. Gerçi toplumun geneline göre fark eden bir durum değil bu ya neyse. Bizim ülkemizde bu tarz durumların daha hoşgörülmesi için muhtemelen birkaç kuşak geçmesi gerekiyor, bu konuya önyargılar genelde aileden geldiği için önyargılarını kıran bireylerin ebeveyn oldukları zamanda olur yani ancak.
  • Homoseksualite bir hastalık olsaydı, tedavi edilmesi gereken bir sey olurdu ama bir hastalık degil, tabi bunun tabu oldugu toplumlarda bu bir hastalık sanılmakta ve bu konu karsısında sert tepkiler verilmekte.

Ve, bilimsel bilimsel diye tutturan bir forum uyesi gordum, sözum ona; bilimsel acidan insanlar da hayvandir.

Ayrıca hastalık diyip dememek icin önce hastalik neye denir onu tartısmak gerekiyor.

Amerikan Psikiyatri Birliği (APA), 1973 yılında eşcinselliği, "Akıl Hastalıkları Teşhis ve İstatistikleri Klavuzu"ndan çıkarmıştır. Günümüzde APA'nın pozisyonu, objektif ve iyi planlanmış[19] bilimsel çalışmalar ve klinik literatür doğrultusunda eşcinselliğin insanların cinselliğinin "pozitif ve normal" çeşitlerinden biri olduğudur.[20] APA'ya göre eşcinselliğin geçmişte bir akıl hastalığı olarak görülmesinin nedeni, akıl sağlığı alanında çalışan profesyonellerin ve toplumun bu konuda taraflı şekilde bilgilendirilmiş olmasıdır.[21]
    1 Ocak 1993 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) eşcinselliği "Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırması"ndan çıkarmıştır. ICD-10 maddesi "cinsel yönelim, tek başına, bir rahatsızlık/hastalık olarak kabul edilemez" şeklindedir.

Konuyla ilgili,
    Kanıt isterseniz buyrun bunlar yeterli olur sanırım, bildigim dillerden size kanıtlar sunuyorum begenmediginizi birakin oburune gecin.

Türkce
    http://tr.wikipedia.org/wiki/E%C5%9Fcinsellik#.22Hastal.C4.B1k.22_stat.C3.BCs.C3.BC

Ingilizce

http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_and_psychology

http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/sex/articles/results/handedness.shtml (Ayrıca bu konuyu acan kisinin sordugu soruyu da yanitliyor)

http://serendip.brynmawr.edu/exchange/node/33

Isvecce

http://www.rfsl.se/?p=923

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=2139082

http://www.dn.se/nyheter/vetenskap/homosexuella-faglar-bra-pa-uppvaktning (Bu escinsel kuslar ile ilgili bir haber, kus dunyasinda escinselligin yeri hakkinda makale, hatta penguenler ve zebralarda da escinselligin gozlemlendigi saptanmis )

Cince

http://www.narth.com/docs/ch-gene.pdf (escinselligi tarihsel olarak incelemesi var, eskiden insanlarin bakisi ve gunumuzdeki bakisi ayrica bilimin bakis acisida yer almakta)

http://www.danlan.org/disparticle_36847.htm (Burada ise, forumdaki konunun tartisilan seyin aynisinin, genetiksel olarak olsun, diger hayvanlardaki ile insanlardakinin bir farki olmaigi olsun gunumuzde nasil oldugu yaziyor )

http://www.baike.com/wiki/%E5%90%8C%E6%80%A7%E6%80%A7%E8%A1%8C%E4%B8%BA ( burada da genel bir tanim var)

Ben escinsel degilim sadece bu konularin hala 2013 yilinda kavga edercesine tartisilmasi bana anlamsiz geliyor. Size ingiltereden, amerikadan, kuzeyden ve bircok millete cok uzakta olan, farkli bir dunyada yasayan cinden bunu anlatan kanitlayan yazilar koydum, hepsini tek tek turkcesini yazip buraya koymam imkansiz eger gercekten merak ediyorsaniz bir cevirmene cevirtiverin. Bilimsel konularin bilincsiz bir sekilde tartisilmasi kadar tehlikeli bir sey yoktur.

Ha butun dunyadaki bilim insanlari ayni seyi söylerken sizin farkli bir teziniz varsa, cikin universitelere, bilim kuruluslarina kanitlayin tezinizi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jazzart -- 4 Şubat 2013; 7:09:02 >
  • quote:

Eşcinsellik eğer kalıtsal bir meseleyse, milyonlarca yıllık süreçte üreme yetisinden ırak olan bu insanlar genetik özelliklerini günümüze kadar nasıl taşımışlar?

Teşekküler.

Escinseller ureme yetisinden irak degil ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: protar50

quote:

Teşekküler.

Escinseller ureme yetisinden irak degil ki.

ne demek istediğini tam anlamadım ama galiba evlat edinme veya (adı aklıma tam gelmedi) para karşılığı çocuk doğurtan anne yöntemini diyorsun? bu şekilde sadece bir tarafın genleri aktarılır çocuğa(kiralık anne)

genetik olarak iki erkeğin veya dişinin genleri birleştirilemez zaten...
  • quote:

ne demek istediğini tam anlamadım ama galiba evlat edinme veya (adı aklıma tam gelmedi) para karşılığı çocuk doğurtan anne yöntemini diyorsun? bu şekilde sadece bir tarafın genleri aktarılır çocuğa(kiralık anne)

Demek istedigim ureem yetileri var yani bi kadinla birlikte olsa urer bir escinsel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: protar50

quote:

Demek istedigim ureem yetileri var yani bi kadinla birlikte olsa urer bir escinsel.

Arkadaslar escinsel erkek ve escinsel kadinlarin cinsel birliktelik yasayamayacaklarini zannediyor sanirim

Homoseksuel olmak ayridir. Ereksiyon problemi yada vajinismus ayridir

Homoseksuel bir insan normal bir sekilde cocuk sahibi olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faaty -- 5 Şubat 2013; 16:50:22 >
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.