Şimdi Ara

Erzurum, Atatürk Tıp, İngilizce tıp okumak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
5.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlarhttps://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=134124495 konusunun sahibiyim Atatürk Tıp’a (ing) yerleştim geçen sene. Bu sene dönem 2’ye geçtim. Bölümle, şehirle, ingilizce okumakla vs sorularınızı alabilirim. Kırık obp ile ilgili de olur ama baştan bir not bırakayım ben okulu bırakıp hazırlandım okulla beraber götürmedim, çözdüğüm yayınları da pek hatırlayamıyorum açıkçası zaten daha iyileri çıkmıştır bir sene içinde.

Ama öncesinde okulla ilgili genel bir bilgilendirme yapabilirim. (Bursa’dan gittiğim için ona göre karşılaştırdım)
    Erzurum’u anlatayım biraz. Şehir olarak çok büyük değil Bursa ile karşılaştırınca, birkaç ana caddesi var herkes ve her şey oralarda bulunuyor. 3 tane alışveriş merkezi var ama bir tanesi normal standartlarda diğerleri çok kullanılmıyor. FSM’ye (bulvar) benzer nitelikte üniversite çıkışında kafelerin olduğu bir cadde var öğrenciler genelde orada takılıyor. Dağ güzel gerçekten, birkaç otel var, birkaç kafe falan. Eğer kayak veya board ile ilgileniyorsanız bol bol bunları yapma şansı bulabilirsiniz. Fiyat açısından Uludağ’a göre çok çok daha uygun. İnsan açısından yardımcı olmaya çalışırlar ama doğunun o sertliği hakimdir genel olarak. Yobazdırlar maalesef. Ama şehirde 100.000 civarı öğrenci bulunuyor o yüzden okul zamanı çok sıkıntı yaşamadım ben insanlar açısından öğrenciler her yerde oluyor yani Erzurum insanıyla çok da iletişime girmeye gerek kalmıyor. Pub maalesef hiç yok. 3-4 tane bar var canlı müzik vs oluyor idare eder onlar da. Şehir olarak böyle.

Bölüme gelecek olursak ben ingilizce okuyorum ama türkçesiyle aynı sisteme sahip. 7 kuruldan +1 finalden oluşuyor. Ama finalsiz geçme şansı da var eğer tüm kurullardan 60 üstü alırsan ve ortalaman 70 üstü olursa finale girmeden üst sınıfa geçebiliyorsun. Bu sene sınıfımın yarısı finalsiz geçti ve haziran başında tatile gittiler yani bayağı iyi bir şey düşününce :D finalin hesaplaması da şöyle kurulların ortalamasının %60’ı finalin de %40’ı alınarak 60’ı geçersen üst sınıfa geçmeye hak kazanıyorsun. Her ay kurul sınavına giriyoruz. O kurul boyunca işlediklerimiz deneme sınavı şeklinde soruluyor. Pratik sınavı da oluyor genellikle histoloji ve anatominin. Eğitim olarak ben oldukça memnunum, zaten teorik eğitim üç aşağı beş yukarı çoğu okulda aynıdır ve öğrenciye bağlıdır biraz ne kadar öğrenmek istiyorsa o kadar öğrenir. Ama klinik eğitimimiz gerçekten çok iyidir doğudaki en büyük hastane olduğumuz için sürekli şehir dışından hasta geliyor ve bundan dolayı vaka çeşitliliği fazla. Bununla birlikte gerçekten alanında yetkin, bu adam o kadar başarılı olmuş niye yurtdışında kalmamış ya da daha iyi bir üniversiteye gitmemiş dediğimiz, hocalarımız mevcut. Senelerce yurtdışında çalışıp memleketi olduğu için geri dönen vs.

Genel olarak hocalarımız öğrenci dostudur anlamadığınız bir yer varsa gelin odamıza anlatalım vs der ilgilenirler. Kampüsümüz bayağı büyük ve yemyeşil (kış dışında) yine de bir odtü kampüsü değil tabi :D ama yeni açılan uyduruk apartman üniversitelerinden iyidir. Sonuç olarak oldukça köklü bir fakülteyiz 60 yıllık. Bana kalırsa Erzurum ile ilgili en büyük problem havanın çok soğuk olması yani -30 gördüğümüz oluyor ve uzun süre soğuk kalıyor. 3-4 ay kar kalkmıyor yerler buz vs. Biraz sıkıntı yaratabiliyor. Onun dışındaki şeyler benim için sorun yaratmadı. Küçük olması daha çok işime geldi neredeyse her yere bir dolmuşla gidebiliyorum. İyi bir arkadaş ortamına sahip olunca kalan hiçbir şey sorun yaratmıyor bana kalırsa.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• up
  • Hocam tercıh etmeyı dusunuyorum yardımcı olursan. Sıralamama gore en makul unı fakat ıngılızceden dolayı dusunduruyor.
    Hocaların ingilizce seviyesi nasıl
    dersler türkçe mi anlatılıyor
    Türkce tıpla farklı mı isliyorsunuz derslerı, kalıte farkı var mı ?
    Hazırlık muafıyetten kalan cok mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tiglera Beta -- 21 Temmuz 2019; 15:10:7 >
  • Up, hep bekledıgım konu

• Geçen sene 100 kişiden 15-20 kişi hazırlığı atladı benle birlikte, türkçe tıpla hocalarımız farklı genelde bu yüzden daha farklı işlediğimiz oluyor. Hocaya bağlı yani neyi anlatmak istiyorsa onu anlatıyor. Yine ders dili de hocaya bağlı sadece Türkçe anlatan hocalar da var ama sayıları az. Genelde ingilizce anlatmaya çalışıyorlar ama zaten ingilizceleri aşırı iyi değil bu yüzden anlama konusunda sıkıntı yaşamadım ben. Ya da çok iyi olanlar da basitleştirip anlatıyor karmaşık terimleri açıklıyorlar vs. yardımcı oluyorlar.
    Hocaların ingilizcesi genel olarak orta düzey. Biyokimyacımız mesela ingilizce çeviri nasıl yapılır bunun üzerine kitap çıkarmış bir adam ingilizcesi bayağı iyi yani ama orta seviyede olanlar da var.

• Hocam ben ingilzcede olan arkadaşlardan o geçen 15-20 kişinin genelde yabancı öğrenci olduğunu duymustum.Yani geçememe ihtimaliniz de yuksek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 10eydiGız kullanıcısına yanıt
    Evet bunu dusunuyordum nasıl olur dıye. Ama sonucta guzel bır unı okumus olacagım sınav stresını tekrar yasamadan

• yeniüye75 kullanıcısına yanıt
    Bu dusuk bı rakam bana gore sızce değer mi hazırlık bile okusam burası için yoksa hatay harran rteü kırsehır gelıyor.

Hocam anatomi dersinin işleyişi nasıldı özellikle pratikler.
    Size kadavra gösterdiler mi?
    Bu biyokimyacı bize niye girmiyor biz Nuri Bakan'dan ve sorularından bıktık.

Yoo yabancı olan 4-5 kişi vardı herhalde. Şimdi listeye baktım 22 kişi atlamış 3 kişi yabancı bence çok kötü bi oran değil. Biraz temeli olan geçebilir.

Hahahaha kardeşler zaten o kadar farklı olduklarını sanmıyorum:D anatomide kadavra maalesef göremedik bu sene, seneye görürüz muhtemelen bu sene kadavralık bir ders de olmadı aslında kemikler vardı zaten ayrıca. Kasla eklem de maketten işledik. Pratiklerde genelde Kapakin tekrar yapıyor maket üzerinden ya da konu bitmediyse konuyu anlatıyor özetliyor.

Anladım o zaman hemen bi hazırlık kursuna yazılmam gerek. Dediklerinize göre güzel bi fakülte.

• Yani hazırlık eğitiminin genelde çok bir şey katmadığını söylüyor hazırlık okuyan arkadaşlarım ama söylediğiniz üniversitelere kıyasla okulumuzun çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bence biraz çalışırsanız özellikle terimlere vs. hazırlık sınavını geçebilirsiniz.

Afedersiniz hocam dediğim gibi ben işin içinde değilim yurtta hazırlık okuyan arkadaşlar bana böyle söylemişti demek ki bizimkilerin İngilizcesi sıkıntılıymış.

• Yani ingilizce seviyesi B1-B2 olan rahat geçer bence, oradan hesap edin. Kaçlısınız?

Doğrudur önceki senelerde bu kadar çok atlayan olmamış zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: yeniüye75

Yani ingilizce seviyesi B1-B2 olan rahat geçer bence, oradan hesap edin. Kaçlısınız?
    Anladım hocam, 2001 ilk senem

• Hazırlık okusanız da bence sıkıntı olmaz hocam yani bir sene kafa tatili yapmış olursunuz:D

• Hocam siz dişte değilmiydiz ya
    Ben sizi başka biriyle karıştırdım galiba hocam
    Kusura bakmayın geçen konuda yazmıştım. O karstan gitmişti şimdi görünce şaşırdım. İsimler benzerdi sanki.

Erzuruma gelirsem haber ederim teşekkür ederimn

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.