Şimdi Ara

Engellilere ÖTV'siz Araç Alımında 1.6 Sınırı Kalktı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
300
Cevap
4
Favori
27.971
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: uzbaseem

Suistimaller yüzünden olan benim gibi ortopedik engellilere oluyor. Ben kendim için alıyorum arabayı tertibatlı kullanıcam , hiç görmediğim dedeme alıpta kullanmıyorum. En azından bunun ayırımını yapmaları lazım. O değil yeni kapora verdim birkaç güne almayı planlıyordum inşallah sıkıntı çıkmaz.

Aynı durumdayız, şu an tertibatlı ehliyet için komisyona girme aşamasındayım. Yaza doğru ÖTV siz araç almayı düşünmekteyim. Hadi benim bütçe kısıtlı, zaten bu sınırın altında araç bakacaktım ama dediğiniz gibi suistimal edenleri cezalandırmak yerine, herkesi cezalandırmayı seçmişler yine.
  • Suistimal edenleri nasıl cezalandırabilirsiniz ki?

Adam gidiyor başkası adına araç alıyor. Yatalak olan büyükannesine alan mı dersin, gözleri görmeyen ve ortopedik rahatsızlığı olan büyükbabasına alan mı dersin.

Ben doğru buluyorum bu sınırlandırma işini. İpin ucu maalesef bazı kendini bilmezler sebebiyle kaçtı. Bireysel olarak sıfır araç alanların çoğu ÖTV indirimli araç peşinde.

Yasa da her şey açık belli. Ama madde olarak "suistimal etmeyin ederseniz sizi döveriz" gibi bir madde yok ki. Şimdi düşünün, benim anneannem (ki kendisi ben 12 yaşımdayken vefat etti) hayatta ve 95% engelli. Ben de gittim onun adına araç aldım ve sürekli ben kullanıyorum. Yasa bunu engellemiyor ki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: astegon

Suistimal edenleri nasıl cezalandırabilirsiniz ki?

Adam gidiyor başkası adına araç alıyor. Yatalak olan büyükannesine alan mı dersin, gözleri görmeyen ve ortopedik rahatsızlığı olan büyükbabasına alan mı dersin.

Ben doğru buluyorum bu sınırlandırma işini. İpin ucu maalesef bazı kendini bilmezler sebebiyle kaçtı. Bireysel olarak sıfır araç alanların çoğu ÖTV indirimli araç peşinde.

Yasa da her şey açık belli. Ama madde olarak "suistimal etmeyin ederseniz sizi döveriz" gibi bir madde yok ki. Şimdi düşünün, benim anneannem (ki kendisi ben 12 yaşımdayken vefat etti) hayatta ve 95% engelli. Ben de gittim onun adına araç aldım ve sürekli ben kullanıyorum. Yasa bunu engellemiyor ki...

Genelde suistimal edenler raporu %90 olan yakını olanlar. O zaman %90 ve üzeri ile alınan arabalara bu kısıtlamayı getireceksin. 90 altı olanlar zaten arabayı kendisi kullanmak zorunda ve suistimal olmamakta.

• 5-10 yıl sonra artan kur ve zamlardan 70 sınırında araba kalmayacak. Ne alınacak o zaman?
  • Böyle bir düzenlemenin getirilmesi bu vergi muafiyetinin suistimal edildiğinin kabul edildiği anlamına gelir. Bu durumda tüm işlemler geriye dönük incelenmeli ve usulsüzlük yapanlar ve devleti zarara uğratanlar hak ettikleri cezalara çarptırılmalıdır.
  • Benim de var suistimal eden tanıdığım .

Ama Allah aşkına şuna bari hak vermeyin .

Bu ülkede vergisini tam ödeyen bir kuyumcu veya diş hekimi var mıdır sizce?

Suistimalin kralı var . Böyle diye , diş muayenehaneleri ve kuyumcuları kapatsın devlet .

Bu ülkede engellilerin hakkını ödeyebilecek tek bir siyasetçi yoktur .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Savior Fenix

5-10 yıl sonra artan kur ve zamlardan 70 sınırında araba kalmayacak. Ne alınacak o zaman?

Torba yasada vergi ve indirim belirleme oranı bakanlar kuruluna bırakılmıştı. O yüzden miktarda güncelleme konusu sorun olmayacaktır...
  • Savior Fenix kullanıcısına yanıt
    5 10 yıl mı? Hocam bu enflasyon ve zamlarla iki sene sonra o fiyata araç bulunmayacak memlekette, ne 5i ne 10u

• Suistimalcileri engellemek bahane. Devletimize para lazımmmmmm!
  • otodr O kullanıcısına yanıt
    Demek istediğim bu, koskoca devlet bunun önüne geçemedi yıllarca, bu sistem bir nevde bu durunun önüne geçer, ben araç alırken bir kendime bir devlete ve ayrıca bayiye alayım ama bir gelsin belki haksız şekilde aldığı raporla yırtsın yok öyle dava, gerçi alan aldı da bakma

• Bu kadar mutlu olunacağını tahmin etmiyordum. Ülkede her şey gayet adaletliyken engellinin bir hakkı bu adaletli işleyişi bozuyordu zaten. Denetleme diye birşey yapılmasına da gerek yok. Arabayı da bana hediye ediyorlardı yeter de artar bile 70 binde çok neyine lazım engellinin pahalı araba. Seçme hakkı da olmasın kendi parasıyla Kdv ödeyerek alacağı araba donanımsız olsun, benzinli olsun gezmesin ne işi var orada burada..
    O kişinin motivasyonu, mutluluğu, hayattan alacağı tek zevk belki bu araba. Bana hizmet etmek için gelen bir adam Passat mı çekeyim yanlarına deyip küçümserken bana o bile çok görülüyor. Layık mı engelli lüks arabaya engelli haddini bilsin fazla da gözümüze görünmesin..
    Gözünüz aydın güzel kardeşlerim rahatlamanıza memnun oldum
  • Millet o kadar kör olmuş ki suistimal ile hakkı olanın ayrımını yapamıyor. Yazıklar olsun.
  • Selamünaleyküm hemen mi yürürlüğe girecek yoksa 2018 de mi

• Eeee aldınız köydeki senede bir defa görmediğiniz dedenizin üstüne BMW yi Nişantaşı’nda piyasa yaptınız. Çok iyi oldu da arada olan gerçekten engelli olana oldu yine.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüce! Devlet büyüklerimizin ne zaman engelli çocukları akrabaları olur işte o zaman engellilere yönelik yasalar tekrar elden geçirilir.

Çok şükür aracımızı yeni aldık. Ancak bizim gibi bedensel engelli bir birey için hele de tekerlekli sandalyesi olan birini o bize layık görüleb a,b,c sınıfı gibi içine 4 insanın zor bindiği araçların ihtiyacı karşılamıyor. Burada yazanlar olmuş lüks araç vs gibisinden. Gerçekten %90 engelli biriyle seyahat ettiniz mi? Engellilere çok görülen o lüks araçların ancak ihtiyaçları karşıladığının farkında mısınız?

Bu durumun da suistimal edilmesini ben değil devlet önleyecek. Kırk yılda bir engellinin aldığı araçta ki paradaysa gözün siz zaten iflah olmazsınız. Senin hiçbir kurumunda adalet yoksa en ufak durumda sömürme mantığında olan bazı insanlarımız bu durumu sömürmekten geri kalmıyor.

• herkesin ağzında bir suistimal,ben bir g.doğu gazisiyim ve engelliyim ,raporumla araç aldım şimdi söylermisiniz belki ömrüm boyunca çalışıp alamayacağım lüks aracı bu rapor sayesinde alabiliyorum pekiiii bu millet vekilleri o mercolara binmeye hakkı varda benim kıçı kırık 1.6 lt lik (benim tabirimle) lüks olan opel vw gibi araçlara binmeye hakkım yok mu,bu arada su istimal %90 enğelli yakını olup onların ihtiyaçları doğrultusunda değil de kendi zevkleri için alanlarda.
  • bu arada su istimal deniliyor ama engelli raporuyla alınan araç 5 yıl satılamıyor(ancak satılmak istenirse o günki ötv değeri ödenip öyle satılıyor)yani al satçılık yapamaz haaaaa ticarilere tanınmış olan ötv siz araç alımı ise 3 yıl sonra satıla bilir ki bir çoğu bunu faydayı kullanacak ,şimdi soruyorum 3 yılda mı bir eşyanın mali değeri düşer 5 yılda mı ki bu bir otomobil.
  • Kısaca söylemek gerekirse engelli insan hele ki bedensel engelli ise bu düzenleme can yakar. 2 yıl önce babam ayağını kırdı, tam alçıya alındıktan sonra arka koltuğu yatırıp bagaja ayağını uzatarak öyle eve götürdük, engelliler daimi bu durumda olabilecek insanlar haliyle bu düzenleme ile engelli insanlar ya b segmenti araçlara yahut sınırdan c segmenti araçlara mahkum ediliyor, d segmenti deseniz boş ce benzinli olur. Bu insanların pek çoğu fizyolojik iskonto gereği zaten çalışma hayatına katılamıyor, yüksek gelir düzeyinde olmaları zaten zor haliyle benzinli bir aracı yürütemezler. Bu insanlara lazım olan araç en aşağı c segmenti dizel hatchback araç olacaktır, ancak gel gelelim bu sınırla zor görünüyor.

Limit yerine daha sıkı ve gerçekçi denetim sistemi getirilmeliydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adieu -- 28 Eylül 2017; 13:34:16 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Savior Fenix

quote:

Orijinalden alıntı: astegon

Suistimal edenleri nasıl cezalandırabilirsiniz ki?

Genelde suistimal edenler raporu %90 olan yakını olanlar. O zaman %90 ve üzeri ile alınan arabalara bu kısıtlamayı getireceksin. 90 altı olanlar zaten arabayı kendisi kullanmak zorunda ve suistimal olmamakta.

Hocam doğru diyorsunuz ama bunun önünü almanın 2 çeşit yolu var, biri devletin yaptığı gibi, herkesi etkileyen sopa

diğeri de detaylı bier araştırma ve takip ile gerekli suistimalleri engelleme yolu. O çok kıskanan avrupa'da bu yolu uyguluyor.

Düşünün, sahibi olduğumuz evlerin bile rayiç bedelleri çok düşük. Herkesin işine geliyor di mi? :)

Ben bu durumu destekliyorum diye varsın dayak yiyeyim bu forumdan ama devlet yukarıda da bahsettiğim gibi bu konuyu takip etmeli. Suistimal oldu mu cezai müeyyide uygulamalı. Bak o zaman bir daha kimse yapabiliyor mu demek isterim ama ahbap-çavuş ilişkisi ile yüzyıllardır kendi kendimizi yönetiyoruz.

Bunu da kabul edelim.

Kanunlar işimize geldiği zaman "Bravo, yaşaaa"; canımızı yaktığı zaman "Tu, kakaa"

• Bak bu iyi olmuş. Engelli yakınının üstüne aldığı jiplerle hava atanlar tanıyorum. Bu kadar suistimal edilirse olacağı buydu.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.