Şimdi Ara

Engellilere ÖTV'siz Araç Alımında 1.6 Sınırı Kalktı (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
301
Cevap
4
Favori
27.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Toyota daha mantıklı gibi fiyat alan oldumu yakın zaman da net kaça gelir muafiyetli ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar merhaba, yeni düzenleme ile 200 bin tl sınırı geldi ancak 1,4 motor sınırıda var yazıyor bazı sitelerde doğru mudur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

arkadaşlar merhaba, yeni düzenleme ile 200 bin tl sınırı geldi ancak 1,4 motor sınırıda var yazıyor bazı sitelerde doğru mudur?

Kesinlikle yalan/yanlış bilgi. Şu an aranan kriter 200.000,00 TL sınırında olması.
  • Özet geç diyenler için: 1600 cc limiti kalktı ama 200.000-TL sınırı geldi. Bu tutar her sene değerlemeye tabii tutulacak.

http://www.gib.gov.tr/taxonomy/term/80365

Resmi Gazete No: 30283 Resmi Gazete Tarihi: Çarşamba, 27 Aralık, 2017 Adı: UID:
    İçerik:
    MADDE 1 – 18/4/2015 tarihli ve 29330 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin;

a) (II/C/1.2.1) ve (II/C/1.3) bölümlerinin birinci paragraflarında yer alan "1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip" ibareleri "motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 200.000 TL'nin altında olan" şeklinde değiştirilmiştir.

b) (II/C/1.5) bölümünün dokuzuncu paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

"ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentleri kapsamında iktisap edilebilecek aynı Kanuna ekli 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan taşıtlara ilişkin bedelin üst sınırı, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Hesaplanan tutarın 100 lirayı aşmayan kesirleri dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespit edilen tutarı %50'sine kadar artırmaya yetkilidir."

MADDE 2 – Aynı Tebliğin (II/C/5.1) bölümünün ikinci paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

"Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin (12) numaralı fıkrasının (a) bendi uyarınca malul ve engellilerin kullanımına mahsus eşya gümrük vergilerinden muaftır. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde yer alan parantez içi hükümle, aynı Kanuna ekli 87.03 G.T.İ.P. numarasında "-Diğerleri" satırı altında yer alan taşıtlardan, özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi dahil gümrük vergilerine ilişkin istisna uygulanmaması durumunda belirlenecek gümrüklenmiş değeri 200.000 TL'yi (söz konusu tutar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır) aşanlar ithalat istisnasından hariç tutulmuştur. Buna göre, bu istisna kapsamında, bedeli söz konusu tutarın altında olan taşıtların iktisap edilmesi mümkündür. Gümrüklenmiş değeri, bu şekilde belirlenen tutarı aşan taşıt ithal etmek isteyen malul veya engellilerce, ilgili gümrük idaresine özel tüketim vergisinin beyan edilip ödenmesi gerekir."

MADDE 3 – Bu Tebliğ 1/1/2018 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Tebliğ hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

İçerik 1:
    MADDE 1 – 18/4/2015 tarihli ve 29330 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin;

a) (II/C/1.2.1) ve (II/C/1.3) bölümlerinin birinci paragraflarında yer alan "1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip" ibareleri "motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 200.000 TL'nin altında olan" şeklinde değiştirilmiştir.

b) (II/C/1.5) bölümünün dokuzuncu paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

"ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentleri kapsamında iktisap edilebilecek aynı Kanuna ekli 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan taşıtlara ilişkin bedelin üst sınırı, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Hesaplanan tutarın 100 lirayı aşmayan kesirleri dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespit edilen tutarı %50'sine kadar artırmaya yetkilidir."

MADDE 2 – Aynı Tebliğin (II/C/5.1) bölümünün ikinci paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

"Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin (12) numaralı fıkrasının (a) bendi uyarınca malul ve engellilerin kullanımına mahsus eşya gümrük vergilerinden muaftır. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde yer alan parantez içi hükümle, aynı Kanuna ekli 87.03 G.T.İ.P. numarasında "-Diğerleri" satırı altında yer alan taşıtlardan, özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi dahil gümrük vergilerine ilişkin istisna uygulanmaması durumunda belirlenecek gümrüklenmiş değeri 200.000 TL'yi (söz konusu tutar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır) aşanlar ithalat istisnasından hariç tutulmuştur. Buna göre, bu istisna kapsamında, bedeli söz konusu tutarın altında olan taşıtların iktisap edilmesi mümkündür. Gümrüklenmiş değeri, bu şekilde belirlenen tutarı aşan taşıt ithal etmek isteyen malul veya engellilerce, ilgili gümrük idaresine özel tüketim vergisinin beyan edilip ödenmesi gerekir."

İçerik 2:

Resmi Gazete No: 30283 Resmi Gazete Tarihi: Çarşamba, 27 Aralık, 2017 Adı: UID:
    İçerik:
    MADDE 1 – 20/8/2015 tarihli ve 29451 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (IV) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin;

a) (II/B/2.1) bölümünde yer alan "Milli Savunma Bakanlığı," ibaresinden sonra gelmek üzere "Adalet Bakanlığı," ibaresi eklenmiştir.

b) (II/B/2.2) bölümünün birinci paragrafının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Söz konusu malların Adalet Bakanlığı adına Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından temin edilmesi halinde, düzenlenecek belge/yazıda bu husus ayrıca belirtilir."

MADDE 2 – Aynı Tebliğin "VI- ÇEŞİTLİ HUSUSLAR" başlıklı kısmında yer alan "Ç- YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILAN TEBLİĞLER" başlıklı bölümden sonra gelmek üzere aşağıdaki bölüm eklenmiş ve takip eden bölüm buna göre teselsül ettirilmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanal Bellek -- 27 Mart 2018; 16:49:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 00000000010e

Bu mesaj silindi.
    öncelikle birşey diyeceksen tane tane küçük harflerle yaz ki birileri okuyup anlayabilsin, kusura bakma ben de dahil kimse senin çorba gibi yazdığın şeyi okumaz

diğer yandan hala aynı konudasın, vergi konusu tamamen başka

ayrıca ben de dahil benim fikrimi savunan kimse çıkıp da engelli indirimi sadece kuş serisine olsun demiyor, böyle dramatize edince haklı olacağını sanma, kimse yemez sana tavsiye

bak konumuz vergi değil, vergi konusuna girersek zaten iş uzar gider, o konuya yapacak birşey yok, her halk hakettiği şekilde yönetilir

konumuza gelirsek de bak o sorumu tekrarlıyorum

"engelli bir birey mercedes e180 le değil de vw passat la gezdirilirse bakımında ne gibi bir farklılık olur"

egea demedim, hyundai accent demedim bak, volkswagen passat tan bahsediyorum, bugün bu ülkede lüks kabul edilen, bu forum da dahil birçokları için gayet üst düzey bir araç, konfor desen teknoloji desen güvenlik desen herşey var, devletin çaktığı vergiyle beraber 100 bin liranın üzerinde satılan bir araç

gerçekten bana bu aracın bir engelli bakımı için neden yetmediğini ve mercedes olması gerektiğini ya da hyundai tucson gibi üst düzey sayılabilecek bir suv yerine neden muadili bir bmw mercedes olması gerektiğini bana mantıklı bir şekilde açıklayabildiğinde ben de kabul edicem

bak sorum çok açık, eğer engelli vergi indiriminin amacı engelli bireyin yakınının mercedes bmw marka araçları ucuza almak değilse neden passat tucson insignia s60 vb araçlar yetmiyor...

• Bu konuda tartışmak yersiz, ÖTV olmamasi gereken, sistemin adaletsiz oldugunu temsil eden bir vergidir. Engelliye de Normal Vatandaş'a da zulüm. Engelliden KDV alinmamali. Evde Bakim gibi hizmetler yapilmali ve engelliye Yonelik Yazilimcilik gibi is sağlanması tesvik edilmelidir.

Gormezden gelen bir toplum olduğumuz için, büyük resmi görmüyoruz. Birakin engelliye otv indirimini, OTV'nin her birimiz uzerindeki etkisine bir bakin.

Ulkenin en iyi universitelerinden cikmis Beyaz yakali bir çalışan kaliteli araba almak icin 10yil çalışıyorsa, ev almak icin 30yil çalışıyor ise, yabanci şirketin sağladığı kaliteli premiuim arabalar icin onlari tercih ediyorsa, kose basindaki bakkal emmi mercedesi de donunu da vergiden düşüyorsa...

Vatandaş bu ulkede degil de su ulke de yasamak isterim diyorsa, sanırım engelli OTVsinden ziyade tartışmamız gereken daha onemli konular var.

• dolar 4 tl olunca o fiyata 1600 cc üstü arac kalmadı zaten yine algı algı algı
  • https://forum.donanimhaber.com/engelliler-icin-otv-muafiyeti-yeni-duzenleme--129922823#129925516
    Size göre zengin birinin bineceği araba hangisinden başlıyor? D sınıfından mı? Yoksa orta üst sınıftan mı? Birkaç modelden örnek verin.
  • Bu saçma tartışmaların kimseye faydası yok.Boşuna kimse kendini yorup harap etmesin.
    Avukat var mı,hukuktan anlayan var mı bu forumda ? Benim üniversite yıllarında tanık olduğum birçok engelli arkadaş hukuk okuyordu ve Ankara Üni.Huk.Fak.ilk iki en başarılı öğrencisi engelli idi.
    Şimdi size bir hatırlatma !.
    2018 için 200 bin TL sınır konuldu.KArdeşim otomobiller hep ithal ve döviz ile.
    Bu kararın alındığı tarihteki Eur ile şimdiki aynı mı ?
    Benim geçen yıl bu ay içerisinde aldığım aracın Eur cinsinden karşılığı 3.67 idi.Ya şimdi ?...
    Bunu taşıyın yargıya.Tüm engelliler için birşeyler yapın.İtiraz edin.
    Burada saçma tiplerle boş tartışmalarda kendinizi hırpalamayın.
    Allah sana da versin bir engel,sen de al ucuzundan madem Mercedes,Bmw deyin geçin.
    Ve gerçekten Allah bu kişilere versin...
  • 00000000010e 0 kullanıcısına yanıt
    Yazilari buyuk yapinca ben dahil bircok kisi okumadan es geçiyor...

Arkadaşım aldi esi raporlu araba kullanamiyor rapor yuzunden. Adam sağlam. Dövelim mi??
    Bu arada bu yıl 200bin tl ise seneye ornek veriyorum 220olur..hicbriiniz mi dusunemediniz??
    Şu tl nin alti sukadar vergiydi filan naptilar bu yıl arttirmadilarmi. Kimi arqc 166 bin tl ike net fiyati bi alt dilime girdigi icin 144 e filan düştü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShadowOfSpirit -- 28 Nisan 2018; 4:23:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ShadowOfSpirit

Yazilari buyuk yapinca ben dahil bircok kisi okumadan es geçiyor...

Arkadaşım aldi esi raporlu araba kullanamiyor rapor yuzunden. Adam sağlam. Dövelim mi??
    Bu arada bu yıl 200bin tl ise seneye ornek veriyorum 220olur..hicbriiniz mi dusunemediniz??
    Şu tl nin alti sukadar vergiydi filan naptilar bu yıl arttirmadilarmi. Kimi arqc 166 bin tl ike net fiyati bi alt dilime girdigi icin 144 e filan düştü
    ''Bu arada bu sene 200 ise seneye 220 olur hiç mi düşünemediniz'' derken !..

Elbette düşünerek yazdım.Dediğiniz gibi seneye 220 olur faraza ama aynı araba sadece %10'luk bir marjda mı artar ?
    %10'da faraza tabii.

Söylemek istediğimi bir kez daha ifade edeyim :
    Aldığımız araçlar çoğunlukla EUR olarak ithal ediliyor ve değerleniyor.Dolayısıyla hukukçu bir arkadaş konuyu yargıya taşıyıp hükümetin artış için onay vereceği oranları Eur bazında yapması için bir çaba gösterebilir ve bu birçok engelli arkadaşımız için dua alacağı bir davranış olur.

Buydu demek istediğim :)

• Alpcan A kullanıcısına yanıt
    Mantıklı..

• Merhaba , 2006 yılında gümrükten Türkiye 'ye giriş yapmış bir engelli aracı var bu araç 2016 yılına kadar engelli arkadaşlar üzerinden satış yapılmış.Son sahibi engelli arkadışımız 2016 yılında bu aracı üzerine tescil ettirmiş.Ben bu aracı ne zaman alabilirim ? bu arada ben engelsizim .
  • Yersiz bir tartışma olmuş ötv hayatımıza 1999 da girdi ve hiçte çıkmadı çıkmayacakta engelli bireylerin araç alımını destekliyorum ama cidden engelli bireylerden bahsediyorum ne alırsa alsın kimseye batmaması gerek mercedes te alır renault ta kimsenin yargılama hakkı yoktur gücüne imkanına göre alır biner gezer.... tüm engellilere saygılar sevgiler unutmayalım her an onun yerinde olabilecek muamma bir dünyada yaşıyoruz...

ayrıca güncellemenin 400.000.tl sınırlaması ile düzeltilmesini gerektiğini düşünüyorum .... herkese iyi günler iyi çalışmalar dilerim
  • 200 bin TL'ye içine engelli aracı sığabilecek otomatik vitesli bir seçenek kaldı mı ki? Engelli indirimini sadece onun bunun üstüne araç alanlara yarayacak hale getirdiler.

Engelli bireylerin ihtiyaçlarını giderebilmesi için Golf, Civic, Megane gibi standart araçlar değil s-max, 5008 gibi geniş araçlar alması gerekiyor. Şu anda uygulanan sınır ile bu araçları almalarının önü kapanmış durumda.

Fiyat sınırı getirilip ihtiyaç sahiplerinin araç alması engelleneceğine, hak sahipleri dışında alımların engellenemesi gerekirdi.

• Arabayı kendisi kullanan engellilere hiçbir sınırlama getirilmemeli. Zaten ötvsiz araç satışının çoğunluğunu yüzde 90 ve üzeri oluşturuyor.Suistimali de yüzde 90 üzeri olanlar yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acil Stop

200 bin TL'ye içine engelli aracı sığabilecek otomatik vitesli bir seçenek kaldı mı ki? Engelli indirimini sadece onun bunun üstüne araç alanlara yarayacak hale getirdiler.

Engelli bireylerin ihtiyaçlarını giderebilmesi için Golf, Civic, Megane gibi standart araçlar değil s-max, 5008 gibi geniş araçlar alması gerekiyor. Şu anda uygulanan sınır ile bu araçları almalarının önü kapanmış durumda.

Fiyat sınırı getirilip ihtiyaç sahiplerinin araç alması engelleneceğine, hak sahipleri dışında alımların engellenemesi gerekirdi.
    Engelli harici alım yapılamaz. Engelli indirimi icin

• S600 alabilseydik iyiydi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mesajımı yanlış anladınız sanırım. Engelli indirimi ile iki tip satış oluyor.

1-Aracı kendi kullanan engelilere satış
    2-Aracı kendisi kullanamadığı için bir yakını kullanan engellilere satış.

2. madde çeşitli şekillerde suistimal edilebiliyor ancak 1. maddeye uyanlara fiyat sınırlaması getirmek tekerlekli sandalye kullanan engellilerin ihtiyacına uygun araç almasını engelliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nefret_1984

Yersiz bir tartışma olmuş ötv hayatımıza 1999 da girdi ve hiçte çıkmadı çıkmayacakta engelli bireylerin araç alımını destekliyorum ama cidden engelli bireylerden bahsediyorum ne alırsa alsın kimseye batmaması gerek mercedes te alır renault ta kimsenin yargılama hakkı yoktur gücüne imkanına göre alır biner gezer.... tüm engellilere saygılar sevgiler unutmayalım her an onun yerinde olabilecek muamma bir dünyada yaşıyoruz...

ayrıca güncellemenin 400.000.tl sınırlaması ile düzeltilmesini gerektiğini düşünüyorum .... herkese iyi günler iyi çalışmalar dilerim
    Size katılıyorum. Çok güzel ifade etmişsiniz.
    Bence de her yıl sınır güncellenmeli.
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.