Şimdi Ara

En Kararlı Linux Hangisi ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
4.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Biliyorsunuz ki linux camiası her geçen gün genişliyor fakat ben linuxta yeniyim makinalarıma 2. işletim sistemi olarak linux kurmak istiyorum. Ubuntu kurmuştum fakat ubuntu şu son 16.04 ve 17.04 LTS ve zentsy güncellemelerinden sonra iyice sapıttı hatta ve hatta güncellemeden sonra kendini açmaz oldu.

Debianı denedim güzel hoş fakat driver desteği pek yok yeni cihazımda çok sorun çıkardı sebebi ise GTX 1050 ekran kartını tam algılayamıyor chipseti tanımıyor üstüne wifi kartını göremiyor...

Önerebileceğiniz sağlam , güvenilir , driver desteği esnek , yazılım desteği esnek , güncellemelerden sonra patates olmayan bir linux var mı ?

• mint dicem ama oda sonuçda ubuntu ile aynı denecek çekirdek ve yapıda.

archman olabilir.. sonuçda arkadaşımız alıp kendisi ekleme vs yapıyor

bahsettiğiniz driver konusu baya ilginç ama... benim notebook umda archman yüklü.. hatta sabah son güncellemeleri aldım
    wifi BT ve dahili 5500 intel ekran kartını kendisi görüyor.. evdeki 780ti yi de screenfetch ile gördüğünü fark ettim...

patatis konusu biraz ilginç bir olay... arch grubundan antergos da kurabilirsiniz.. eğer birçok yazılım vs kurulu gelsin istiyorsanız archmerge/d serilerinden birini de kurabilirsini. bahsettiğim arch çözümlerinin detaylı anlatım ve tanıtımları youtube da oldukça fazla mevcut.

mutlak güncel yerine stabil serileri tercih etmek daha mantıklı. ona göre kurulum yapmanız halinde seçim imkanınız olur

yine arch serisinden manjaro da mevcut.

bu arada.. Şubat daki xubunut dan sonra 18 için çıkmış betayı kurdum... 17 de denk gelen install sonrası hata mesajlarının çıkmadığını gördüm... ama tabiki ubuntu veya debian sevenler için oldukça güzel çalışmalar.. driver konusundan emin değilim.. kurulumu onboard bir makineye ve sanala yaptığım için çok fazla detaya ihtiyaç duymadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tosuntosun

mint dicem ama oda sonuçda ubuntu ile aynı denecek çekirdek ve yapıda.

archman olabilir.. sonuçda arkadaşımız alıp kendisi ekleme vs yapıyor

bahsettiğiniz driver konusu baya ilginç ama... benim notebook umda archman yüklü.. hatta sabah son güncellemeleri aldım
    wifi BT ve dahili 5500 intel ekran kartını kendisi görüyor.. evdeki 780ti yi de screenfetch ile gördüğünü fark ettim...

patatis konusu biraz ilginç bir olay... arch grubundan antergos da kurabilirsiniz.. eğer birçok yazılım vs kurulu gelsin istiyorsanız archmerge/d serilerinden birini de kurabilirsini. bahsettiğim arch çözümlerinin detaylı anlatım ve tanıtımları youtube da oldukça fazla mevcut.

mutlak güncel yerine stabil serileri tercih etmek daha mantıklı. ona göre kurulum yapmanız halinde seçim imkanınız olur

yine arch serisinden manjaro da mevcut.

bu arada.. Şubat daki xubunut dan sonra 18 için çıkmış betayı kurdum... 17 de denk gelen install sonrası hata mesajlarının çıkmadığını gördüm... ama tabiki ubuntu veya debian sevenler için oldukça güzel çalışmalar.. driver konusundan emin değilim.. kurulumu onboard bir makineye ve sanala yaptığım için çok fazla detaya ihtiyaç duymadım.

Bende şaşırdım doğrusu güçlü sistemin driverlarda sorun çıkıyor eski bilgisayarımda her türlü linux çalışıyor sadece ubuntu arza çıkarıyor oda güncellemeleri alınca oluyor (ubuntu güçlü makinada açılmıyor bile çakıyor açılış ekranında)

Kali linuxta sorun yok şu ana kadar gördüğüm en kararlısı o kernel debian üzerine ama ilginç şekilde driver optimizasyonları on numara.

Normal debian kurdum fakat driver kurmam gerek wifi kartını vs tanımıyor çünkü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • En kararlı en stabil en sağlam derseniz linux un babaları yani Debian, Slackware ve Gentos bence tabi
  • Ubuntu ve Linux mint kullandım bence linux mint(herhangi bir sürüm)

Ayrıca kali demişler ama bence o sanal makineye kurulması gereken ve işi bilenler oynaması gereken bir yer diye düşünüyorum.
  • Ben mint diyorum. Çok memnunum kendilerinden

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • monarch25 M kullanıcısına yanıt
    Yok hocam kali linux'u kullandım öyle korkulacak bir şey yok normal windowsda ki frameworklerin benzeri burada var fakat arada ki tek fark exploit ve pentest için kullanılan frameworkler var.

Yani pek korkulacak bir şey yok.

Mint , ubuntu kerneli taşıyor yine aynı sorunları çıkarır mı bilmiyorum bir ara deneyeyim.

• Ubuntu

• Ben şu an linux kullanmıyorum ama kullandığm dönemde güncelleme ile patates olanına rastlamadım. Kendim sürekli uğraştığımdan bir gecede 2 3 kere çökertip yeniden kurmakla sabaha kadar uğraştığım olmuştur o ayrı.

En stabilini istiyorsan Slackware bu konuda en iyi seviyesinde diyebiliriz. Ama bunu çekirdek sürümü olarak geriden gelmeye borçlu. Bildiğim kadarı ile driverlar kernel'e gömülü oluyor. Yükleme esnasında sistemde ne varsa ona göre yüklüyor. Eğer istersen kendi kernel'ini kendin derlersin hangi donanımın varsa sadece onun driverını derlersin ve daha hafif ve senin bilgisayarına özel bir kernel'in olur. Driver konusunda Linux mu suçlu sen mi kuramadın buna bir karar vermek lazım öncelikle.
    Debian'da slackware'e göre biraz daha az olsa da kararlı ve iyi paket deposu olan bir işletim sistemi. Ayrıca hızlı. Deneysel de var kararlı sürümü de. Ama bu sistemleri kullanacaksan araştırıp bulmayı ve uygulamayı öğrenmen/göze alman lazım.
    Son Ubuntu kullandığımda reklam içeriikleri filan gördüm. Bu da onun çöpe dönüştüğünü gösterir.
    https://www.zdnet.com/article/google-moves-to-debian-for-in-house-linux-desktop/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etusch -- 5 Nisan 2018; 13:28:32 >
  • etusch kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi kernelde zaten gömülü geliyorda yeni olan donanımları maalesef tanımıyor yeni cihaza yüklediğimde ubuntu çakıyor.

Eski makinada ise sorun yok güncelleme yapmadığım sürece...

Güncelleme yapınca oda boot ekranında donuyor...

Debianda ise driverları göremiyor hatta şöyle göstereyim başlatma ekranında iwlwifi'yı başlatamıyor.

Hangi linux olursa olsun (kali hariç) hiç birinde driverları yükleyemiyor yada göremiyor.

ve sürekli AE_NOT_FOUND hatası alıyorum her başlangıçta her linuxta bu sorunla başlıyor.

En Kararlı Linux Hangisi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B2B7A0AF7 -- 5 Nisan 2018; 14:52:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uisik34

Konu içeriğine bakmanızı tavsiye ederim.

https://forum.donanimhaber.com/systemd-ye-veda-ediyorum-sizleri-de-beklerim--132212563

Hocam bunlar benim için erken diye düşünüyorum temel linux becerilerini kazanmak için debian kurmuştum zaten asıl kurma amacım linuxa alışmaktı.

Fakat bilemeyeceğim bu yeni başlayanlar için biraz karışık olmaz mı ?
  • Aslında çok da karışık sayılmaz en nihayetinde bahsedilen dağıtımlar Grafik arayüz kurulum araçlarıyla kuruluyor. Bir Arch, Slackware veya BSD gibi CLI kurulum olsa hak veririm.

Ama şöyle düşün yeni başlayan birinin sorunlu INIT uygulaması içeren bir dağıtım kurup çıkan abuk subuk sorunlarla uğraşması mı daha iyi yoksa en başında taban desteği Debian veya Arch olan bir dağıtım ile başlayıp keyfini sürmesi mi daha mantıklı olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uisik34

Aslında çok da karışık sayılmaz en nihayetinde bahsedilen dağıtımlar Grafik arayüz kurulum araçlarıyla kuruluyor. Bir Arch, Slackware veya BSD gibi CLI kurulum olsa hak veririm.

Ama şöyle düşün yeni başlayan birinin sorunlu INIT uygulaması içeren bir dağıtım kurup çıkan abuk subuk sorunlarla uğraşması mı daha iyi yoksa en başında taban desteği Debian veya Arch olan bir dağıtım ile başlayıp keyfini sürmesi mi daha mantıklı olacaktır.

Aslında haklı olabilirsiniz fakat standartları bilmem gerek yani ilerleyen zamanlarda Linux üzerinden Windows ve diğer platformlara kod yazmaya başlayacağım sistemi iyice bir tanımam gerekli kaldı ki Windows'da bile bilmediğim şeyler çıkabiliyor.

Mesela registry ve powershell ve en önemlisi CMD hakkında o kadar dökümantasyon yok fakat Dünyada en fazla kullanılan masaüstü OS.

Standart linux kerneline alışırsam zaten diğer tip linuxlara pek yabancılık çekmem.
  • Linux Mint DE2 ile devam edin derim.
  • Sürücüler için kurulumda uyarı çıkarmıştır tahminimce. Özgür olmayan yazılımların depolarını eklediniz mi? Eklediyseniz Debian'a şu paketleri kurun:
    firmware-iwlwifi
    nvidia-driver
    firmware-linux-nonfree
  • quote:

Orijinalden alıntı: KALEMLİK100

Sürücüler için kurulumda uyarı çıkarmıştır tahminimce. Özgür olmayan yazılımların depolarını eklediniz mi? Eklediyseniz Debian'a şu paketleri kurun:
    firmware-iwlwifi
    nvidia-driver
    firmware-linux-nonfree

Hocam debian kurulumunda ağ badaştırıcısı driverini harici bir usb'den yüklememi istedi intelin kendi sayfasından tgz arşiv formatında indirdim içinde ucode dosyaları vardı flasha normal şekilde attım fakat ne hikmetse görmedi sonra normal kurulum yaptım.

Araştırdım bu debianda normal bir şeymiş yani bu donanım üreticilerinden kaynaklı bir şey.

Synaptics paket yöneticisinden bütün depoları seçtim non free olanlar dahil.

Yarın deneyip sonucu buraya atarım.

CD ROM olan bir depo vardı bu depo genelde hata veriyor (Sanırım bende CD rom olmadığı için olabilir) Fakat düşündüm ki karşı tarafta ki bir sunucu ile alakalı diye düşündüm.

Neyse yani şu an bütün depoları seçtim standart olanların yani.

Olmadı önerebileceğiniz başka depolarıda ekleyebilirim.
  • O hata normal. Normalde onu kapalı bırakmanız lazımdı. Synaptic Paket Yöneticisi'nden "Tazele"ye basın, ardından paketleri arayıp kurmaya başlayın.
  • Archman

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Eski versiyonu yükleyebiliyorsun ve çalışıyor ama güncellemeden sonra çalımıyorsa driverlar var demektir. Sorunu başka şeylerde aramak lazım. Bi de kararlı sürüm arıyorsanız çok da güncelleme yapmayın daha yavaş giden sürümleri seçin. Dediğim gibi. Eski ubuntu çalışıyorsa onu kurup ordan devam edin. Her türlü kodlama aracını bulabilirsiniz zaten. İyice öğrenince fantazilere başlarsınız.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.