Şimdi Ara

En iyi ve geleceği olan programlama dili hangisi ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
107
Cevap
2
Favori
29.952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tüm mevzu algoritma becerisinde bitiyo web için asp ile php yi masaüstü programlama için java ile c# yi karşılaştırmak zaman kaybı.
  • c# benim tavuğuma kışt dedi ondan sevmiyorum ya arkadaşlar ingilizce öğrenin,okuyun vakit geçirin bu işlerde. microsoft uşağı şirketlerinizin,yöneticilerinizin hatta ve hatta "bir bilen" kişinin ufkunuzu sınırlamasına izin vermeyin.
  • Yanlışmasam JAVA ve C# ile yazılan programlar makine koduna çevrilmiyor; byte kod olarak derleniyor. Byte kod makine koduna göre daha yavaş çalışıyor ve elin kodlama bilmeyen lamerleri bile çeşitli programlarla programın kaynak kodunu bulabileceği için özellikle ticarî yazılım hazırlamak konusunda problemli olabilir.
  • arkadaslar artik bu konu hakkinda konusacaginiza dil ogrenin.Hangi dili seviyorsaniz onunla ilgilenin ve asla dilinizi ezdirmeyin.(Cok bilen bir insan ayni seyi bana yasatmisti.Ama derslerini aksattigi icin aramizdaki fark,ben %100 bursluyum o %0.Yani dili herkes ogrenir ama gelecekteki basari derslerden gelir.En onemlisi bunu okuyorsaniz ve ogrenciyseniz mutlaka derslerinize onem verin tabi ki bos zamanlarinizda da dil de ogrenin)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Rand_al_Thor_ -- 6 Mart 2013; 16:59:58 >
  • Aslında başlıktaki sorunun sorulması da saçma gibi. Bir kere programlama dillerinden hemen her birinin kendisine göre özellikleri var. Yoksa neden bu kadar öğrenilip yaygınlaşırlardı? Hızlı bir biçimde açık kaynak kodlu yazılım hazırlarken python, otomasyona yönelik yazılım hazırlarken AutoIt, ticarî yazılım hazırlarken Delphi, C/C++ vs. kullanılabilir. Yalnız, yorumlayıcı üzerinde çalışan dillerden bir çoğunun yorumlayıcısı hatta çalıştıkları işletim sistemlerinin belki büyük bir kısmı C veya C türevi programlama dilleri ile yazılmaktadır. Onun için C programlama dilini ileri seviyede bilen programcılar bir süre sonra kendi programlama dillerini bile hazırlayabiliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hbeton -- 6 Mart 2013; 17:17:11 >
  • En iyi dil yapacağın işe en uygun dildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogauzun

En iyi dil yapacağın işe en uygun dildir.

arkadaş çok doğru bir cevap vermiş. Önce ne iş yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Fakat daha yolun en başındaysanız ve nereden başlamanız gerektiğine karar veremiyorsanız,http://www.biliste.com/en-iyi-programlama-dili/ burada birçok parametre değerlendirilerek en iyi programlama dilleri sıralanmış. Sizin için faydalı olacaktır.
  • Diğer yorumlara katılmakla beraber meslek hayatım boyunca edindiğim aşağıdaki tecrübelerimi paylaşmak isterim:

Piyasada tercih edilen diller gelişmekte olan dillerdir. Bunlar da yapılacak işe göre değişir.

Local yazılım yapılacaksa .Net Dilleri (daha çok C#) veya Java kullanılabilir. Bunları seçerken de yazılımın kime hitap edeceği düşünülerek yapılır.
    Platform bağımsız bir yazılım yapıyorsanız Java kullanmanızı öneririm.
    Ancak çokça hataya düştüğümüz şey Windows platformunda C# yerine Java kullanılmasıdır. Çünkü java, Windows'ta işletim sisteminin üstünde çalıştığı için cihazlara erişim sağlayamıyor ve windows'un müsaade ettiği ölçüde çalışıyor -tam bir bencillik-.
    Ancak .Net dilleri direkt windows dll'lerini kullandığı için daha performanslı ve daha geniş seçenekli ürünler çıkabiliyor.

Web konusunda ise daha çok güvenlik ve tasarım sorunları ile karşılaştık.
    Güvenlikten ziyade tasarım ön plandaysa PHP kullanılabilir. Çünkü Javascript ile çok uyumlu çalışıyor. Ayrıca sayfanın her yerine müdahale edebiliyor, sayfayı şekilden şekile sokabiliyorsunuz.
    (Örnek kişisel siteler ve bunun gibi daha çok bilgi yayınlama siteleri)

Ancak güvenlik ön plandaysa ASP.Net kullanılmasını tavsiye ederim. Zira ASP.NET'te sayfalar birer derlenmiş dll olduğundan direkt görülemezler. PHP'ye göre sayfa tasarımı zordur ve daha çok zaman alıyor.
    Paralı bileşenler (component) çokça iş görür. Ancak yine de pek değişiklik yapmanıza izin vermezler.

Not: Bunlar kişisel tecrübe ve yorumlarımdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: oklid

quote:

arkadaş çok doğru bir cevap vermiş. Önce ne iş yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Fakat daha yolun en başındaysanız ve nereden başlamanız gerektiğine karar veremiyorsanız,http://www.biliste.com/en-iyi-programlama-dili/ burada birçok parametre değerlendirilerek en iyi programlama dilleri sıralanmış. Sizin için faydalı olacaktır.

Dostum, bu grafiğin tümüyle yanlış olduğunu düşünüyorum.

1. Burada tüm dilleri hangi kritere göre sıralamışlar belli değil. Objective C'ye bakarsak herkesin Apple uygulaması yazdığını sanarsınız.
    2. SQL veritabanı dilidir, java ile c# ile ne ilgisi var. Sonra PHP web dilidir ancak burada hem local hem web aynı kategoride verilmiş.

Ayrıca bir yazılımda örnek kapsamlı bir web sitesi için ASP.Net, C#, Javascript, SQL dillerini aynı anda kullanıyorsunuz. Kapsamı genişletirsek Python-C-C++ ile yazdığınız dll, exe dosyaları da beraberinde kullanabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: asilus

quote:

quote:

Dostum, bu grafiğin tümüyle yanlış olduğunu düşünüyorum.

1. Burada tüm dilleri hangi kritere göre sıralamışlar belli değil. Objective C'ye bakarsak herkesin Apple uygulaması yazdığını sanarsınız.
    2. SQL veritabanı dilidir, java ile c# ile ne ilgisi var. Sonra PHP web dilidir ancak burada hem local hem web aynı kategoride verilmiş.

Ayrıca bir yazılımda örnek kapsamlı bir web sitesi için ASP.Net, C#, Javascript, SQL dillerini aynı anda kullanıyorsunuz. Kapsamı genişletirsek Python-C-C++ ile yazdığınız dll, exe dosyaları da beraberinde kullanabilirsiniz.

Sanırım bu grafik piyasada en çok talep gören dillerin yer aldığı bir çalışma. Bu nedenle SQL ile C#'ın bir arada yer alması bana pek saçma gelmedi. Genel olarak görüşlerinize katılıyorum. ASP, C#, Javascript ve SQL bir web sitesi çalışmasında bir arada kullanılmakta. Fakat kurumsal şirketlerde bu birimler genelde ayrı olarak çalışmakta. Bir bölüm PHP kodlamasını yaparken diğer bir bölüm Javascript, başka bir bölüm ise tasarımla uğraşabilmektedir.

• Bence şuanın favorisi http://www.btakademi.com/egitim/egitimler/?id=9&egitim=c_sharp__akademi___c_sharp__4_0_ile__net_ortaminda_programlama C# ama gelecekte Java parlayacak. Tabi günün gerektirdiklerini yapmadan geleceğe nasıl ilerlenir onu da merak ediyorum o yüzden önce bi günümüzün dillerine odaklan C#ta uzmanlaş ilerledikçe isteklerin de değişebilir, yolda yeni şeyler keşfedersin veya yeni şeyler çıkar onlara yönelirsin. Oyüzden şimdiden geleceğin dili şu demek doğru değil. Başarılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kanserkan -- 2 Temmuz 2013; 17:38:42 >

• Esnekliği bakımından Java, geleceğin dilidir. Çünkü tüm işletim sistemlerince desteklenir. Program yazıldığı yöre göre değil, çalıştığı yere göre o anda derlenir(yorumlanır) ve otomatik optimizasyon adım adım geliştirilir(JIT). Tek kusuru CPU ya özgü avantajları kullanabilmesi için programcı tarafından yapılmış C/C++ header dosyalarının derlenmiş hallerine ihtiyacı olmasıdır. Opencl ile belki bir noktaya kadar gidebilir ama ötesindeki performans sadece C/C++ ile sağlanır.

Geleceğin CPU ları FPGA olacaktır ve FPGA'lar hangi dilde programlanacaklarsa o dil çok önemli olacaktır mesela C dili.

Tabiki MATLAB/LabView tarzında bilim insanlarının işine çok daha fazla yarayacak programlar her zaman varolacaklardır.

SQL ölmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 2 Temmuz 2013; 20:35:12 >
  • quote:

quote:

En iyi ve geleceği olan programlama dili hangisi ?

Resmi gördükten sonra bir daha asla girilmeyecek siteler arasına ekledim.

• 13 Yaşındayım C#,C ve Java Biliyorum ama Benim Tercihim Java
  • C'yi bilirseniz gelecekte hangi dilin popüler olacağı sizi ilgilendirmez.
  • kulvar farkı var.
    mobil. web. oyun. bence hepsinin kendince iyi dilleri vardır.
  • Javascript.

Jeff Atwood şöyle diyor; "Any application that can be written in JavaScript will eventually be written in JavaScript." Bana göre son derece haklı.
    Javascript şuan atakta ve uzun bir süre de yavaşlayacağını sanmıyorum.

Bunun dışında;
    Can çekişen: Actionscript/Flash, birinin fişi çekmesi kaldı sadece. Apple'den sonra bir darbe de HTML5'den geldi. :) Yakında öleceği kesin.
    Kanserli hasta: PHP (Ya ölecek, ya da savaşıp kanseri yenecek, php geliştiricilerin tutumuna bağlı çünkü kanserli hücreler onlar.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: TSF Aristona

Javascript.

Jeff Atwood şöyle diyor; "Any application that can be written in JavaScript will eventually be written in JavaScript." Bana göre son derece haklı.
    Javascript şuan atakta ve uzun bir süre de yavaşlayacağını sanmıyorum.

Bunun dışında;
    Can çekişen: Actionscript/Flash, birinin fişi çekmesi kaldı sadece. Apple'den sonra bir darbe de HTML5'den geldi. :) Yakında öleceği kesin.
    Kanserli hasta: PHP (Ya ölecek, ya da savaşıp kanseri yenecek, php geliştiricilerin tutumuna bağlı çünkü kanserli hücreler onlar.)

O zaman assembly = pasif agresif obsesif kompulsif kişilik bozukluğu olan hasta. Ayrıca da torpilli. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 31 Temmuz 2013; 1:36:25 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.