Şimdi Ara

En iyi 5 Bilim ve Mühendislik TV Programı.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
13
Favori
1.354
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  En iyi 5 Bilim ve Mühendislik TV Programı.

Solucan deliği: 2010 yılında başlayan bu belgesel tarzı TV programı Morgan Freeman tarafından sunulmaktadır. Programın sunuş şekli ise ilginç konular hakkında röportajlar ve alanlarında uzman kişilerle tartışmalar yapılarak konu hakkında açıklamalar yapılır. Bu sunuş şekline bir de Morgan Freeman’ın anlatma becerisi eklenince program kısa zamanda popüler olmuştur.

Mayday (Hava Kaza Soruşturmaları): Bu TV programı, uçakların nasıl ölümcül hasarlar aldığını ve birçok yaşanmış olayla beraber anlatan bir belgesel dizisidir. Programın içeriğinde sahneler canlandırılır ve yaşanmış olaylardaki kişilerle röportajlar yapılır. Toplamda 131 bölümü bulunan belgeselin bazı bölümleri oldukça ilgi çekici.

Mythbusters: 2000’li yılların en önemli bilimsel programı olan bu program adeta bilimsel belgesel fanatikleri için bir idoldür. Programda 2 Mühendis ve diğer kişiler, bilimsel şehir efsanelerini araştırarak bilimsel gerçekleri ararlar. 14 sezonu yapılan program 2016 sezonunda bitecek. Program, örneğin; ”Cep telefonları benzin istasyonlarını patlatabilir mi?”, “2 mahkum nasıl olur da yağmurluklarla Alcatraz'dan kaçar?” gibi soruları bilimsel, mühendislik yaklaşımıyla çözmektedirler.

Mega Yapılar: Her bölümde dünyanın farklı yerlerine ve dünya genelinde ünlü olan inşaatlara gidilerek yapıların belirli yapım aşamaları inceleniyor. Program bu mega yapılarda çalışanların hayatlarını da gözler önüne sermekte.

Nasıl Yapılır?: Bu TV programı, herhangi bir nesnenin nasıl yapıldığını, aşamalarının anlatıldığı bir belgesel dizidir. Gitar, baston, cep telefonu vb. her şeyin nasıl yapıldığını bu programda öğrenebilirsiniz. 26 sezon geçiren TV programı bugüne kadar 312 bölüme kadar gelmiştir. Program 2001’den bu yana devam etmektedir.

Alıntı(paylaşım)

• Konuyu takibe aldım. Hoşuma giden içerikler var teşekkürler
  • Aslında çok fazla sayıda var bu tür belgeseller, artık bir sebebe dayanarak bunları ilk 5'e almışlar, bir bakıma haklılar. Paylaşım için yaptım sadece millet görsün diye.

Hepsi birbirinden farklı içerikli programlar, o yüzden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlindGuardianNN -- 3 Haziran 2016; 15:36:09 >
  • Nasıl yapılır mükemmel ötesi yahu. Hayran kalıyorum keşke türkler de böyle programlar yapabilse.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neuroglia kullanıcısına yanıt
    sağlam bi kanal olsa onlara özel sadece belli programlar olsa yapılır, ama sermaye lazım yani, bir belgesel izleyince hemen teklonojiden ve çekim kalitesinden dolayı Türk olduğu anlaşılıyor, İstanbul kurtulacak mı diye NEO nun bi belgeseli var İstanbulda çekiliyor , çekim kalitesi ve çekim tarzından dolayı insan inanamıyor ulan istanbul böyle nasıl görünüyor diyorsun, yani sıradan bir filmde istanbulu çok görürsün, ama çekim farklı olunca direkt olarak görselliği etkiliyor
  • BlindGuardianNN kullanıcısına yanıt
    Aslında kitle izdivaç izlemese çoğunlukla reklam gelirleri de kültürel faaliyetlere aktarılır.

• Neuroglia kullanıcısına yanıt
    Haklısın

Belgesel iyidir, link bilen varsa atabilirmi sağlam belgesel izlenebilecek güzel siteler
  • +1 çok iyi konu

• LesAnders kullanıcısına yanıt
    ya birçok belgesel programı var, açıkcası bunu öylesine açtım biryerde gördüm paylaştım, artık neye dayanarak bunları ilk sıraya almışlar bilmiyorum, dallarına göre de olabilir. Belgesel candır
    Yeni bulduğun güzel belgeselleri de eklersen sevinirim hocam. Takipteyim

bunlar en çok beğenilenler, senin tarzın ne? ona göre tavsiye edeyim :)
    Uzay, evren , astronomi , fizik , genetik, yıldızlar , Tesla gibi adamların hayatını anlatan belgesellerde olur

• Mesela şu wormhole belgeselini beğendim :)

bu adamın bir belgeseli var zamanda yolculuk ile ilgili onu izle mesela, geçmişe yolculuğun şu an dünyadaki hiçbir teklonojinin yeterli olmadığını, ama ışık hızı ve uzay zaman ile bunların birleşimi ile geleceğe yolculuğun imkanı olduğunu anlatan bir belgesel. Detaya girmiyim kendin izle, yani buda saniyede pat ışınlanma ile değilde, şöyle: sen 10 yıl uğraşıyorsun sen 10 yıl yaşlanıyorsun tamam. Ama dünyadaki zaman ile uzaydaki bir olmadığı için dünyada 100 yıl geçmiş oluyor. sen 10 yıl yaşlandın ama 100 yıl geleceğe gitmiş oldun, uzay zaman farkı yüzünden.
    Cosmos var başka bir belgesel bunla ilgili değil, o da evreni anlamak ile ilgili belgeseller sunuyor, oda saağlamdır, serisini bitir mesela
    Gorelilik ilgi alanım hocam , adı neydi acaba belgeselin

Açıklanamayan sırlar olması lazım, baştan sona bu adam sunmuyor. Ama onun ilgi alanı olan arada bi bölüm var o zaman devereye giriyor. hatta belgeselin konusu 1(Nemesis) Güneşi besleyen başka bir gezegen mi var ? 2.Biig bang dan önce ne vardı 3.)zamanda yolculuk mümkün mü. bir tane dah avardı hatılayamadım, bu 3 'ü bir belgeselin içinde sırasıyla anlatılıyor, zamanda yolculuk mümkünmü kısmındada bizim adam devreye giriyor :)
    Maddenin kötü ikizine ne oldu? Marsta su yok oldu mu ? çok sağol dostum , ben gene takipteyim seni editlersen upla yeter

heh aynen o işte. :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.