Şimdi Ara

EminEvim (38. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: nefer34 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 3 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.372
Cevap
45
Favori
359.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Böyle sistemlere para kaptırmayın. Gidin bankadan kredinizi çekin mis gibi evinize taşının. Taksitlerinizi de sabit sabit ödeyin. Bir sisteme giriş için 12 bin lira komisyon alması ne demek?
    Artı bir de zaten kira yardımı adı altında bir bedel ödüyorsunuz bunu da ödediğiniz toplam paraya ilave ettiğinizde banka kredisini fazlasıyla geçiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdemirci

Böyle sistemlere para kaptırmayın. Gidin bankadan kredinizi çekin mis gibi evinize taşının. Taksitlerinizi de sabit sabit ödeyin. Bir sisteme giriş için 12 bin lira komisyon alması ne demek?
    Artı bir de zaten kira yardımı adı altında bir bedel ödüyorsunuz bunu da ödediğiniz toplam paraya ilave ettiğinizde banka kredisini fazlasıyla geçiyor.

yani sözüm ona faiz ödemiyorsun,faiz sadece isim değiştirmiş kar paı gibi,burada da katılım ücreti ve kira yardımı adını almış,tabi ki bu benim şahsi düşüncem.
    Ben de bu sistemi çok araştıdım ve hiç akıl karı olarak görmedim,gidip evimi banka kredisi ile aldım 70 bin tl ye dosya masrafı ve 4 yıllık faiz toplamı 15 bin tl ediyor,artı evde oturuyorum,
    Allah herkesin gönlüne göre versin,ne diyeyim.
    Bu arada cümleten hayırlı ramazanlar

• Değerli arkadaşlar, 2013 eylül ayında eminevimde 50000 tl teslimatım var. Şimdiden bazı evrakları hazırlamam gerekiyor. Ama istersem almayıp erteleye bilirim ve para teslim edilmediği için kira yardımı almaya devam edeceğim. Sizlere danışmak istediğim 50000 tl ye fazla riski olmayan ve caiz olan ne yapılabilir. Abimin arsasını satın almış olarak tapuyu çıkaracaz. Mesala altın almak veya köyde öğretmenim anlamam ama besi danası almak gibi sizce ne iş kolu olabilir gelir getirici.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesreti

Değerli arkadaşlar, 2013 eylül ayında eminevimde 50000 tl teslimatım var. Şimdiden bazı evrakları hazırlamam gerekiyor. Ama istersem almayıp erteleye bilirim ve para teslim edilmediği için kira yardımı almaya devam edeceğim. Sizlere danışmak istediğim 50000 tl ye fazla riski olmayan ve caiz olan ne yapılabilir. Abimin arsasını satın almış olarak tapuyu çıkaracaz. Mesala altın almak veya köyde öğretmenim anlamam ama besi danası almak gibi sizce ne iş kolu olabilir gelir getirici.

Sayın hocam kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş (yani bende senle aynı durumdayım) ama benden taviye istersen bir kardeşin olarak bilmediğin bir işe sakın bulaşma yani besi danası işine. o kadar zorlukları varki anlatsam destan olur dermişim şaka bir tarafa çok zor bir iş. en basitinden sen hasta olunca özel doktora gidemezsin ama hayvanlar ne hikmetse sürekli biri olmazsa diğeri hasta olur bir veteriner çağırırsın anında 150 tlcik gidiverir yem fiyatları çok pahalı zaten. yiyecek saman yem vs bunları sen kendin yapabilirsen ancak o zaman biraz kar edebilirsin ama değilse çok zor. bu işi yapan bir yakının akraban varsa bir sor istersen.

altın işine gelince elbette senin tercihin ama ben olsam şu ortamda altınada hiç bulaşmazdım çünkü ne yapacağı hiç belli olmuyor 2 aşağı bir yukarı yapıyor yani çok riskli.

Bulunduğun ilde öğrencilere kiralayabileceğin 1+1 daire bulabilirsen o paralara bence güzel bir yatırım olabilir hem kira alırsın hem ev az çok prim yapar. veya güzel bir yerden alacağın arsada gzel bir yatırım olur. şehir merkezine çok yakın olan şu anda tarla olarak görünen ama yakın zamanda imara açılabilecek tarlalar alırsan biraz uzun vadeli olur ama çok kazançlı bir yatırım olur 1e 5 veya 10 kazanabilirsin. bende en çok bu iki seçenek üzerinde duruyorum benden bu kadar kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: superhead

quote:

Değerli arkadaşlar, 2013 eylül ayında eminevimde 50000 tl teslimatım var. Şimdiden bazı evrakları hazırlamam gerekiyor. Ama istersem almayıp erteleye bilirim ve para teslim edilmediği için kira yardımı almaya devam edeceğim. Sizlere danışmak istediğim 50000 tl ye fazla riski olmayan ve caiz olan ne yapılabilir. Abimin arsasını satın almış olarak tapuyu çıkaracaz. Mesala altın almak veya köyde öğretmenim anlamam ama besi danası almak gibi sizce ne iş kolu olabilir gelir getirici.

Sayın hocam kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş (yani bende senle aynı durumdayım) ama benden taviye istersen bir kardeşin olarak bilmediğin bir işe sakın bulaşma yani besi danası işine. o kadar zorlukları varki anlatsam destan olur dermişim şaka bir tarafa çok zor bir iş. en basitinden sen hasta olunca özel doktora gidemezsin ama hayvanlar ne hikmetse sürekli biri olmazsa diğeri hasta olur bir veteriner çağırırsın anında 150 tlcik gidiverir yem fiyatları çok pahalı zaten. yiyecek saman yem vs bunları sen kendin yapabilirsen ancak o zaman biraz kar edebilirsin ama değilse çok zor. bu işi yapan bir yakının akraban varsa bir sor istersen.

altın işine gelince elbette senin tercihin ama ben olsam şu ortamda altınada hiç bulaşmazdım çünkü ne yapacağı hiç belli olmuyor 2 aşağı bir yukarı yapıyor yani çok riskli.

Bulunduğun ilde öğrencilere kiralayabileceğin 1+1 daire bulabilirsen o paralara bence güzel bir yatırım olabilir hem kira alırsın hem ev az çok prim yapar. veya güzel bir yerden alacağın arsada gzel bir yatırım olur. şehir merkezine çok yakın olan şu anda tarla olarak görünen ama yakın zamanda imara açılabilecek tarlalar alırsan biraz uzun vadeli olur ama çok kazançlı bir yatırım olur 1e 5 veya 10 kazanabilirsin. bende en çok bu iki seçenek üzerinde duruyorum benden bu kadar kolay gelsin.

Hocam çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Büyük bir ihtimal almayacağım. Ama hala küçük bir iş yeri veya dediğiniz gibi öğrenciye kiraya verilebilecek bir ev bakıyorum. Erzurumda bildiğim 1+1 daire yok bodrum katlar var. Bildiğim bodrum katlar sığınak geçtiğinden tapusu yokmuş bakalım hocam hayırlısı. Rabbim hepimize hayırlar nasip etsin

• Tamamen insanları soymak için yapılmış bir sistem, şuan bende içindeyim sistemin ama lanet olsun girdiğime 3 senedir ödüyorum hala çıkmadı 3 yıl önce almayı düşündüğüm 85- 90 bin tl lik evler şimdi 150 binin üzerine çıktı çekilişler nasıl yapılıyorsa anlamadım ne bize nede tanıdıklara çıkmıyor. Sistem kira yardımı diyor kira yardımı alanlar ile kira yardımı ödeyenlerin oranları tutmuyor. Size 40 yada 45 ay süre veriyor bu süre sonunda paranız verilecek çıkmış sayılacak diyor fakat paradan kira yardımı kesmeye devam ediyor yani herkes parasını alsa dahi kira kesintisi devam ediyor tabi kendi cebine %6 komisyon alıyor oda kendi cebine sırf faizsiz sistem diye girdik meğer kazık sistemmiş. Madem öyle çık diyeceksiniz çıktığınız takdirde girmiş olduğunuz tutar üzerinden %6 komisyonunu alıyor yani diyelim 100 bin tl ye girdiniz ve 30 bin tl ödediniz yine 6 bin tl vereceksiniz ve ödediğiniz o 30 bin tl den 24 bin tl yi en az 6 ay sonra alabiliyorsunuz yani tamamen yüksek kar amaçlı ve elini veren kolunu kaptırıyor girer girmez zaten sizden o komisyonu alıyor yani girdiniz slm verdiniz hemen % 6 komisyonu cebine koyuyor ondan sonra sen istersen vazgeç onlar parsını alıyor. Ben girdim 3 yılım param boşuna gitti şimdi çıksa da artık o paraya kümes alırım anca peşinatınız varsa gidin bankadan kredinizi çekin evinizi alın olmayan birşeye benim gibi ödeme yapmayın malesef bizim ülkemizde en fazla yapılan şey dini duygularla sömürüdür dini öne atıp insanları daha kolay kandırıyorlar bizde öyle olduk malesef faizsiz sistem dedik daldık şimdide saç baş yoluyoruz garibanın üç kuruşuna göz dikmiş soyguncu bunlar uzak durun.

• Tamamen insanları kandırmak için yapılmış bir sistem, sisteme girdiğiniz anda % 6 komisyonu peşin ödemek zorundasınız veya taksitle önce komisyonu ödüyorsunuz kısacası biz size güvenmiyoruz o yüzden önce komisyonu alıyoruz ( peki biz size nasıl güveniyoruz) her neyse komisyonu verdiniz en az % 10 peşinatıda yatırdınız şuan sistemdesiniz ve size 45 ay süre veriyorlar bu süre içinde çıkmazsa çekilişlerde ( ki ne bana nede tanıdıklara hiç çıkmadı nasıl çekiliş ise) 45. ayın sonunda kalan herkes çıkmış sayılacak ve katılım miktarları verilecek ve ondan sonra kalan miktar kalan aya bölünerek taksitlendirilecek diyor sistem amma herkes parasını alsada sistem dahil kaç kişi varsa son takside kadar kira yardımı ödemek zorunda kime mi emimevime tabiki. % 6 komisyon ve kira kesintileri ile cebini dolduruyor tabi siz faizsiz sistem diyorsunuz ama tefeci sistem girmiş oluyorsunuz. Diyelim ki benim gibi girdini 6 bin tl komisyon ödediniz 3 yıldır ödüyorsunuz ama bir türlü çıkmıyor çekilişlerde ve ayrılmak istiyorsunuz hop orada dur ödediğin ne olursa olsun biz katılım miktarına göre komisyonumuzu alırız ve en az 6 ay öncesinden paranızı veremeyiz.

Eğer ki ;
    % 6 komisyonu peşin olarak vermeyi
    40- 45 ay çekiliş beklemeyi
    ve tüm vade sonuna kadar kira kesintisi ödemeyi
    ayrılmak istediğinde ödediğin parayı 6 ay sonra almayı
    çekilişte çıkmadığında 4 yıl sonra katıldığın o paraya ev alabileceğini düşünen varsa girsin derim ben 3 yıl önce 90- 95 bin tl ye almaya çalıştığım evleri sırf banka faizine girmeyeyim diye bunlara geldim ve 3 yıl oldu belkide daha fazla oldu 90 bin tl lik evler şimdi 160 - 170 bin den satılıyor banka kredisi ile 90 bin tl 135 bin tl yapıyordu ben 100 bin tl ye girdim 6 bin tl komisyon ödedim 106 bin tl ve 45. ay dan sonra kira kesintisi ödeyeceğim yani 75 ay kira kesintisi toplamda yine 125 bin tl ye denk geliyor. O zaman ev alsaydım kredi ile 135 bin tl borcum olacaktı ama aynı zamanda evimde olacaktı şimdi aynı borcum var ödüyorum ama evim yok bunlar sayesinde olmasıda imkansız tanıdığım bir çok kişi hep 40 yada 45. aydan sonra hak kazanmışlar ama ev alamıyorlar hepsinin parası içeride duruyor çünkü evler 2 katına çıktı ve mecburen hem bunlar hem bankalara borçlanmak zorundalar parınız varsa gidin kredi çekin evinizi alın en azından borcunuzda belli olur evinizde bizim gibi belirsizlik içinde kalmayın. Bu emin evimin hikayesi bitmez girdiğim güne lanet olsun Allah belalarını versin aldıkları her kuruş haram olsun insanları dini inaçları ile kandırıp sisteme sokuyorlar ondan sonra istesenizde çıkamıyorsunuz yok okadar peşinat verdim yok komisyon verdim bu kadar bekledim derken hayalleriniz kabusa dönüyor. Tmamen dini istismacılık bunların yaptığı faizsiz sitem diyim insanları soymak uzak durun yada benim gibi gece gündüz beddua edip durun.

• quote:

Orijinalden alıntı: ysf044

Tamamen insanları kandırmak için yapılmış bir sistem, sisteme girdiğiniz anda % 6 komisyonu peşin ödemek zorundasınız veya taksitle önce komisyonu ödüyorsunuz kısacası biz size güvenmiyoruz o yüzden önce komisyonu alıyoruz ( peki biz size nasıl güveniyoruz) her neyse komisyonu verdiniz en az % 10 peşinatıda yatırdınız şuan sistemdesiniz ve size 45 ay süre veriyorlar bu süre içinde çıkmazsa çekilişlerde ( ki ne bana nede tanıdıklara hiç çıkmadı nasıl çekiliş ise) 45. ayın sonunda kalan herkes çıkmış sayılacak ve katılım miktarları verilecek ve ondan sonra kalan miktar kalan aya bölünerek taksitlendirilecek diyor sistem amma herkes parasını alsada sistem dahil kaç kişi varsa son takside kadar kira yardımı ödemek zorunda kime mi emimevime tabiki. % 6 komisyon ve kira kesintileri ile cebini dolduruyor tabi siz faizsiz sistem diyorsunuz ama tefeci sistem girmiş oluyorsunuz. Diyelim ki benim gibi girdini 6 bin tl komisyon ödediniz 3 yıldır ödüyorsunuz ama bir türlü çıkmıyor çekilişlerde ve ayrılmak istiyorsunuz hop orada dur ödediğin ne olursa olsun biz katılım miktarına göre komisyonumuzu alırız ve en az 6 ay öncesinden paranızı veremeyiz.

Eğer ki ;
    % 6 komisyonu peşin olarak vermeyi
    40- 45 ay çekiliş beklemeyi
    ve tüm vade sonuna kadar kira kesintisi ödemeyi
    ayrılmak istediğinde ödediğin parayı 6 ay sonra almayı
    çekilişte çıkmadığında 4 yıl sonra katıldığın o paraya ev alabileceğini düşünen varsa girsin derim ben 3 yıl önce 90- 95 bin tl ye almaya çalıştığım evleri sırf banka faizine girmeyeyim diye bunlara geldim ve 3 yıl oldu belkide daha fazla oldu 90 bin tl lik evler şimdi 160 - 170 bin den satılıyor banka kredisi ile 90 bin tl 135 bin tl yapıyordu ben 100 bin tl ye girdim 6 bin tl komisyon ödedim 106 bin tl ve 45. ay dan sonra kira kesintisi ödeyeceğim yani 75 ay kira kesintisi toplamda yine 125 bin tl ye denk geliyor. O zaman ev alsaydım kredi ile 135 bin tl borcum olacaktı ama aynı zamanda evimde olacaktı şimdi aynı borcum var ödüyorum ama evim yok bunlar sayesinde olmasıda imkansız tanıdığım bir çok kişi hep 40 yada 45. aydan sonra hak kazanmışlar ama ev alamıyorlar hepsinin parası içeride duruyor çünkü evler 2 katına çıktı ve mecburen hem bunlar hem bankalara borçlanmak zorundalar parınız varsa gidin kredi çekin evinizi alın en azından borcunuzda belli olur evinizde bizim gibi belirsizlik içinde kalmayın. Bu emin evimin hikayesi bitmez girdiğim güne lanet olsun Allah belalarını versin aldıkları her kuruş haram olsun insanları dini inaçları ile kandırıp sisteme sokuyorlar ondan sonra istesenizde çıkamıyorsunuz yok okadar peşinat verdim yok komisyon verdim bu kadar bekledim derken hayalleriniz kabusa dönüyor. Tmamen dini istismacılık bunların yaptığı faizsiz sitem diyim insanları soymak uzak durun yada benim gibi gece gündüz beddua edip durun.

yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum,Allah sabır versin ve de yardımcınız olsun.

• quote:

quote:

+1

• Arkadaşlar hangi sisteme ne için girdiğinizi bilmezseniz sonradan böyle kıvranır durursunuz kusura bakmayın. Atalarımız bin düşün bir hareket et demiş. siz hangi sisteme giriyorsunuz? teslimat şartları nelerdir? ödeme planı nasıldır? taksitleri nasıldır? sonradan artarmı azalırmı? bunları iyi hesaplayıp ona göre adımınızı atmazsanız sonra burda ağlamanın kimseye faydası yok.
    adamlar gizli saklı iş yapmıyorlarki herşey ayan beyan ortada. Şu sisteme girerseniz şartları şunlar şunlar. şu sisteme girerseniz şartları şunlar diye size baştan bildirmiyorlarmı?
    Size baştan demedilermi çekilişli sistemde çekiliş ne zaman çıkarsa evinizi o zaman alırsınız ev çıkana kadar taksitleriniz düşer çıkınca bir miktar artar ve vade sonuna kadar o miktardan devam eder diye size söylemedilermi? hatta bu sisteme şansınıza güveniyorsanız öyle girin demedilermi?
    şimdi burda bağırıp çağırmanın ne anlamı var?

Ben mesela garantici adamım. öyşe şansıma falan güvenmem. ne ödeyeceğimi ve evi ne zaman alacağımı bilmem lazım dibi belli olmayan kuyuya inmem onun için peşinatlı erken teslim sistemine girdim (peşinat vermeyecekler içinde vade ortası teslim sistemi var)
    bu sistemde taksitleriniz ilk ay ne ise evi alıncada aynı oluyor son taksittede aynı oluyor. ve evi alacağınız tarih günü gününe belli oluyor. ve toplam ödeyeceğiniz miktar katılım ücreti hariç alacağınız ev parası kadar oluyor bunun bir kuruş üzerinde ücret talep ederlerse yakalarına yapışırım ama geçen defada bundada böyle birşey olmadı. (bu eminevime 2. girişim)

katılım ücretindende yakınmışsınız adamlar hiç ücret almasınmı? babalarının hayrınamı yapsınlar bu işi? peki hayrına yapsınlar ya eleman maaşları, ofislerin kira giderleri, şirket otolarının benzin giderleri vs vs bunlar nerden ödenecek? bunlarıda emin üstün cebinden ödeyiversin ne olacak canım değilmi?

Peki kadınlar altın günü yapıyorlar malum. bütün sene boyuca bu günler sizin evde yapılsa siz masraflara nereye kadar katlanırsınız eninde sonında katılımcılardan ücret talep etmezmisiniz buda ona benziyor.

ayrıca ayrılma durumunda katılım ücretinin tamamını almıyorlar adamlar. zaten biliyordumda yinede sözleşmede ilgili maddeye şimdi bidaha baktım ayrılma durumunda katılım ücretinin yarısı iade edilir diyor yani mesela ben 50 bin taksit ödemişim ve 5 bin katılım ödemişim ayrılma durumu olsa 50.000 +2.500 tl ile bu işten ayrılabileceğim toplamda 2.500 tl zararım olacak e bırakta o kadarda olsun adamlar o kadar emek sarfediyorlar.

Sonuç olarak çekilişli sisteme bende karşıyım evi ne zaman alacağın belli değil. ne kadar ödeyeceğin belli değil. fazladan ödeme yapıyorsun bu içime sinmiyor ama vade ortası veya peşinatlı erken teslim sistemleri öyle değil. herşey sözleşmede açık ve net. velhasıl baştan gireceğimiz sistemi iyi araştırıp öyle seçmemiz gerekiyor sonradan pişman olmamak için. selametle.

• quote:

Arkadaşlar hangi sisteme ne için girdiğinizi bilmezseniz sonradan böyle kıvranır durursunuz kusura bakmayın. Atalarımız bin düşün bir hareket et demiş. siz hangi sisteme giriyorsunuz? teslimat şartları nelerdir? ödeme planı nasıldır? taksitleri nasıldır? sonradan artarmı azalırmı? bunları iyi hesaplayıp ona göre adımınızı atmazsanız sonra burda ağlamanın kimseye faydası yok.
    adamlar gizli saklı iş yapmıyorlarki herşey ayan beyan ortada. Şu sisteme girerseniz şartları şunlar şunlar. şu sisteme girerseniz şartları şunlar diye size baştan bildirmiyorlarmı?
    Size baştan demedilermi çekilişli sistemde çekiliş ne zaman çıkarsa evinizi o zaman alırsınız ev çıkana kadar taksitleriniz düşer çıkınca bir miktar artar ve vade sonuna kadar o miktardan devam eder diye size söylemedilermi? hatta bu sisteme şansınıza güveniyorsanız öyle girin demedilermi?
    şimdi burda bağırıp çağırmanın ne anlamı var?

Ben mesela garantici adamım. öyşe şansıma falan güvenmem. ne ödeyeceğimi ve evi ne zaman alacağımı bilmem lazım dibi belli olmayan kuyuya inmem onun için peşinatlı erken teslim sistemine girdim (peşinat vermeyecekler içinde vade ortası teslim sistemi var)
    bu sistemde taksitleriniz ilk ay ne ise evi alıncada aynı oluyor son taksittede aynı oluyor. ve evi alacağınız tarih günü gününe belli oluyor. ve toplam ödeyeceğiniz miktar katılım ücreti hariç alacağınız ev parası kadar oluyor bunun bir kuruş üzerinde ücret talep ederlerse yakalarına yapışırım ama geçen defada bundada böyle birşey olmadı. (bu eminevime 2. girişim)

katılım ücretindende yakınmışsınız adamlar hiç ücret almasınmı? babalarının hayrınamı yapsınlar bu işi? peki hayrına yapsınlar ya eleman maaşları, ofislerin kira giderleri, şirket otolarının benzin giderleri vs vs bunlar nerden ödenecek? bunlarıda emin üstün cebinden ödeyiversin ne olacak canım değilmi?

Peki kadınlar altın günü yapıyorlar malum. bütün sene boyuca bu günler sizin evde yapılsa siz masraflara nereye kadar katlanırsınız eninde sonında katılımcılardan ücret talep etmezmisiniz buda ona benziyor.

ayrıca ayrılma durumunda katılım ücretinin tamamını almıyorlar adamlar. zaten biliyordumda yinede sözleşmede ilgili maddeye şimdi bidaha baktım ayrılma durumunda katılım ücretinin yarısı iade edilir diyor yani mesela ben 50 bin taksit ödemişim ve 5 bin katılım ödemişim ayrılma durumu olsa 50.000 +2.500 tl ile bu işten ayrılabileceğim toplamda 2.500 tl zararım olacak e bırakta o kadarda olsun adamlar o kadar emek sarfediyorlar.

Sonuç olarak çekilişli sisteme bende karşıyım evi ne zaman alacağın belli değil. ne kadar ödeyeceğin belli değil. fazladan ödeme yapıyorsun bu içime sinmiyor ama vade ortası veya peşinatlı erken teslim sistemleri öyle değil. herşey sözleşmede açık ve net. velhasıl baştan gireceğimiz sistemi iyi araştırıp öyle seçmemiz gerekiyor sonradan pişman olmamak için. selametle.

Ustadim gayet guzel açıklamışsin. Ben acizane şöyle düşünüyorum; ev alıyorsunuz ve bu evi faizsiz almak istiyorsunuz ama şöyle düşünüyorsunuz hemen bu ay bana para verilsin hiç bir masraf olmasın aldığım parayı ödeyeyim. Eğer böyle bir sistem varsa ben hemen eminevimden çıkmaya razıyım. Fakat su düşünce yanlış olur hem faizsiz hem ilk ay hem aldığımı öderimle bu iş nasıl olur. Ben özellikle peşinatlı sistemin çok kazançlı olduğuna inanıyorum sadece biraz sabır. Hakkımızda hayırlısı

• sayın @aybey diğer yorumlarınızı sildirenler bunu da sildirmeye çalışacaklardır.Ben de sizin gibi düşünüyorum,nasıl bazı bankalar faiz değil kar payı diyorsa,bunlarda da işin adı organizasyon ücreti,kira yardımı gibi isimler almış.Ama gerçek olan bir şey var ki bankaya bulaşma ile bunlara bulaşma arasında hiç bir fark yok.
    Bu arada bir iki arkadaş özellikle bu işi çok metedip ballandırıyorlar ki,bir tanesi işi kampanyaya çevirmiş benim adımı verip katılırsanız size hediyeler göndereceğim diyor ki zaten kendisiyle bu konuyu konuştuğumuzda seminere gittiğini ve eminevim'in fahri müşteri temsilcisi olduğu belirtmiş,kendi ismiyle sisteme giren her kişi için 500 tl.alacağını belirtmişti.(şimdiye kadar alamadığını da eklemişti ki o bizi ilgilendirmez).

Şimdi bu arkadaşlarımızın yorumlarıyla mı iş yapacağız,yukarıda bir mesaj da da hile yapılacağı, kardeşinin arsasını alıyormuş gibi göstereceğini yazan arkadaşa bu nasıl bir durum diye sormadan edemeyeceğim.
    Bu firmayı kandırma olmuyor mu,bu ipotekli kredi kullanma olmuyor mu?

kısacası burada övülerek anlatılan sistemin normal bankacılık sistemiyle hiç bir farkı yok arkadaşlar ki daha da zararlı olabilir.

• Herkesten özür dileyerek Şunu da eklemek istiyorum.
    Vade ortası denilen sistemde eğer siz 80 bin tl için katılımda bulunursanız muhtemelen 40-45 ay sonra parayı size verecekler ancak size verilecek 80 bin tl'si zaten sizin ödediğiniz 40-45 bin tl. + %5-%6 arası komisyon ödediğiniz için elinize geçecek paradan bunu düşün.

Eğer Çekiliş siteminde il 6 ay içinde parayı alırsanız avantajlı. 6 aydan sonra size ne kadar geç çıkarsa çıksın ödediğiniz para düştüğü kadar elinize geçecek paranın satın alma gücü de düşecek.

Vade ortası sistemi Banka ile kıyaslarken bankadan paranın tamamını bunla ise yarısını aldığını beyninizin bir köşesine yazın. Çekilişli sitemde ise ihtiyacınızın %5-6 sı oranında bir bedel ödedikten sonra taksit ödemeye başlayıp, yavaştan-yavaş taksitler düşerken ev alma sırası size geldiğinde kirada olan kimse kalmasa dahi ilk taksit bedelinin neredeyse 1-1,5 katı kadar bir artışı hızlıca size yansıtacaklarını bilmelisiniz. Çekiliş sisteminde eğer ilk size çıkarsa en azından paranın satınalma değeri + kiradan kurtulma durumu ile hiç peşiniz yüksek taksitle ev almak mantıklı gelebilir.

İşte bunları tablo şekilde o kadar güzel izah etmiştim ki dayanamadılar her yazdığımı sildirdiler.

Gerçek İslam Şu an dünyaya hakim kılınsa kimsenin evsiz kalma korkusu veya gelecek korkusu olmayacak. Ama ne yazık ki İslama benzer adı İslam olan İslamsı bir din ile Müslümanlar ve hatta diğer dinlere mensup olan veya hiçbirine mensup olmayanlar dahi azap içinde kıvranıyor. Eğer İslam/Barış yani Ademden buyana süre gelen Tevhid dini hayatta olsaydı ne bu İslamsıları eleştiriyor, nede 3-5 kuruş için dine takla attırmak suretiyle, Allahlın dinini ve kutsallarımızı oyun aracı, para kazanma aracı haline getirildiğine şahit oluyor olurduk.

Lütfen bu işi dini söz, kavram ve Allahı katmadan pazarlayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aybey -- 29 Temmuz 2013; 15:32:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aybey

Gerçek İslam Şu an dünyaya hakim kılınsa kimsenin evsiz kalma korkusu veya gelecek korkusu olmayacak. Ama ne yazık ki İslama benzer adı İslam olan İslamsı bir din ile Müslümanlar ve hatta diğer dinlere mensup olan veya hiçbirine mensup olmayanlar dahi azap içinde kıvranıyor. Eğer İslam/Barış yani Ademden buyana süre gelen Tevhid dini hayatta olsaydı ne bu İslamsıları eleştiriyor, nede 3-5 kuruş için dine takla attırmak suretiyle, Allahlın dinini ve kutsallarımızı oyun aracı, para kazanma aracı haline getirildiğine şahit oluyor olurduk.

Lütfen bu işi dini söz, kavram ve Allahı katmadan pazarlayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: -ottoman-

sayın @aybey diğer yorumlarınızı sildirenler bunu da sildirmeye çalışacaklardır.Ben de sizin gibi düşünüyorum,nasıl bazı bankalar faiz değil kar payı diyorsa,bunlarda da işin adı organizasyon ücreti,kira yardımı gibi isimler almış.Ama gerçek olan bir şey var ki bankaya bulaşma ile bunlara bulaşma arasında hiç bir fark yok.
    Bu arada bir iki arkadaş özellikle bu işi çok metedip ballandırıyorlar ki,bir tanesi işi kampanyaya çevirmiş benim adımı verip katılırsanız size hediyeler göndereceğim diyor ki zaten kendisiyle bu konuyu konuştuğumuzda seminere gittiğini ve eminevim'in fahri müşteri temsilcisi olduğu belirtmiş,kendi ismiyle sisteme giren her kişi için 500 tl.alacağını belirtmişti.(şimdiye kadar alamadığını da eklemişti ki o bizi ilgilendirmez).

Şimdi bu arkadaşlarımızın yorumlarıyla mı iş yapacağız,yukarıda bir mesaj da da hile yapılacağı, kardeşinin arsasını alıyormuş gibi göstereceğini yazan arkadaşa bu nasıl bir durum diye sormadan edemeyeceğim.

kısacası burada övülerek anlatılan sistemin normal bankacılık sistemiyle hiç bir farkı yok arkadaşlar ki daha da zararlı olabilir.

Bakın beyfendi bunu daha önce de açıkladım. Birincisi eminevim ve katılım bankaları ile alınacak bir ev miktarı ile bankaların ev miktarı hesaplama oranları aynı bile olsa akitleri farklı olduğu için BANKALAR KESIN FAIZDIR.EMINEVIM VE KATILIM BANKALARI ISE CAIZDIR. Dünya görüşünüzü bilmem ama bir müslüman için kurana ve sunnete dayanmayan bir işe giremez. Daha önce de paylaştım eminevim ile. Katılım bankalarınin caiz olduğuna dair fetvalar yayınlamis ve kaynak göstermiştim. Eminevim karlıdir zararlıdır bunu rahatlıkla tartisabiliriz ama caiz mi faiz mi bunu benceler kullanmadan kaynaklı alimlerden fetva bulun paylaşım yapın görelim. Ikincisi eminevimle ilgili belgeli bir mağduriyet bulun paylaşin. Benim parayı teslim sürecinde abimin arsasını satın almam kanunlara ve eminevimin işleyişine uyan birşey. Bunda bir dalavere yok. Bir diğeri imzamda da olan bireysel müşteri temsilcisi olmam bunda da dinen ve eminevimin işleyişi açısından bir sıkıntı yok. Beni referans gösteren kardeşlerime hediye göndermemde de bir sıkıntı yok. Eminevim diyor ki sen sistemle müşterimizi tanıştırdın anlattın sistemi bir emek var değil mi ve ben de sana o müşterinin girdiği miktarın binde beşi kadar pirim veriyorum. Ve bana da mesajla tl ile soru soranlar oluyor bildiğim ölçüde cevaplıyorum ve eğer sisteme girmeyi düşünürlerse referans göstermelerini rica ediyorum. Ve konuşmayıp veya mesaj göndermeden referans gösterimi istemiyorum. Dün bir arkadaşa tesbihini ve kadayıf dolmasıni gönderdim mesala. Sürçi lisan ettimse affola ÖN YARGILARI VE PEŞIN HÜKÜMLERI BIRAKABILSEK BIRBIRIMIZI DAHA IYI ANLAYACAGIZ INŞALLAH. Niyetim tartışma çıkarma değil cevap da yazmayacaktim fakat benim üzerimden sistemim karalanmasini istemem. Hayırlı sahurlar

• Bazı art niyetli arkadaşlar hala aynı şeyleri başa sarıp duruyor. İlk başlarda sistem güvensiz çamuru atıldı. Ortada bir tane parasını zamanında ödeyip alamayan adam bulunmayınca bu sefer sistem karsız kısmına geçildi. Bunun hesabı gayet basitti ve çoğu durumda bankadan karsızdı. Daha sonra işin faiz kısmına geçildi ve bu konu deşilip duruyor. Sistemde ki organizasyon ücretine bile laf atan insanlar var. Çok basit bir soru eğer senin evine ekmek getiren kişi orada çalışsaydı, yorumun nasıl olurdu. Bu işten binlerce insan ekmek yiyor. İsteğiniz nedir? Adamlar size verdiğini aynen taksit taksit gerimi alsın? Hep aynı terane lafa geldimi çok konuşuruz icraata geldi mi bırak yapmayı yapanı bile eleştiririz. Şu Türkiye'de eminevime sırf faizsiz kelimesini kullandığı için saldıran en aşşağı 500.000 kişi bulursunuz. Hadi o zaman toplanın kurun bir şirket ve insanlara ev sahibi olmada yardımcı olun. Verdiğiniz para kadar taksit taksit geri alın.

Kısaca demek istediğim sistemin açıklarını aramak ve sadece eleştirmek yerine fikir sunun veya icraat yapın. Örneğin eminevim sistemi nasıl olsaydı laf atan arkadaşlar sisteme girerdi? Gerçekten çok merak ediyorum.

• Lütfen Sinirlenmeden, Öfkelenmeden, Ön yargısız olarak, Kişiselleştirmeden okuyunuz. Şikayet edip yazıyı sildirmeniz çok basitçe bir yol. Medeni insanlar değil misiniz ki saygı çerçevesinde tartışmaktan korkuyorsunuz? Kitap yaktırmaktan hiç farkı yok yaptığınızın. Yazdığım hiçbir şey kanıtsız delilsiz değildi, üstelik Allah'ın ayetleri vardı.

Silinesini isterseniz yazımın önce bana bir sorun ne demek istediğimi anlayın, hakaret varsa silin! Özetle ramazan ayı kuran ayıdır, lütfen kuranı anladığınız dilde okuyun yazmıştım.

Adam hala Caiz fetvası veriyor faiz değil diyor onu silmiyorsunuz, ben ''faizdir'' dedim diye mi benim yazımı sildiniz? Delilsiz bir şey mi yazdım iftira mı attım? Ey ahali görün işte firmaya destek verip Allah kullanarak pazarlama yapan adamlar Allah'ın ayetlerini sildiriyor. İşte durum bu kadar basit.

Bu iş faiz / riba değil demek günahtır. Standart finansal sistemde bunun adına faiz derler, faizsiz olduğunu iddia eden sitem buna katılım payı, kar payı der. lisanü'l arab Riba'y şu şekilde tanımlıyor: Artma, çoğalma, şişme, gelişme ve yetişme, mübadeleli akitlerde taraflardan birinin hakkı kabul edilen ve akit sırasında şart koşulan karşılıksız fazlalık anlamında bir İslâm hukuku terimi. "Ribâ" kelimesi Arapça mastar olup, sözcüğün kökeninde "mutlak çoğalma" anlamı vardır.

Daha önce bir arkadaş sözleşmedeki maddeyi yazmıştı, size destek de veriyordu üstelik. Emin evim gerekirse kredi çekip bu parayı size öder.... 22 Mart 2013; 23:15:52 tarihli 11. sayfadaki narec'in yazdıklarını okuyabilirsiniz.

Faiz; yani vermiş olduğun 1 birim nesneye karşı aynı nesneden sözleşme/anlaşma/akit sonunda 1 birimden fazla olmak üzere (örnekse; 1 çakıl taşı verdin sözleşmenin sonunda 1.01 çakıl taşı aldın buradaki 0.01 faiz yani riba dır) aynı nesneden alırsan bu faizdir. Bu işin merkezinden dini çıkarırsanız size zaten söyleyecek sözüm yok. Allah'ın kur anda borçlu alacaklı üzerine söylediği sözler mevcut silip günaha girmeyin diye yazmıyorum. Özetle: Borçlu borcuna sadık kalsın. Alacaklı borçlunun eli bollaşıncaya kadar süre tanısın, süre tanısın eğer borçlu ödeyecek güçte değilse infak etmeniz sizin için daha hayırlıdır der. Allah'ın sistemi tamamıyla eşitlik üzerinedir. Fazlalıklı oranlar, olmayanlarla verip eşitlenecekler. Bu sistemde alacağın paraya göre komisyon oranı %5-6 arasında sürekli değişiyor. Eğer pazarlığı sağlam yaparsan 100 bin için %5 ödersin, ki örnekleri bu konuda var. pazarlık yapamazsan aynı para için %6 ödersiniz. Daha fazla peşinatınız varsa peşinatı az olana göre öne geçersiniz. Nerde eşitlik?, fazlalıklı olan her türlü Allah'ın istemediği şekilde ölçüyü, dengeyi bozuyor.

Türkiye'de faizsiz bankacılık sitemini hoş göstermek, din çerçevesi içinde gösterebilmek adına Kuran'a takla attıran bir zihniyet mevcuttur. Bir ara bunlar bakara 219'u dahi değiştirerek insanları bölüşmeden, infaktan, fazlalıklarından arınmadan uzaklaştırma gayreti içine girdiler. Allah'ın sözünü eğip bükmeye çalışarak ''ihtiyaçtan arta kalanı verin'' yazamıyorlar.

Kadınların altın gününü örnek gösteriyorsunuz. Sıra kendine gelen kadın evde hazırladığı poğaça, börek, çörek, kek için sizden organizasyon ücreti, katılım payı adı altında bir ücret talep etmez. Kendi cebinden harcar. Altın günü bizzat yardımlaşmadır, herkes birbirine aynı miktarda değeri iade eder. Kimseye sırasını savdıktan sonra yemek yardımı kira yardımı adı altında ( 1 birim verirken aldıktan sonra 1.5 birim ) sonradan fazla ödeme yapmazsınız.

Benim üzerime vazife değil diyemiyorum. Bilgide Allaha aittir. Çünkü mülk sadece Allah'ındır. Yanlışı, eksiği gördüğüm için yazmak zorundayım. Bu tüm müminlerin üzerine fazdır. Allah'ın adını bu işe Alet etmeyin, kanımla -canımla, elimdeki-avcumdakiyle size karşı durmaktan geri durmayacağım. Ben Yalnız Allah'a secde eder ondan çekinirim ki galip gelen Muhakkak Allah olacaktır.

quote:

Allah'ın selamı üzerine olsun. Bu işi yaparken kasten bu dini terminolojiyi kullandığına ihtimal vermek istemiyorum. Derinlemesine araştırmadığın veya ilk gördüğün kaynakta bunun bilginin doğru olduğunu düşünmüş olabilir veya bunun doğru olduğu anlatılmış olabilir. Sana ders verme veya akıl verme niyetinde değilim. Ancak Allah,Din, Peygamber hepimizin kutsalıdır. Bunları hiçbir şeyi pazarlarken kullanamayız.
    Söz konusu sistem dini bir yana bıraktığımızda, mantık çerçevesinde hakikaten çok kolay pazarlanacak bir ürün. Ben de çok önceden bu sisteme girmeye kalktım ancak pazarlayanlar beceriksizdi, güven veremediler. Sonra 2012'de çok ciddi düşündüm ki hamdolsun Kuranı keşfedeli çok olmuştu ve meraktan araştırdım. Bankacılık/finans kuruluşu, faizlisi-faizsizi hangisine bakarsan bak Kuran'a aykırı sitemler.

Ancak zorunlu olduktan sonra, başka imkanın yoksa ha faizli sistemden almışsın ha bu katılım-kar paylı sistemden alıcı için bir sıkıntı olmayacağı kanısındayım. Çünkü burada mecburiyet-imkansızlık şerhini koyuyorum. Herkes bilir eşek eti dinen caiz değildir. Fakat zorunluluk durumunda ölçüyü kaçırmadan ölmenize engel olacak bir miktarda yiyebilirsiniz. Buradan hareketle, havaic i asliye (Yani zorunlu ihtiyaçlarımızın içinde yer alan eşya, elbise, silah, kitap, san'at/zan'at aletleri, binit, günümüzde ek olarak iletişim araçlarını da ekleyebiliriz belki) lükse kaçmamak ve bunlardan herhangi birinin ikincisini almamak kaydıyla, ev için ha faizli kredi ha bu sistem fark etmez. Burada alıcı için sıkıntı olmayacağı kanısındayım. Çünkü Günümüzde Kapitalist sistem yüzünden Allah'ın tüm kullarına eşit olarak paylaşmasını istediği nimetleri-kaynakları bir zümrenin, bazılarımızın arasında dönüp dolaşan zenginlik araçları/devletler olduğu için bize üçün biri düşmekte. Bu sistem düzelmeden İslam'a uygun şekilde alış veriş yapmamız zaten imkansıza yakın. Ancak küçükten başlayarak bunu büyüğe yani özelden, tüzele oradan genele İslam'ı yayarsak başaranlar ahiretteki ve dünyadaki cenneti kazananlar biz oluruz.

Peki bu sistemin neresindekilerin yaptığı günah? Allah'ın Mülkünü elinde sımsıkı tutan ve bu suretle Allah'ın mülküne ortak (şirk koşan) olduğunu hatta daha ileri gidip bu mülk'ün nimetlerin kendilerinin olduğunu iddia eden kodamanlar. Yani seni köleleştiren, kapitalist sistem içinde seni sürekli borçlandıran faizin dahi bu çerçevede dine uygun olduğu safsatasıyla seni, beni afyonlayanlar, afyonlamaya çalışanlar ve buna sesini çıkarmayan sen ve ben! Matriks'de hatırlarsınız neo'ya iki hap uzatılmıştı, sadece gerçek ve her şeyi unutturacak tekrar uykuya döndürecek diğer hap. Şimdi ben hepinize iki hap uzatıyorum. Hangisini seçeceksiniz?

Eğer pazarlama mesleğine meraklıysanız bu işi pazarlamak istiyorsanız ben size pazarlamanızı kolaylaştıracak seküler, bilimsel gerçekler sunayım daha kolay herkese satarsınız. Daha önceki yazdıklarım sildirilmeseydi orada çok defa yazmıştım. Bankaya göre az ödeniyor. Kar - zarar hesabı ve müşteri odaklı faydaya bakılarak bir kişinin bu sistemden kazanacağı veya kazanamayacağı menfi sonuçlar açık. Sistem öngörülebilir çünkü. Ha Türk ekonomisi kestirilemez ama oda fayda zarar endeksine bakılarak müşterinin risk iştahı ile karşılanabilir.

Allah'ı bu işe rica ederim karıştırmayın, senin Allah'ın olduğu kadar benim de Allah'ım ve ben kutsallarımın bu şekilde bir ticarette kullanılmasına razı gelemiyorum. Size göre faizsiz, bana göre faizli. Hatırlarsınız 2012'den beri bu konuya yazmadım Ta ki faizsiz vs. yazılana kadar. Günah kavramı işin içine girinceye kadar. Ödediğiniz rakamdan fazla veya az alıyorsunuz o sistemde faiz vardır, ki bu olayda dinsel motif varsa salt olarak faizin varlığına yokluğuna değil toptan bu işte riba (tüm içerdiği manalar ile) var mı yok mu ona bakılmalı.

Bu işi kimse babasının hayrına yapmıyor, fakat işine gelen babasının hayrına pazarlıyor, işine gelmeyen babasının hayrına mı yapıyor yazıyor... Sakala göre şerbet olmaz. Pazarlarken buna dikkat edilmeli.

Naçizane fikirlerimdi, cevap yazmanıza gerek yok, lütfen olayı kişiselleştirmeyin. Fakat bu yazdıklarım da dahil olmak üzere, daha öncekileri de sildiren-silen kimse onları Allaha havale ediyorum.Allah'ın Ayetlerini içeren yazıyı silinmesi için şikayet eden ve silen kimse Allah onları bildiği gibi yapsın inşallah. Allah bunun hesabını iki cihanda da sorsun.

SİZİN YAPTIĞINIZ SİZE, BENİM YAPTIĞIM BANA!
    Edep, saygı çerçevesini aşan, hakaret, küfür, kişilik haklarıma saldırı içeren mesajlarla ilgili olarak ve ayrıca konu ile ilgili benim yazılarımı silen arkadaşın benim yazdığım yazılara gösterdiği hassasiyeti bu durumlarda gösterilmemesi durumunda da her türlü yasal haklarımı kullanacağımı beyan ve taahhüt ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aybey -- 30 Temmuz 2013; 11:04:30 >

• Arkadaşım sen nelerden bahsettiğinin farkındamısın? Kim Allah'ı karıştırmış, kendin çalıp kendin oynuyorsun. Orası bir işletme insanlar çoluk çocuğunun karnını orada çalışarak doyuruyor. Senin dediğine göre sana 10 tl versin sen her yıl 1 tl olarak 10 yılda öde. Peki orada emek harcayan insanların alın teri ne olacak? Onlar kimin hayrına orada çalışacak? Sen mi bakacaksın onların ailelerine? İnsan birazcık empati kurmaya çalışır. Artık aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp insanların önüne koymayın, bu ülkenin diyaneti var insanların saygı duyduğu hocaları var. Git yap röportajını koy buraya.
  • Sayın aybey abicim. Dediklerinizde hz ebuzer vari başkaldırı dert ve sancı var. Ama rebeze yi göze almışsinizdir herhalde. Aynı dönemde öldüğünde altınları baltalarla parcalanan hz abdurrahman bin avf da var ve böyle sahabiler az da değil. Bu konuda benden daha fazla bilgiye sahipsinizdir. Sosyal adalet mülk edinmeme herkesin aynı mala sahip olması gibi düşüncelerinize katılmıyorum ve bu konu da buranın yeri değil. Diğeri sistemi tam bilmenizi ve burdaki müşterilerden değil ben dahil yetkili kişilerden dinlemeniz. Bir üyenin eminevim kredi çeker öder sözünü sistem yetkilisi söylemiş gibi nasıl doğru kabul ediyorsunuz. Imam yusuf ve günümüzde de birçok alimin hayrettin karaman enflasyon farkının caiz olduğu fetvalarini bilirsiniz. Ha bunlara itibar etmem derseniz birşey diyemem. Benim pazarlama konuma gelince. Inanın faize bulaşmadan bir kişinin ev sahibi olması beni mutlu eder. Konuşmalarımda hasa Allah u tealayi kullanma olmamıştır. Anlatırım kabul eden karlı bulan katılır. Ha asli ihtiyaçlar için banka kredisi kullanılabilir demişsiniz. Doğrudur böyle fetvalar var ama ben şahsen bakın dört senedir eminevimde sıra cikmamasina rağmen bankalara yaklaşmamayi yeğledim. Birde su konuyu düzelteyim sistem vade ortasında herkese evini verince kiracı kimse kalmıyor ama kira yardımı devam ediyor dediniz bu yanlış biliyorsunuz sistem onu taahhüt ediyor ve üye isterse almayabilir tıpkı bendeki gibi eylülde vade ortası olduğu için benim teslimatım var fakat ben almayacağım ve kira yardımı almaya devam edeceğim. Rabbim hepimize hayırlar nasip eyleye inşallah

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: -ottoman-

sayın @aybey diğer yorumlarınızı sildirenler bunu da sildirmeye çalışacaklardır.Ben de sizin gibi düşünüyorum,nasıl bazı bankalar faiz değil kar payı diyorsa,bunlarda da işin adı organizasyon ücreti,kira yardımı gibi isimler almış.Ama gerçek olan bir şey var ki bankaya bulaşma ile bunlara bulaşma arasında hiç bir fark yok.

Bakın beyfendi bunu daha önce de açıkladım. Birincisi eminevim ve katılım bankaları ile alınacak bir ev miktarı ile bankaların ev miktarı hesaplama oranları aynı bile olsa akitleri farklı olduğu için BANKALAR KESIN FAIZDIR.EMINEVIM VE KATILIM BANKALARI ISE CAIZDIR. Dünya görüşünüzü bilmem ama bir müslüman için kurana ve sunnete dayanmayan bir işe giremez. Daha önce de paylaştım eminevim ile. Katılım bankalarınin caiz olduğuna dair fetvalar yayınlamis ve kaynak göstermiştim. Eminevim karlıdir zararlıdır bunu rahatlıkla tartisabiliriz ama caiz mi faiz mi bunu benceler kullanmadan kaynaklı alimlerden fetva bulun paylaşım yapın görelim. Ikincisi eminevimle ilgili belgeli bir mağduriyet bulun paylaşin. Benim parayı teslim sürecinde abimin arsasını satın almam kanunlara ve eminevimin işleyişine uyan birşey. Bunda bir dalavere yok. Bir diğeri imzamda da olan bireysel müşteri temsilcisi olmam bunda da dinen ve eminevimin işleyişi açısından bir sıkıntı yok. Beni referans gösteren kardeşlerime hediye göndermemde de bir sıkıntı yok. Eminevim diyor ki sen sistemle müşterimizi tanıştırdın anlattın sistemi bir emek var değil mi ve ben de sana o müşterinin girdiği miktarın binde beşi kadar pirim veriyorum. Ve bana da mesajla tl ile soru soranlar oluyor bildiğim ölçüde cevaplıyorum ve eğer sisteme girmeyi düşünürlerse referans göstermelerini rica ediyorum. Ve konuşmayıp veya mesaj göndermeden referans gösterimi istemiyorum. Dün bir arkadaşa tesbihini ve kadayıf dolmasıni gönderdim mesala. Sürçi lisan ettimse affola ÖN YARGILARI VE PEŞIN HÜKÜMLERI BIRAKABILSEK BIRBIRIMIZI DAHA IYI ANLAYACAGIZ INŞALLAH. Niyetim tartışma çıkarma değil cevap da yazmayacaktim fakat benim üzerimden sistemim karalanmasini istemem. Hayırlı sahurlar

Bakın kesin hüküm veriyorsunuz bu sistem ve katılım bankaları caizdir diye,bunu veremezsiniz ki,eminevim sisteminin caiz olduğunu belirten kadar belirtmeyen fetvalarda var,örnek gösterin demişsiniz kusura bakmayın bilgisayar bilgim çok dar,sizden ricam google ye yazın hem caiz olduğunu iddaa eden hem de caiz olmadığını iddaa eden fetvalar karşınıza çıkacaktır.

Gelelim diğer konuya dünya görüşünüzü bilmem demişsiniz,garibime gitti,yanlışa itiraz etmem demek,tam anlamıyla bir müslüman olmadığım, sosyal demokrat olduğum veya aşırı uçlarda bir insan olduğum anlamına mı geliyor.Merak etmişsiniz cevaplayayım milliyetçi muhafazakar bir insanım,tam durumumu belirtmek için ramazan ayı boyunca gündüzleri değil iftardan sonra traş olmaya çalışan ve bunu savunan bir insanım,nedenine gelince kullandığımız köpük ve losyonlar içerisinde alkol veya türevi şeyler bulunabilir,olmasa bile onların aromaları ve su sayesinde bedeni gereksiz yere ferahlattığımız için orucun mekruh olduğu düşüncesine sahibim.(Konuyu kirlettim kusura bakmayın ama dünya görüşünüzü bilmem dediğiniz için bu örneği vermem gerekti).

Diğer konu belgeli mağduriyet paylaşın demişsiniz de ben eminevim müşterilerini mağdur ediyor,dolandırıyor demedim,ortada bir yanlış anlaşılma var.

Paranızı nasıl kullanacağınız konusunda tabi ki söz sahibi sizsiniz,ancak bu sisteme arsa almak için girmişsiniz,arsayı almış gibi gösterip ipotekletip,paranızı başka yerde kullanacaksanız bana göre bu konuda bir terslik ve hile(Aynı guruptakileri yanıltma) vardır.Tekrar söylüyorum bu benim düşüncemdir,sizin ile hasbelkader aynı grupta olsak ve bunu öğrensem ben hakkımı helal etmezdim,kandırıldığımı düşünürdüm.

Hediye gönderimi veya sistemin işleyişini aktarmanızda tabi ki sıkıntı yok, bunu karşılıksız Allah rızası için yapıyorsanız.Ancak bu işten herhangi bir menfaatiniz varsa(maaş,prim v.b.) o zaman durum değişir,benim gözümde sizin tarafsızlığınız silinir, firmanın diğer çalışanlarından hiç bir farkınız kalmaz.Buradaki tüm yazılarınızı da reklam ve gelir elde etmeye yönelik eylem olarak görürüm.

@aybey isimli üyenin mesajlarının silinmesi de hiç hoş değil,bu konunun tarafsız bilgi paylaşımı olarak değil,reklam amaçlı kasıtlı açıldığı şüphesini akıllara getirir.Şunu da belirteyim ben de arkadaşın yazdığı bir çok şeye katılıyorum özellikle faiz ve riba kısımları ile sistemin kendini(bu sadece emin evim için geçerli değil,tüm faizsiz çalıştığını iddaa eden kuruluşlar için de geçerli) insanları yanıltarak caiz olarak göstermesidir.

Aynı şeyi tekrarlıyorum bu tür kuruluşların bankalardan hiç bir farkı yok,banka faiz diyor,bunlar kar payı,organizasyon ücreti,kira yardımı diyor.Şimdi adamların çalışanları kira ücretleri masrafları var safsatasına girmeyelim,banka çalışanlarıda gönüllü çalışmıyorlar aynı sıkıntı bankalar içinde geçerli onlarda bu faizi bu yüzden alıyorlar.En azından dürüstler.Banka sahipleri kar etmiyo mu derseniz burda bahsettiğim kuruluşları kuranlarda kar ediyor derim.

Ben de aralık sonunda ev adım,çok araştırdım ilk aklıma gelen sistem buydu ama işin görünen yüzü farklı bankadan bir farkı yok(var caiz di şuydu buydu tartışmayalım @aybey açıklamış ben tekrar tekrar yazmak istemiyorum).Gittim bir bankadan ev kredisi çektim ,Allah affetsin aileme en az zarar verecek bir sitemde başımızı sokacak bir ev alma niyetiyle bu işi yaptık,evimde bulunduğum yerin ş.dışında bir ev 105 m' 95 tl ye aldım,bunun 70 bin tl.sine kredi kullandım,bunu da 4 yılda ödeyeceğim Allah izin verirse,toplam da dosya masrafı ıvırı zıvırı ve faizi dahil 15 bin tl,toplamda bankaya 4 sene sonunda 85 bin ödemiş olacağım,içinde oturuyorum kira derdim yok,taksitlerimin ne kadar olacağı,ne zaman çıkacağı,çıktığı zaman gönlüme ve parama göre bir ev bulabilecekmiyim sıkıntım yok.Bu arada evimi niye anlattım,aldığım ev mütavazi bir ev o çevrede 150 m'süper lüks dairelerde vardı 150 bin tl ye veriliyordu,israf ve gereksiz yere faize bulaşmamak için düşünmedim bile.

Neyse konuyu çok uzattım,şunu üstüne basarak belirteyim,amacım kimseyi kırmak,haşa aşağılamak,incitmek kırmak değil,bu tarz bir düşünceye kapılan olduysa veyahut istemeden ben bunu düşündürecek bir hata yaptıysam özür dilerim ,hakkınızı helal edin.Nasıl siz burada bilinçlendirme amaçlı yorumlar yapıyorsanız biz de aynı şeyi yapmaya çalışıyoruz,müslüman karşılaştıracak,düşünecek ve Allahın ona verdiği iradesiyle karar verecek.

Bu yüzden yorumları sildirmeyin,eğer hiç bir kazancınız yoksa takım tutar gibi körü körüne savunmayın,kazancınız varsa reklamınızı yapınız buna kimse karışamaz.

Allah hakkımızda hayırlısını versin,cümleten hayırlı ramazanlar.

Bu arada @kesreti arkadaşım hemşehri sayılırız ben de Erzincanlıyım.

• 
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.