Şimdi Ara

Elimdeki Yükselticiyi kaynak makinası yapmak istiyorumda bi sorunum var (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: jhoosen

aslında fotoyu gorunce bende şaşırdım.yanlış gormuyorsam şayet o alet daha çok evlerde kullanılan regulatorlere benziyor ve kaynak yapması aşırı sakat bi iş olur.yani kaynak yapmasına yapar belki ama olurda kaynak yapılacak yere veya elektrod takarken penseye felan değerse allah muhafaza.

O alet iki şey olabilir başka birşey olamaz ; Ya akü şarz cihazı yada kaynak makinesi. Zaten akü şarz cihazı ise kaynak yapamaz. Elektrodu eritemez. Kısaca tehlikeli birşey yok. Tek tehlikesi 220 yi trafoya getirene kadar çarpılması. Bunu çarpılmadan becerirse gerisi kolay. Bunuda kendisi yaparım dedi zaten.
  • quote:

Orjinalden alıntı: XDiscovery

quote:

aslında fotoyu gorunce bende şaşırdım.yanlış gormuyorsam şayet o alet daha çok evlerde kullanılan regulatorlere benziyor ve kaynak yapması aşırı sakat bi iş olur.yani kaynak yapmasına yapar belki ama olurda kaynak yapılacak yere veya elektrod takarken penseye felan değerse allah muhafaza.

O alet iki şey olabilir başka birşey olamaz ; Ya akü şarz cihazı yada kaynak makinesi. Zaten akü şarz cihazı ise kaynak yapamaz. Elektrodu eritemez. Kısaca tehlikeli birşey yok. Tek tehlikesi 220 yi trafoya getirene kadar çarpılması. Bunu çarpılmadan becerirse gerisi kolay. Bunuda kendisi yaparım dedi zaten.

XDiscovery tamam kızma senin dediğin gibi olsunresim net olmadığı için kesin bişey soylemek tabiki zor.ama ne yalan soyleyeyim pek kaynak makinası gibi durmuyo.arkadaş henuz denemedi herhalde.deneyince muhtemelen cevap yazar bizde sonuçları oğreniriz

• Daha yapmadım ama hala yaşıyorum bide cinayetle ne alakası var yanarsa kablolar yanar
  • Onu biz evde elektrikler düşük olduğu için elektriği yükseltmek için kullanıyorduk artık kullanmıyoruz am kaynak makinası olduğunu duydum kaynak makinasına baktım aynı öyle...
  • quote:

Orjinalden alıntı: BaRoN55

Onu biz evde elektrikler düşük olduğu için elektriği yükseltmek için kullanıyorduk artık kullanmıyoruz am kaynak makinası olduğunu duydum kaynak makinasına baktım aynı öyle...

Yani tahmin ettiğim gibi regulator.hocam yanlış anlama ama o aletde belirli tadilatlar yapılmadan kaynak işi biraz zor birazda aşırı tehlikeli.neden dersen kaynak makinaları 220 yi 40-80 volta düşürüp yuksek amperle elektrodun yanmasını sağlar.sendeki cihaz ise girişindeki 220 v düşse bile çıkışındaki voltaj 220-210 dan aşağı düşmez.yani senin cihazdan hep 220 çıkar.işte işin tehlikeki kısmı bu olurda çkıştaki o kablolara çıplak elle dokunursan çarpılırsın.sonuç olarak sağlıklı bi işlem için o cihazın içindeki trafonun seconder sargılarının daha kalın emaye tellerle yeniden sarılması gerek.yanlışsam lutfen düzeltin.

• eksik cümle kurdumsecondery sargısının secondary den 30 v çıkacak şekilde kalın emaye tellerle yeniden sarılması gerek.
  • Kardeş o trafonun çıkışını iyi ölç, 220 falan varsa vazgeç o işten.

Resimde görünün cihaz servo regülatör türü bişey mi acaba ?
  • Yükseltici diyor,3 uç var diyor ,kademe anahtarı gözüküyor.
    Belliki şebeke gerilimi düşünce komutatörlerle çıkışı ayarlıyor.
    Bu tip trafolar ototrafodur.Sabit hizmet düşünülerek yapılır.Alt uç denilen ortak uç nötr-orta uç şebeke- üst uç hat olarak kullanılır Bu durumda giriş gerilimi yükselmiş olarak çıkar.
    Kaynak makinası gezer ve gittiği yerde bir fişe takılır.Ortak uçu karıştırdığınız an kaynak yaptığınız şase canlı şebeke ucu oluverir.
    İyiniyet ,yardımseverlik ,ayaklarına ,iki günlük seyislikle kırk yıllık at boku karıştıranlara söylenebilecek çok söz bulunurda...
    İnsan sağlığı önemlidir,hiç bir ihmal yada yanlış anlaşılma bahane olamaz.
    Bu gibi durumlarda sebep olanların ağır yükümlülükleri vardır.Velevki yasal ehliyetleri olsada.
  • kardeş bilmeden yanlış bi şeyler yapma
    önce elindeki trafoyu iyi tanı
    sonra
    kaynak trafosunun nasıl olduğunu öğren
    ve ona göre yapacağın işe el at
    kaynak trafolarında çıkıştaki gerilim 52 volt u geçmiyor
    ama amperi yüksek oluyor,
    senin trafon nedir çıkışı nedir
    sarım şekli nasıldır
    bunları bi iyice öğren
  • bu aletin kaynak makinası olarak kullanılamayacağı her halinden belli.tamamen intihar olur.ancak bu alet uzerinde tadilat yapılırsa o zaman kaynak makinası olabilirki o kadar işçiliğe değermi değmezmi bilmiyorum.bi kere herşeyden once o içerideki trafonun 30 v vericek şekilde yeniden sarılması gerek.bu alet çıkışta 220 v veriyo çıplak elle o penseyi tutupta kaynak yapmaya kalkarsan ne olacağı belli butun hayati tehlikeleri göze alıp o haliyle eldiven takıp kaynak yapmaya kalksan bile o aletten çıkan akım elektrodu yakmaya yetmezki bana kalırsa daha oraya varmadan bile elektrodu şaseye dokundurunca sigorta atar.
    bence en sağlıklısı bu aletle kaynak yapmaktan vazgeçin.
  • Bu aletten bu arkadaşın yaptığı şekilde kaynak makinası olmaz. Zaten konu ile ilgili herhangi bir tecrübesi olmadığı da anlaşılıyor. İçini açması bile çok yanlış ve tehlikeli. Kaynak yapmaya çalışırken sigorta atacak. Ama bazı arkadaşlar iptal et sigortayı ya da 50'lik tak falan derse işte o zaman büyük bir ihtimalle ya çarpılacak ya da sargıları yakacak. Nasıl öneriler sunuyorsunuz arkadaşlar. İnsan hayatı bu kadar değersiz mi. Ya madem böyle forumlardan öğrendiklerimizle böyle işleri başarabiliyorduk ben bu kadar sene boşuna mı okudum.
    Kardeşim saçmalama. Uğraştığın iş gerçekten çok tehlikeli. İllede yapacam diyorsan git bu işin ehli birisinden yardım al.
  • quote:

Orjinalden alıntı: musallim

İyiniyet ,yardımseverlik ,ayaklarına iki günlük seyislikle kırk yıllık at boku karıştıranlara söylenebilecek çok söz bulunurda...

Tövbe tövbe ....

Bayağı birşeyler yazdım yazdım sildim. Ne de olsa Ramazan ayındayız. Yine tövbe diyorum ve seni salakca o sözünle başbaşa bırakıyorum. Söylediğin o sözle ne kadar eğitimli olduğun belli.... Cevablamaya bile değmez ama neyse....Bari zahmet et ve bu topikdeki ilk masajımı oku. Amerikayı tekrar tekrar keşfetmene gerek yok.

Işte böyle,yardımcı olmaya çalışırsınız sonra biri gelir tüm emeğin içine tek bir cümle ile eder.Insanı yardım ettiğine edeceğine pişman eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XDiscovery -- 2 Ekim 2007; 0:11:01 >
  • Arkadaşım öncelikle trafoyu baştan sarmalısın. Ki bu uğraştırıcaktır. 25-50V ve ne kadar ihtiyacın varsa kadarda akım için sarım yapılıcak.
    Bir ayar yeride yapmanda gerekicektir. 2'lik bir elektrot ile 4'lük elektrodu aynı akımda çalıştıramazsın.
    Sararken nasıl bir elektrot kullanacağın'da önemli. Buna göre sarman gerekir. Aksi taktirde ya çok güçlü olru elektrot kaynak yapamayacak kadar hızlı erir yada eritemezsin.
    Tabi bütün bunları yapmadan şunuda bir düşün. Bütün bunlara değermi? Eğer hobi amaçlı yapıyorsan uğraş derim. İş yapıcam dersen böyle uğraşma hazır bir makina al ayarlı olanlardan işinide yaparken rahat çalışırsın. Çünkü senin yaptığında sanırım ayar olmayacak.
    Şunuda unutma hangi metalleri kaynak yapacağında önemlidir. Her metal elektrik ark kaynağında yapılamayabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mortal_virus -- 2 Ekim 2007; 0:18:00 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mortal_virus

Arkadaşım öncelikle trafoyu baştan sarmalısın. Ki bu uğraştırıcaktır. 25-50V ve ne kadar ihtiyacın varsa kadarda akım için sarım yapılıcak.
    Bir ayar yeride yapmanda gerekicektir. 2'lik bir elektrot ile 4'lük elektrodu aynı akımda çalıştıramazsın.
    Sararken nasıl bir elektrot kullanacağın'da önemli. Buna göre sarman gerekir. Aksi taktirde ya çok güçlü olru elektrot kaynak yapamayacak kadar hızlı erir yada eritemezsin.
    Tabi bütün bunları yapmadan şunuda bir düşün. Bütün bunlara değermi? Eğer hobi amaçlı yapıyorsan uğraş derim. İş yapıcam dersen böyle uğraşma hazır bir makina al ayarlı olanlardan işinide yaparken rahat çalışırsın. Çünkü senin yaptığında sanırım ayar olmayacak.
    Şunuda unutma hangi metalleri kaynak yapacağında önemlidir. Her metal elektrik ark kaynağında yapılamayabilir

mortal_virus topicte başından beri bunu anlatmaya çalışıyorum.bu aletin tadilat gormeden kaynak yapması imkansız.secondary sargılarının istenen/olması gereken voltaja ve akıma gore tamamen yeniden sarılması gerek.bu aletten 220 çıkıyor ve bununla kaynak yapmaya kalkmak intihar demek.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mortal_virus

Arkadaşım öncelikle trafoyu baştan sarmalısın. Ki bu uğraştırıcaktır. 25-50V ve ne kadar ihtiyacın varsa kadarda akım için sarım yapılıcak.

mortal_virus topicte başından beri bunu anlatmaya çalışıyorum.bu aletin tadilat gormeden kaynak yapması imkansız.secondary sargılarının istenen/olması gereken voltaja ve akıma gore tamamen yeniden sarılması gerek.bu aletten 220 çıkıyor ve bununla kaynak yapmaya kalkmak intihar demek.

Bende zaten baştan sarmalısın dedim. Bu kadar şey yazdıktan sonra herhalde bu haliylede kaynak yapmaya kalkmaz

• @XDiscovery,
    1 yaşındaki bebeye aman dikkat bu tehlikeli dedikten sonra eline jilet ,iğne gibi şeyler verirmisin ?
    5-10 yaşındaki veledlere amman ha patlar deyip fünyeli elbombası verirmisin oynasınlar diye ?

Bir şey olduğunda ben uyardımdı desen bu yeterlimidir ?

Her mesajında uyarmana rağmen arkasından verdiğin cesaretle :Sağol sayende anladım yaparım ben onu dedirttin.

Seyislik deyimi anadolumuzun uzun lafı kısa eden deyimlerinden biridir.
    Seyislik okulunda tecrübeli bir seyisin bildikleri yenilerede öğretilir,teknik alt yapı vardır ama tüm öğrenecekleri bu kadar değildir.

Yazdıklarımdan gerekli dersi alsa idin özür dilemek boynumun borcu idi.

Şeyh Şamilin sözü günümüz Muratları içinde geçerli.

Gaflet ve ihanet farklıdır ama sonucu aynıdır.

Tüm yazdıklarım mesuliyet kavramı adınadır.Şahsınızla bir alıp veremediğim olduğundan ya da teknik bilginizde bir eksiklik gördüğümden değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 2 Ekim 2007; 5:28:43 >

• Tamam ya yapmıyorum vazgeçtim
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.