DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Elimdeki Yükselticiyi kaynak makinası yapmak istiyorumda bi sorunum var
36
Cevap
0
Favori
1.477
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Elimdeki Yükselticiyi kaynak makinası yapmak istiyorumda bi sorunum var
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 09:35:39 Konu Sahibi
      Elektrik girişi toprak ve elektrik çıkışları var bunlardan kaynağın pensesini çıkışa bağlayacaksın kaynak makinasının diğer ucunu peki nereye bağlayacağız onu merak ediyorum yardımlarınızı bekliyorum

|
      |

• Yarbay
      2843 Mesaj
      01 Ekim 2007 09:49:47
      kaynak makinasının çıkışının biri kaynak yapılacak metale bağlanır .diğer ucada fense yardımı ile elektrot.

bu arada elimdeki yükselticiyi demişsin nasıl birşey acaba.kaynak makinaları yüksek güçlü trafolardır.bizimde elimizde bir adet var 50v minimum voltajda 200 amper veriyor
      |
      |

• Yüzbaşı
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 10:25:02 Konu Sahibi
      Hocam normal evde kullandığım yükseltici değerlerine bakmadımda kaynak yapacağım metale bağlayacağım ucu yükselticide nereye bağlıyorum onu öğrenmem lazım
      |
      |

• Binbaşı
      1100 Mesaj
      01 Ekim 2007 10:35:15
      quote:

Orjinalden alıntı: BaRoN55

Hocam normal evde kullandığım yükseltici değerlerine bakmadımda kaynak yapacağım metale bağlayacağım ucu yükselticide nereye bağlıyorum onu öğrenmem lazım

Sizin yükseltici dediğiniz nasıl birşey ? Kaynak makinesi yükseltici değil düşürücü olur. 220V yi 40-50V civarına düşürür ve amperi yükseltir.

Yani yanlışlıkla yükseltici diye 220v yi 10000v ne felan çıkarıpta kaynak yapmaya çalışma diye diyorum. Biliyorsan sorun yokta ben yinede hatırlatayım dedim.

Bu arada bağlantıda şu şekilde olur ;

Trafonun 220 girişine elektriği verirsin. Çıkışından çıkan 2 ucun birisini kaynak pensesine , diğerinide kaynak yapacağın demirin herhangi bir yerine bağlarsın. Kısaca devreyi tamamlayacaksın işte. Kısa devre yapmış gibi oluyor ve yüksek akım sayesinde elektrot eriyerek demiri kaynak yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XDiscovery -- 1 Ekim 2007; 10:38:36 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:08:38 Konu Sahibi
      iyide hocam 2 tane çıkış yokki toplam zaten 3 yer ver biri giriş diğeri çıkış ortadakide toprak toprak üzerindenmi kısa devre yapacağım resmide aşağıdaki gibi evde kullandığımız yükseltici

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BaRoN55 -- 1 Ekim 2007; 11:14:01 >
      |
      |

• Binbaşı
      1100 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:14:29
      Tamam fotoyu vermişsin.

İşte o arkaya giden kalın 2 tane kablo varya. İşte onlarla kaynak yapacaksın. Birini penseye diğeri şase olarak kullanacaksın.

Şayet cihazın elektrik giriş kabloları sökülmüş ise ;

Öndeki sigortadan muhtemelen trafonun girişine kablo gidiyor. Sende sigortanın girişine ve trafonun diğer girişine olmak üzere giriş elektriğini vereceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XDiscovery -- 1 Ekim 2007; 11:20:00 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:16:58 Konu Sahibi
      Bak hocam koydum fotorafı
      |
      |

• Yüzbaşı
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:19:13 Konu Sahibi
      Oradan 3 kablo gidiyor penseyi çıkışa diğer ucuda toprağamı bağlıyacam
      |
      |

• Binbaşı
      1100 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:22:11
      quote:

Orjinalden alıntı: XDiscovery

Tamam fotoyu vermişsin.

İşte o arkaya giden kalın 2 tane kablo varya. İşte onlarla kaynak yapacaksın. Birini penseye diğeri şase olarak kullanacaksın.

Şayet cihazın elektrik giriş kabloları sökülmüş ise ;

Öndeki sigortadan muhtemelen trafonun girişine kablo gidiyor. Sende sigortanın girişine ve trafonun diğer girişine olmak üzere giriş elektriğini vereceksin.

Yukarıda dediğim gibi işte. O arkayadan çıkan 3 ncü kabloyu takip et nereye bağlı ? Muhtemelen ince bir kablodur o. Sen kalın olan 2 taneyi kaynakta kullanacaksın.
      |
      |

• Binbaşı
      1100 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:28:56
      Bak şimdi dostum ben sana güzelce izah edeyim sende bağla ;

Önce girişi yapalım. Biliyorsun biri toprak olmak üzere 3 kablo girişe bağlanır.

Önce giriş elektriğinden birini sigortanın girişine bağla. Diğer elektrik kablosunuda trafonun girişine bağla.Zaten trafonun 2 girişi olur. Diğer girişine elektrik, sigortaya verdiğinden gelir. Toprağıda kasanın bir yerine vidala. Böylelikle giriş tamam.

Çıkışdada 2 kalın kablonun birisini penseye , diğerinide kaynak yapacağın demire seyyar olarak temas ettireceksin. Bu kadar. Çıkışta toprak felan olmaz zaten.
      |
      |

• Yüzbaşı
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:33:55 Konu Sahibi
      yani
      girişten elektrik vericem

çıkıştan penseye bağlıyacam

toprağıda demire dokunduracağım uca bağlıyacam
      |
      |

• Yüzbaşı
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:42:53 Konu Sahibi
      Bu şekilmi yani

|
      |

• Binbaşı
      1100 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:45:27
      Bak aşağıya şemayı kabataslak çizdim. İyi incele ve bağla. Çarpılma haaa dikkat et :) Beceremeyeceksen en yakın elektrikciye uğra :)

|
      |

• Binbaşı
      1100 Mesaj
      01 Ekim 2007 11:52:29
      Çizdiğimiz şemalar bende yamuk yumuk gözüküyor. Çizdiğim şemanın linki buradahttp://img69.imageshack.us/img69/235/adszmu0.jpg
      |
      |

• Yüzbaşı
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 12:03:46 Konu Sahibi
      Hocam ben bu kabloları anlayamadım

|
      |

• Binbaşı
      1100 Mesaj
      01 Ekim 2007 12:08:30
      Prizden gelen elektrik varya .... İşte o kablo onlardan birisi. Prizden toprak hariç 2 kablo gelir. Birisini direk sigortaya birisinide direk trafoya bağla işte.

Ya bence sen en yakın elektrikciye uğra şunu bağlattır. Çünkü sorduğun sorulardan sen bu bağlantıyı beceremeyecek gibi olduğunu anladım. Bir sakatlık felan çıkarırsın.
      |
      |

• Yüzbaşı
      551 Mesaj
      01 Ekim 2007 12:40:15 Konu Sahibi
      ok hocam anladım yaparım ben onu yardımların için çok teşekkür ederim
      |
      |

• Binbaşı
      1030 Mesaj
      01 Ekim 2007 15:08:19
      Nasıl bir şey olduğu belli değil ,sorular garip .
      Ya oto trafo ise, adam cızlasa, buna kaza değil cinayet denir.
      |
      |

• Yüzbaşı
      304 Mesaj
      01 Ekim 2007 15:30:17
      aslında fotoyu gorunce bende şaşırdım.yanlış gormuyorsam şayet o alet daha çok evlerde kullanılan regulatorlere benziyor ve kaynak yapması aşırı sakat bi iş olur.yani kaynak yapmasına yapar belki ama olurda kaynak yapılacak yere veya elektrod takarken penseye felan değerse allah muhafaza.
      |
      |

• Binbaşı
      1100 Mesaj
      01 Ekim 2007 15:33:54
      quote:

Orjinalden alıntı: musallim

Nasıl bir şey olduğu belli değil ,sorular garip .
      Ya oto trafo ise, adam cızlasa, buna kaza değil cinayet denir.

Çıkış kablosu kalın. Bu da demek oluyorki voltaj düşük,amper yüksek çıkıyor. Ne demek cızlasa cinayet minayet..... Yani adama yardımcıdamı olmayacağız ?
      |
      |

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
SEO
modasor
izmir havalimanı transfer
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.