Şimdi Ara

ELEMENTARY OS LUNA (Bayılacaksınız) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
373
Cevap
14
Favori
36.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kelebekx3

quote:

Orijinalden alıntı: MinaTo

1) 02:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G94 [GeForce 9600 GT] (rev a1)

2) direct rendering: Yes
    OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on NV94
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_ES2_compatibility,

3)xorg:nvidia_173 - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
    xorg:nvidia_173_updates - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
    xorg:nvidia_current - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
    xorg:nvidia_current_updates - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

İlginç kullanımda değil felan yazıyor. 3,4 kez format atıp tekrar kurmuştum fakat öncedende dediğim gibi kurulum bittiğinde kurulamadı vs gibi bir hata verip driver eksik simgesi kayboluyordu.

Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırıp X-Swat deposunu ekleyebilir ve güncel sürücüleri yükleyebilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates 
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install nvidia-current
    sudo nvidia-xconfig

Son kod xorg ayar dosyasının otomatik olarak oluşturulması içindir.
    Kurulumdan sonra sistemi yeniden başlatmanız gerekir.

sistemi yeniden başlatmaya gerek yok x i yeniden başlatmanız yeterlidir ayrıca xorg config dosyası yaratmanıza gerek yok yani en azından ubuntu tabanlı dağıtımlar için

• X sunucusunun yeniden başlatmak veya sistemi yeniden başlatmak ne fark edecek.
    Şimdi ben arkadaşa X sunucusunu yeniden başlat desem nasıl yapılacağını anlatsan sorunu daha mı hızlı çözecekti.

Çok merak edenler için Ubuntu için aşaşğıdaki dosyanın çalıştırılması yeterli olacaktır.

quote:

sudo service lightdm restart

Aynı şekilde Linux Mint'ede nvidia sürücüsü kurmak mümkün ama aşaşğıdaki kodu kullanmaları gerek.

quote:

sudo service lightdm mdm

Bir keredede yaralı parmağa işeyin, yara kuruduktan sonra merhem sürmek daha kolay oluyor galiba.
    Bilmiyorsan söyleyeyim eğer kapalı kaynak sürücü kurdu iseniz etkinleşmesi için xorg.conf dosyasının yapılandırılması zorunlu.
    Başka türlü nasıl yapılan ayarları kalıcı yapacaksınız. Sizin söylediğniz durum açık kaynak sürücüler için geçerli olabilir ancak.
    Denemek istiyorsanız önce kapalı kaynak sürücüler kurun, sonra yukarıda verilen kodlarla etkin olup olmadığını kontrol edin.
    Sonra xorg.conf dosyasını silin ve kontrol edin.

• Arkadaşlar bende 1 ay önceki derlemeyi indirip 6.5 senelik dizüstüme kurmuştum ve gayet hoşuma gitmişti.İlk defa böyle profesyonel sanatsal bir dağıtım karşıma çıkmıştı.Aynı zamanda ilk defa bir proje sayfasında bu zamana kadar hiç kullanmadığım ve kullanacağımı düşünmediği donate butonuna otomatik gitti elim :D .Daha sonra araştırma yaptım.Elementary OS hakkında bildiğim birkaç şeyi söyleyeyim dedim.
    Elementary OS ,elementary simge setinin yaratıcısı daniel fore tarafından ortaya atılmış bir projedir.Köklü linuxçular bilir,elementary ve faenza en popüler ve bence en profesyonel simge setleridir.Zaten conanical firması faenza simge setinin yaratıcısını işe aldı.13.04 sürümü büyük ihtimalle faenzanın özgün bir haliye çıkacak.Neyse asıl konumuza dönersek,hepimiz biliyoruz ki linux dağıtımları ubuntudan puppy'ye görsellik konusunda modern çağın gerisinde kalmış işetim sistemleri idi(jaunty zamanından bahsediyorum).Birkaç istisna çıktı fakat onlarda fonksiyonellik konusunda aynı eğriyi yakalayamadılar.Bunu gören daniel fore Elementary OS projesini ortaya attı.ilk sürümü jupiter olarak düşünüldü ve ubuntu 10.04 üzerine kurulacaktı.Temelde sistem Lucid Lynx olacak fakat gerek sistem üzerinde çalışan programlar olsun gerek simgeler ,temalar olsun son kullanıcı için MacOSX gibi sanatsal etki yaratacak ve kullanıcının görsellik için ek bir çaba göstermeyeceği bir sistem yaratmak için kollarını sıvadı ve jupiter ortaya çıktı.Jupiter zamanında güzel bir sistem olsa da hala ubuntu lucid lynx sürümünün kronik sorunlarını barındırmakta ve güncel donanımlarda sorunlar yaratabilmekte idi.Çünkü sistem ubuntunun sadece değişik bir kılıf giydirilmiş versiyonunydu ve sistemin geri planda işleyişi büyük oranda temel aldığı sistem ile aynı idi.Bu işin ufak çaplı görsel operasyonlar ile olmayacağını anlayan daniel sponsorunu bulup ve ekibini kurup (gönüllülerde olmak üzere) luna sürümü için çalışmalara başladı.Bu sürümde programlar en hızlı ve stabil çalışanlardan seçilirken birçok programda elementay os için baştan yazıldı.Bunların başında dosya yöneticisi ve müzik oynatıcısı geliyor.Ayrıca hızlı ve gnome odaklı bir çözüm olması için programların vala dilinde yazılmasında karar kılınmış.En son olarak compizi de terkedip mutter tabanlı kendi pencere yöneticilerini yazdılar.Dikkat ederseniz sistemde görsel efektler resmen yağ gibi bunun sebebi hafif ve stabil geçişleri sağlamak için özellikle karşılaştığım her dağıtımda stabilite sorunlarının baş kahramanı olduğunu düşündüğüm compiz yerine özellikle kendilerinin yazmayı tercih ettikleri pencere yöneticisi "Gala" . Projenin amacı basit herkesin kullanabileceği ,hızlı ve görsel açıdan tatmin edici bir dağıtım yaratmaktı.Görüyorum ki bu yolda hızla ilerliyorlar.Elinde o kadar mali kaynak varken böyle bir vizyonun conanical'da olmaması ise beni üzen şey.Uzun zamandır sizler gibi final sürümünü beklmekteyim.Zaman zaman siteyi açıp çıkmışmı diye bakarım,çıkmamışsa "journal" kismını açıp ne olmuş ne bitmiş diye bakarım :D . İlk yüklediğimde de muhtemelen izlenimlerimi bu başlıkta paylaşacağım.Sağlıcakla...

• Çıkınca denemeyi düşünüyorum. Videolara falan baktım, kullanışlılığı ve görüntüsü süper. Çok da hızlı bir sisteme benziyor. Linux dünyasını tek ihtiyacı bu tarz sade, kullanımı kolay, görselliği üst seviyede ve performanslı (ki linux olduğu için şaşırmamak lazım) bir projeydi. ubuntu bunun adımları attı ve baya geliştirdi ama son versiyonlarda bana göre amacından biraz saptı. Elementary os tarzı bir işletim sistemi ve steam linux ile windowstan daha performanslı oyun oynadığımız günler gelir umarım
  • quote:

X sunucusunun yeniden başlatmak veya sistemi yeniden başlatmak ne fark edecek.
    Şimdi ben arkadaşa X sunucusunu yeniden başlat desem nasıl yapılacağını anlatsan sorunu daha mı hızlı çözecekti.

Çok merak edenler için Ubuntu için aşaşğıdaki dosyanın çalıştırılması yeterli olacaktır.

quote:

Aynı şekilde Linux Mint'ede nvidia sürücüsü kurmak mümkün ama aşaşğıdaki kodu kullanmaları gerek.

quote:

sudo service lightdm mdm

Bir keredede yaralı parmağa işeyin, yara kuruduktan sonra merhem sürmek daha kolay oluyor galiba.
    Bilmiyorsan söyleyeyim eğer kapalı kaynak sürücü kurdu iseniz etkinleşmesi için xorg.conf dosyasının yapılandırılması zorunlu.
    Başka türlü nasıl yapılan ayarları kalıcı yapacaksınız. Sizin söylediğniz durum açık kaynak sürücüler için geçerli olabilir ancak.
    Denemek istiyorsanız önce kapalı kaynak sürücüler kurun, sonra yukarıda verilen kodlarla etkin olup olmadığını kontrol edin.

X i yeniden başlatmakla bilgisayarı yeniden başlatmak arasında dağlar kadar fark var. ayrıca surucuyu kurduktan sonra yapılması gereken xi yeniden başlatmaktır

• quote:

X sunucusunun yeniden başlatmak veya sistemi yeniden başlatmak ne fark edecek.

quote:

quote:

sudo service lightdm mdm

xorgun autodetection ozelligi oldugunu biliyosundur heralde? kimin neyi bilmediği benim için apaçık ortada

• Son kullanıcı için oldukça güzel bir işletim sistemi. Görsellik, hız oldukça iyi. Beta versiyon sorunsuz çalışıyor.
  • deneyelim bakalim
  • Üstadlar merhaba. Windows 8 üzerinden Universal Usb Installer programı ile 4 Gb'lik Kingston Usb belleğime Luna yüklemesi yaptım. Daha sonra live cd şeklinde başarılı bir şekilde boot ettim. Luna'YI harddiske yüklemek istemediğim için 16 GB sd kartıma yükledim. Sıkıntısız bir şekilde kurulumu yaptı. Problem şu ki sd kart boot etmiyor, bios ekranında bootable olarak gözükmüyor. Yardımcı olabilecek üstadım varmıdır?
  • Elementary Os'u vmware'de kurdum. Çok güzel tavsiye ederim. Elementary'nin yazı tipini ubuntumda nasıl kullanabilirim ?
  • Ben de kurdum, kullanıyorum. Çok beğendim, ama biraz yavaş geldi bana. İşlemler ve web sayfaları biraz kasıyor sanki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coxackie

Ben de kurdum, kullanıyorum. Çok beğendim, ama biraz yavaş geldi bana. İşlemler ve web sayfaları biraz kasıyor sanki.
    helal olsun adamlara iyi bir sistem kurmuşlar çok beğendim. şu ana kadar kullandığım linux os lar arasında ubuntu, mint(çoğu versiyonları), manjaro(e17, lxde, kde edition), pardus, bodhilinux, pear os, ve aklıma gelmeyen sürümler var ama en hızlısı kesinlikle bu. tasarım konusunda da sorun yok zaten macten çalma arayüzler var. şimdilik tek sorun var o da optimus teknolojili laptopumda aşırı çalışan fan ve 60-65 derece arası sistem ısısı. nasıl çözeceğimi bulursam kolay kolay bırakmam.
  • Linux mint 14 xfce kullanıcısıyım Bodhi-elemantery os arasında kaldım acaba hangisi daha hızlı çalışır, hangisini tavsye edersiniz ?

Donanım: dell inspiron 6400 laptop (t2050 1.6 işlemci, 2gb ram 533, Ati mobility radeon x1400 ne yazık ki )

Yeni konu açmayam dedim direk yazdım...
  • İlginç geary posta programı mail gönderiyor ama hiçbir şekilde mail görüntülemiyor. 2 üyeliğimde de her şey boş gözüküyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burkak

Linux mint 14 xfce kullanıcısıyım Bodhi-elemantery os arasında kaldım acaba hangisi daha hızlı çalışır, hangisini tavsye edersiniz ?

Donanım: dell inspiron 6400 laptop (t2050 1.6 işlemci, 2gb ram 533, Ati mobility radeon x1400 ne yazık ki )

Hafif ve görsel bir arayüzü olan bir linux kullanayım diyorudum bu sebepten aylardır bodhi-linux kullandım ve elemantary ile tanışana kadar bodhiden iyisi yoktur diye düşünüyordum Ancak kesinlikle elememtary bodhiden daha hızlı ve kararlı bir sistem. beta sürümü olmasına rağmen arasına olan buglar dışında sorun yaşamadım. bodhide ise bir tema yükleme sonunda bile enlightenment çökebiliyordu ve çözümüm giriş seviye kişiler için kısa değildi. format atıp sistemi tekrardan kurup programları sil baştan yüklemek daha kısa sürüyordu. 21 şubattan itibaren elementary kullanıyorum kesinlikle program açılış ve kapanış süreleri bodhiye(aslında enlightenmente) göre daha hızlı. açılış kapanış süreleride aynı şekilde. bodhide kapanış 17-18 saniye ike eos ta 6-7 saniye , açılış bodhide 45 sanşye civarı iıken eos ta 30 saniye civarı. ve benim için en önemli olan şeylerden biri de köşelerdeki kısa yollar. çok işime yarıyor. bilgisayarınızda nasıl çalışır bilmiyorum ama ben oldukça memnunun. e17 ye dönüş yok artık ! ömrümü yediii, çok nazlı bir os.

• quote:

Orijinalden alıntı: beyaz-siyah

quote:

Orijinalden alıntı: burkak

Linux mint 14 xfce kullanıcısıyım Bodhi-elemantery os arasında kaldım acaba hangisi daha hızlı çalışır, hangisini tavsye edersiniz ?

Hafif ve görsel bir arayüzü olan bir linux kullanayım diyorudum bu sebepten aylardır bodhi-linux kullandım ve elemantary ile tanışana kadar bodhiden iyisi yoktur diye düşünüyordum Ancak kesinlikle elememtary bodhiden daha hızlı ve kararlı bir sistem. beta sürümü olmasına rağmen arasına olan buglar dışında sorun yaşamadım. bodhide ise bir tema yükleme sonunda bile enlightenment çökebiliyordu ve çözümüm giriş seviye kişiler için kısa değildi. format atıp sistemi tekrardan kurup programları sil baştan yüklemek daha kısa sürüyordu. 21 şubattan itibaren elementary kullanıyorum kesinlikle program açılış ve kapanış süreleri bodhiye(aslında enlightenmente) göre daha hızlı. açılış kapanış süreleride aynı şekilde. bodhide kapanış 17-18 saniye ike eos ta 6-7 saniye , açılış bodhide 45 sanşye civarı iıken eos ta 30 saniye civarı. ve benim için en önemli olan şeylerden biri de köşelerdeki kısa yollar. çok işime yarıyor. bilgisayarınızda nasıl çalışır bilmiyorum ama ben oldukça memnunun. e17 ye dönüş yok artık ! ömrümü yediii, çok nazlı bir os.

Size katılıyorum, program açılış hızı resmen beni cezbetti ve hemen kurdum sistemi şu an EOS'dan yazıyorum. Hiç bir sorunum yok diyebilirim sadece Chromiumdaki yer imlerimi midoriye aktaramadım bu da benimle ilgili bir sorun

Kullanacak olanlara tavsiye ederim Mac kadar hızlı görseller var bu işletim sisteminde...

• konsoldan hangi komutla yükleyebiliriz acaba ?
  • tek kelimeyle harika! şu an luna kullanıyorum ama sanki mac os x'miş gibi geliyor bana :)) bu kadar mı benzer? bugün pardus anka kurdum aman Allah'ım o kadar basit ki, daha ses kartını çalıştırmadı, yazı karakterleri rezaletti, hemen sildim! aradığım OS buymuş meğer.
    birde şu 5.1 ayarlarını yaparsam çok güzel olacak :))
  • Arkadaşlar varsayılan dock'u nasıl kaldırıyoruz?? CairoDock kurdum diğerini yokedemedim :((
  • quote:

Orijinalden alıntı: E.İsgenderli

AMD 1,2 Ghz x2 Ati HD3200 ve ati chipsetim ile linux sistemimde hiç verimli çalışmıyor :(

İşlemci hızı düşük olan bilgisayarlarda LXDE veya IceVM masaüstü kullanan bir dağıtımı deneyebilirsiniz. Şahsen 433 MHz işlemcili bilgisayarımda bunlar gibi bir kaç masaüstü denedim, şimdi 2.4 GHz işlemcili bilgisayarımda başka masaüstleri de çalışabilecekken LXDE kullanmaya devam ediyorum.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.