Şimdi Ara

Elektrikli Zincirli Testere Yağı (yardım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
19
Cevap
0
Favori
44.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Google dan ve foruumda araştırdım ama soruma net bir cevap bulamadım. Elimde bosch ake 30s elektrikli zincirli testere var. İnternetten hb. dan aldım ve klavuzunda orjinal bosch yağı kullanmazsak garanti dışı kalacağı yazıyor.
    Makinayıda henüz kullanmadım, yanınada çok az bir yağ koymuşlar. Ne kaç numara olduğu yazıyor nede makinada kaç numara yağ kullanabileceğimiz yazıyor.

Bilenlerden ricam bu makinalarda kaç numara yağ kullanılır? Orjinal yağ kullanmazsak ne olur? Bir sebepten bozulma riski varmıdır?

Kullanmamız gerekirse kaç numara ve ne tür bir yağ kullanmalıyız. Tabi hesaplı olursa iyi olur.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: erendiz001

Merhaba arkadaşlar. Google dan ve foruumda araştırdım ama soruma net bir cevap bulamadım. Elimde bosch ake 30s elektrikli zincirli testere var. İnternetten hb. dan aldım ve klavuzunda orjinal bosch yağı kullanmazsak garanti dışı kalacağı yazıyor.
    Makinayıda henüz kullanmadım, yanınada çok az bir yağ koymuşlar. Ne kaç numara olduğu yazıyor nede makinada kaç numara yağ kullanabileceğimiz yazıyor.

Bilenlerden ricam bu makinalarda kaç numara yağ kullanılır? Orjinal yağ kullanmazsak ne olur? Bir sebepten bozulma riski varmıdır?

Kullanmamız gerekirse kaç numara ve ne tür bir yağ kullanmalıyız. Tabi hesaplı olursa iyi olur.

Piyasada bircok marka zincir yagi var ama kullanmadigim icin fikir veremem.

Haricinde SAE 30 motor yagi kullanabilirsiniz.
    Kimi yazin SAE30, kisin SAE10 kullanir ama bence 10w30 yag her zaman kullanilabilir. .
    Zincir yagindan farki daha fazla kullanirsiniz.

Bu tip aletleri uretenler kendi yaglarini da uretir. Genelde de bildigimiz yagin icine bazi katkilar koyarlar.
    Ben bugune kadar orijinal yag kullanilmadigi icin bozulan elektrikli testere gormedim. Yanlis yagdan olabilir ama evsafi ayni olmak sartiyla diger marka yaglar da olur.

Size bir tavsiye; Arayin Bosch u. Dag evime geldim aletin yagi bitmis. Bosch yag bulamam buralarda, ne kullanayim? diye sorun. Cevap verirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aoitsukinosuke -- 17 Nisan 2013; 21:39:57 >

• Cevap için çok teşekkür ederim, işiniz rast gelsin. Merak ettim 10w30 daki w harfi ne anlama geliyor.
    Bu arada son cümleniz mükemmel olmuş, müsait olunca bi ara mutlaka bosch u arıyacağım. Ne diyecekler acaba :) iyiki yazmışsınız yoksa hayatta aklıma gelmez.
    Cevap için tekrar teşekkür ederim,sağolun.
  • quote:

Cevap için çok teşekkür ederim, işiniz rast gelsin. Merak ettim 10w30 daki w harfi ne anlama geliyor.
    Bu arada son cümleniz mükemmel olmuş, müsait olunca bi ara mutlaka bosch u arıyacağım. Ne diyecekler acaba :) iyiki yazmışsınız yoksa hayatta aklıma gelmez.
    Cevap için tekrar teşekkür ederim,sağolun.

Rica ederim, kazasiz belasiz kullanin insallah.

10w/30 daki w winter yani kis anlamindadir. Yagin kisin/sogukken viskositesi 10, yazin/sicakken 30 oldugunu gosterir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aoitsukinosuke

quote:

Merhaba arkadaşlar. Google dan ve foruumda araştırdım ama soruma net bir cevap bulamadım. Elimde bosch ake 30s elektrikli zincirli testere var. İnternetten hb. dan aldım ve klavuzunda orjinal bosch yağı kullanmazsak garanti dışı kalacağı yazıyor.

Kimi yazin SAE30, kisin SAE10 kullanir ama bence 10w30 yag her zaman kullanilabilir. .

Bu tip aletleri uretenler kendi yaglarini da uretir. Genelde de bildigimiz yagin icine bazi katkilar koyarlar.
    Ben bugune kadar orijinal yag kullanilmadigi icin bozulan elektrikli testere gormedim. Yanlis yagdan olabilir ama evsafi ayni olmak sartiyla diger marka yaglar da olur.

Size bir tavsiye; Arayin Bosch u. Dag evime geldim aletin yagi bitmis. Bosch yag bulamam buralarda, ne kullanayim? diye sorun. Cevap verirler.

daha ucuz olan 10-40 otomobil yağları kullanılabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetyilmaz77

quote:

Orijinalden alıntı: aoitsukinosuke

quote:

daha ucuz olan 10-40 otomobil yağları kullanılabilir mi?

Kullanilir ama hizli hareket eden zincir icin ben 30luk tercih ediyorum.
    Eger profesyonel olarak her gun 10 saat kullanmayacaksaniz bir litre uzun zaman isinizi gorur.
    Fiyata takilmayin, kalitesine bakin.
    Bence.

• aoitsukinosuke kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim.
  • mehmetyilmaz77 M kullanıcısına yanıt
    Ben bosch için orijinal yağ aldım bir 2-3 kez kullandım sorun yaşamadım. Arkadaşım kullanmak için ödünç istedi makinayı sonrasında 10 numara yağ almış kullanmış. Makinayı uzun süre getirmeyince bozuldu galiba diye düşündüm.
    Sorunca makine yağ akıtıyor dedi. Makinayı aldım durduğu yerde yağ akıyor. Orijinal yağ aldım koydum akıtma azaldı. Sonra garantiye yolladım birşeyi yok diye geri yolladılar.
    Sonrasında hiç kullanmadım makine öylece duruyor. Aynı markaysa, sorun yaşamazsanız kullandığınz yağı belirtirmisiniz.
  • Tarlanin kenarinda cikmis zamaninda ilgilenilmemis 10 tane civarinda agac var. Hb de testere 150 tl ye dusmustu. Kargo bedava, 50 tl de cek vardi. Alet edevata merakli oldugumdan aldim. 10 tane agac icin testere cok mantikli deil. bu yuzden cok masraf yapmak istemiyorum. Arabanin bakimindan artan 10-40 yagi bu yuzden kullanmak istedim.undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetyilmaz77 -- 17 Mart 2014; 18:54:08 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Esimin babasindan kalma tarla. Baska tarla- bahce de yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • son gelişmeleri yaziyim.

zincir yağı olarak 5-40 castrol edge denedim. çok ince geldi, yağ akıttı. 10-40 a bir şans vermeye kadar verdim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cevap için teşekkür ederim. En azından başka sorun yaşayanlara da ışık tutmuş oluruz bu konuyla. Sağolun kolay gelsin...
  • quote:

Cevap için teşekkür ederim. En azından başka sorun yaşayanlara da ışık tutmuş oluruz bu konuyla. Sağolun kolay gelsin...

yardımlarınız için ben teşekkür ederim. aslında ortada sorun yok. belirttiğiniz gibi orjinal yağ kullansam muhtemelen bir sorun çıkmıyacak. eldeki yağları kullanmak istediğim için deneme yanılma yapmam gerekti. anca temmuz ayında deneyebilirim artık 10-40 yağı. yağ değişiminde arabanın içindeki kalıntı yağları temizlemek için 30 numara yağ da almayı düşünüyorum. alırsam onu da denerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetyilmaz77 -- 23 Mart 2014; 15:36:40 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Elektrikli testerelerde kullanım kılavuzunda önerilen incelikte yağ kullanılsa dahi eğer testere bir süre kullanılmadan duruyorsa yağ sızdırması normaldir, bir arıza değildir. Eğer çok uzun süre kullanılmayacaksa yağını boşaltarak saklamak sızıntıları önler...
  • boyer B kullanıcısına yanıt
    Çok uzun zaman oldu :) Sorun çalışırkende yağ akıtmasıydı. Durduğu yerde akması için 10 dakika bile yetiyordu. Neyse uzatmayayım orjinal bosch yağ almıştım keserken akıtma yapmamıştı. Ben aletlerimi severim o yüzden içinde hiç yağ bırakmıyorum fakat bir akşam sabaha kadar kalmasıda pek anormal bir süre değildi. Artık kullanmıyorum testere maceram bahçedeki budanmış ağaç dallarıyla sınırlı kaldı. Artık apartmana taşındım pekte kullanabileceğimi sanmıyorum diğer evde tozlanmak üzere rafta bekliyor. İstediğini sızdırabilir :)
    Ayrıca öneri için teşekkür ederim.
  • Hocam merhaba. Bosh Ake 30 S elektrikli testerem var.
    Pedaldan elimi çekince zincir duruyor fakat 3-4 saniye motordan ses gelmeye devam ediyor. Buraya kadar normal. Ses kesilmeden tekrar calıştırma için pedala bastığımda tak diye ses geliyor . Ama 1 kez . Sonrasında zaten çalışıyor. Sizce bu normal mi?

• dişli siyorıyor olabilir, yada Sekman dağıtır, zinciri aç bak düzgün oturursun

• aoitsukinosuke kullanıcısına yanıt

İNŞÂALLAH

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.