Şimdi Ara

Elektrikli scooter şarj a ne zaman takmalıyım

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5
Cevap
0
Favori
579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese öncelikle merhaba, xiaomi m365 scooterımı şarjı tam bitmeden takarsam ömrü kısalırmı ?

Mesela 1. Gün %50 sini bitiriyorum eve gelince %50 de takıyorum. Alırken adam bana dediki şarjı çok az kalınca tak acaba bu doğrumu yoksa kulaktan dolma bilgilermi?

• Asıl şarjı çok az kalınca takmak ömrünü kısaltır.

• Bataryanın teknolojisine göre değişir. Eski teknoloji ile üretilmiş bataryalarda bitirmek önemliydi ama yenilerinde önemli değil. İstediğiniz zaman şarj edin sadece senede bir kalibre edin. Kalibre etmek demek batarya bitene kadar kullanıyorsunuz sonra ful şarj ediyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 18 Kasım 2020; 11:50:1 >
  • Ni-Mh ve Ni-Cd gibi eski teknoloji pillerde memory efect denilen bir olay vardır. Bunun anlamı pil şarj ve deşarj olduktan sonra en son kaldığı doluluk oranını unutmaz. Dolayısıyla tam boşalmadan şarja takarsanız kapasitenin bir kısmını hiçbir zaman kullanamazsınız.

Ancak yeni teknoloji olan li-ion hücreler (elektrikli scooterlarda/bisikletlerde %95 li-ion kullanılır, nadiren LiFePO4 kullanılır.) ne kadar az deşarj olursa ömrü (cycle) o kadar uzar. Bu yüzden pil tamamen boşalmadan şarja takmak en iyi çözümdür. Aynı zamanda pil %100'e ulaşmadan %90 civarında şarjdan çekmek pilin ömrünü uzatacaktır. Aşağıdaki grafikte li-ion pilin deşarj oranına göre ömrünü görebilirsiniz.

Elektrikli scooter şarj a ne zaman takmalıyım

Depth of Discharge: Pili ne kadar boşalttığınız. Örneğin %80

Cycle: Pili bir kere deşarj bir kere şarj ettiğiniz döngü sayısı. 1 deşarj + 1 şarj = 1 cycle

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.