Şimdi Ara

Elektrikli kaykay yapimi butce 1500 euro(basari ile sonlandi)(2.kaykay ve kumanda iyilestirmeleri)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
48
Cevap
4
Favori
2.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 10
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 29
  • Ortalama Mesaj Aralığı 15 gün 14 saat 55 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 9
  • Favoriye Eklediklerim 4
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • orhanyor (29 mesaj) pirasa (4 mesaj) trnkttc (3 mesaj) ghostmanzero (3 mesaj) anil1992 (3 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (29 mesaj) Mobil (6 mesaj) Uygulama (13 mesaj)
  • @
2 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Elektrikli kaykay yapimi butce 1500 euro(basari ile sonlandi)(2.kaykay ve kumanda iyilestirmeleri)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Bende derinlemesine bilmiyorum sadece teorik olarak soyleyebilirim. motorun KV degeri ile voltunu carpinca RPM si cikar. RPM ile motorun pole pair degeri carpilinca ERPM cikar. Iste mesela VESC in bir ERPM siniri oldugunu biliyorum herhalde bazi devre elemanlari belirli bir siniri gecince dayanmiyor. Ozellikle DRV denen bir cip var o yaniyor ve degistirilmesi her eline havya alan kisi tarafindan yapilmasi mumkun degil. Neyse esc yi siz yapacaksaniz sizin ERPM limitiniz cok cok farkli olacaktir gerci ERPM limiti ESC yi oldurmenin sebeplerinden sadece biri :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 7 Mart 2018; 19:21:22 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    20playback kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    son olarak bugun su ikisi gelmis. FOCBOX uzerinde kullanilan JST-PH denen bir soket tipi var onu bile aliexpresten almak zorunda kaldim cunku hicbir elektronikcide bulamadim Turkiye'de. Birde antispark dedigim 60A ya kadar dayanan akimi VESC e birden degilde yavas yavas sisteme suren devre geldi oda tum sistemin onemli bir parcasi. Avusturya'da hobby amacli bu is ile ugrasan birinden aldim. Yarinda birseyler bekliyorum bakalim neler gelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 7 Mart 2018; 21:10:57 >
    |
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    motor, motor plakasi ve vakum pompasi geldi sonunda. karbon fiberde gelince artik harekete gecebilirim. simdilik motoru kaba bir sekilde takip denedim cok saglam oldu fakat mavi loctite kullanmak gerek yoldaki sarsinti ile vidalar bosanip sorun yaratmasin diye. motor tahmin ettigimden cok cok buyuk. evolve un motorlari bunun yaninda yavru gibi kalir. mandalina koydum kiyaslayabilmek icin :)
    vakum pompasi ayrica yagsiz geldi onada ISO32 hidrolik yagi gerekiyormus bakalim onu nerden bulacagim :/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 8 Mart 2018; 18:23:51 >
    |
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    IT'S ALIVEEE! :) vesc in programlanmasi icin bilgisayara bagladim hersey yolunda gozukuyor.

|
    |
  • Yarbay
    7388 Mesaj
    Vauv büyük proje Elinize sağlık hocam. Motorun sesi de çok güzelmiş, duyunca kendimden geçtim.

• Yarbay
    3935 Mesaj
    Güzel proje, başarılar dilerim. Eskisinden daha güzel olmuş bence

|
    |
  • Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

Vauv büyük proje Elinize sağlık hocam. Motorun sesi de çok güzelmiş, duyunca kendimden geçtim.

tesekkurler bu 19v ile gelen ses malum RPM volt ile alakali daha bu sisteme 42v gelecek ozaman sesi nasil olacak bakalim :)

@Biyturs_OnSr
    valla tahtasi daha guzel motoru daha guclu menzili daha yuksek yani hakikatten tamamlayabilirsem cok daha kaliteli olacak :)
    Karbon fiber infuzyon belkide en zor kismi olacak bakalim orda bir rezillik cikmazsa gerisi kolay :D

kumandayi baglamaya calistim fakat bir kac problemle karsilastim henuz cozum bulamadim. Kumanda alicisi arduino nano bazli ve 5V ile calisiyor bildiginiz gibi. VESC ten gelen 5V malesef biraz dalgali oldugu icin 200mf kapasitor ekledim ve direk 5V - GND tan bagladim. Fakat vesc i calistirdigimda nano nedense tam olarak acilmiyor ve reset dugmesine basmam gerekiyor. Kaykayin altinda vidali kutunun icinde kalacagi icin boyle seylerle ugrasmaya imkan yok. Bu olayin basit bir cozumu varsa da ben bilmiyorum bakalim denemeler devam ediyor. Bunun haricinde kumanda calisiyor sorunu yok gaz fren calisir durumda. hiz, mesafe, batarya durumu hepsini gosteriyor.

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    guc aktarim grubu tamam. bugun motor dislisi teker dislisi ve kayisi aldim. cok ince ayar gerekecek ama bir kere yapinca bir daha oynamaya gerek kalmayacak.

|
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: orhanyor

quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

tesekkurler bu 19v ile gelen ses malum RPM volt ile alakali daha bu sisteme 42v gelecek ozaman sesi nasil olacak bakalim :)

@Biyturs_OnSr
    valla tahtasi daha guzel motoru daha guclu menzili daha yuksek yani hakikatten tamamlayabilirsem cok daha kaliteli olacak :)
    Karbon fiber infuzyon belkide en zor kismi olacak bakalim orda bir rezillik cikmazsa gerisi kolay :D

kumandayi baglamaya calistim fakat bir kac problemle karsilastim henuz cozum bulamadim. Kumanda alicisi arduino nano bazli ve 5V ile calisiyor bildiginiz gibi. VESC ten gelen 5V malesef biraz dalgali oldugu icin 200mf kapasitor ekledim ve direk 5V - GND tan bagladim. Fakat vesc i calistirdigimda nano nedense tam olarak acilmiyor ve reset dugmesine basmam gerekiyor. Kaykayin altinda vidali kutunun icinde kalacagi icin boyle seylerle ugrasmaya imkan yok. Bu olayin basit bir cozumu varsa da ben bilmiyorum bakalim denemeler devam ediyor. Bunun haricinde kumanda calisiyor sorunu yok gaz fren calisir durumda. hiz, mesafe, batarya durumu hepsini gosteriyor.

burda bahs ettigim problemi cozdum. biraz arastirdiktan sonra arduinolarda populer bir problem oldugunu buldum. cesitli kapasitorlerle cozulsede ben elimdeki nispeten kucuk 50v 0.68uF kapasitoru RST ve GND pinleri arasina lehimleyerek cozdum. artik reset falan atmak gerekmiyor, gucu verince sorunsuz aciliyor.
    |
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    laminasyon cok iyi gecti fakat vakum naylonundaki kacagi birturlu bulamadim ordan kaynakli bir dandik sonuc alabilirim bakalim ne olacak.

|
    |

• Yüzbaşı
    671 Mesaj
    Takip :))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    kalibi actim az once ama inanilmaz zorladi kizardim terledim yani yok boyle bisey :) incecik bir materyal nasil bu kadar saglam olabilir aklim almiyor kursun gecirmez desem yeridir. bugun zimpara isini halledip son halini yuklemeye calisacagim.
    |
    |
  • Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    1500 grit zimpara ve 3 kat seffaf akrilik boyadan sonra son halini aldi artik pilleri olusturmaya baslayacagim. ongordugum problemlere ragmen ve hayatimda bu isi ilk defa yapmama ragmen memnunum guzel bir tecrube yasadim ve sunu soyleyebilirim bu isin kesinlikle en zor kismi buydu.
    kompozit malzeme yapmak zaten basli basina bir meslek ve ustalik gerektiren bir is ben elimdeki amator sayilabilecek aletlerle ve sifir tecrube ile bu kadarini yapabildigime sukr ediyorum.
    180mm lik isi ile daralan makaronlari bekliyorum onlarda eli kulaginda yakinda gelir, bataryayi olusturabilmek icin onlar sart cunku karbon fiber iletken bir malzeme ve pillerin kisa devre yapmasina sebep olabilir(olmus ornekleri var saglam bir yangin meydana geliyor) cok tehlikeli sular o yuzden herturlu onlemi alacagim.
    |
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    batarya yapimina gectim 6 seri bitti kaldi 4 seri fakat isi ile daralan makaron gelmeden tamamlayamiyorum arkadaslar. 180mm lik olaninida bulmak zor, onuda mecburen Cin'den getirtiyorum bakalim 2-3 hafta icerisinde onunda gelmesi gerek artik.

|
    |
  • Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    alici vericiyi olustururken kullandigim nrf24 chipler cok dandik cikti allah belasini versin denemedigim sey kalmadi calistirabilmek icin ama 1 metreden bile baglanip kopuyor durmadan. bu sekilde kaykayi kontrol etmenin mumkunati yok. arastirmalarima gore bunlarin iyi cikip cikmamasi biraz sans isiymis cunku cogu orjinal urunun kopyasi ve istikrar yok. aldigim 3 chipten 2 si iyi cikti sonra aldigim 2 chipin ikiside berbat cikti.
    aslinda bir cok tamir/duzeltme onerisi var bu chipler icin. mesela 3.3v ile GND arasinda 10uF capacitor koyun, chipe folyodan shield yapin, antenini modifiye edin vs hepsi denendi ama hicbiri ise yaramadi malesef.
    simdi ise kablosuz iletisimde uzmanlasmis bir firmanin chiplerini siparis ettim insallah iyi cikarlar cunku sistemimdeki yegane sorun bu.

sorunlu chipin linki,https://www.aliexpress.com/item/SMD-NRF24L01-1100-meter-long-distance-NRF24L01-PA-LNA-SMD-wireless-modules-1100meters-in-stock-fast/32367254718.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1Mi2Qd kesinlikle tavsiye etmiyorum. sansiniza iyide cikabilir yada ben cok sanssizdim ve bana denk geldi ama iste basa gelince bir daha almam istikrarli guzel urun pesindeyim sonucta canimi emanet edecegim bir chip, kesinlikle hatasiz olmali.
    |
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    yine parca bekleme yuzunden proje ufaktan gecikti. daha oncede bahs etmistim kumanda sorun cikardi diye. kumandanin elektronik dizayninda revizyona gittim dolayisiyla anakarti degisti. PCB'leri Cin'de urettiler yolladilar.https://jlcpcb.com/ ucuz ve cok kaliteli urun yolluyorlar. PCB bastirmak icin tek adres bence. NRF module paralel 100nF, 10uF, 100uF smd tantal kondansatorler ekledim ve yeni nrf ciplerle beraber baglanti cok saglam oldu onu daha detayli baska bir postta yazacagim. eksik eleman kalmadigi icin boardu artik toparlamaya basladim BMS in 1 den 10 a tum kablolarini paralel gruplara bagladim ve seri baglantilarida nikeller arasinda U seklinde silikon kablo ile lehimledim.

Burda beyaz ile gorulen yerler maskeleme bandi ve gecici olarak kisa devre yapmamasi icin aldigim bir onlem. Bu kademede su onlem alinmazsa en ufak bir hatada elinizde patlar cok tehlikeli o yuzden her kablonun ucunu acik metalleri izole etmek gerek. Beyaz bantlari tek tek cikarip yerlerine isiya dayanikli kapton bandi ile saglam bir sekilde bantladim. Nerde metal kablo var ise hatta pillerin etraflarini altlarini bile kapton bandi ile gectim. Yoldaki sarsintilar ile beraber neyin bosanip bir yere kisa devre yapacagi belli olmaz o yuzden guzel izolasyon gerek.

Kapton bandi ile gectikten sonra seri gruplari isi ile daralan makaron ile simsiki bir hale getirdim ayrica yine extra bir izolasyon sagliyor. bunuda bulmak guc oldu biraz 180mm genisliginde makaronu heryerde bulamiyorsunuz.

bataryayi hazneye oturtuttum kenarlarda kablo gecmesi icin hesapladigim alanlar biraz fazlaca kalmis ama aslinda iyi de oldu cunku oralara kapi cam izolasyon bantlarindan dosedim boylece sarsintida takirdama vs gibi ses ve zamanlar asindirma yapabilecek ufak oynamalarin onune gecmis oldum. bataryalarin makaronlandiktan sonra acikta kalan on ve arka kisimlarinida ne olur ne olmaz bir kat 3M duck tape ile gectim aslinda gereksiz oldu o adim ama olsun. en ust tabakada gozuken duzensiz bantlamalar onlar. yarin BMS i baglamayi dusunuyorum daha sonra sarj portu, acma kapama dugmesi ve motordan gelen kablolarin hazneye girisi icin toplamda 3 buyuk delik acacagim. bu kademelerden sonra hazneyi boarda tutturmak icin gerekli olan m4 delikleri acip vidalayip noktayi koymayi dusunuyorum ama acelesi yok kritik adimlar bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 25 Mayıs 2018; 1:46:7 >
    |
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    proje bitti arkadaslar. evolve dan kalma 42V 2A adaptor ile sarja taktim, batarya 42V a ulastiginda basarili bir sekilde sarji durdurdu. endiselendigim en onemli noktalardan biriydi neyseki sorun cikmadi.

az once disaridan geldim gece gece cikip cok kisa test ettim

motor gercekten cok guclu gaz veremedim cunku VESC in ayarlari yapilmadigindan cok sert hizlanmalar yapiyor. guc egrisini ona gore ayarlamam lazim ama kaba hatlari ile sorunsuz bir test gerceklesti sinyalde kopma yok gaz fren calisiyor. haznede tikirdi kipirdama vs yok. omzumdan inanilmaz bir yuk kalkti, subat ayindan beri ugrasiyorum bir sonuca ulasmasi beni cok mutlu etti. urunun neye benzeyecegini ve ortaya ne cikabilecegi pek surpriz olmadi cunku evolve u 1 sene kullandim ama baslayip bitirebilme olayi buyuk bir deneyimdi benim icin. ilerde kismetse ikincisini yapacagim simdiden aklimda planlar olusmaya basladi ama is dolayisiyla bu yaz bi gecsin gunluk kullanacagim artik kaykayi. genis capli market alisverisi olmadigi surece arabaya dokunmayacagim zaten gecen sene de oyle olmustu. Bu hobiden cok bir ulasim araci benim icin. imkani olan herkese tavsiye ederim.

|
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    bu basarili projeden sonra yakin bir arkadasim benden bir adet yapmami istedi onunki biraz daha hiz yapmaya yonelik olacak ve landyacthz evo modelini sectim tahtasi biraz pahali ama degecek. gercekten cok kaliteli bir board fakat benimkine nazaran sert pek bir esnemesi olmayan bir board zaten yuksek hizda sert board mecburidir. asagi yukari 60-70kmh hizla gidebilecek ve 30-40km kadar menzili olacak proje bittiginde. board geldi soyle bir kac resim cektim

|
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Ikinci bir nokta urettigim kumandalardan bir cok alanda sikayetciydim. ozetlemek gerekirse icindeki parcalarin cogu cinden geliyordu mesela arduino direk aliexpressten ve yanindaki bircok devre elemani bunlarda oralardan. dezavantaji bunlarin cogu klon/taklit urunler. Gercek bir arduino 20 dolar civarinda iken bunlar klonunu 2-3 dolara satiyor tabiki cok tercih ediliyor. fakat urettigim bazi kumandalarda farkettimki kod guzel calismiyor yada verilmesi gereken voltajda oynamalar oluyor mesela 3.3V hattinda bazen 4V luk bir ani cikis oluyordu tabiki buda NRF modulunun helvasini yemek demektir. Cok ugrastim denedim belki 10 tane kadar kumanda ve parcasi cope gitti. calisan calisiyor ama calismayan aninda kendini belli ediyordu. Eski modeller:

Bende yeter bu cin isi dedim icindeki tum sahte urunleri atip PCB yi datasheetleri inceleye inceleye uzun ugraslar sonucu saclari yola yola batarya sarj modulunden DC DC converterina hatta arduinosuna kadar kendim dizayn ettim. PCB ye bagladigim tek bir yabanci kart kalmadi. Boylece kullandigim tum parcalarin orjinal oldugundan emin oldum. Sonuc tek kelimeyle KALITE.. profesyonel orjinal bir urun oldu. Tabiki toparlayabilmek icin sicak hava istasyonuna gerek var normal lehim ile olur belki ama bu kadar guzel olmaz.

madem dizaynda degisiklige gittim dedim ekranida degistireyim onuda 2 kat buyuttum ve cift renk kullandim

gaz ve fren isini ustlenen miknatisla calisan hall sensor lerden artik gina geldi cok hassaslardi ve her seferinde ayari kaciyordu bende onu SMD murata marka potansiyometre ile degistirdim 333 dereceklik bir algilama acisi var ama sanirim benim kullandigim en fazla 60 derecedir. Tabi bunu monte edebilmek icin kutu icerisinde komple bir dizayn degisikligi oldu ama zaten ekranin yeri ve boyutu degistigi icin buyuk olcude dizaynda degisiklik yaptim.

hersey super oldu ama 3D print icime sinmiyordu cok uzun zamandan beri. Bilmeyenleriniz varsa 3D printte gozuken plastik kat kat pasta usulu ust uste dizilen katmanlar mantigi ile calisir yani gorunen cisim obje aslinda tek parca degildir. 0.2mm kalinlikla plastik doser buda mesela 1mm lik bir kalinlik icin ust uste 5 kere plastik dosemesi demek. Sorun surda gerceklesiyor bu dosenen plastikler biribirine kaynamaz aksine yapisir ve bu yapiskanligin iyi olmasi inanilmaz ince ayarlara baglidir. Sonuc super bile olsa sonucta kaynak olmadigi icin biraz guc verilirse bunlarin kirilma ihtimali yuksektir. Montaj sirasinda bile defalarda icerdeki parcalar kirildi cunku bu fonksiyonel bir urun yerede dusebilir. Dustugunde kirilmamasi gerek ki bu 3D print ile biraz zor belki mumkun ama ucun printer ve dunya kadar bas agirisi olmadan zor detaylara girmeyeyim.
    Daha sonra hic asina olmadigim bir method buldum silikon ile kalip yapilip icine plasik enjekte ediliyor aslinda evimizdeki bir cok alette zaten injection molding denen bir yontemle fabrikalarda uretiliyor. bunun amator ve kucuk olcude uretim icin dizayn edilmis bir alternatifi var. RTV denen bir silikon turunden kalip yapiliyor daha sonra icerisine epoksi recine, polyester yada poliuretan denen diger adiyla sivi plastik dokulebiliyor. Youtube da inanilmaz fazla icerik var bu konuda rahatlikla bakila bakila yapilabilir millet genelde sabun yada biblo gibi seyler yapiyor ama onlari yapmak kolay cunku ortalari kalin ve tek parca ustten dokuluyor. Malesef bende bu is cok cok zor oldu. Duvarlar ince oldugu icin ogrendim ki vizkozite cok onemli piyasada satilan standart poliuretanlar isime yaramiyor cunku 2 dakikada donuyor ve vizkoziteleri cok yuksekti yani malzeme icerde adam gibi akamadan donuyordu.
    neyse sonunda dogru poliuretani buldum onuda ingiltereden getirttim malesef turkiyede satilmiyor. sonuc mukemmel oldu en onemlisi tum plastik tek bir parcadan olusuyor ve icine boya katabiliyorum.
    Kalibin yapim asamasi, alt taraf dokuldu ikinci kismi dokmeden once hava alacagi noktalari plastik cubuklar ile modele tutturuyorum ve en alttan kalin bir cubuk var ordan poliuretan dokulecek

grafit tozu ekleyerek dokulmus hali

bu saf hali

daha sonra baska bir yontem kesfettim icine %60 oranin gercek aluminium tozu kattim ve dokunusu gorunusu bildigimiz metal oldu bu versiyonu gercekten guzel

bunlarda icindeki kucuk parcalarin kaliplari

ilerleyen gunlerde kodu biraz degistirmem gerekecek onunla beraber urun tamamlaniyor insallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 12 Şubat 2019; 22:24:2 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    936 Mesaj
    zehir azar azar alınıyor. bende longboard kullanıyorum sizin kadar profesyonel olmasada 4-5km mesafeye gidebilecek bir elektrikli dönüşüm yapmak istiorum.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
valorant points
valorant vp
takipçi satın al
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,528
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.