Şimdi Ara

Elektrik veya Elektronikten anlıyan arkadaşıma bir kaç soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar benım aklıma takıldıda size bir kaç soru soracağım umarım cevaplarsınız bende bilgilenmiş olurum

ön direnç nedir niçin bağlanır ?
    sabit direnç nedir niçin bağlanır ?

ve mesela şu şemada bu dikkatimi çekiyo

DaNgErOuS ( arkadaşımızın konusundan aldım şemayı ) Link için

Mesela burda BC337 transistörü 100 K lık dirençe bir ok gösteriyor bu nedemek çoğu devrelerde böyle ok var bana bunuda açıklarsanız çok sevinirim mesela burda ön direnç hangisi ve sabit direnç hangisi ? kendinize çok iyi bakın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SYYSTEMM -- 18 Temmuz 2007; 11:35:16 >

• o ok olan şey potansiyometre yani ayarlı direnç. ordaki amaç transistörün beyz akımını kontrol edip fanın hızını kontrol etmek galiba. sabit direnç değeri herzaman sabit olan dirençtir yani 220 ohm ve 100k olanlar. 100k nın anlamıda 100.000 ohm dur. ön direnç dediğin olayı tam anlayamadım.
    daha iyi bilen arkadaşlar açıklarlarsa sevinirim benim bildiklerim bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LetUsHuntY4rr -- 18 Temmuz 2007; 12:17:55 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: cidik

o ok olan şey potansiyometre yani ayarlı direnç. ordaki amaç transistörün beyz akımını kontrol edip fanın hızını kontrol etmek galiba. sabit direnç değeri herzaman sabit olan dirençtir yani 220 ohm ve 100k olanlar. 100k nın anlamıda 100.000 ohm dur. ön direnç dediğin olayı tam anlayamadım.

KARDES O OK REOSTA OLMASIN ???

on dırenç ledlerden once baglanan dırenclerdır. fazla voltajın lede zarar vermemesı ıcın kullanılır...(benım bıldıgım)

işte buda hesaplama yontemi kendım cektım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuninger_haa -- 18 Temmuz 2007; 15:18:31 >

• Ön direnç genellikle elektrik motorlarında kalkış akımını düşürmek için kullanılır güç motora kademeli olarak aktarılır yani motor tesisata direk bağlanmaz böylece kalkış akımı ve hattaki ani gerilim düşmesi azaltılmış olur basit olarak örneğin bir dc fanın gücünü direnç ile kontrol edebiliriz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tuninger_haa

quote:

Orjinalden alıntı: cidik

o ok olan şey potansiyometre yani ayarlı direnç. ordaki amaç transistörün beyz akımını kontrol edip fanın hızını kontrol etmek galiba. sabit direnç değeri herzaman sabit olan dirençtir yani 220 ohm ve 100k olanlar. 100k nın anlamıda 100.000 ohm dur. ön direnç dediğin olayı tam anlayamadım.

KARDES O OK REOSTA OLMASIN ???

on dırenç ledlerden once baglanan dırenclerdır. fazla voltajın lede zarar vermemesı ıcın kullanılır...(benım bıldıgım)

işte buda hesaplama yontemi kendım cektım

reosta değil pot. reosta daha büyük güçlerde kullanılır.

• genel olarak ön direnç gerilimi düşürmek için yük elemanının önüne bağlanır.

sabit direnç değeri hiç bir şartta değişmeyen dirençtir.

ok işareti yarı iletken elemanlarda akımın yönünü gösterir. transistörde ise okun bulunduğu bacak emiter ucudur. potansiyometrede ise hareketli ucu gösterir. aynı zamanda diğer ayarlı elemanların(ptc, ntc, variyak ve benzeri) sembollerinin üzerindeki ok işareti ayarlanabilir olduğunu gösterir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 18 Temmuz 2007; 16:52:10 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.