Şimdi Ara

Elektrik Dağıtıcı Firma 15 günlük HDD'yi bozdu!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni almış olduğum, 15-20 gündür kullandığım 1TB'lık HDD'nin, Erzincan'daki elektrik dağıtıcı firmanın sürekli elektrik kesintileri ve dengesiz voltaj sorunu sebebiyle arızalandığını gördüm. Öyle ki gün içinde elektrikler bazen 10 saniye içinde tam 6-7 kez ardarda gidip gelmekte veya voltaj düşüp yükselmekte! Bilgisayarım UPS'e bağlı ve öyle bir an geliyor ki, cihaz resmen delirmiş gibi sinyal verip duruyor. Peşpeşe "tık-tık, tık-tık, tık-tık" şeklinde 6-7 kez veya daha fazla koruması devreye girip tekrar kapanıyor ve bu da demek oluyor ki ya elektrik gidip geliyor ya da voltaj düşüp yükseliyor! Lafın özü, bu firmayı nereye ve ne şekilde şikayet edebilirim arkadaşlar? Lütfen konuya hakim birisi bana yol gösterebilir mi? Ayrıca cihazı garantiye göndereceğim ve olur da olumsuz bir dönüş olursa da zararımın bu şirket tarafından karşılanmasını da istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizbay1 -- 19 Haziran 2019; 18:49:42 >

• bizim zamanında 1700 tl lik aspiratorun beyni yanmıştı. 1 aylık yeni bir üründü. Sonra Bosch servisini çağırdık servisteki teknik görevli bozulan anakartın garanti kapsamına girmeyeceğini söyledi 600 liralık fiyat çıkardı sonra tamiri yapacaklarını bozulma sebebinin elektrik şirketinin sık sık ve ani elektrik kesintilerinin voltaj dengesizliğine bağlı olduğunu raporlayağacağını iletti kabul ettik tamiri gerçekleştirdik o raporla birlikte ilgili Elektrik Dağıtım firmasına başvurduk başvurumuz değerlendirildi firma reddetti raporu sonra o raporla birlikte tüketici hakem heyetine başvurduk Yanılmıyorsam bir bir buçuk ay içerisinde bilirkişi raporu onayladı o belge ile birlikte tekrar ilgili Elektrik Dağıtım firmasına gittik Hesap numaralarımızı verdik ve 15-20 gün içerisinde tamir ücreti hesabımıza yattı
  • Maalesef
  • Hiç mi yapılacak bir şey yok yani?
  • malasef
    ben islambolun göbeğinde her prize koruyucu taktım
    hiçbir cihazım bozulmadı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • UPS'in ard arda çıldırmış gibi korumaya alıp durduğu anı videoya çekip bir delil olarak sunamaz mıyım herhangi bir kuruma, tüketici hakem heyetine vs.? HDD'nin de SMART bilgisi, henüz 1 aylık bir ürün bile olmadığı ve oluşan hatanın da elektrik kaynaklı bir hata olduğunu delil olarak sunsam... Zira "Reallocated Sector Cont" hatası elektrik bazlı bir hata.
  • bizim zamanında 1700 tl lik aspiratorun beyni yanmıştı. 1 aylık yeni bir üründü. Sonra Bosch servisini çağırdık servisteki teknik görevli bozulan anakartın garanti kapsamına girmeyeceğini söyledi 600 liralık fiyat çıkardı sonra tamiri yapacaklarını bozulma sebebinin elektrik şirketinin sık sık ve ani elektrik kesintilerinin voltaj dengesizliğine bağlı olduğunu raporlayağacağını iletti kabul ettik tamiri gerçekleştirdik o raporla birlikte ilgili Elektrik Dağıtım firmasına başvurduk başvurumuz değerlendirildi firma reddetti raporu sonra o raporla birlikte tüketici hakem heyetine başvurduk Yanılmıyorsam bir bir buçuk ay içerisinde bilirkişi raporu onayladı o belge ile birlikte tekrar ilgili Elektrik Dağıtım firmasına gittik Hesap numaralarımızı verdik ve 15-20 gün içerisinde tamir ücreti hesabımıza yattı

• quote:

Orijinalden alıntı: J.MOURINHO

bizim zamanında 1700 tl lik aspiratorun beyni yanmıştı. 1 aylık yeni bir üründü. Sonra Bosch servisini çağırdık servisteki teknik görevli bozulan anakartın garanti kapsamına girmeyeceğini söyledi 600 liralık fiyat çıkardı sonra tamiri yapacaklarını bozulma sebebinin elektrik şirketinin sık sık ve ani elektrik kesintilerinin voltaj dengesizliğine bağlı olduğunu raporlayağacağını iletti kabul ettik tamiri gerçekleştirdik o raporla birlikte ilgili Elektrik Dağıtım firmasına başvurduk başvurumuz değerlendirildi firma reddetti raporu sonra o raporla birlikte tüketici hakem heyetine başvurduk Yanılmıyorsam bir bir buçuk ay içerisinde bilirkişi raporu onayladı o belge ile birlikte tekrar ilgili Elektrik Dağıtım firmasına gittik Hesap numaralarımızı verdik ve 15-20 gün içerisinde tamir ücreti hesabımıza yattı
    Teşekkür ederim, ben de dediğiniz gibi yapacağım o halde. Ürünü yarın garantiye gönderip, elektrik kaynaklı arıza olduğunu teyit ettirmeye çalışacağım öncelikle. Ardından dediğiniz gibi bir yöntem izleyeceğim. Tekrar teşekkürler.

• Schneider Electric APC Tekli Akım Korumalı Priz 230Vhttps://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-tekli-akim-korumali-priz-230v-p-HRSPPM1WGR?magaza=Hepsiburada

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LORIK

Schneider Electric APC Tekli Akım Korumalı Priz 230Vhttps://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-tekli-akim-korumali-priz-230v-p-HRSPPM1WGR?magaza=Hepsiburada
    Şu küçücük aletin düzensiz voltajı ayarlayabilme şansı yok. Boşa para vermeyin.

• Kullandığın ups ile de iletişime geç onların da yapacakları bişey olabilir

Edt:ups kullanmadığını akım korumalı piriz kullandığını gördüm yorumlarda garanti bunu bahane etmese bari

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HighDamagE -- 19 Haziran 2019; 20:4:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HighDamagE

Kullandığın ups ile de iletişime geç onların da yapacakları bişey olabilir

Edt:ups kullanmadığını akım korumalı piriz kullandığını gördüm yorumlarda garanti bunu bahane etmese bari
    Hayır, UPS kullanıyorum (Tunçmatik Ecolite V600). Akım korumalı prizi başka bir arkadaş yazmıştı.
  • denizbay1 D kullanıcısına yanıt
    Hocam kullandığınız ups güçsüz ve yetersiz.

Tavsiyem eğer elektrik altyapınız bu kadar kötüyse ups olarak schneider electric apc marka upslerinden 800 veya 1000 Va’lık olanlarından almanızdır. Tek akülüler kasalara yetmiyor.

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, bir araştırayım o halde.

• ups almalısın
  • İşin zor ben sana söyleyeyim. UPS eğer log tutuyorsa belki voltaj düzensizliğini ispatlayabilirsin ama HDD arızasının buna bağlı olarak gerçekleştiğini ispatlayabilmen için o HDD nin bir uzman tarafından incelenmesi gerekir. Bu da çok şaibeli hükümler demek. Direkt olarak voltaja bağlıdır diyemez kimse "bence". Aspiratör olayındaki gibi net bir şey değil sizinkisi komplex bir olay bilgisayar olduğu için. Geçmiş olsun.
  • usta üzüldüm ya elden bi şey de gelmiyor dert çekiyosun boşa

• Benim başıma da benzeri gelmişti. Belediye ye şikayet etmek gerekiyor sanırım. Expertiz falan geliyor bakıyor ona göre dava süreci ıvır zıvır süreçleri başlıyor.(sen haklı bulunursan tabi..)

Kısacası edeceğin masrafa değmez. Yenisini al geç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xanax70

Benim başıma da benzeri gelmişti. Belediye ye şikayet etmek gerekiyor sanırım. Expertiz falan geliyor bakıyor ona göre dava süreci ıvır zıvır süreçleri başlıyor.(sen haklı bulunursan tabi..)

Kısacası edeceğin masrafa değmez. Yenisini al geç.
    Yenisini alınca da aynı olayın tekrar yaşanmayacağı ne malum? Olayın peşini bırakma bence

• patatessiz patso kullanıcısına yanıt
    Bu olayı 3 yıl önce yaşadım. UPS kullanmadığım için bunu yaşamış olabilirim. O yüzden hakkımı aramam çok bir şey değiştirmez idi.
  • Satıcı ürünü geri alıp para iadesi yaptığı için sorun hallolmuş oldu arkadaşlar, tüm yorum yapan dostlara teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.