Şimdi Ara

El yapımı soğutucu (Fark Müthiş) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
4
Favori
5.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Teşekkürler yorumlarınız için. HP konusuna gelirsek HP ısınma sorunu var evet. Makinayı alırken bunu biliyordum zaten, buna rağmen almıştım. Bunu göze almıştım yani
  • Hocam soğutucu kutusuna karbonfiber yada değişik yapışkanlı kaplamalar yapmayı düşünüyor musunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: achellias

Hocam soğutucu kutusuna karbonfiber yada değişik yapışkanlı kaplamalar yapmayı düşünüyor musunuz?

Hayır, adam gibi bir kutu bulursam belki
  • Plexiden yapılsa fena olmazdı=))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blue Dragon Ready

Teşekkürler yorumlarınız için. HP konusuna gelirsek HP ısınma sorunu var evet. Makinayı alırken bunu biliyordum zaten, buna rağmen almıştım. Bunu göze almıştım yani

Dell Inspiron 5520 kullanıyorum bildiğim kadarıyla 100 dereceyi geçince otomatik kapanıyor bilgisayarlar 2-2 buçuk saat Crysis 3 oynamama rağmen daha hiç kapanma sorunu yaşamadım sayısal değer olarak kaç dereceydi bilmiyorum ama el yakan bir ısı bile yoktu. Bir daha laptop alacak olursanız Dell' i seve seve öneririm

• çok basarılı
  • quote:

Orijinalden alıntı: ats100

quote:

Teşekkürler yorumlarınız için. HP konusuna gelirsek HP ısınma sorunu var evet. Makinayı alırken bunu biliyordum zaten, buna rağmen almıştım. Bunu göze almıştım yani

Dell Inspiron 5520 kullanıyorum bildiğim kadarıyla 100 dereceyi geçince otomatik kapanıyor bilgisayarlar 2-2 buçuk saat Crysis 3 oynamama rağmen daha hiç kapanma sorunu yaşamadım sayısal değer olarak kaç dereceydi bilmiyorum ama el yakan bir ısı bile yoktu. Bir daha laptop alacak olursanız Dell' i seve seve öneririm

Aslında olay orada bitmiyor. Buna etki edne bir çok etken var. Hava sıcaklığı vs. Acer a da hiç ısınmas deniyordu arkadaşım aldı 10 dakika çocuk Pes oynuyor PC 100 dereceye çıkıyor kendini kapıyor. HP yinede iyi, allahı var ısındı tamam ama ısınmadan dolayı kendini 1 kez bile kapatmadı, hiç bir parçası na da bir şey olmadı. Zaten fanı tozlanmıştır büyük itimal, Mayıs ta gönderecem garantiye. Öneriniz için teşekkürler, bir daha alacağımda 2 kez düşünürüm

quote:

Orijinalden alıntı: byfasterr

çok basarılı

Teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blue Dragon Ready -- 18 Nisan 2013; 13:45:54 >

• Arkadaşlar yıllar önce böyle projelere çok kafa yordum ve çok zaman harcadım fakat hiçbir zamanda tam istediğim sonuçlara ulaşamadım.Denenen yöntemler muhakkak 3-5 derece etki ediyor yalnız şunu anladım bu yapılan yöntemler tamamıyla pc kasasına dışardan hava üfletmek gibi düşünün soğuk hava değil , sadece oda sıcaklığındaki hava oyüzden dizüstü pclerdede şunu farkettim alüminyum çok önemli.Kullandığım dizüstünün kasası neredeyse buz gibi yoğun kullanımda biraz ısınıyor ve yoğunluk bitince tekrar buz gibi oluyor.Bu şu demek dizüstünün kasasını değiştiremeyeceğinize göre ya kasanın altını komple söküp soğutacaksınız yada bu tip projelerle bi nebze soğutup idare edeceksiniz tahtadan uzak durun bi ısındımı soğumak bilmiyor çünkü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D70944242 -- 18 Nisan 2013; 16:30:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: quarizma06

Arkadaşlar yıllar önce böyle projelere çok kafa yordum ve çok zaman harcadım fakat hiçbir zamanda tam istediğim sonuçlara ulaşamadım.Denenen yöntemler muhakkak 3-5 derece etki ediyor yalnız şunu anladım bu yapılan yöntemler tamamıyla pc kasasına dışardan hava üfletmek gibi düşünün soğuk hava değil , sadece oda sıcaklığındaki hava oyüzden dizüstü pclerdede şunu farkettim alüminyum çok önemli.Kullandığım dizüstünün kasası neredeyse buz gibi yoğun kullanımda biraz ısınıyor ve yoğunluk bitince tekrar buz gibi oluyor.Bu şu demek dizüstünün kasasını değiştiremeyeceğinize göre ya kasanın altını komple söküp soğutacaksınız yada bu tip projelerle bi nebze soğutup idare edeceksiniz tahtadan uzak durun bi ısındımı soğumak bilmiyor çünkü

5-6 derece tuhaf olmuş boştayken 70 leri gören PC 40 50 lerda geziyor. Evet boştayken 40 normal tamam ama HP lerin ısınma sorunu olduğunu hepimiz biliyoruzdur sanırım? Ek olarak fanın da temizlenmesi gerek büyük ihtimal tozlanmış. Bunra rağmen 70 leri gören dizüstüyü 40 a düşürmeyi başaran bir proje küçümsenecek bir proje olamaz di mi? Anlatmaya çalıştığım altını çıkarmamamıza rağmen ve aliminyumla kaplamama rağmen 20 derece farke debiliyor olması.

• Valla hocam hp marka dizüstüde kullandım özellikle onda denemiştim bu yöntemleri zaten.Fakat 40-50 derece gibi abartı fark ne gördüm ne duydum bunun en büyük sebebi bigisayarın soğutma görevini görememesi aşırı tozdan olur fanın iyi çalışmamasından yada sert zeminde kullanmayıp altını kapatmaktan olur buda demek oluyorki her dizüstünde bu sorun yaşanacak değil bahsettiğim vs. sorunlardan abartı sıcaklık farkları ortaya çıkar dediğim gibi bu yöntemleri 5-6 sene önce denemiş biri olarak kesinlikle ne yaptığın projeyi küçümsüyorum ne de bilmişlik taslamak niyetinde değilim sadece tecrübelerimi paylaşmak istedim.Hatta abartıp elimde nekadar kutu varsa delmediğim denemediğim noktası kalmamıştı ve en fazla 10 derece fark ettiğini gördüm oda boşta değerlerinde yük bindiğinde aynı seviyeye bi şekilde ulaştığını gözlemledim.Tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D70944242 -- 18 Nisan 2013; 23:14:43 >

• Pazartesi günü aynı kartonla (evde bir tane daha var) bir soğutucu daha yapıcam. Ama bu sefer bunu arkadaşıma yapcam :) Onuda adım adım buraya koyacam. Daha ayrıntılı koymayı düsünüyorum onu. Testleri vs paylaşırım.
  • Vaktim olsa bende uğraşırdım ama güzel olmuş
  • Su resmi görunce gulmekten öldum ama güzel olmus

https://store.donanimhaber.com/ae/51/d8/ae51d8e43a8383319d59bca9df323f17.jpg
     El yapımı soğutucu (Fark Müthiş)

• bende dusunuyorum fakat en buyuk engelım kabloları guc kablosuna nasıl takacam ? öncelıkle cep telefonu sarj adaptörlerı sanırım ıs gorucektır ? fakat o kabloları nasıl eşlıcem ? kırmızı kırmızya sıyahlar sıyaha gıbı ?
  • kardeşim neyine güldün ben yaptım onu 30 dakkada yaptığım bişey işe yarıyacakmı diye şuan bunu eski kasa kapağından yaptım ama bu seferde laptopun hd si kafa atmaya başladı masaüstünden yazıyorum
  • Kutu kısmını neyden yapmamı önerirsiniz tahta iyi olurmu?
  • quote:

Kutu kısmını neyden yapmamı önerirsiniz tahta iyi olurmu?

Tahta bir ısındımı bir daha soğumaz o yüzden tavsiye etmem. Alüminyum olabilir oda yoksa en kötü kartonun üstüne folyo ile kaplarsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Castiel

bende dusunuyorum fakat en buyuk engelım kabloları guc kablosuna nasıl takacam ? öncelıkle cep telefonu sarj adaptörlerı sanırım ıs gorucektır ? fakat o kabloları nasıl eşlıcem ? kırmızı kırmızya sıyahlar sıyaha gıbı ?

Şimdi 2 fanımız var.

A fanı

B fanı.

A fanının kırmızı kablosu ile B fanının kıırmızı kablosunu birbirine bağlayın. Sonra A fanının siyah kablosu ile B fanının siyah kablosunu birbirine bağlayın. Böyle yapınca + ve - uçlar tek bir uç da birleşecek. Siyah kabloların ucunu yani - ucu adaptörün - ucuna. Aynı şekilde Kırmızı kabloların ucunu yani + ucu adaptörün + ucuna değdirin ve elektirik bandıyla adaptörü bağlayın. Böylece o uçlar orada sabit kalacka ve adaptörü taktığımızda fanlar çalışacak, çıkardığımızdada fanlar çalışmayacak.

• quote:

Kutu kısmını neyden yapmamı önerirsiniz tahta iyi olurmu?

Aliminyum bir şey bulursanız çok iyi olur oda olmassa yaptığım gibi kartondan yapın. Tahta son tercihiniz olsun.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Castiel

bende dusunuyorum fakat en buyuk engelım kabloları guc kablosuna nasıl takacam ? öncelıkle cep telefonu sarj adaptörlerı sanırım ıs gorucektır ? fakat o kabloları nasıl eşlıcem ? kırmızı kırmızya sıyahlar sıyaha gıbı ?

Şimdi 2 fanımız var.

A fanı

B fanı.

A fanının kırmızı kablosu ile B fanının kıırmızı kablosunu birbirine bağlayın. Sonra A fanının siyah kablosu ile B fanının siyah kablosunu birbirine bağlayın. Böyle yapınca + ve - uçlar tek bir uç da birleşecek. Siyah kabloların ucunu yani - ucu adaptörün - ucuna. Aynı şekilde Kırmızı kabloların ucunu yani + ucu adaptörün + ucuna değdirin ve elektirik bandıyla adaptörü bağlayın. Böylece o uçlar orada sabit kalacka ve adaptörü taktığımızda fanlar çalışacak, çıkardığımızdada fanlar çalışmayacak.

allah razı olsun hocam, 1 sorum daha olacak, sımdı hocam bendekı 2 fanın 1 tanesı 23 cm 1 tanesı 12cm, hocam sımdı ben bunları toplamda kac w ıle beslesem sorun olmaz ? bıldıgım kadarı ıle her bırı 12v da tam performans calısıyor ?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.