Şimdi Ara

Ekran Kartı ve İşlemci Ne Alaka??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.357
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • biraz önce ati radeon hd 2600 aldım. sistem gereksinimlerinde amd athlon veya intel pentium diyor. bu ne alaka? agp girişi olması yeterli değil mi? ben bunu celeron işlemcili bir bilgisayara takacağım ilk defa rast geldim böyle birşey olabilir mi işlemci ekran kartı arasında bir uyumsuzluk? ona göre kutuyu açmayacağım

• yok yaw anakartına uyuyorsa takarsın agp veya pci türü doğru ise sorun yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: closek

biraz önce ati radeon hd 2600 aldım. sistem gereksinimlerinde amd athlon veya intel pentium diyor. bu ne alaka? agp girişi olması yeterli değil mi? ben bunu celeron işlemcili bir bilgisayara takacağım ilk defa rast geldim böyle birşey olabilir mi işlemci ekran kartı arasında bir uyumsuzluk? ona göre kutuyu açmayacağım

o kart ile kullanılması önerilen (o dönemin en iyi işlemcilerinin önerildiği) bir reklam yazısını okumuşsunuz !

yeni işlemcilerde zaten o dediğin işlemci modellerin komut setlerininde kendi içlerinde barındığı için
    sorunsuz bir şekilde yeni işlemcilerde kullanabilirsiniz !

bu arada o AGP için ne kadar para verdiğinizi öğrenebilir miyim !?
  • işlemci celeron. 75tl ye aldım özelliklerine göre oldukça uygun buldum. kendi bilgisayarım için değil zaten.ekran kartı bozulmustu arkadaşın bilgisayarının 2. el bulsak zaten aynı paraydı. ben de agp uyumluysa bir sorun olmaz diye biliyordum da sistem önerileri yazmamıslar system requirements(sistem gereksinimleri) yazmışlar o yuzden supheye düştüm bide para verdik yani risk almak istemedim sağolun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stridR -- 12 Mart 2012; 15:27:43 >
  • quote:

işlemci celeron. 75tl ye aldım özelliklerine göre oldukça uygun buldum. kendi bilgisayarım için değil zaten.ekran kartı bozulmustu arkadaşın bilgisayarının 2. el bulsak zaten aynı paraydı. ben de agp uyumluysa bir sorun olmaz diye biliyordum da sistem önerileri yazmamıslar system requirements(sistem gereksinimleri) yazmışlar o yuzden supheye düştüm bide para verdik yani risk almak istemedim sağolun

agp anakarta uygun celeron işlemcileri 5-10 $ a satılıyor !
  • yani uygun olmayabilir mi celeron işlemci onu mu diyorsunuz? bizdeki intel celeron işte bunun uygun olmayanı da mı var?
  • Herhangi 1 uyum sorunu yok için rahat olsun, aynen düşündüğün gibi anakartın slot yapısına uysun yeterli, yani alır kullanırsın.
  • son bir şey daha sormak istiyorum cevaplar için teşekkürler. bir forumda biraz önce şoyle bir yazıya rastladım bir arkadaş daha benim sordugum soruyu sormus daha öncesi benzer bir durumda gelen cevap soyle:

"Öncelikle ekran kartı işlemci uyumsuzluğu sorun yaratmaz böyle bir durum söz konusu olmaz.Şöyleki dx10 ekran kartları işlemcinizin kalitesine göre çalışır kısacası yani ekran kartınız dx10 olur ise alacağınız işlemciyi ona göre seçmeniz gerekecek.Fakat seçtiğiniz ekran kartı dx 9 olduğu için işlemciniz herhangi bir engel yaratmıyor."

benim aldıgım ekran kartı directx10 :P
  • celeronun hızına baglı kalkıpta celeron 1700 olan sısteme o kartı takarsanız verım alamazsınız
  • yani sonuçta bundan daha kötü bir karta göre daha iyi bir performans vereceği kesin. belki kartın tam performansını veremez ama o fiyata en iyi performansı verir sanırım. çünkü çok ucuzdu özelliklerine göre 75tl bence çok iyi. çalışmama gibi bir uyumsuzluk var mı yok mu o konuda şüphe ettim. hani işlemcinin komut setinin ekran kartının işlemcisinin komut setinden eski olması aralarında bir uyum sorunu yaşatır mı diye düşündüm o yazıyı görünce kartın üzerinde. bir de şu forumda adamın yazdığı şey şüpheye düşürdü tekrar. directx10 olursa ona göre seçmelisiniz diyor ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stridR -- 12 Mart 2012; 16:41:14 >
  • Kesinlikle dx sürümü'de bu kartı kullanıcak CPU için 1 belirleyici olamaz nedenmi ? CPU denilen şey dx ten fln anlamaz, sen hiç 1 CPU kutusu üzerinde dx reklamı fln gördünmü yada komutsetin'de dx gibi 1 ibare ? (güncel içinde grafik işlemci barındıran CPU lardan bahsetmiyorum) okuduğun yazıyı yazan kişi; 1 cvp verme, 1 atlangoçluk, 1 çokbilmişlik , bak herkonuda 1 şey konuşabiliyorumculuk tavrında yazmış , yani o günkü kafayla (ne aldıysa artık) mıçından laf olsun diye yazdığı 1 yazı olarak gördüm.

Edit :
    quote:

son bir şey daha sormak istiyorum cevaplar için teşekkürler. bir forumda biraz önce şoyle bir yazıya rastladım bir arkadaş daha benim sordugum soruyu sormus daha öncesi benzer bir durumda gelen cevap soyle:

"Öncelikle ekran kartı işlemci uyumsuzluğu sorun yaratmaz böyle bir durum söz konusu olmaz.Şöyleki dx10 ekran kartları işlemcinizin kalitesine göre çalışır kısacası yani ekran kartınız dx10 olur ise alacağınız işlemciyi ona göre seçmeniz gerekecek.Fakat seçtiğiniz ekran kartı dx 9 olduğu için işlemciniz herhangi bir engel yaratmıyor."

benim aldıgım ekran kartı directx10 :P

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DhanTE -- 12 Mart 2012; 16:50:14 >

• agp nınde kendı ıcınde versıyonları var anakartınız cok eskı bır model degılse kart calısacaktır

• doğru yani cpu nun grafik işlemeyle işi ne demi :D sağolun rahatladım. aslında biliyorum yani agp ise tamamdır karıştırmaya gerek yok :D en kötü ihtimal anakart performans vermez mesala agp 8x desteklemiyorsa az performasnlı çalışır ben boyle biliyordum ama. hem ekran kartının üzerindeki ibareden hem de diğer forumda gördüğüm yazıdan biraz şüpheye düşmüştüm, sorun yok sanırım şimdi rahatladım :D

edit: @pegasus1881 valla bilgisayar benim olmadığı için anakartın agp sürümünü bilmiyorum. ekran kartı 8x ama 8x belki desteklemeyebilir bu da bir sorun yaratmaz sanırım performans düşüşünden başka?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stridR -- 12 Mart 2012; 16:51:47 >
  • burda ekran kartının agp voltaj destegı onemlı eger 2 voltajıda desteklıyıorsa calısır ama oyle bır destek yoksa anakartın soketı ıle uyumlu olması gerekır
  • anladım. peki agp 8x in voltaj değeri nedir? ve hangi programla anakartın agp versiyonunu ogrenebilirim cpuz gösterir mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.