Şimdi Ara

Ekran Kartı Fan Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
94
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yaklaşık 1 hafta önce masaüstü bilgisayarımın ekran kartı sıcaklığı 90-95 derecelere fırladı. 3 yıldır termal macun bakımı yapmamıştım çünkü gerek yoktu yük altındayken 80 dereceyi görmüyordu. Neyse geçen hafta oyunlarda aşırı ısındığını fark ettim. Fark etmem aslına bakarsanız yanık kablo kokusuna benzer kokuların fandan yayılmasıydı. Sonra içini açtım söktüm ve macun kurumaktan dökülmeye başlamıştı. Yeni kaliteli bir macunla yenilemesini yaptım ısı dereceleri 2-3 gün kadar normalleşti fakat şimdi tekrar yükselmeye başladı. Sorunun farklı bir şeyde olduğunu düşündüm aynı şekil işlemciyi fanları vs her şeyi temizledim. Sorun çözülmedi. En son pc çalışırken ekran kartının fanlarını inceledim ve kafasına göre çalıştığını fark ettim. Bazen 2 fanlı ekran kartımın oyun çalışırken %80 yükteyken bile çalışmadığını gözlemledim bazen ise %10 yük altında iki fanın çalışıp kafasına göre durduğunu fark ettim. Son yaptığım incelemeye göre ekran kartının fanları çalışırken ısı dereceleri gayet normal ve oyunlarda kasma donma yaşamadım ama bu fanlar ne zaman durmaya başlasa deli gibi ısısı yükseliyor. Garip bir şekilde bazen çok kuvvetli bir şekilde çalışıyorlar bazen 10 saniye durup 10 saniye çalışıyorlar. Son olarak bilgisayara bakım yaptıktan sonra anakart üzerinde ramlerin bağlı olduğu ışıklar kırmızı yanmaya başladı. Daha önceden böyle bir problem yoktu. Soruma gelecek olursak sorun tamamen fanlarla alakalı mı yoksa ekran kartının böyle çalışmasını tetikleyen başka bir şey mi var? İşlemcim intel 8700k 4 yıldır kullanıyorum herhangi bir problem yoktu. Ekran kartım ise Asus gtx dual 1070 ekran kartı. Güç kaynağı hariç her şeyi denedim ama bir türlü bu problemi çözemedim. Ekstra ramlerin üstünde yanan kırmızı ışık bir problem mi? Bunu da yanıtlarsanız iyi olur.

Bilgi için ek işlemci fazla yük altında değilken 40-50 derecelerde yük altındayken 65i geçmiyor. Ekran kartı ise yük altındayken fanlar çalışır vaziyette 75 dereceyi geçmiyor fakat fanlar durduğunda 90 derecelere kadar çıkıyor bu sırada işlemcinin ısısında herhangi bir değişiklik olmuyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.