Şimdi Ara

Ekran İç bükey oldu acil yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar Liteon marka bir monitörümüz var. Ekran iç bükey oldu. Format attık. düzelmedi. ekran kartını kaldırıp kurduk olmadı. ekran kartını çıkarıp geri taktık düzelmedi. ayrıca yeni ekran kartı taktık, düzelmedi. Yeni monitör taktık düzelmedi. Ha bu arada monitörün üzerindeki kendi düğmelerinin bu iç bükey durumunu düzeltecek düğmeler den bir kısmı da çalışmıyor artık, yani bir imdat. En son umut olarak Bios u boşaltmayı UPDATE ti denedik. O kadar strese girerek arkadaş yeni bios programı da yükledi yine düzelmedi. Biz İç Anadolu da Aksaray'da oturuyoruz. istanbul teknik servise telefon açtık net bişey söyleyemediler. Arkadaş son umut olarak bu işin Anakart la ilgili olduğunu düşünüyor. ne yapmamızı tavsiye edersiniz yüklenip Ankara'ya mı gidelim şimdi bu kadar işin ortasında. Lütfen bize yardımcı olunuz. şimdiden teşekkürler.
    (17 yıl sonra gelen edit : O zaman ustaya götürünce tamir edilmez, astarı yüzünü geçer dediler biz de o monitörü 2 ele verdik yenisini almıştık)

Adem ŞAHİN

Ademx33@Hotmail.Com
    AdemSahin2001@Yahoo.Com

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Mesaj No : 001

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ademx33 -- 27 Şubat 2023; 0:50:51 >

• monitorun menusunde recall diye bi ayar varsa onu yap ilk günkü haline döner.yine olmazsa yada böyle bir menü yoksa monitoru bi tv tamircisine (vestel beko gibi adam akıllı bi servis olsun mümkünse) göster büyük ihtimal sorun monitordendir
  • quote:

Orijinalden alıntı: clarion

monitorun menusunde recall diye bi ayar varsa onu yap ilk günkü haline döner.yine olmazsa yada böyle bir menü yoksa monitoru bi tv tamircisine (vestel beko gibi adam akıllı bi servis olsun mümkünse) göster büyük ihtimal sorun monitordendir
    degasus seçeneği varsa monitorde bir yapın kendine gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: powerstorm

degasus seçeneği varsa monitorde bir yapın kendine gelsin

Alıntıları Göster
    hemen bir tv tamircisine götürün yada servisine verin içbükey olması kondansator yada transiztor hatasından kaynaklanır bunun ne ekran kartı ile nede anakartla ilgisi var sizin elinizden bişi gelmez yapmanız gereken tamirciye götürmek
  • quote:

Orijinalden alıntı: FZKDeviL

hemen bir tv tamircisine götürün yada servisine verin içbükey olması kondansator yada transiztor hatasından kaynaklanır bunun ne ekran kartı ile nede anakartla ilgisi var sizin elinizden bişi gelmez yapmanız gereken tamirciye götürmek

Alıntıları Göster
    eğer pc'den kaynaklanan donanımsal bir hata yoksa
    kesinlikle monitörün oest/west devresi arıza yapmıştır
    bu arıza; yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi kondansatördende kaynaklanabilir veya fet de bozulmuş olabilir
    daha önceden gidip gelme gibi hatalar yapırdu ise bu durumda soğuk lehim hatasıda diyebiliriz
    her halikarda
    uzman bir teknisyenin görmesi mantıklı olacaktır

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

bu arıza; yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi kondansatördende kaynaklanabilir veya fet de bozulmuş olabilir
    daha önceden gidip gelme gibi hatalar yapırdu ise bu durumda soğuk lehim hatasıda diyebiliriz
    her halikarda

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ado1973

her halikarda

+1 ado... bu arızayı bir elektronik tamircisi yapabilir... bence gösterin bir elektronikçiye..

• quote:

Orijinalden alıntı: doctorfizik

quote:

Orjinalden alıntı: ado1973

her halikarda

+1 ado... bu arızayı bir elektronik tamircisi yapabilir... bence gösterin bir elektronikçiye..

Alıntıları Göster
    arkadaş yeni monitör taktık düzelmedi diyor sorunu monitör değil kasada olsa gerek

monitöründe bi arıza yok çünkü başka monitörle denediysen sorun kasadadır

• quote:

Orijinalden alıntı: Ayhan Arslan

arkadaş yeni monitör taktık düzelmedi diyor sorunu monitör değil kasada olsa gerek

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: SIEMENS

biz orayı atlamışız demekki ...
    fakat benim anlamadığım şu... ( bir elektronik teknisyeni gözü ile) hangi anakart oest/west hatası verir onu çözebilmiş değilim
    yada hangi donanımsal hata monitörün center ayarlarının yapılmasına engel olabilir neticede bu arızanın monitör üstündeki düğmelerinde çalışmamasına sebep olduğunu yazmış arkadaşımız

arkadaş problem çözüldüğünde buraya yazarsa sevinirim merak ettim çünkü...
    takip edeceğim bu konuyu

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: SIEMENS

biz orayı atlamışız demekki ...
    fakat benim anlamadığım şu... ( bir elektronik teknisyeni gözü ile) hangi anakart oest/west hatası verir onu çözebilmiş değilim
    yada hangi donanımsal hata monitörün center ayarlarının yapılmasına engel olabilir neticede bu arızanın monitör üstündeki düğmelerinde çalışmamasına sebep olduğunu yazmış arkadaşımız

arkadaş problem çözüldüğünde buraya yazarsa sevinirim merak ettim çünkü...
    takip edeceğim bu konuyu

Alıntıları Göster
    evet bende merak ettim sorun ekran kartı yuvasında olabilir yanlışmı düşünüyorum??

• quote:

evet bende merak ettim sorun ekran kartı yuvasında olabilir yanlışmı düşünüyorum??

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Ademx33

"..yeni ekrankartı taktık düzelmedi,yeni monitor taktık düzelmedi.."

Bu sorun kesinlikle anakarttan kaynaklanıyor.Anakartın garantisi bittiyse 2. el başka bir anakart alup deneyin.Başka çaresi yok.Ya da sıfır bir anakart alacaksınız.Garantisi devam ediyorsa anakartı servise götürün.

• quote:

Alıntıları Göster
    iyide bu bir parametrik problem
    bu durumda sadece oest/west olarak hata vermesi beni düşündürüyor
    slot hatalarından böyle sonuçlar çıkmaz ortaya
    ben bunun yazılımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum o yüzden hiç sürücüleri yeniden yükle falan demeyeceğim
  • quote:

iyide bu bir parametrik problem
    bu durumda sadece oest/west olarak hata vermesi beni düşündürüyor
    slot hatalarından böyle sonuçlar çıkmaz ortaya
    ben bunun yazılımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum o yüzden hiç sürücüleri yeniden yükle falan demeyeceğim

Alıntıları Göster
    En iyisi bir teknik servise göstermeleri.Bu sayfadakileri de bir kağıda not edip elemana gösterseler iyi olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: SavageWarrior

En iyisi bir teknik servise göstermeleri.Bu sayfadakileri de bir kağıda not edip elemana gösterseler iyi olur.

Alıntıları Göster
    Bir resmini eklermisin çok ilginç ilgimi çekti resmini görmek isterim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: melih.yanardağlar

Bir resmini eklermisin çok ilginç ilgimi çekti resmini görmek isterim.

Alıntıları Göster
    melih hocam benimde ilgimi çekti açıkcası
    ben halen oest/west hatası diye diretiyorum ama arkadaşlar monitörü denediklerini söylüyorlar
  • quote:

ben halen oest/west hatası diye diretiyorum ama arkadaşlar monitörü denediklerini söylüyorlar

Alıntıları Göster
    ortaya bi sorun atıyorlar sonra ortada yoklar sorununuzu böyle çözemeyizki ama neden olduğunu anlamak için cidden makinaya bakmak isterdim
  • quote:

Alıntıları Göster
    Evet banada çok ilginç geldi bende seninle hem fikirim oest/west hatası monitörden başka bir şey bunu nasıl yapabilir ekran kartının yazılımında böyle bir seçenek olabilirmi !!..
    Resmi bekleyelim görelim bakalım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: melih.yanardağlar

Evet banada çok ilginç geldi bende seninle hem fikirim oest/west hatası monitörden başka bir şey bunu nasıl yapabilir ekran kartının yazılımında böyle bir seçenek olabilirmi !!..
    Resmi bekleyelim görelim bakalım..

Alıntıları Göster
    nvidia nın menüsünde böyle bi seçenek oluyordu ben ekranın ters görüntüsüyle karşılaşmıştım o yerden düzelttik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayhan Arslan -- 14 Ekim 2005, 13:28:00 >
  • quote:

nvidia nın menüsünde böyle bi seçenek oluyordu ben ekranın ters görüntüsüyle karşılaşmıştım o yerden düzelttik

Alıntıları Göster
    ama ters döngü başka bir confirmasyon
    bu seçeneğin olmaması lazım
    (bence tabiii)
  • quote:

ama ters döngü başka bir confirmasyon
    bu seçeneğin olmaması lazım
    (bence tabiii)

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar tekrar merhaba gündüz siz yazarken ben yoktum akşam üzeri okuldan gelince de direk iftara gittik ancak yeni bilgisayarı açabildim şimdi. Onun için Sayın Yüzbaşım Siemens kusura bakmayın hatta görünüp burada olmadığım için. Öncelikle arkadaşlar bahsettiğiniz oest/west ten ben bir şey anlamıyorum ama Recall ve Degasus u daha önce denemiştik farkeden bir şey olmamıştı. Oradaki "H Size" gibi ekranı sağdan soldan daraltan tuş un da çalışmadığını daha önce yazmıştım. Bunun haricinde NVidia nın ADJUST kısmında çıkan ayarlarda ekranı küçültebilmemize rağmen iç bükey durumu yine düzelmiyordu. Sağolsun arkadaşlar ilgilenmişler. Hatta merak edip fotografını istemişler Print Screen yaparak 2 adet fotograf çekip hazırladık ama sanki iç bükey görüntü yokmuş gibi çekmiş. daha iyi görülebilmesi için dijital le fotografını çektim ama bir jpeg en az 5 MB tı. oysa siteye yükleyebilmek için 200 kb den fazla olmaması gerektiği için oraya da yükleyemedim. üstelik paint te küçültmeye kalkınca 9 mb ye çıktı velhasıl fotolar duruyor.
    Eğer istenirse mail adresinize zip leyip göndereyim.

Ek bir bilgi daha vereyim : arkadaş bu bilgisayarı 2-3 ay önce istanbuldan almış. ilk önce 15" vermişler bu sonra 17 " almış. onun için ekrandaki görüntüler 15 " gibi küçük duruyordu. bizde o dönemde ekran görüntüsünü düzeltmek için Nvidia ayarlarıyla bayağı bir oynamıştık. Düzelmeyince de o söyleyince format attım ve kendime ait bir xp Cd sini kurdum. düzelemyince ayrıca o da kendi Cd siyle bir tane daha kurmuştu. daha sonra bir gece ben Özellikler Ayarlarda ve Nvidia da biraz oynadıktan sonra bilgisayar kapandı ve açılırken ben Onun cd siyle kurduğu yerden değil kendi Cd mle kurduğum yerden başlattım bilgisayarı ve iç bükey olarak başladı. Yaptığım değişikliktenmi yoksa bir bilgisayarda 2 ayrı XP kurulumu olduğundanmı oldu anlamadım geçer zannettim ama düzelmedi. Bu arada son bir ek bilgi arkadaşım duymasın ama o bir bilgisayar öğretmeni ilk günlerde önemli değil yaarım şimid işim var diyordu ama uğraşmaya başlayınca işin içinden o da çıkamadı hatta kendi meslektaşlarını da aradı onlarda hiç duymamışlar böyle bir sorunu. belki bios tandır deyip bios u bile update etti ama düzelmedi. şimdi durup durup ban "sen büyük adamsın nasıl yaptın bunu" diyor. bu arada bende eğer anakarta falan bişey olduysa ne yapar nasıl öderim diye onun tasasındayım. gerçekten izdırap içindeyim acaba ödemek zorunda mı kalacağım diye.. yarın o Ankaraya maç izlemeye gidecek bana sende gidelim hem kasyı götürüp baktırırız diyor ne yapacağımı bilemiyorum. bu kadar kısa bir zamanda yaptırabilirmiyiz onu da bilmiyorum. Neyse yaw bu çok uzun bir mesaj oldu umarım okurken sıkılıp bırakmazsınız. yinede verdiğiniz bilgiler için sağolun. ama eğer yaptırabilrsek söz buraya sonucunu yazacağım. Ben sahura kadar internetteyim arkadaş uyuyor şu anda. şimdilik herkese iyi geceler.

byes

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Mesaj No : 002

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ademx33 -- 9 Temmuz 2014; 2:05:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ademx33

Arkadaşlar tekrar merhaba gündüz siz yazarken ben yoktum akşam üzeri okuldan gelince de direk iftara gittik ancak yeni bilgisayarı açabildim şimdi. Onun için Sayın Yüzbaşım Siemens kusura bakmayın hatta görünüp burada olmadığım için. Öncelikle arkadaşlar bahsettiğiniz oest/west ten ben bir şey anlamıyorum ama Recall ve Degasus u daha önce denemiştik farkeden bir şey olmamıştı. Oradaki "H Size" gibi ekranı sağdan soldan daraltan tuş un da çalışmadığını daha önce yazmıştım. Bunun haricinde NVidia nın ADJUST kısmında çıkan ayarlarda ekranı küçültebilmemize rağmen iç bükey durumu yine düzelmiyordu. Sağolsun arkadaşlar ilgilenmişler. Hatta merak edip fotografını istemişler Print Screen yaparak 2 adet fotograf çekip hazırladık ama sanki iç bükey görüntü yokmuş gibi çekmiş. daha iyi görülebilmesi için dijital le fotografını çektim ama bir jpeg en az 5 MB tı. oysa siteye yükleyebilmek için 200 kb den fazla olmaması gerektiği için oraya da yükleyemedim. üstelik paint te küçültmeye kalkınca 9 mb ye çıktı velhasıl fotolar duruyor.
    Eğer istenirse mail adresinize zip leyip göndereyim.

Ek bir bilgi daha vereyim : arkadaş bu bilgisayarı 2-3 ay önce istanbuldan almış. ilk önce 15" vermişler bu sonra 17 " almış. onun için ekrandaki görüntüler 15 " gibi küçük duruyordu. bizde o dönemde ekran görüntüsünü düzeltmek için Nvidia ayarlarıyla bayağı bir oynamıştık. Düzelmeyince de o söyleyince format attım ve kendime ait bir xp Cd sini kurdum. düzelemyince ayrıca o da kendi Cd siyle bir tane daha kurmuştu. daha sonra bir gece ben Özellikler Ayarlarda ve Nvidia da biraz oynadıktan sonra bilgisayar kapandı ve açılırken ben Onun cd siyle kurduğu yerden değil kendi Cd mle kurduğum yerden başlattım bilgisayarı ve iç bükey olarak başladı. Yaptığım değişikliktenmi yoksa bir bilgisayarda 2 ayrı XP kurulumu olduğundanmı oldu anlamadım geçer zannettim ama düzelmedi. Bu arada son bir ek bilgi arkadaşım duymasın ama o bir bilgisayar öğretmeni ilk günlerde önemli değil yaarım şimid işim var diyordu ama uğraşmaya başlayınca işin içinden o da çıkamadı hatta kendi meslektaşlarını da aradı onlarda hiç duymamışlar böyle bir sorunu. belki bios tandır deyip bios u bile update etti ama düzelmedi. şimdi durup durup ban "sen büyük adamsın nasıl yaptın bunu" diyor. bu arada bende eğer anakarta falan bişey olduysa ne yapar nasıl öderim diye onun tasasındayım. gerçekten izdırap içindeyim acaba ödemek zorunda mı kalacağım diye.. yarın o Ankaraya maç izlemeye gidecek bana sende gidelim hem kasyı götürüp baktırırız diyor ne yapacağımı bilemiyorum. bu kadar kısa bir zamanda yaptırabilirmiyiz onu da bilmiyorum. Neyse yaw bu çok uzun bir mesaj oldu umarım okurken sıkılıp bırakmazsınız. yinede verdiğiniz bilgiler için sağolun. ama eğer yaptırabilrsek söz buraya sonucunu yazacağım. Ben sahura kadar internetteyim arkadaş uyuyor şu anda. şimdilik herkese iyi geceler.

byes

Mesaj No : 002

Alıntıları Göster
    sıkılmadım ve okudum ama bir çözüm üretemiyorum ona canım sıkıldı açıkcası

bu durumda yapılacak en mantıklı olay uzman bir servisin bunu görmesini sağlamak

ama ne olursa olsun sonucu bildirin lütfen

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.