Şimdi Ara

Ekolojik Ayak İzi Karbon Ayak İzi Hede Hödö

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bunlar ne ben bir türlü kavrayamadım? Böyle aklımda kalacak örnekler verirseniz ve ne olduklarını belirtirseniz minnettar kalacağım.. ALLAH razı olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Gulhan Sen

arkadaşlar bunlar ne ben bir türlü kavrayamadım? Böyle aklımda kalacak örnekler verirseniz ve ne olduklarını belirtirseniz minnettar kalacağım.. ALLAH razı olsun

Her insanın tükettiği enerji-besin cart curtların hepsi ekolojik ayak izidir. Mesela Kullandığın pc'nin elektriği harcaması. Banyo yaparken tükettiğin su cart curt. Yani. Birde şunu unutma dünya nüfusu artarsa toplam ekelojik ayak izi artar. Bireyin ekolojik ayak izi azalır. Yanlışsam birisi düzeltsin. Yani tükettiğin bütün her şey ekolojik ayak iyi. Yediğin ekmek içtiğin su , yediğin meyve cart curt.
  • Arabalardan çıkan egzoz gazları,İnsanların evlerinde yakılan doğal gazlar vs. bunların her biri karbon ayak izini oluşturuyor.İnsanın çevreye verdiği etkiler denilebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: içinizden biri

quote:

arkadaşlar bunlar ne ben bir türlü kavrayamadım? Böyle aklımda kalacak örnekler verirseniz ve ne olduklarını belirtirseniz minnettar kalacağım.. ALLAH razı olsun

Her insanın tükettiği enerji-besin cart curtların hepsi ekolojik ayak izidir. Mesela Kullandığın pc'nin elektriği harcaması. Banyo yaparken tükettiğin su cart curt. Yani. Birde şunu unutma dünya nüfusu artarsa toplam ekelojik ayak izi artar. Bireyin ekolojik ayak izi azalır. Yanlışsam birisi düzeltsin. Yani tükettiğin bütün her şey ekolojik ayak iyi. Yediğin ekmek içtiğin su , yediğin meyve cart curt.

Özetle "cart curt "diyorsun yani

• quote:

Orijinalden alıntı: HayatbiPodYum

quote:

quote:

Özetle "cart curt "diyorsun yani

Aynen öyle Kısacası yediğimiz her mok ekolojik ayak izi. Sıçtığımız mok ta dahil , yediğimiz çikolatalar falan

• C ayak izi dehayati boyunca verdigi co2ydi sanirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • içinizden biri İ kullanıcısına yanıt
    ben bu konuda pek bilgi sahibi değilim ama kafama bişey takıldı dünya nüfusu artarsa toplam ekelojik ayak izi artar. Bireyin ekolojik ayak izi azalır. demişsiniz ya sorum şu:bireyin ekolojik izi neden azalıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tressler

ben bu konuda pek bilgi sahibi değilim ama kafama bişey takıldı dünya nüfusu artarsa toplam ekelojik ayak izi artar. Bireyin ekolojik ayak izi azalır. demişsiniz ya sorum şu:bireyin ekolojik izi neden azalıyor?

Şöyle düşünün DÜnyada 10milyar insan olsun , her insan mesela 500 ekolojik ayak izi bıraksın ( sayı var mı bilmiyorum salladım yani ). Eğer dünya nüfusu 5milyar olsaydı bir insanın bıraktığı ekolojik ayak izi çoğalacaktı , yeni şöyle düşün birey başına düşen milli gelir gibi düşün. 10 milyar insan var iken 10bin dolar düşüyorsa 5milyar insan olduğu zaman 20 bin dolar düşer.

Yani nüfus çoğalınca kişi başına düşen ekolojik ayak izi azalıyor.

böylemi?
  • quote:

böylemi?

dalga mı geçiyorsun ciddi misin hocam?

Ciddi değil isen şöyle anlatayım. Kalabalıkta kaybolmak kolaydır değil mi? mesela dünyada 1 milyar kişi olsaydı kişi başına düşen ekolojik ayak izi %5 gibi bir şey olurdu misal. 10 milyar olduğunda bir sayı azalıcak çünkü yeni bireyler katılıcak.

niye dalga geçeyim ciddiyim yahu...
    anladımda misal bana 5 metre düşüyorsa insan 100 milyarda olsa 5 metre.benim resimdeki gibi düşünme sebebim yani alan sabit mi ondan mı insan artınca bize düşen azalıyor.
  • quote:

anladımda misal bana 5 metre düşüyorsa insan 100 milyarda olsa 5 metre.benim resimdeki gibi düşünme sebebim yani alan sabit mi ondan mı insan artınca bize düşen azalıyor.

Besin gibi düşün hocam. DÜnyada 10milyon kişi olsaydı insan başına düşen besin çook fazla olucaktı. Dünyada 1 milyar olsaydı çoook az olucaktı gibi.
    teşekkür ederim şimdi daha iyi anladım.gerilmenize sebep olduysam çok pardon.
  • quote:

Bende nufus artinca ayak izinin azalmasina takıldım şuan Türkiye 100 milyon olsaydı ne daha az suyla yikanicaktik ne daha az cips yiycektik ne daha az araba surücektik nede daha az telefonla konusucaktik bunun nufusla baglantisini milli gelirle bagdastirmak tam dogru degil bence.

• quote:

Çok estf. hocam benim için de tekrar oluyor böyle
  • quote:

quote:

aydınlandım sayenizde benim içinde iyi oldu.
  • quote:

quote:

quote:

aydınlandım sayenizde benim içinde iyi oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Draqonn

quote:

Bende nufus artinca ayak izinin azalmasina takıldım şuan Türkiye 100 milyon olsaydı ne daha az suyla yikanicaktik ne daha az cips yiycektik ne daha az araba surücektik nede daha az telefonla konusucaktik bunun nufusla baglantisini milli gelirle bagdastirmak tam dogru degil bence.

Birde şu açıdan düşün; nüfus arttıkça tarım arazisi olarak kullanılan yerler yerleşim arazisi olacak haliyle daha az tarım yapılır, nüfus sayısı arttıkça kişi başına düşen yaşam alanı da azalır, yani nüfus 10 milyon kişi ise herkes tek katlı evinde 1000m2 arsada oturabiliyorsa nüfus 100milyon olunca 100m2 ye düşer vs.. Sonuçta dünya kısıtlı bir yer yani nüfus arttıkça belli bir noktadan sonra refah seviyeside düşer bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: DeLight..

quote:

Orijinalden alıntı: Draqonn

quote:

Birde şu açıdan düşün; nüfus arttıkça tarım arazisi olarak kullanılan yerler yerleşim arazisi olacak haliyle daha az tarım yapılır, nüfus sayısı arttıkça kişi başına düşen yaşam alanı da azalır, yani nüfus 10 milyon kişi ise herkes tek katlı evinde 1000m2 arsada oturabiliyorsa nüfus 100milyon olunca 100m2 ye düşer vs.. Sonuçta dünya kısıtlı bir yer yani nüfus arttıkça belli bir noktadan sonra refah seviyeside düşer bence.

Ama bu durumda nufus artinca düşer diyemeyiz soruda çıksa bence çünkü artıştan artışa değişkenlik gösterir ve söyoede bakabilirsiniz 1950 ve şimdiyi karşılaştırın nufus artmasina rağmen ayak izimiz katlanarak artmiş.

• Valla bende tam anlamasam da burada baya bir detay var ve aslında baya da önemli birşeymiş.

edit: Konuyu hortlatmışım kusura bakmayın artık birinin işine yarar umarım :D

Ekolojik Ayak İzi Karbon Ayak İzi Hede Hödöwww.ekolcevre.com
    Su ve Karbon Ayak İzi Hesaplama Testi - Ekol Çevre
    https://www.ekolcevre.com/iklim-degisikligi-ve-surdurulebilirlik/sera-gazi-ve-karbon-ayak-izi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İperion -- 14 Mart 2024; 13:1:37 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.