Şimdi Ara

ehliyet sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • beyler ehliyet alcam a2 istiyodum ama a2 vitesli orda öğretcekler sandım ama olmuyomuş yani sen vitesliyi öğrencen sonra gelcen bize kuralları öğretcez o kadar a1 al dediler sizce a1 alıyım mı ilerde gene a2 ye a ya para vercem

• Neresi orasi. Tam bi sacmalik. Kurs sana motorun nasil surulecegini ogretmek zorunda. Para verme o kursa sakin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seninki yine iyi . Benimkinde motor yoktu. Allahtan kendi motorumu almıştımda sürüyodum. Hatta gittim söyledim madem motor yok gidin fiyat indirimi yapın yoksa kabul etmem diye. İşi ucuza kapattım
  • A1 de vitesli, ne farkedecek ki? Yaşın tutuyorsa A2 alacaksın bu kadar net. Adam gibi birkaç kurs haricinde hiçbiri öğretmez, ayrıca eğitime gitmelisin yoksa sınavdan kalma riskin var açık söyliim. Bu arada o kursa da gitme 5 para etmez oldukları belli.
  • parayı verecek olan babam olduğu için malasef gitcem o kadar dedim anlamadı sınavıda inş geçemem parası boşa gider ne desem anlamadı adam üstüne kızıyo bide ben napıyım şimdi a1 vitessiz diyo kurs sınavda vitessiz motorla gitcem galiba nolcak acaba ucuz diye 500 tl dediler ondan dolayı babam istiyo
  • xxxrealxxx X kullanıcısına yanıt
    Böyle baba ile sürtüşerek hiç olmaz. Parayı verecek olan o, motosikleti alacak olan da o. Henüz ikna olmamış ya da motosiklet kullanmanı istemiyor belli ki. Bence acele etme baban ile olan diyalog olumlu olursa halledersin, 18 i yeni mi doldurdun yaş kaç?
  • Adamların dünyadan haberi yok anladığım kadarıyla. Vitessiz diye A1 alayım dersen sınav günü çok ilginç bir sürprizle karşılacaksın haberin olsun.

Babanla konuş düzgün bir kurs ayarlasın başka türlü olmaz o iş. Almışken kesinlikle A2 al.
  • 20 lerimdeyim yaw öyle bi düşüncesi hiç yok sadece ucuz diye bide ehliyet kusunda sadece vitessiz kullanabilceksin dediler
  • ozanunal kullanıcısına yanıt
    http://www.gelisimsurucu.com/motosikletehliyeti bu sitede yazıyo seçeneği varmış ctrl+c ctrl+v yapınca açılıyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxxrealxxx -- 4 Kasım 2017; 22:38:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xxxrealxxx

http://www.gelisimsurucu.com/motosikletehliyeti bu sitede yazıyo seçeneği varmış ctrl+c ctrl+v yapınca açılıyo

İlginçmiş, hiç duymamıştım vitessiz motor ehliyetini. Ama ne olursa olsun alma öyle bir şey, hayatın boyunca scooter mı kullanacaksın?
  • ozanunal kullanıcısına yanıt
    yazıldım ztn seneyede vitesli iyi ehliyet alırım diyo motorun yok ztn napacan diyo bide ama şöyle hliyet kursundada güçlü motorlar varsa tadına bakmak isterdim yok tabi hiç motosiklet var mı görmedim galiba kendi motorumla girerim sınava
    Kendi motorunla sınava giremezsin. Sınavda sadece kursa kayıtlı motorlar kullanabilirsiniz. Onlar da vitesli olmak zorunda. Otomatik vites ehliyeti ayrımı yoktur. Orda bahsettiği eğitim motoru olsa gerek. B ehliyetin varsa A2 ye yazıl, boşuna bir daha kursa para verme. Dediğim gibi A1 A2 sınav zorluğu bakımından hiç farketmez. Örnek verdiğin kurs iyi bir kurstur eğitim verir kullanmayı öğretir. Senin kursla daha çok başın ağrıyacak demedi deme. Şu anki görünen o ki sınavdan kalacaksın ilk seferde geçersen sürpriz olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cervinff -- 4 Kasım 2017; 23:47:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xxxrealxxx

Öyle bir şey olmaz-olamaz.

Motoru ehliyet kursunun istediği gibi vitessiz olarak kullandırma olamaz.
    Sınavınızı ehliyet kursunuz yapmıyor sadece aracı kurum.
    Her şeye rağmen böyle bir şeyin olabileceğini iddia ediyorsanız ehliyet kursunuz ile sınavı gerçekleştiren görevliler arasında para alış-verişi oluyordur.
    bu durumda da ehliyet kursunuz ve görevli ekip suç işliyor ve sizde bu suça ortak oluyorsunuz bilginiz olsun...

Benim size önerim sınava girmeden önce kursunuzdan sınavda vitesli ile girmek zorunda kalır ve başarısız olursanız verdiğiniz parayı geri vermelerini talep etmeniz.
    Bunu da kurs ücretinden önce kursunuzla görüşün ve yazılı kağıda dökün.Kaşeli bir kağıda döktürün bu yazıyı.
    Elinizde garanti olacak bir belgeniz olacaktır.

Bunun dışında babanız A1 almanızı istiyorsa bence inatlaşmamalı ve A1 almanız yönünde.
    İlerleyen zamanda kendi imkanlarınızla üst grup ehliyet alırsınız.

• firstdejavu kullanıcısına yanıt
    başka kursa sordum a1 otomatik ehliyeti varmış emin misin
    Mantığınıza soruyorum:
    Ben yanlış biliyorum ve siz otomatik vitesli sınava girerek A1 ehliyeti aldınız.

A1 ehliyetin 125cc ye kadar olan motorları kullanabildiğini sanırım hepimiz biliyoruz.
    Şimdi siz gidip bu ehliyet ile CBR125 aldınız.
    Manuel vitesli olan bu motoru nasıl süreceğinizi bana 10 yaşında bir çocuğa anlatır gibi açık ve net bir şekilde anlatabilirseniz bende sistemin bir açığını bulmuş olacağım.
    (bu arada ben otomatik kullanacağım,manuel ile işim olmaz demeyin çünkü trafik size özel bir kural geliştirmeyecektir.Sizin gibi düşünüp nice genç 125cc lik racing motor alacaktır.)
  • firstdejavu kullanıcısına yanıt
    ya diyorumya öyle motor kullanamıycam sadece otomatik 125ccye kadar ehliyettede otomatik yazacak galiba manuel bi motor alırsam ehliyet yetersizliği olur
  • İlginçtir bir çok kursun web sitesinde bu bilgi var, sanki A1 otomatik ve A1 manual vites ayrı imiş gibi. Oysa ehliyet sınıfları trafik yönetmeliğinde belirtilmiştir, M, A1, A2, A,, benim ehliyette yazan da bunlar zaten. Otomobil deseler ok B1 var otomatik vitesli arabalar için olduğu yazıyor.

Sanırım beni anlamıyorsunuz.
    Ya da şöyle söyleyeyim ben kendimi anlatamıyorum.
    Siz otomatik vitesli bir motor ile A1 ehliyeti alabilirseniz bende sistemde bir açık bulmuş olacağım.
    Şu durumda ya sizin gittiğiniz kurs bu konuda çok iddialı (ki böyle ise yazılı kağıt alın diyorum) ya da ben çok geri kafalıyım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: firstdejavu

Sanırım beni anlamıyorsunuz.
    Ya da şöyle söyleyeyim ben kendimi anlatamıyorum.
    Siz otomatik vitesli bir motor ile A1 ehliyeti alabilirseniz bende sistemde bir açık bulmuş olacağım.
    Şu durumda ya sizin gittiğiniz kurs bu konuda çok iddialı (ki böyle ise yazılı kağıt alın diyorum) ya da ben çok geri kafalıyım...

Hocam kafaları karıştıran kurslar yani web sitelerinde yazıyor, buyrun en bilinen kursların web sayfalarıhttp://www.caddeehliyet.com/motorsiklet.php
    A1 Motosiklet ehliyeti alma yaşı: 16 Yaşını bitirenler (en az 2001 doğumlu) A1 motosiklet ehliyeti için otomatik veya manuel vites seçeneği ile kursumuza başvurup kayıt yaptırabilirler
    A2 sınıfı ehliyeti alma yaşı: 18 Yaşını bitirenler (en az 1999 doğumlu) A2 motosiklet ehliyeti için otomatik veya manuel seçeneği ile kursumuza başvurup kayıt yapabilirler.
    http://www.gelisimsurucu.com/motosikletehliyeti
    A1 Ehliyeti (bilgi için tıklayın) 125 cc-11kw/14 hp 16 yaş Otomatik vites seçeneği
    A1 Motosiklet ehliyeti alma süreci
    A2 Ehliyeti (bilgi için tıklayın)600 cc ye kadar (12 kw/16hp ve 35 kw/47 hp)18 yaş Otomatik vites seçeneği
    A2 Motosiklet ehliyeti alma süreci

Ben de anlamadım açıkçası. Şimdi otomatik vites seçeneği ile kursa kayıt yaptıranlar kursta scooter kullanacak buraya kadar ok ancak sınava da scooter ile mi girecek? sınavı scooter ile geçenlerin sertifikasında A1 mi yazacak yoksa A1 otomatik diye bir yeni bir sınıf geldi de bizim mi haberimiz yok. Ehliyet kartlarında A1 Otomatik diye yazacak bir alan yok mutlaka kısaltması da olmalı. Üstelik yönetmelikte böyle bir şey yok. Aynen şöyle

17 Nisan 2015 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 29329
    YÖNETMELİK
    İçişleri Bakanlığından:
    KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
    YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 8 ‒ Aynı Yönetmeliğin 75 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “Madde 75 ‒ Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:
    a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.
    b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
    c) A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
    ç) A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Ehliyet almamış olsam şu konuyu derinlemesine bir inceler anlardım ama şu aşamada benden bu kadar, ötesi ile ilgilenmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cervinff -- 7 Kasım 2017; 9:34:11 >

Türkiye'de ciddi kurslar haricinde önce motoru sürmeyi öğrenirsin, sonra ehliyet alırsın. Kurs sadece formaliteleri tamamlar.

Otomatik vites ayrımı sadece otomobilde olması lazım. Özellikle bayan sürücü adaylarından çok şikayet alınıyordu, manuel kullanamıyoruz zor oluyor gibisinden. Bu yüzden otomobiller için bir otomatik vites seçeneği çıktı.
    Motosiklette sadece güce ve hacme göre bir ayrım var. Otomatik manuel ayrımı olmadığı için sınavlara da manuel vitesle girilmek zorunda, ben otomatik seçtim scooterla, cubla girerim diye bir şey yok. Aksi usulsüzlüktür, suçtur. Güç ve hacim hangisi yüksekse ona göre. (Atıyorum motor 125'liktir. Ama üretici motoru optimize edip 150'lik motor gücüne eriştirmiştir, üst sınıfa geçmen gerekir.)

M sınıfı var, o motorlu bisiklet yani mopedler (50 cc nin altı) için, onlarda mecburen otomatik vitesle öğretecekler. Tamam mevzuatta yazmıyor ama pratiğe bakarsak vitesli mopet diye bir şey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 19 Aralık 2017; 13:19:30 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.