Şimdi Ara

EFSANE VOSVOSLAR HAKKINDA BİLGİ

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
11.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • hepimizin bildiği adı tosbağa diyede bilinen vw'nin efsanevi arabası 1303, 1302 vb türevleri olan modeli hakkında bilgi edinmek için forumda hiç bir yazıya ulaşamadım( varsa bilen link atsın). bu nedenle bu başlığı açma ihtiyacı duydum. hem kendim bu konuda bilgisizim hemde bilgi edinmek isteyenler için faydalı olur diye düşünüyorum. benim hayalimde resimdeki gibi bir vosvos geçmekte. bunun için yüklü bir paraya ihtiyaç var bununda farkındayım. ama ilk etap için uygun fiyatla bir vosvos alıp ilerleyen zamanlarda bunu modifiye etme düşüncesindeyim. kafamda birkaç soru var onları sorararak başlayım

1) 1302L , 1302 S, 1303 VW, 1303 VW BİG, vb tarzda modelleri var bu aracın. bu modeller arasında ne tarz farklar var ( motor, donanım, üretim tarihi vb)
    2) bu seriler arasından hangisini seçmeliyiz? neden?
    3) bu araçlar 40 kr civarı yakıyorlarmş duyduğum kadarıyla. tüp taktıranlarda duydum. az yakması için tüp taktırmanın dışında önerileriniz var mı ( mesela parça ayarlarıyla oynandığında daha az yakıyormş diye duydum)
    4) motorları çok sorun çıkarıyor mu? servisi pek yokmuş? ist/ kartal'da sırf bu işi yapan bir usta varmış. doğrumudur?
    5) bu araçlara başka bir aracın motoru takılabilir mi?

şimdilik aklıma gelenler bunlar. bunun dışında bu araca modifiye yapmış arkadaşlar varsa aramızda aracına neler yaptığını ve parça parça ne kadar tuttuğunu bizlere yazarsa sevinirim. bilgilenmiş oluruz.

teşekkürler şimdiden

EFSANE VOSVOSLAR HAKKINDA BİLGİ

• quote:

Orijinalden alıntı: trsmach
    1) 1302L , 1302 S, 1303 VW, 1303 VW BİG, vb tarzda modelleri var bu aracın. bu modeller arasında ne tarz farklar var ( motor, donanım, üretim tarihi vb)
    türkiye koşullarında bu modelleri kafana takmamanı öneririm. orjinal araba yok. olan da çok pahalı ve satılık değil.
    2) bu seriler arasından hangisini seçmeliyiz? neden?
    bombe camlı 1973-1974 model öneririm. öncekiler düz cam olup arabada muhabbet esnasında parmağını kırmana yol açabilir.
    3) bu araçlar 40 kr civarı yakıyorlarmş duyduğum kadarıyla. tüp taktıranlarda duydum. az yakması için tüp taktırmanın dışında önerileriniz var mı ( mesela parça ayarlarıyla oynandığında daha az yakıyormş diye duydum)
    1.3 olan 10 litrenin altında yakar. 1.6 olan motorlar 10-13 lt arası yakar. önemli olan nokta bakımlı ve sağlıklı bir motor olması. o zaman güncel 1.3 araçlar kadar yakar, motorları çok iyidir.
    4) motorları çok sorun çıkarıyor mu? servisi pek yokmuş? ist/ kartal'da sırf bu işi yapan bir usta varmış. doğrumudur?
    her şehirde işi bilen/bilmeyen birkaç vosvos ustası olur. izmirde 2-3 tane iyi usta var. istanbulu bilmiyorum. iyi ustan olmazsa araban da cebin de hırpalanır. orjinalliği bozulur.
    5) bu araçlara başka bir aracın motoru takılabilir mi?
    eskiden çok yaygın bir piyasası varmış ama şu an pek yapan yok. tavsiye de etmem çünkü vosvos motoru çok iyidir. sadece bilmeyenler küçümser.

teşekkürler şimdiden

cevapların yukarıda. ışıklarda yanyana durup dalga geçmeye çalışan, ara gazı veren apaçilere plakanı ezberletirsin. boxer motor kalkışta çok iyidir. araç da hafif olduğundan iyi kullanırsan ok gibi fırlar. yokuşta bayılmaz. 70-80km ile sarıyere düz yol olsa çıkarsın.

aracım aşağıda
    http://forum.donanimhaber.com/m_70740586/mpage_1/f_/key_//tm.htm
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-klasik-araclar-klasik-otomobiller-akademisyenden-lpg-li-bakimli-111664349/detay/

modifiye etmekten vazgeçersen bizim aracı alabilirsin yoksa eşim satmaz. modifiyeli vosvosun karizması modifiye şahin kadardır. benden uyarması. orjinal olması daha makbuldür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yigit+ -- 24 Ocak 2013; 15:35:43 >

• teşekkür ederim cevapların için.

ilk sorumdaki modelleri genel bilgi olsun diye merak etmiştim. yani neden bu kadar çok serisi var arabanın. doğan sl ile doğan slx arasında fark var bunlar arasındada fark var mı özellik açısından yoksa tamamen yıla dayalı çıkardığı modeller mi?

aracın güzelmiş ama ben modifiyeden yanayım.ayrıca ilk etapta düşük fiyatlı bir araç alıp zamanla modifiye etme düşüncesndeym. şu an bilgi edinme aşamasındayım acelem yok.
  • Bu forumda aradığını bulamazsın vos forumlarına üye olursan onlarca sayfa bilgi var. Modeller de sadece yukaridaki gibi degil yüzlerce, Almanca bir liste vardı ama bulamadım. Her biri ozel bir amac icin yapılmış, kot kumaşından koltuklu gibi.

Bir de daha ucuz derken Ne kadar mesela? Öyle 4-5 bine vosvos satan kalmadı. Olanlar da ya yanmış ya baya bir çürümüş, kendi kadar masrafı olanlar. Yıllarca bakılmamış unutulmuş arabalar 5bine satılıyor. 2-3 bin de masraf çıkarıyor döşemesi lastiği boyası derken. 6-7 sene oncesine kadar piyasa ucuzdu 3-4bin gibi iyi vosvoslar vardı ama son 2 yillik donemde araç kalmadı cok tutuyor sahipleri satmıyor.

Araştıracağın seyin özeti bu sekildedir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.