Şimdi Ara

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu (79. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.269
Cevap
31
Favori
156.094
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: multisongohan

üstadım,birbirimizi doğru anlayamadık,ben de uydu ile ilgili hiçbirşey sormadım.neyse daha açık sorayım dvb-t2 x265 uyumlu tv var,daha önce size sormuştum sinyal alırmı diye,mesele şu kule içi dvb-t2 şebeke testi yapılıyor,ben 20cm lik bir kaablo ile gece test olursa bu sinyali alabilirmiyim,test1.2.3.4 demişsiniz bende şöyle anlıyorum sinyali yakalayacak simsiyah bir ekran çıkacak,yani kanallar yayın yapmıyor.bunu sormak istemiştim.

saygılar.................................

Ama ilk mesajınızda flysat'tan bahsetmişsiniz !?

Flysat 'ta genellikle güncel uydu frekansları paylaşılır. Zaten daha önce flysat'ta paylaşılan da Dvb-S2 frekansından T2-MI testi idi.

Evet, dvb-t2 tuner'li tv 'lerle de bu test sinyali yakalanabilir. Tarama da; kanal adı test vs olarak çıkar. Belirttiğiniz gibi siyah ekran olur sadece...

Testlerin günü, saati ve ne sıklıkta yapıldığı belli değil... Gece saatleri tercih ediliyor genellikle... Daha önce değindiğim üzere, bu testler aselsan'ın da içinde olduğu, bizim milli çalışmalarımız kapsamında yapılan testlerdir. İçeriği hakkında fazla bilgi veremem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 8 Mayıs 2021; 19:53:16 >
  • serkanguzel_ kullanıcısına yanıt

üstadım,flysat konusunda bilgim yok,ben sadece test varmı oradan ona bakıyordum,demekki sadece uydu ile ilgil bir veritabanı hizmeti sunuyor.kusuruma bakmayın benim hatam.

saygılar...........................

Serkan Bey ilgili Aselsan üretimi cihazlar resmen dvb-t2 yayını ya da benzeri bir hizmetin sağlanması amacıyla devreye alındığı zaman sertifikasyon amacıyla Türkiye de kullanılacaksa TSE, AB de kullanımı için CE uyumluluğu ya da ihracat yapılacak ise uluslararası sertifikasyonu yapılacağı zaman teknik bilgileri paylaşılmayacak mı? gizli bilgi olduğu konusunda çekinceleriniz var merak ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxi909 -- 8 Mayıs 2021; 20:11:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxi909

Serkan Bey ilgili Aselsan üretimi cihazlar resmen dvb-t2 yayını ya da benzeri bir hizmetin sağlanması amacıyla devreye alındığı zaman sertifikasyon amacıyla Türkiye de kullanılacaksa TSE, AB de kullanımı için CE uyumluluğu ya da ihracat yapılacak ise uluslararası sertifikasyonu yapılacağı zaman teknik bilgileri paylaşılmayacak mı? gizli bilgi olduğu konusunda çekinceleriniz var merak ettim

Bu ekipmanların, henüz bir ticari( commercial ) ürün olarak üretilip üretilmeyeceğine karar verilmediği gibi, bir ürün olarak ortaya çıkıp-çıkmayacağı da belli değildir.

Çalışmaların kapsamı, modülasyon güvenliği ile alakalıdır. Daha fazla bilgi veremeyeceğim yer de burasıdır.

• quote:

üstadım,flysat konusunda bilgim yok,ben sadece test varmı oradan ona bakıyordum,demekki sadece uydu ile ilgil bir veritabanı hizmeti sunuyor.kusuruma bakmayın benim hatam.

saygılar...........................

Rica ederim, kusurluk bir husus yok. Mesajlarımda teknik terimlere yer verince, t2-mi ile karıştırılmış olabileceğini düşünmüştüm, sadece... Elimden geldiğince teknik terimlere yer vermeden yazmaya çalışıyorum. Ama terminolojik kavramları anılan adları ile kullanmak zorunda kalıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 8 Mayıs 2021; 20:38:33 >

üstadım,

saygılar........................................

üstadım,iyi geceler,konu ile ilgili doğrudan bir gelişme,haber,duyum varmı.

saygılar.............................

• quote:

üstadım,iyi geceler,konu ile ilgili doğrudan bir gelişme,haber,duyum varmı.

saygılar.............................

Bana ulaşan bir gelişme yok henüz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

üstadım,kişisel olarak sana şunu sorayım,sence 1 yıllık bir süreyi göz önüne alacak olursak sadece türksat tv izlemek için dvb-t2 yi beklemekten vazgeçip çanak antene tekrar dönmelimiyim.çünkü bu işin ne olacağı hala meçhul.

saygılar.................

• quote:

üstadım,kişisel olarak sana şunu sorayım,sence 1 yıllık bir süreyi göz önüne alacak olursak sadece türksat tv izlemek için dvb-t2 yi beklemekten vazgeçip çanak antene tekrar dönmelimiyim.çünkü bu işin ne olacağı hala meçhul.

saygılar.................

Çanak anten taktırmak büyük bir harcama değil. Bir yıl zarfında sayısal karasal yayınlar başlasa bile, çanak anten boşa çıkmaz. 50 derecedeki Türksat'ta ya da 46 derecedeki Azersat uydusuna yönlendirilerek çanaktan istifade edilmeye devam edilebilir.

Kaldı ki, sayısal karasal yayınlar başlasa bile, uydu yayınının tamamlayıcısı olarak işlev görmeye devam edecektir. Yani sayısal karasal yayınlar başladığında da çanak antenden yararlanmaya devam edersiniz.

üstadım,teşekkürler.

saygılar..............................

• Rica ederim.

Bu arada ; salgın tedbirleri uygulanmak kaydıyla, kulenin seyir terası ve restoranının 29 Mayıs 'ta açılmasına kara verilmiş. Ziyaretler ilk aşamada randevulu olacak gibi görünüyor.

üstadım,merhaba habere göre,

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2021/05/24/istanbulun-simgesi-olacak-camlica-kulesinin-acilisi-belli-oldu?paging=3

99 radyonun aynı anda gerçek yayın testleri yapıldı. Tüm radyo yayınlarını Çamlıca Kulesi'ne taşıyarak yayınları buradan verilmeye başladı. 3,5 kilovatlık güçten maksimum güç 5 kilovata kadar olan ikinci testler de başarıyla tamamlandı. Şu anda da yayınlar başarıyla hiçbir sıkıntı yaşanmadan devam ediyor. Yayın süreci radyocularla birlikte yürütülüyor. Televizyon yayınları da yapıldı. Tüm testler çok başarılı bir şekilde sonuçlandı.

sence '' Televizyon yayınları da yapıldı. Tüm testler çok başarılı bir şekilde sonuçlandı.'' bu ifadeyi nasıl yorumlamak gerekir.

saygılar.............................................

• quote:

üstadım,merhaba habere göre,

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2021/05/24/istanbulun-simgesi-olacak-camlica-kulesinin-acilisi-belli-oldu?paging=3

99 radyonun aynı anda gerçek yayın testleri yapıldı. Tüm radyo yayınlarını Çamlıca Kulesi'ne taşıyarak yayınları buradan verilmeye başladı. 3,5 kilovatlık güçten maksimum güç 5 kilovata kadar olan ikinci testler de başarıyla tamamlandı. Şu anda da yayınlar başarıyla hiçbir sıkıntı yaşanmadan devam ediyor. Yayın süreci radyocularla birlikte yürütülüyor. Televizyon yayınları da yapıldı. Tüm testler çok başarılı bir şekilde sonuçlandı.

sence '' Televizyon yayınları da yapıldı. Tüm testler çok başarılı bir şekilde sonuçlandı.'' bu ifadeyi nasıl yorumlamak gerekir.

saygılar.............................................

RTÜK idari ve yasal süreci tamamladığında, sayısal tv yayınına başlanabileceği şeklinde anlamak gerekir, diye değerlendirmekteyim.

üstadım,bu iş rtük e kalırsa bu işi daha uzun bir süre yapmaz.benim her geçen gün umudum dahada azalıyor.

saygılar............................................

• quote:

üstadım,bu iş rtük e kalırsa bu işi daha uzun bir süre yapmaz.benim her geçen gün umudum dahada azalıyor.

saygılar............................................

En az iki üç sene önceki mesajlarıma göz atabilirseniz, bu işte en büyük engelin RTÜK olduğuna işaret etmiştim.

Yani bu konuda hükümetin de eli kolu bağlı.

Aynı gsm ihalelerinde olduğu gibi, radyo, tv yayın ihalelerini de ulaştırma bakanlığı yapabilse keşke...

Reklâm pastasından pay alabilmek için yayıncı kuruluşların eli RTÜK üzerinden hiç eksik olmuyor.

saygılar..................................

• multisongohan M kullanıcısına yanıt

Anadolu yakasında Radyolar yine kartal E5 itibariyle Pendik yönüne doğru parazitli çekmeye devam ediyor ilgili kulenin altyapısı 70 kadar FM radyo istasyonu kapasiteli olarak Kathrein şirketi tarafından imal edildi diye biliyorum şu anda 100 radyo istasyonu mevcut bu nedenle verici çıkışları daha az güç ile çıkış yapıldığı bilgisi var ( şahsi tecrübem radyo istasyonlarının çekimi ile ilgili olumlu bir gelişme olmadı)

Analog karasal TV yayınlarının Çamlıca tepesinden sona ermesi doğru olmadı ortada halen sayısal yayıncılık ile ilgili bir gelişme yok.

Analog yayınlar İstanbul da diğer vericiler tarafından net olmasa da izlenebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxi909 -- 24 Mayıs 2021; 19:27:10 >
  • maxi909 M kullanıcısına yanıt

hocam,radyo konusunda tamamen size katılıyorum,alman firmanın garantisi 70 istasyon,hangi çok zeki bu fikri verdiyse 100 olsun dediler.ama bilim,fen,teknoloji dediler ile olmaz.kendi tecrübem kuleye yaklaşık 30 km uzaklıkta basık bir bölgede yüksek bir katta ikame etmekteyim zaten çok net bir şekilde 70-75 istasyon hizmet verebiliyor,onlarda da zaman zaman çok ufak karmaşa olabiliyor.

tv konusu tam facia oldu.sayısal yayıncılık zaten birilerinin iki dudağının arasına bırakılmış,serkan hocam şu konuda çok haklı diğer haberleşme ihalelerini ubak yaparken sadece tv yi neden rtük ihale ediyor.yani rtük çalışıyor gibi gözüksün.ben böyle anlıyorum.

analog tv yayınları neden kuleden değilde hala en genci 20 yıllık olan eski vericilerden yapılıyor.yani radyo tv den daha mı önemli.özel durumlar dışında radyo tv den daha önemli değil.ama bu gevşeklik neden.bu konu bence yavaş yavaş cimere şikayet edilmesi gereken bir konu halini almaya başladı.

inşallah yetkililer yetki konusuna bu kadar özen gösterdikleri gibi,sorumluluk esasınada dikkat ederler.

saygılar...................................................

üstadım,iyi akşamlar,nasılsın umarım iyisindir.

birinci konumuz klasik,cumartesi günü kule resmi törenle açılacak.yani en azından kule açıldımı açılacakmı hizmettemi gibi konular tamamen muallaktan çıkmış olacak.hayırlı olsun.buna göre rtükle ilgili kısmı geçecek olursak,duyum,söylenti,kalıcı,geçici test,analog tv yada sayısal yayın olarak gelişme varmı.

ikinci bir konu var,pek ilgisi olmayabilir.ama denk geldim fikirlerini merak ediyoru,dvb-t2 konusuna olumsuz bir etkisi olur mu.

konu:https://www.ratem.org/kopyas%C4%B1-h140-6-may%C4%B1s-radyo-g%C3%BCn%C3%BC

RATEM Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği Başkanı Aydın Şerbetçioğlu, Pandemi döneminde kapanmayla birlikte medya’nın yaşadığı sorunlarını dile getiren bir mektupla medya çalışanlarının sorunlarını Cumhurbaşkanına iletti.

Başkan Şerbetçioğlu cumhurbaşkanına gönderdiği mektubunda medyanın şu sorunlarını dile getirdi.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Ülkemizin içinde bulunduğu pandemi koşullarına rağmen yerel ve bölgesel radyo televizyon yayıncılarımız, gerek sosyal hayatın aktivitesini devam ettirmeye katkı, gerekse çalışanlarının mağduriyet yaşamasının önüne geçmek için türlü fedakarlıklar içerisinde yayınlarını sürdürmektedir. Bu süreçte halkımızı pandemi tedbirlerinin uygulanması konusunda bilinçlendirmeye de titizlikle özen göstermiştir. Bu zaman zarfında ne yazık ki bir çok yayıncı arkadaşımız da Covid-19’a yenik düşmüştür.

Sayın Cumhurbaşkanımız, talimatlarınızla bir çok sektöre Devletimiz tarafından hibe, kredi vb. destekler verilmektedir. Yerel ve bölgesel radyo ve televizyon yayıncılarımız bugüne dek KÇÖ haricinde hiçbir destekten yararlanamamıştır.

KOSGEB ve kamu bankalarından kullandırılacak kredilerde SGK-vergi ve banka kredi borç yapılandırmaları olmama şartı aranmaktadır. Bu kriterlere sahip olup, kredilerden yararlanabilecek hiçbir yayıncımız bulunmamaktadır. Zira, kuruluşlarımızın çoğu çeşitli borç batağıyla karşı karşıyadır.

Yerel ve bölgesel radyo televizyon yayıncılarımız, uydu yayın bedeli, Çamlıca kule kirası, kanal/frekans kullanım bedelleri, elektrik, kira, telif hakları, vergi ve banka kredi taksitlerini ödeyemez durumdadırlar.

Üyelerimizin tam kapanma sonrasında başlayan normalleşme sürecinde ayakta kalabilmeleri için, bu ödemelerimizin 6 ay süreyle ertelenmesi ve bununla birlikte hibe desteği sağlanmasını talep ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız, yerel ve bölgesel radyo ve televizyon yayıncılarımız, her daim devletimizin yanında, üzerine düşenleri yerine getirmiş olup, pandemi döneminde de bu sorumluluğunun idraki içerisinde olmayı sürdürmüştür. Bundan böyle de her şeyimizle devletimizin yanında olacağımız aşikârdır.

Tensiplerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

SAYGILAR.......................................

• 
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.