Şimdi Ara

Dur Kalk Şeklinde Yokuş Yukarı Çıkma Tekniği (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
1
Favori
7.564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her ne kadar senelerce yokuş kalkış desteksiz benzinli araç kullanmış olsam da aracım ağır olduğu için çok eğimli yolda Autohold'a basıyorum ve risk almadan, kaydırmadan hareket ediyorum. Ancak Megane'ı kullanmış olsam Bebek yokuşu gibi yerlerde mutlaka el frenini çekerim.
  • Evet yokuş kalkış sistemi olan araçlar için beklerken araç boşta iken frene mi basıyorsnuz arkadaşlar?
  • bacak ağrısından başka bir zor yanı yok ama çok dikse el freniyle kalkarım kendimi yormam tatlı rampaysa debriyajla
  • quote:

Orijinalden alıntı: uçanninja

Evet yokuş kalkış sistemi olan araçlar için beklerken araç boşta iken frene mi basıyorsnuz arkadaşlar?

mecbur frene basacaksınız. ayağını frenden çektiğinde birkaç saniye aracı frenler geriye kaymasın diye o arada sen gaza basıp debriyajdan ayağını kaldırırsın araç kaymadan ilerlemeye başlar.
  • Kavrama noktasında tutarak yaptım hep ama anlaşılan yanlış yapmışız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1OO1

Öndeki arabayla mesafemi iyi korurum, o dur kalk yaparken ben yavaş hızda seyrederim böylelikle dur kalk yapmış olmam Ha eğer duruyorsamda seri şekilde frenden çekip kavramaya geliyor zaten ayaklarım

evet öndekinin mesafesine iyi odaklandıktan sonra en azından dur kalk sayısını azaltmış oluruz..kısa beklemede kavrama, uzun beklemede fren, çok uzun beklemede el freni iyidir
  • Öndeki ilerler ilerlemez hemen ilerlemeyeceksin ve üşenmeyip her kalkışta el frenini kullanacaksın.. Debriyaj yardımı ile arabayı tutmak debriyajın en büyük düşmanıdır..
  • Doğal yokuş kalkış sistemini devreye alıyorum. (yarım debriyaj+gaz)

Edit : Eğer bahsi geçtiği üzere sürekli dur kalksa veya çok çok dik yada araç yüklü ise el freni + devir yükselterek gaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zugasi_berepe -- 23 Ağustos 2013; 21:59:23 >
  • toyken, ayak çabukluğuyla fazla geri kaçırmadan kalkardım..

sonra dedim "ulan kime gösteriş yapıyorsun? kullansana şu el frenini"..

dünya varmış valla..
    ayak çabukluğu gerekmeden ve 1 cm bile geri kaydırmadan, el freniyle kalkıyorum.. kafam da rahat.. araç ilk an geri salma eğiliminde olmadığı için debriyajım da zorlanmıyor..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bahsi geçen şehri terk ederim. Trafiğin az olduğu bir şehre yerleşirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kahraman202

Dizel daha zor

dizelin neyi zor ?
    ben hayatımda şu 1.2 1.4 1.6 benzinli araçlar kadar zor araçlar görmedim.
    1.6 hdi motor kullanıyorum
    gaz'a bile basmıyorum araç kendi kalkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: o.lut03

quote:

Dizel daha zor

bencede

Şaka mı yapıyorsunuz :)
    Benzinli kullanan adam dizeli yokuşta tabiri caizse tek ayağıyla kaldırır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CarlBenz

quote:

Dizel daha zor

dizelin neyi zor ?

115'lik TDCI sahibiyim, aynı motor sayılır. Ben düz yol veya hafif rampalardan bahsetmiyorum. Dik rampalardan bahsediyorum. (İzmir) Öyle gaza basmadan debriyajla arabayı kaldırayım diyenleri beklerim :))

• quote:

Orijinalden alıntı: BebeBiskuvisi

Dizellerin düşük devirlerde verdiği güç inanılmaz düşük olduğundan kavraması daha iyi olsa da yokuşta kaldırması daha zor oluyor. Deviri yükseltip çekmek lazım debriyajdan.

Şaka gibi.Bence herhangibir markanın web sitesini açın ve benzinli-dizel motor teknik özelliklerine bakın.
  • Otomatik vites bunun için var :)

Ben de manuel kullanıyorum ankarada yokuş trafiğinde eğer beklemek gerekecekse el frenini çekiyorum ben yarım debriyajda dur kalk dur kalk bir yere kadar, hem baskıya daha faydalı olur diye düşünüyorum böyle kullanarak, devamlı yokuşta kullanacak olsam kesin otomatik alırdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1OO1

Öndeki arabayla mesafemi iyi korurum, o dur kalk yaparken ben yavaş hızda seyrederim böylelikle dur kalk yapmış olmam Ha eğer duruyorsamda seri şekilde frenden çekip kavramaya geliyor zaten ayaklarım

Öndeki araba ile mesafe korumak için araya araç girmemesi lazım, hangi şehirde oturuyorsunuz merak ettim. özellikle büyükşehirlerde trafikte bir araba sığacak yer bırakamazsınız bile, hemen birisi girer zaten oraya.
  • quote:

quote:

Dizel daha zor

dizelin neyi zor ?

+ 1.3 multijet
  • Dizel daha zor yok dizeli 2500 devirde kaldirmak lazim diyen vatandaslar hic dizel arac kullanmamis olmaniza veriyorum bu soylediklerinizi

• Ben el freni diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mertcan.

quote:

quote:

Dizel daha zor

dizelin neyi zor ?

+ 1.3 multijet

kesinlikle 1.3 multijette var.
    bi keresinde dar ve cok dik bir yerde altimda doblo varken karsidan arac gelince yokusta durmak zorunda kaldim.
    yokusu cikan ben oldugumdan karsidaki de durup yol verdi.el freniyle kaydirman kaldirdim ama araba 1 metra gidemedi

araba cekmeyince, ben de bozuntuya verneden karsidaki araca el isaretiyle once onun gecmesini soylemistim

*aracta 2 kisi+ 2kasa erik vardi

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.