Şimdi Ara

Dünya Ekonomisin'de daha önce öne sürdüğüm hipotezim gerçek mi oluyor? Çanlar çalmaya başladı mı? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
17
Favori
11.761
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kapitalizm kusursuz birşey değil Ha bununda hakkaniyetli uygulanmadığı açık bu sebepten ötürü herşey belli bir elin altında toplandığından 10-15 senede bir çöker çökmek zorunda

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Equris kullanıcısına yanıt
    Hocam abd nin elimde bu kadar çok imkan varken neden krize girsin ki.
    Petrol altın para silah hepsi onlarda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Hocam abd nin elimde bu kadar çok imkan varken neden krize girsin ki.
    Petrol altın para silah hepsi onlarda
    2008 krizinde de hepsi elindeydi, 2000 krizinde de hepsi elindeydi. 94 krizinde de hepsi elindeydi.. Bu liste böyle uzar gider:)

Sınırsız dolar basma yetkisi bile kurtaramaz çünkü aşırı dolar basarlarsa enflasyon patlar yine kriz olur.
  • Nasıl yani abd kyk kredilerinden dolayı batacakmı
    Hiç güleceğim yoktu

• quote:

Orijinalden alıntı: Organismus

Bu mesaj silindi.
    Banamı dedin dostum benim zaten gelecekten umudum yok su veren itfaiyenin hortumunu :)
    Anı yaşıyorum ben o kadar

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A2C4E36DE

Nasıl yani abd kyk kredilerinden dolayı batacakmı
    Hiç güleceğim yoktu
    ABD Ekonomisi 18 trilyon dolar ve şuan ABD'li ekonomistler 2008 krizinden sonra öğrencilere piyasayı hareketlendirmek için kredi verdiler ilerde ödersiniz diye. Aynı şekilde otomobil kredileride gırla gitti.

Şuan 45 milyon öğrencinin 1.7 trilyon dolar borcu var. Bundan daha fazlası otomobil kredilerinde var. Eğer ABD resesyona girecekse (ki bence girecek) Bu durumda insanların önceliği yeme, içme ve barınma olur değil mi?

Öğrenci kredinizi ve otomobil kredinizi ödemek istemezsiniz ve temel ihtiyaçlar için paranızı tutarsınız.

Buna davranışsal iktisat denir. ABD 2008 krizinden sonra öğrenciler ve otomobil kredileri üzerinden piyasayı canlandırdı ama buna sonra devam etti. Bir yerde kesmesi gerekirdi.

Bu yüzden borçlar biriktikçe birikti. Ekonomi ABD'de yavaşladığı zaman herkes "aman öğrenci ve otomobil kredimi biraz erteleyim sonra öderim" mantığına geçecek fakat burdaki sorun bu mebla çok büyük ve insan sayısı çok fazla.

Ve bu bankacılık sistemi üzerinden tüm sistemi felç edecek diye düşünüyor/öngörüyorum.

Tr deki belirsizliğe rağmen, dolar/tl de düşüş yaşanacak şeklinde bir tahminde bulunabilirmiyiz ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Krizin sebebi parasızlıksa bunu abd için söylüyorum çünkü dolar dünyanın Her yerinde ticaretin döndüğü para birimi abd krizden çıkacak kadar para basarak neden krizi rahat atlatmasın 2008 2000 krizinden nasıl çıkmıştı para basarak değilmi. Peki abd nin krize girmesi bizim için avantaj olmazmı

• endişe etme moruk 3. Dünya savaşı İnşallah çok yakın dünyayı bu hale getiren bütün ruh hastaları paralarıyla sistemleriyle geberip gidecekler kendi kurdukları tuzak içerisinde
  • quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Krizin sebebi parasızlıksa bunu abd için söylüyorum çünkü dolar dünyanın Her yerinde ticaretin döndüğü para birimi abd krizden çıkacak kadar para basarak neden krizi rahat atlatmasın 2008 2000 krizinden nasıl çıkmıştı para basarak değilmi. Peki abd nin krize girmesi bizim için avantaj olmazmı
    Evet yine para basar yine çıkar ben zaten sonsuza dek orda kalcak demiyorum. Zaten krize girerse önce faiz indirmeye başlayacak sonra para basacaklardır. Ve evet bu bizim için avantaj. Hem kur, hem enflasyon, hemde faiz seviyelerinde gerileme olur.

Edit: Eğer ABD'nin sıkıntısı 2008'deki gibi dünyayı da sürükleyecek ise bu sefer ilk başta bizde dolar, faiz yükselir sonra sert düşer. Yani atıyorum dolar 6.50tl'ye gider sonra 4.50tl'ye düşer gibi düşünebilirsiniz kabaca. YTD

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Equris -- 19 Haziran 2019; 17:46:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rainmanstern

Tr deki belirsizliğe rağmen, dolar/tl de düşüş yaşanacak şeklinde bir tahminde bulunabilirmiyiz ?
    Eğer FED faiz indirirse ve gerçekten S400 alındığında Çin ve Rusya söylendiği gibi bize bir "Parasal Yardım Paketi" sunacaksa evet bu tarz birşey görebiliriz. Ben zaten "Yalancı Bahar" diye yazarım arada dikkatinizi çekmiştir. Bu ve bunun gibi sebepleri aylardır aklımdan geçirdiğim için bu tarz bir tabir kullanıyorum. Bakalım göreceğiz çok oynak bir dönem göreceğiz.

Ama eğer hem S400 almazsak hemde FED faiz indirirse çok çok güzel olur bizim ülkemiz için.
  • Forumda daha öncede birçok yazısına ve konusuna denk geldiğim, tezlerini iyi bir analizden geçirerek sunduğuna inandığım birisi.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.