Şimdi Ara

###Dostoyevski Fan Club### (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
251
Cevap
10
Favori
11.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gogogo.

quote:

Orijinalden alıntı: Lugat47

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: seyffullah

quote:

quote:

islam ve türk düşmanı birinin ''fan clubu'' ancak türkiye de olur zaten;

https://tr.instela.com/dostoyevski-nin-turk-dusmanligi--401279

Sen yaptığı işe bak görüşlere değil ona bakarsak islam düşmanı israil'in mallarını alıp kullanmayı biliyorsun o zaman işine gelmiyor herkesin kişisel görüşleri vardır bu kendisini alakadar eder. Biz burada yaptığı işi önemsiyoruz kişisel düşüncesini değil. İyi Forumlar.

beni bilmeden atıp tutmazsan sevinirim hakkımda, dostoyevski nin islam ve türk düşmanı olduğu açıktır isterse kendi içinde muhteşem dünyası olsun

Bu seni neden ilgilendiriyor ki. İşine gelmiyorsa okuma bak yoluna bu fun club'da herhangi bir zorlama bulunmuyor insanlar isteyerek ismini bu konuya yazdırıyor. Bende yazarlarımızın aşk safsatalarını hoş bulmuyorum ve okumuyorum sende öyle yapabilirsin mesela gelip buraya yazmak sana bir şey kazandırmadığı gibi Dostoyevski'ye de bir şey kaybettirmez. Kimse sen buraya bunları yazdın diye Dostoyevski okumaktan vazgeçmez veya kişisel görüşleri için okumayı kesmez he kesecek olan varsa da şuan isimlerini konudan sildirebilirler. İyi forumlar.

Oo reis :D bu tipler bitmiyor ya takmışlar Türk düşmanlığı filan :D

Arada uğruyorum foruma eski tadı kalmadı forumun

Bende arada bakıyorum zaman olmuyor hem harbiden geçen sene fenaydı bu zamanlar insan özlüyor :(

aynen orası öyle insan özlüyor :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sen yaptığı işe bak görüşlere değil ona bakarsak islam düşmanı israil'in mallarını alıp kullanmayı biliyorsun o zaman işine gelmiyor herkesin kişisel görüşleri vardır bu kendisini alakadar eder. Biz burada yaptığı işi önemsiyoruz kişisel düşüncesini değil. İyi Forumlar.

beni bilmeden atıp tutmazsan sevinirim hakkımda, dostoyevski nin islam ve türk düşmanı olduğu açıktır isterse kendi içinde muhteşem dünyası olsun

Bu seni neden ilgilendiriyor ki. İşine gelmiyorsa okuma bak yoluna bu fun club'da herhangi bir zorlama bulunmuyor insanlar isteyerek ismini bu konuya yazdırıyor. Bende yazarlarımızın aşk safsatalarını hoş bulmuyorum ve okumuyorum sende öyle yapabilirsin mesela gelip buraya yazmak sana bir şey kazandırmadığı gibi Dostoyevski'ye de bir şey kaybettirmez. Kimse sen buraya bunları yazdın diye Dostoyevski okumaktan vazgeçmez veya kişisel görüşleri için okumayı kesmez he kesecek olan varsa da şuan isimlerini konudan sildirebilirler. İyi forumlar.

hocam insanlar güzel yazı yazabilir solcuların çoğu da yazıyor ama ülkesini şikayet ediyor her yere benim demek istediğimi vatanseverliği anlayacaklar olacaktır

Herkes vatanseverliğini içinde yaşasın sağa sola saldırmakla vatansever olunmuyor. İyi forumlar.

burada bana teşekkür etmen gereken yerde saldırgan olarak niteliyorsun enteresan:)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

hocam insanlar güzel yazı yazabilir solcuların çoğu da yazıyor ama ülkesini şikayet ediyor her yere benim demek istediğimi vatanseverliği anlayacaklar olacaktır

Herkes vatanseverliğini içinde yaşasın sağa sola saldırmakla vatansever olunmuyor. İyi forumlar.

burada bana teşekkür etmen gereken yerde saldırgan olarak niteliyorsun enteresan:)

İyi forumlar.

• Hocam benim şöyle bir problemim var. Kitap okuma alışkanlığım harika değil. 1 senedir düzenli kitap okumaya başladım yanılmıyorsam 34 kitap bitirdim. Bu 34 kitap içerisinde Dünya Klasikleri yoktu. Artık Dünya Klasikleri olması okumam gerektiğini düşündüm ve şuan ''Suç ve Ceza''yı okumaktayım. Yaklaşık 1 aydır okuyorum hala bitiremedim. 458. sayfadayım. 34 kitap içerisinde çoğu kitabı zevkle okudum. Kafamda resmen yazılanları kurguladım canlandırdım muhteşemdi bayıldım. Ama ''Suç ve Ceza'' bana inanılmaz ağır geldi. İlk 200 küsür sayfaya kadar istekli arzulu şekilde okudum. Kafamda çoğu sayfaları canlandıramasam bile okuyacağım bitireceğim dedim kendime. Yaklaşık 4 gündür okumuyorum. İçimde istek kalmadı ne yapmalıyım devam edip bitirsem mi ? Başka bir kitaba mı geçmem gerek. Kitap okumak istiyorum bu alışkanlığı edinmeye başladığım için araya çok mesafe koymak istemiyorum. Yarıda bırakmakta istemiyorum bitirmek istiyorum. Ama sıkılarak da kitap okumak istemiyorum. Dostoyevski'yi de çok severim. Kitaplarının hepsini okumayı planlıyordum ama ilk kitapta böyle afalladım maalesef. Yardım öneri tavsiye bekliyorum lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: gosmugo

Hocam benim şöyle bir problemim var. Kitap okuma alışkanlığım harika değil. 1 senedir düzenli kitap okumaya başladım yanılmıyorsam 34 kitap bitirdim. Bu 34 kitap içerisinde Dünya Klasikleri yoktu. Artık Dünya Klasikleri olması okumam gerektiğini düşündüm ve şuan ''Suç ve Ceza''yı okumaktayım. Yaklaşık 1 aydır okuyorum hala bitiremedim. 458. sayfadayım. 34 kitap içerisinde çoğu kitabı zevkle okudum. Kafamda resmen yazılanları kurguladım canlandırdım muhteşemdi bayıldım. Ama ''Suç ve Ceza'' bana inanılmaz ağır geldi. İlk 200 küsür sayfaya kadar istekli arzulu şekilde okudum. Kafamda çoğu sayfaları canlandıramasam bile okuyacağım bitireceğim dedim kendime. Yaklaşık 4 gündür okumuyorum. İçimde istek kalmadı ne yapmalıyım devam edip bitirsem mi ? Başka bir kitaba mı geçmem gerek. Kitap okumak istiyorum bu alışkanlığı edinmeye başladığım için araya çok mesafe koymak istemiyorum. Yarıda bırakmakta istemiyorum bitirmek istiyorum. Ama sıkılarak da kitap okumak istemiyorum. Dostoyevski'yi de çok severim. Kitaplarının hepsini okumayı planlıyordum ama ilk kitapta böyle afalladım maalesef. Yardım öneri tavsiye bekliyorum lütfen.

Hocam suç ve ceza'dan önce daha ince kitapları okumanız gerekmektedir. Yer altından notlar, insancıklar, kumarbaz veya ivan ilyiçin ölümü gibi suç ve ceza ağır bir kitaptır. Klasiklere böyle ağır bi kitapla başlamak gerçekten zor daha hafif kitaplarla başlayın ve kademe kademe ilerleyin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ekler misiniz
  • merhaba.. fan club'a beni de ekler misiniz? Yeraltından Notlar, Beyaz Geceler, İnsancıklar, Tatsız Bir Olay, Ölüler Evinden Notlar, İkiz, Budala, Karamazov Kardeşler okuduğum kitapları ve hepsi Can Yayınları'ndan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCKiE_BrOwN -- 25 Ekim 2015; 12:42:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JaCKiE_BrOwN

merhaba.. fan club'a beni de ekler misiniz? Yeraltından Notlar, Beyaz Geceler, İnsancıklar, Tatsız Bir Olay, Ölüler Evinden Notlar, İkiz, Budala, Karamazov Kardeşler okuduğum kitapları ve hepsi Can Yayınları'ndan

Suç ve ceza nerede hocam :D

• Şu suç ve cezayı bi bitiremedim hep ilk 100 sayfayı okuyorum sonra kitap okumayı bırakıyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JaCKiE_BrOwN

merhaba.. fan club'a beni de ekler misiniz? Yeraltından Notlar, Beyaz Geceler, İnsancıklar, Tatsız Bir Olay, Ölüler Evinden Notlar, İkiz, Budala, Karamazov Kardeşler okuduğum kitapları ve hepsi Can Yayınları'ndan

Suç ve ceza nerede hocam :D

Onu henuz okuyamadim agir gelecegini bildigim icin. Zaten su an can yayinlari'ndan tolstoy - savas ve baris okuyorum 2 cilt :S bu bitsin kitap okumaya biraz ara verecegim. O zaman belki baslarim. Zaten onumuzdeki ay kitap fuari var. Bir etkinlik yaparak fuarda dostoyevski sevenler olarak bulusabiliriz. Okuma gunleri duzenleyebiliriz.

• güncelleme yapılmıştır arkadaşlar
  • Edebi yönünü, kaleminin kuvvetliliğini ben de severim; lakin yıllardır düşündüğüm bir konudaki soruyu burada size de yönelteceğim. Rus edebiyatının önem bir çevirmenine de bu soruyu yöneltmiştim. Şaşırmıştı, bu açıdan çok düşünmediğini söyleyip araştırmak için biraz vakit istemişti.

' Bizim edebiyatımızda devrin birçok yazarı/şairi belli bir oluşum içinde birlikte bulunur ya da karşıt görüşler ışığında hep karşı karşıya zikredilirler. Kafama takılan bir konudur; Tolstoy ve Dostoyevski aynı devrin dehaları .. Ama nedense hiç birlikte anılmamışlar ya da nasıl desem hiç birlikte oldukları bir anı zikredilmez. Ya da bu kişilerin görüştüklerine dair de söylem yoktur. Hatta daha da ileri gidelim Tutunamayanlardan;

Yanılmıyorsam sayfa 578'den bir pasaj :

“İşte Tolstoy: Bunu da alalım. Bu Dostoyevski’yi de. Neden hiç anlaşamamışlar acaba. Tolstoy gibi bir deha neden değerini anlayamamış Dostoyevski’nin? Ben ikisini de anlıyorum. Aynı devirde yaşadıkları halde hiç görüşmemişler. Hiç mi merak etmemişler birbirlerini? Nasıl kaçırmışlar bu fırsatı? Bir bilseydiler. Dostoyevski’nin kanında yahudice bir şey var diyor Tolstoy. Ne yazık. Yazarlar birbirlerini değil de yazmayı seviyorlar galiba efendimiz.”

Evet değerli üyelerimiz bu konu hakkında bildiklerinizi ya da değerlendirmelerinizi yazabilirseniz memnun olurum. '
    Birkaç kişiyi etiketlemiş olsam da soru geneldir, herkes görüş belirtsin isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Puredistance -- 27 Ekim 2015; 10:51:20 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Puredistance

Edebi yönünü, kaleminin kuvvetliliğini ben de severim; lakin yıllardır düşündüğüm bir konudaki soruyu burada size de yönelteceğim. Rus edebiyatının önem bir çevirmenine de bu soruyu yöneltmiştim. Şaşırmıştı, bu açıdan çok düşünmediğini söyleyip araştırmak için biraz vakit istemişti.

' Bizim edebiyatımızda devrin birçok yazarı/şairi belli bir oluşum içinde birlikte bulunur ya da karşıt görüşler ışığında hep karşı karşıya zikredilirler. Kafama takılan bir konudur; Tolstoy ve Dostoyevski aynı devrin dehaları .. Ama nedense hiç birlikte anılmamışlar ya da nasıl desem hiç birlikte oldukları bir anı zikredilmez. Ya da bu kişilerin görüştüklerine dair de söylem yoktur. Hatta daha da ileri gidelim Tutunamayanlardan;

Yanılmıyorsam sayfa 578'den bir pasaj :

“İşte Tolstoy: Bunu da alalım. Bu Dostoyevski’yi de. Neden hiç anlaşamamışlar acaba. Tolstoy gibi bir deha neden değerini anlayamamış Dostoyevski’nin? Ben ikisini de anlıyorum. Aynı devirde yaşadıkları halde hiç görüşmemişler. Hiç mi merak etmemişler birbirlerini? Nasıl kaçırmışlar bu fırsatı? Bir bilseydiler. Dostoyevski’nin kanında yahudice bir şey var diyor Tolstoy. Ne yazık. Yazarlar birbirlerini değil de yazmayı seviyorlar galiba efendimiz.”

Evet değerli üyelerimiz bu konu hakkında bildiklerinizi ya da değerlendirmelerinizi yazabilirseniz memnun olurum. '
    Birkaç kişiyi etiketlemiş olsam da soru geneldir, herkes görüş belirtsin isterim.

Oğuz Atay'ın yanıldığı bazı noktalar var. Dostoyevski'de Tolstoy'da birbirinden haberdardı. Tolstoy Dostoyevski ile aşırı derecede tanışmak istemiş fakat bir türlü denk gelememişlerdir. Dostoyevski hayatının çoğunu borçlarından v.s dolayı Rusya dışında geçirdi. Rusya döndüğü zamanlarda ise bu sefer Tolstoy rusyada değildi kaderin cilvesi. O dönemlerde yapılan bi konferansda Dostoyevski ülje dışında olduğu için yerine eşi katılmış ve Tolstoy o konferansta Dostoyevski'nin eşine keşke kendisi de burada olsaydı onunla tanışmak isterim demiştir yine bu konferansta Dostoyevski'nin kalemini tanrı kullanıyor olmalı yazmaya devam etmeli diye belirtmiştir. İki büyük yazar ne birbirine zıttı ne de görüşebildiler kader işte.

• Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bahsettikleriniz gerçekten çok önemli. Bu bilgileri hangi kaynaktan okudunuz? Faydalanabileceğim kaynaklar var mı bu konuda? Gözümden kaçmıştır belki.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beni de ekle,bazı romanlarını okudum, ne çok da suç ve cezayı beğendim.
  • bende varım...
  • Ben de varım
  • arkadaşlar eklemeler yapılmıştır. Okuldur, vizelerdir, finallerdir, kişisel işlerdir derken foruma pek uğrayamıyorum kusura bakmayın :)
  • Hocam kusura bakmayın anca vakit bulabildim. Birkaç kaynaktan okumuştum eğer bulabilirsem sizinle de paylaşırım özel mesaj üzerinden.
  • Vay arkadaş 50-100 kitap okuyup dostoevsky eleştirerek yerin dibine sokmuşuz ya :) Helal olsun bize

Okullarda edebiyat dersinde gereksiz konular ile uğraşılacağına sadece dostoevsky eserleri üzerinde durulsa bile daha faydalı nesiller yetişir herhalde.

dostoevsky yer altından notları en sevdiğim eseridir.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.