Şimdi Ara

Donma hali, basınç ve hücre zarı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar şimdi biliyoruz ki hayvansal hücreler dondukları zaman hücrenin içinde ki su genişler ve hücre zarının parçalanmasina neden olur bu da hücreyi öldürür. Peki sıcaklıkla ters orantılı olarak basınçı artırırsak ne olur. Örneğin ortamın ısısı 3 derece iki en basınç 1 ATM. 2 derece iken 2 ATM. 0 derece iken 3 ATM gibi.( Yanlız buradaki 3 ATM değerini hücre içinde ki suyun 0 derece de dondugu halde hacimsel olarak genislemeyecegi basınç düzeyi değeri olarak kabul ediyoruz. (Yani daha önce deney yapıyoruz ve hangi basınç düzeyinde su molekulunun donsa bile genislemedigi bulduğumuzu kabul ediyoruz.))

Bu konuyla alakalı daha önce yapılmış bir deney veya çalışma bulamadım sizin bildiğiniz bir çalışma varsa getirebilir misiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Gercekten soruyu anlamak icin cabaladim ama anlamadim hocam daha farkli anlatirmisiniz soruyu ilgimi cekti cunki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aska tovbeli adam

Gercekten soruyu anlamak icin cabaladim ama anlamadim hocam daha farkli anlatirmisiniz soruyu ilgimi cekti cunki

Hayhay hocam biraz daha ayrintilayayim.

Şurada da bahsedildiği üzere hücrelerin içinde su vardır ve hucreler yani insan donarsa hücrenin içinde ki su genişler ve hücreyi parçalar.

"Sistem rayından çıkıp hayvanlar donarsa, buz iç organlarını parçalar, çünkü hücrelerindeki su, donarken genişleyerek hücre zarının parçalanmasına yol açar."

http://mobil.hurriyet.com.tr/olumsuzlugun-sirri-kisin-donan-orman-kurbagasinda-mi-305194

Simdi ben diyorum ki insanin herhangi bir organından alınan herhangi bir hücreyi dondurursak o hücrenin içinde ki su genişleyip hücre zarını parçalayacak. Peki bu hücreyi kapalı bir kabin içine koysak ve ısıyı düşürdükce basıncı arttirsak. Sonuçta ısıdan dolayı hücre donacak ama basınçtan dolayı da içinde ki su genislemeyecek ve hücre parcalanmayacak.

Simdi anlayabildiniz mi hocam.

• Suyun tanimlanan 11 e yakin hali var. ( mobildeyim, on arastirma yapmadan yaziyorum bunu )

Cok yuksek basinc altinda suyun hacim genislemesi yasayamadan donmasi hatta donmus suyun 400 dereceye varan sicakliklarda "buz" olarak kalmaya devam ettigi durumlar var. Bazi gezegenlerde bunu gozlemliyorlar. Basinci cok ektrem seviyelerde tutup suyun donarken hacim kazanmamasini engelleyebilirsin ama bu basinc 3 5 atm ile olacak sey degil elbette.

O seviyede zaten bizim bildigimiz yasam formlarinin hic biri hayatta kalamaz.

Hucre zari, yuksek dis basinc ile icerdeki genlesen madde arasinda mikro seviyede parcalanacaktir. Hatta hacim artisi sadece dis çepere degil hucre icindeki tum organellere basinc yapacagindan hucre cekirdeki , mitokondri vs ne varsa parcalanacaktir.

Bir soda şisesine ekstrem basinc ve cok dusuk sicaklik altinda "dondursan" sise bu durumda gozle gorunur bir kirilma gostermez ama mikro seviyede parcalanir. Sonra isi ve basinci normal seviyeye cektiginde bir anda un ufak olur.

Materyal bilimciler daha iyi bilirler bu konuyu ama kirilma her zaman bizim deneyimledigimiz sekilde gerceklesmez. Bazen cok saglam gibi gorunen sandalyenin bir anda kirildigini gormussunuzdur. Zamanla her materyalin basinc altinda mikri seviyede kirilmalari olur ve bir anda normal bir kuvvet dahi kritik eşiği gecmesine sebep olup parcalar.

Bu yuzden ucak kazalarina sebep olmasin diye bu progresif "yorulma" defektine karsi belirli parcalar hic bir yipranma belirtisi gostermese de degistirilirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Suyun tanimlanan 11 e yakin hali var. ( mobildeyim, on arastirma yapmadan yaziyorum bunu )

Cok yuksek basinc altinda suyun hacim genislemesi yasayamadan donmasi hatta donmus suyun 400 dereceye varan sicakliklarda "buz" olarak kalmaya devam ettigi durumlar var. Bazi gezegenlerde bunu gozlemliyorlar. Basinci cok ektrem seviyelerde tutup suyun donarken hacim kazanmamasini engelleyebilirsin ama bu basinc 3 5 atm ile olacak sey degil elbette.

O seviyede zaten bizim bildigimiz yasam formlarinin hic biri hayatta kalamaz.

Hucre zari, yuksek dis basinc ile icerdeki genlesen madde arasinda mikro seviyede parcalanacaktir. Hatta hacim artisi sadece dis çepere degil hucre icindeki tum organellere basinc yapacagindan hucre cekirdeki , mitokondri vs ne varsa parcalanacaktir.

Bir soda şisesine ekstrem basinc ve cok dusuk sicaklik altinda "dondursan" sise bu durumda gozle gorunur bir kirilma gostermez ama mikro seviyede parcalanir. Sonra isi ve basinci normal seviyeye cektiginde bir anda un ufak olur.

Materyal bilimciler daha iyi bilirler bu konuyu ama kirilma her zaman bizim deneyimledigimiz sekilde gerceklesmez. Bazen cok saglam gibi gorunen sandalyenin bir anda kirildigini gormussunuzdur. Zamanla her materyalin basinc altinda mikri seviyede kirilmalari olur ve bir anda normal bir kuvvet dahi kritik eşiği gecmesine sebep olup parcalar.

Bu yuzden ucak kazalarina sebep olmasin diye bu progresif "yorulma" defektine karsi belirli parcalar hic bir yipranma belirtisi gostermese de degistirilirler.

"Basinci cok ektrem seviyelerde tutup suyun donarken hacim kazanmamasini engelleyebilirsin ama bu basinc 3 5 atm ile olacak sey degil elbette. "

Hocam 3-5 ATM birimini rastgele yazdım. Elbette gerçekte daha yuksek değerler gereklidir ben konunun somut olarak anlaşılabilmesi için o değerleri seçtim.

"Bir soda şisesine ekstrem basinc ve cok dusuk sicaklik altinda "dondursan" sise bu durumda gozle gorunur bir kirilma gostermez ama mikro seviyede parcalanir. Sonra isi ve basinci normal seviyeye cektiginde bir anda un ufak olur. "

Hocam iste ben de tam bu konu ile ilgili daha önce deney yapılmis mi onu sordum. Ben araştırdım bulamadım. Siz soda şişesi demissiniz ama ben canlı bir hücre veya hayvan deneyi var mi onu soruyorum. Herhangi bir calisma makale deney notları vs gibi bir kaynağa ulaşırsan konuyu daha net anlarim gibime geliyor.

• Atılgan oo kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler hocam gayet iyi anladim

Teorik olarak mumkun her turlu formule uyuyor

Biolojik olarak nukleating protein gorevi ustlenen bi maddeyi hucre icine koyarsak hucre duvarinin parcalanma riskinide kaldirmis oluruz, kurbagilarin antifirizlenmesi olayindaki gibi.

Bence mumkun, eger ankaradaysaniz resmi calisma yurutebiliriz hocam her turlu imkani fakultemde saglariz

• quote:

Biolojik olarak nukleating protein gorevi ustlenen bi maddeyi hucre icine koyarsak hucre duvarinin parcalanma riskinide kaldirmis oluruz, kurbagilarin antifirizlenmesi olayindaki gibi.

Bence mumkun, eger ankaradaysaniz resmi calisma yurutebiliriz hocam her turlu imkani fakultemde saglariz

Fakülte mi. Acaba hangi üniversite hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

quote:

Fakülte mi. Acaba hangi üniversite hocam.

Pm atildi

okyanus altinda binlerce metre asagida basincda canlilar yasiyor

• Atılgan oo kullanıcısına yanıt
    Benim bildigim yok boyle bir deney. Ama sicaklik ve basinc zaten canlilarin tahammul edemedigi 2 fiziksel olay. Bir tanesinin ekstrem durumundan hucreyi korumak icin digerini de ekstrem boyuta getirmek mantikli gelmiyor.

Sogukta canlilari "saklamak" icin vucuttan sivi alirlar. Belki hucrenin plazma sivisinin bir kismini alip metabolizma hizi cok cok azaltilarak dondurulursa bunun onune gecilebilir.
    Bir diger metod da DNA modifikasyonu ile hucre zarini super elastik hale getirmek olabilir. Ama bitki hucreleri icin nasil bir sey yapilabilir bilmiyorum. Zaten tundra bitkileri buyuk oranda sivi tutmayan yapraklari ile arktik bolgelerde hayatta kaliyorlar. Yani icerisinde sivi tutan bir seyin elastisitesi suyun donarken genlesmesinden daha fazla degilse hayatta kalma sansi yok.

Katilar basinci direkt olarak iletirler, bu prensipten yola cikarak senin donmus hucreye disaridan yapacagin basinci icerideki hersey zaten hissedecek o yuzden bunun deneyini bile yapmaya gerek yok bana gore. Sonuc belli zira.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 1. Sıvılar sıkıştırılamaz
    2. basınç ve sıcaklık doğru orantılıdır.

Varmak istediğin yere bu nedenlerle varamazsın.
  • https://youtu.be/XzO6yxfg7fo kanalimdaki ilk videoma bakın. Çok ilginc bir konuya el attım. Arkadaslar kiyametin bilimsel manada aciklamasini yapmaya calistim hem gorus ve onerilerinizi hem de elestirilerinizi bekliyor kanala abone olmanizi da rica ediyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.