Şimdi Ara

Donanım Haber Veganlar Derneği (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
803
Cevap
2
Favori
19.650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Loretteee

quote:

Orijinalden alıntı: No Future

quote:

quote:

quote:

Bende vegan olmak istiyorum fakat cesaret edemiyorum bir türlü yardımcı olur musunuz nasıl başlamalıyım ?

İlk önce et yemeyi bırakmalısın ardından sırayla her şey gelecektir, konuda bir video paylaşmıştım o video beni vegan yaptı diyebilirim tabi çok değerli arkadaşım bana bunları göstermeseydi vegan olamazdım

Videoyu izliyorum şimdi ama çok kararlıyım uzun zamandır düşünüyordum zaten. Yarın sabah kahvaltısından itibaren başlıyorum vegan hayatıma. Derneğe ismimi ekleyebilirsiniz

Çok sevindim adınıza, buraya isim yazmıyoruz sadece birbirimizi bilgilendireceğimiz bir konu olsun istedik.

Anladım, yarın akşam yeni hayatımda yaptığım ilk akşam yemeğimi konuya ekleyeceğim. İyi akşamlar

Konu meyvelerini veriyor

• Bir insanın doyması için mesela

Ispanak yesin

Soya yesin

Tofu

21-23 gram proitein etti kapları porsiyon sayıyorum

2 porsiyon+100 gram yemek< 100gram ette bulunan protein(26gram)

Ki bu meyvelerde bulunan protein çeşitleri ettekinin çeyreğinden azdır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Donanım Haber Veganlar Derneği

• Vegan değilim aslada olmucam et yenmelidir bu doğanın bir parçasıdır. Hayvanlar birbirini yemiyor mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 16 Mayıs 2017; 0:33:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Furkanİpek

Bir insanın doyması için mesela

Ispanak yesin

Soya yesin

Tofu

Iyi salliyorsun. Inekler neden ot yer dusundun mu 20 kusur cesit protein cesidinden yalnizca 9 unu salgilayip 11 ini bitkilerden aldiklari icin. Bitkiler ise 20 cesidi de kendileri sentezlerler

• quote:

Orijinalden alıntı: Furkanİpek

Bir insanın doyması için mesela

Ispanak yesin

Soya yesin

Tofu

1 kap pişmiş ıspanak: 7 gr
    1 kap pişmiş taze fasülye: 13 gr
    1 kap soya veya badem sütü: 7-9 gr
    1 yemek kaşığı fıstık, badem veya kaju ezmesi: 8 gr
    100 gr tofu: 7 gr
    1 kap mercimek: 18 gr (!)
    1 kap kuru fasülye veya barbunya: 13 – 15 gr
    1 kap tempe: 30 gr
    1 adet tam tahıllı ekmek: 10 gr

1 kap tempe ve 2 kap mercimek ile yeterde artar ihtiyacınız ki benim bahsettiğim 70 kilo insandı. 60 Kilo için bu ihtiyaç daha az ayrıca hayvansal protein kemik erimesine yol açar. Peki kalsiyum?

2 yemek kaşığı pekmez: 400 mg
    1 kap pişmiş kara lahana: 357 mg
    250 gr kalsiyumca güçlendirilmiş diğer bitki sütleri 300-500 mg
    120 gr Kalsiyum sülfat ile işlenmiş tofu 200-420 mg
    250 gr kalsiyumca güçlendirilmiş portakal suyu 350 mg
    250 gr kalsiyumca güçlendirilmiş soya veya pirinç sütü 200-300 mg
    200 gr soya yoğurdu: 300 mg
    1 kap şalgam: 249 mg
    120 gr nigari ile işlenmiş tofu: 130-400 mg
    1 kap tempe: 184 mg
    1 kap pişmiş lahana: 179 mg
    1 kap pişmiş soya fasülyesi: 175 mg
    1 kap pişmiş hardal yaprağı: 152 mg
    1 kap pişmiş bamya: 135 mg
    2 yemek kaşığı tahin: 128 mg
    1 kap pişmiş küçük beyaz fasülye: 126 mg
    2 yemek kaşığı badem yağı: 111 mg
    1/4 kap badem: 94 mg
    1 kap pişmiş brokoli: 62 mg

Demek ki neymiş vegan beslenme hem entellektüel açıdan hemde vicdanen en iyisiymiş, en barışcıl olanıymış

• vegan ya da vejetaryan değilim ama desteğe geldim.

tavsiyem kimseyle münakaşaya tutuşma. et faşistleri konudan yavaş yavaş uzar zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zafer Korkmaz

Vegan değilim aslada olmucam et yenmelidir bu doğanın bir parçasıdır. Hayvanlar birbirini yemiyor mu ?

Bunun cevavını verdim konuda
  • DH Proteinsizler Derneği [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömerayhan -- 16 Mayıs 2017; 0:39:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ömerayhan

DH Proteinsizler Derneği [ANA KONU]

Büyük yanlış proteinler;

1 kap pişmiş ıspanak: 7 gr
    1 kap pişmiş taze fasülye: 13 gr
    1 kap soya veya badem sütü: 7-9 gr
    1 yemek kaşığı fıstık, badem veya kaju ezmesi: 8 gr
    100 gr tofu: 7 gr
    1 kap mercimek: 18 gr (!)
    1 kap kuru fasülye veya barbunya: 13 – 15 gr
    1 kap tempe: 30 gr
    1 adet tam tahıllı ekmek: 10 gr
  • quote:

quote:

Vegan değilim aslada olmucam et yenmelidir bu doğanın bir parçasıdır. Hayvanlar birbirini yemiyor mu ?

Verdiğin cevabın tamamen gereksiz olduğunu söylüyim o zaman.

İnsanlar hayvanlardan farklı değildir. İlk çağlarda nasıl yaşıyorduk ok yay ile avlanmaya çalışmıyor muydu karnını doyurmaya her hayvan gibi.
  • Et tüketmenin faydaları işte adamlara aynı şeyleri 3. yazılım hala anlamadılar

Neyse efendim en başta dediğim gibi ne yiyorsanız yiyin kimsenin yendiğine karışamam me yediğime de karıştırmam

Entel olacağım diye de sağlığımdan olamam

Donanım Haber Veganlar Derneği

Ek olarak demiri nasil almayi dusunuyosun

• quote:

quote:

quote:

İnsanlar hayvanlardan farklı değildir. İlk çağlarda nasıl yaşıyorduk ok yay ile avlanmaya çalışmıyor muydu karnını doyurmaya her hayvan gibi.

İnsanoğlu fizyolojik olarak etçil hayvanların değil otçul hayvanların özelliklerini taşımaktadır (bağırsakları uzundur, keskin pençesi yoktur, çene yapısı et parçalamaya değil geviş getirmeye uygundur vb…). İnsan vücudunun sindirim sistemi baştan aşağı bitkisel besinleri sindirebilecek şekilde evrimleşmiştir. Burada sorulacak bir çok soru olabilir. Örneğin insanların eski çağlardan beri neden et yediği sorulabilir. Bu konuda ciddi bir altyapım olmamasına karşın bunu teorik olarak açıklamak benim için açıkçası çok kolay oldu. Eski çağlarda diğer hayvanlara göre zeki olan insanlar “otçul” olduklarının farkında değillerdi. Bu nedenle etraflarındaki hayvanları örnek alarak yemek düzenlerini belirliyorlardı. Örnek aldıkları otçul hayvanlardan sebze ve meyve yemeği öğrendiler. Ancak etraflarında sadece otçul hayvanlar bulunmamaktaydı. Arslan gibi etçil hayvanları da gören insanoğlu “et” yemenin de doğal birşey olduğunu zannetti ve hayvanları da avlamaya başladı. Aslında bu çok büyük bir hataydı. Ne yazık ki bu yanlış gelenek ve bağımlılık günümüze kadar ulaşmıştır. İhtiyacı olmadığı halde bir hayvanı öldürerek etini yiyen bir insan cahil ve cãnidir. Günümüz modern toplumlarda neredeyse her türlü hayvansal olmayan yiyeceğe erişme imkanımız bulunduğundan ve insan bir tür olarak otçul olduğundan hiçbir insanın et yeme zorunluluğu yoktur.

• DoğanGörünümlüToros kullanıcısına yanıt
    Zaten tabloda yazıyor? Günde 2 kaşık pekmez ile kalsiyum ihtiyacının yarısını ve demir alabilirsiniz.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

İnsanoğlu fizyolojik olarak etçil hayvanların değil otçul hayvanların özelliklerini taşımaktadır (bağırsakları uzundur, keskin pençesi yoktur, çene yapısı et parçalamaya değil geviş getirmeye uygundur vb…). İnsan vücudunun sindirim sistemi baştan aşağı bitkisel besinleri sindirebilecek şekilde evrimleşmiştir. Burada sorulacak bir çok soru olabilir. Örneğin insanların eski çağlardan beri neden et yediği sorulabilir. Bu konuda ciddi bir altyapım olmamasına karşın bunu teorik olarak açıklamak benim için açıkçası çok kolay oldu. Eski çağlarda diğer hayvanlara göre zeki olan insanlar “otçul” olduklarının farkında değillerdi. Bu nedenle etraflarındaki hayvanları örnek alarak yemek düzenlerini belirliyorlardı. Örnek aldıkları otçul hayvanlardan sebze ve meyve yemeği öğrendiler. Ancak etraflarında sadece otçul hayvanlar bulunmamaktaydı. Arslan gibi etçil hayvanları da gören insanoğlu “et” yemenin de doğal birşey olduğunu zannetti ve hayvanları da avlamaya başladı. Aslında bu çok büyük bir hataydı. Ne yazık ki bu yanlış gelenek ve bağımlılık günümüze kadar ulaşmıştır. İhtiyacı olmadığı halde bir hayvanı öldürerek etini yiyen bir insan cahil ve cãnidir. Günümüz modern toplumlarda neredeyse her türlü hayvansal olmayan yiyeceğe erişme imkanımız bulunduğundan ve insan bir tür olarak otçul olduğundan hiçbir insanın et yeme zorunluluğu yoktur.

Hayvanlar birbirini yerken sorun değil doğanın parçası etçil oldukları için ama insanlar yiyince katil ?

Seni alıp aslanların arasına koyalım bakalım otçul yaşıyabiliyor musun.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hayvanlar birbirini yerken sorun değil doğanın parçası etçil oldukları için ama insanlar yiyince katil ?

Seni alıp aslanların arasına koyalım bakalım otçul yaşıyabiliyor musun.

Kaplarları boşverin gerçeklerden bahsedelim. Sadece tadı güzel diye bir hayvanı öldürüp etini yemenin veya bir ineğe işkence yapılarak elde edilen sütten yapılan peyniri yemenin etik açıdan hiçbir ahlâki değeri yoktur. Kahvaltı yapmam için bir hayvanın işkence görmesine, veya akşam yemeği yediğimde bir hayvanın kesilerek öldürülmesine ihtiyacım yok. İnsãni kesim diye bir şeyin olması olanaksızdır. Dünya’da veya ülkemizde hergün tüketilen eti, sütü, yoğurdu, peyniri ve yumurtayı düşünün. Bu kadar hayvansal ürünü elde ederken hayvanların çok iyi ortamlarda ve mutlu olduklarını mı düşünüyoruz. Bu hayvanların nasıl işkence çektiklerinden haberiniz var mı? Bu işkenceleri TV reklamlarında hiç görüyor musunuz? KANDIRILMAYIN. Hayatınız boyunca et yiyerek kabaca 3000 tane hayvanın ölümüne yol açtığınızı unutmayın. Biri size sokağa çıkıp bir kediyi öldürmenizi söylese ona nasıl tepki verirdiniz? Burada hayvanların kedilerden ve köpeklerden ne farkı var sizce?

Tamam

• quote:

Zaten tabloda yazıyor? Günde 2 kaşık pekmez ile kalsiyum ihtiyacının yarısını ve demir alabilirsiniz.

Peki hocam sana ferrik demirinle başarılar.

Ha çok koşma yorulursun bayılırsın mazallah.

Çok yükseklere de çıkma malum orda oksijen az senin hemoglobinler yetmez falan.

Bu dediklerimi unutma dicem de b12 de yoktu dimi hay allah

• Usta 2 şiş adana kebab

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.