Şimdi Ara

Donanım Haber Türkçüler Otağı(600+ Türkçü Bu Otağıda) (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.686
Cevap
91
Favori
161.602
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
68 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkçülerin,ülkücülere yada alperenlere göre dine yaklaşımları daha azmış.Kısacası bir çok Türkçü inançsız(ateist,agnostik vb.)ama Türkçülüğü destekliyor.Bu tutum Türkçülüğe tersmi sizce ?
  • Konuyu beğendim, Wordpress'ini ayrı beğendim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pablo Escobar

Türkçülerin,ülkücülere yada alperenlere göre dine yaklaşımları daha azmış.Kısacası bir çok Türkçü inançsız(ateist,agnostik vb.)ama Türkçülüğü destekliyor.Bu tutum Türkçülüğe tersmi sizce ?

Niye ters olsun , ırk bilinci ile dinin ne alakası var bir Türkçü müslüman da olabilir hristiyan da musevi veya ateist de olabilir bunun milliyetçilik ile ne ilgisi var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguz_19811981

quote:

Türkçülerin,ülkücülere yada alperenlere göre dine yaklaşımları daha azmış.Kısacası bir çok Türkçü inançsız(ateist,agnostik vb.)ama Türkçülüğü destekliyor.Bu tutum Türkçülüğe tersmi sizce ?

Niye ters olsun , ırk bilinci ile dinin ne alakası var bir Türkçü müslüman da olabilir hristiyan da musevi veya ateist de olabilir bunun milliyetçilik ile ne ilgisi var.

Genelde bizim ülkede ki sağcı kesim allah,kitap,vatan,millet diye gittiğinden dışardan muhafazakar gözüküyor.

• quote:

quote:

quote:

Genelde bizim ülkede ki sağcı kesim allah,kitap,vatan,millet diye gittiğinden dışardan muhafazakar gözüküyor.

mhp'nin temsil ettiği Türk İslam sentezi anlayışı öyle ama benim şahsi görüşüm öyle değil hiçbir parti de beni bağlamaz.

• MHP'de de Türkcüler cogunlukta. Eger MHP ile araya "onlar Türkcü degil" diyerek duvar örmeye kalkilirsa bu Türkcülügü bölmekten baska bir ise yaramaz ve bu Türkcülüge hizmet etmek degil aksine Türkcülügü baltalamak olur.
  • Ekle beni de kardesim sana zahmet

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Altaylardan

MHP'de de Türkcüler cogunlukta. Eger MHP ile araya "onlar Türkcü degil" diyerek duvar örmeye kalkilirsa bu Türkcülügü bölmekten baska bir ise yaramaz ve bu Türkcülüge hizmet etmek degil aksine Türkcülügü baltalamak olur.

Benim mhp'yi dışladığım falan yok sonuçta Türk milliyetçisi bir partidir ve şu anda Türkiye'nin sigortasıdır ancak Türk İslam sentezi insanı ümmetçiliğe götürür gerçek milliyetçilik Türkçülüktür.
  • Türkçülükle, Irkçılık arasında fark var mı bilmiyorum. Herhangi bir milletten bir insana sadece o millet olduğu için düşmanlık beslemem, hatta bazılarını o milletten olduğu için severim bile. Milliyetçilik veya Türkçülük veya Irkçılık politik görüşüm değildir. Ama Türkçü insanlardanda rahatsızlık duymam. Benim için Kürtte Türkte İngilizde Yahudi de Katolikte birdir.

Milliyetçi Parti Türk-İslamcı ise bana gelmez. Ümmetçiliği sevmem. Ama bu benim Türk Kültünü, Türk Müziğini, Türk Örf Adetini, Yaşama Biçimini, Efsanelerini ve Gerçeklerini sevmeme engel değil. Başka kültürleride severim, ama kendiminkini de severim. Bu beni şimdi Türkçü yapar mı? Bilmiyorum.

Yani forumda bu konuda yazdığımı görüp bundan rahatsız olan arkadaşalr varsa, kimse merak etmesin Irkçı değilim. Ama Irkçı olmadığım için Türk kültürünü sevmemem gerekir gibi bir durumda yok. Kımız içmek Kopuz dinlemek At Binmek benim için hem eğlence, hem kültürel merakın tatmini, hemde atalarımı daha yakından tanıma fırsatıdır. Diyelim ki atalarım orta asyadan gelmiyor. Gene çok büyük mesele değil, kanıma baktırmayamı gideceğim genetik sürüklenmesini bulmak için? Diyelim ki 10 kuşak önceden arabım veya rusum, veya macarım, benim için çok önemi yok. Ben eski insanların, yani daha genel olarak atalarımızın yaşantısını tanımış olacağım. Rusyada at sürülmüyor muydu? Steplerde koşturmuyorlarmıydı at sırtında? Arapların süvarileri veya deve binicileri yokmuydu? Asıl haz o insanlara empati yapabilmek belki de, ve o insanlar kendi dedelerinin dedeleri ve dedelerimizin dedelerinin arkadaş çevresi ise, bu ayrı bir yakınlık sağlıyor.

Ben savaş karşıtı bir insanım, pasifist denebilir. Ben seküler bakış açısına sahibim ve müslüman değilim. Otağın genel yapısına aykırı gelebilir. Ama zaten bence önemli olan farklı düşüncede insanların bir arada bulunması ve birbirlerinin güzel yanlarını örnek alırken olumsuz yanlarını almamalarıdır. Kutuplaşma, farklılaşma, ötekileşme düşmanlık doğurur.

Şimdi asıl soru geliyor:

Ne gerek var düşmanlığa?

Forumda bulunmasından rahatsızlık duymadığım bir konudur. Emek gösterenlere teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: NaTuRaL07

Ekle beni de kardesim sana zahmet

Ekledim kardeşim
  • quote:

Alparslan Türkeş ile Nihal Atsız'ın yolları tamda bu noktada ayrılmıştır.Bugünkü MHP'nin ilk hali laikliği,cumhuriyetçiliği ve türkçülüğü ön planda tutar vaziyetteydi.Sonra seçimlerde başarı sağlanamayınca dinci politikalara geçiş yapıldı.Hatta Nihal Atsız bunun üzerine:''Arabın Allah'ı,Türkün Tanrı'sını kovdu'' gibisinden bir söz söylemiştir.Soruna gelince,Türkçülük herhangi bir dini inançla veya inançsızlıkla ters düşmez diye düşünüyorum.Tabi bunun koşulları vardır.Örneğin;ibadetlerimizi öz dilimiz olan Türkçe ile yapmalıyız,müslümansak arap kültürünü,hristiyansak ingiliz,amerikan kültürünü,museviysek yahudi kültürünü kendi öz kültürümüzle karıştırmamalıyız.Milli duygularımızı ''ümmet'' akımına yem etmemeliyiz.İnançsız ve Türkçü olmanın en önemli koşuluda sanırım inançlı insanlara saygı göstererek,yukarıda saydığım koşulları uygulamaları için çaba göstermektir.

•  Donanım Haber Türkçüler Otağı(600+ Türkçü Bu Otağıda)
     Donanım Haber Türkçüler Otağı(600+ Türkçü Bu Otağıda)

benide ekleyin listeye
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yeni Türkü

Türkçülükle, Irkçılık arasında fark var mı bilmiyorum. Herhangi bir milletten bir insana sadece o millet olduğu için düşmanlık beslemem, hatta bazılarını o milletten olduğu için severim bile. Milliyetçilik veya Türkçülük veya Irkçılık politik görüşüm değildir. Ama Türkçü insanlardanda rahatsızlık duymam. Benim için Kürtte Türkte İngilizde Yahudi de Katolikte birdir.

Milliyetçi Parti Türk-İslamcı ise bana gelmez. Ümmetçiliği sevmem. Ama bu benim Türk Kültünü, Türk Müziğini, Türk Örf Adetini, Yaşama Biçimini, Efsanelerini ve Gerçeklerini sevmeme engel değil. Başka kültürleride severim, ama kendiminkini de severim. Bu beni şimdi Türkçü yapar mı? Bilmiyorum.

Yani forumda bu konuda yazdığımı görüp bundan rahatsız olan arkadaşalr varsa, kimse merak etmesin Irkçı değilim. Ama Irkçı olmadığım için Türk kültürünü sevmemem gerekir gibi bir durumda yok. Kımız içmek Kopuz dinlemek At Binmek benim için hem eğlence, hem kültürel merakın tatmini, hemde atalarımı daha yakından tanıma fırsatıdır. Diyelim ki atalarım orta asyadan gelmiyor. Gene çok büyük mesele değil, kanıma baktırmayamı gideceğim genetik sürüklenmesini bulmak için? Diyelim ki 10 kuşak önceden arabım veya rusum, veya macarım, benim için çok önemi yok. Ben eski insanların, yani daha genel olarak atalarımızın yaşantısını tanımış olacağım. Rusyada at sürülmüyor muydu? Steplerde koşturmuyorlarmıydı at sırtında? Arapların süvarileri veya deve binicileri yokmuydu? Asıl haz o insanlara empati yapabilmek belki de, ve o insanlar kendi dedelerinin dedeleri ve dedelerimizin dedelerinin arkadaş çevresi ise, bu ayrı bir yakınlık sağlıyor.

Ben savaş karşıtı bir insanım, pasifist denebilir. Ben seküler bakış açısına sahibim ve müslüman değilim. Otağın genel yapısına aykırı gelebilir. Ama zaten bence önemli olan farklı düşüncede insanların bir arada bulunması ve birbirlerinin güzel yanlarını örnek alırken olumsuz yanlarını almamalarıdır. Kutuplaşma, farklılaşma, ötekileşme düşmanlık doğurur.

Şimdi asıl soru geliyor:

Ne gerek var düşmanlığa?

Forumda bulunmasından rahatsızlık duymadığım bir konudur. Emek gösterenlere teşekkürler.

Çok güzel yazmışsın kardeş.Seküler bakış açısından bahsetmişsin,bu bakışa sahip bir çok Türkçü olduğuna eminim ama dışardan bakıldığı zaman Türkçülüğü tam olarak bilmeyenlerin kafasında Türkçülük,islamiyet,allah,kitap,namaz,niyaz gibi görülüyor.Özellikle cahil kesim milliyetçiliği direk din ile bağdaşlaştırıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: herdogan80

quote:

Ekle beni de kardesim sana zahmet

Ekledim kardeşim

Umarım konu sabote edilmez.
  • quote:

Umarım konu sabote edilmez.

İnşallah sabote etmezler.

quote:

Orijinalden alıntı: xLeqendBoy

benide ekleyin listeye

Ekledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herdogan80 -- 9 Eylül 2012; 20:26:37 >

• Bu sarkinin manasi cok onemli
  • Dünya bir çarpışma alanıdır. Yaratıcı kuvvet, dünyayı bir çarpışma düzeni içinde yaratmış, yaratılanlar çarpışma düzeni içinde yaşayıp bugüne erişmişlerdir.

Bunun, neden, niçin böyle olduğu hakkındaki yüksek felsefi düşünceleri bir yana bırakıp gerçeği olduğu gibi kabul edersek, çarpışmaya hazır bulunmanın en hayati prensip olduğu sonucuna kendiliğinden varırız.

İnsanlar arasındaki çarpışma, birleşip düzene girmiş topluluklar arasında oluyor. Bu topluluklara millet diyoruz. Milletler, binlerce yıldan beri var. Amansız boğuşmalarda bazıları ortadan kalkmış, bazıları sonradan kurulmuş, fakat milletler her zaman var olmuş, her zaman birbiriyle savaşmıştır.

Savaşmak, yaşamak için gereklidir. Çünkü, milli çıkarların çatıştığı davaları bitirmek için, savaştan başka çare bulunamamıştır. Milletleri savaşa hazır bulunduran iki vasıta vardır. Biri maddidir, buna “teknik” diyoruz. Biri ruhidir, “ülkü” adını veriyoruz.

Uzun tarih göstermiştir ki, eşit maddi kuvvetler arasındaki çarpışmayı ruhi yönden üstün olan kazanır. Ruhi kuvvet, teknik kuvveti yaratabilir. Ruhi kuvvetten yoksunluk ise, maddi güç ne kadar büyük olursa olsun bozgun demektir.

Ruhi kuvvet nedir?

Milli üstünlük inancı, büyümek isteği, yani milli ülküdür. Milli ülküler, toplulukların yaratıcı kuvvetidir. Bütün yaratıcı güçler gibi de, aykırılıkları yok etmek özelliğine maliktir. Türk yaratıcı gücü, yani Türk ülküsü, yüzyıllardan beri prensip haline gelmiş, uğrunda çarpışılmış, birkaç kere gerçekleşmiş bir düşüncedir. Ona hayal diyenler, hayal içinde gevşeyip tembelleşmiş olanlardır. Dedikleri gibi hayal olsaydı, hiç gerçekleşir miydi?

Bununla beraber yirminci yüzyıl bir mucizeler zamanı olmuş, olmaz sanılanlar mümkün kılınmıştır. Bu bakımdan da Türk ülküsünün gerçekleşmesini ummak, insanlar için, haktır.Türk ülküsü, Türk büyüklüğü ve Türk kudreti isteği ve inancıdır. İnancın ne büyük ruhi amil olduğunu anlatmaya lüzum yok. İmanla, ümitsiz hastalar bile iyileşiyor

Bir ülkünün çerçevesinde toplanmak ve onun için ölümü bile göze alarak savaşmak ne güzel şeydir! İnsanlar ancak ülkü ile hayvanlardan ayrılabiliyorlar. Milli bir ülkü olmadıktan sonra, insanın hayvandan ne farkı kalır? Hayvan, ölümden ve ızdıraptan kaçar, kuvvetliden korkar.

Ölümden korkmayan, ızdıraptan kaçmayan, kuvvetli ile savaşı göze alan yaratık, ancak ülkücü insandır.

Bir zamanlar, dinler, insanları hayvan olmaktan kurtarmak için çalıştı, onlara Tanrı”dan öğütler verdi. Bugünkü ülküler tamamıyla millidir. Dini inancı da içine almış olan milli ülkü, insanları sürükleyen, güçlendiren ve asilleştiren bu duygu ve düşüncedir.

Bugünkü kaba maddecilik arasında, Türk ülküsü sararmış, biraz küllenmiş gibi görünüyor. Maddecilik hastalığı geçtiği zaman, o, yine parlayacaktır. Onun için Türk ülküsüne sarılmaya mecburuz. Bütün Doğu milletlerini yendiği halde, yalnız Türklerle başa çakamayan Batı”nın içine sinmiş düşmanlığı ve hıncı karşısında, bizim silahımız, Türk ülküsüdür

Arab”ı, Acem”i, Hind”i, Çin”i yenilirken, tek başına Avrupa”ya dalan ve yüzyıllarca tek başına bütün Avrupa milletlerine karşı Tanrının adının savunan Asya arslanları, zaman zaman gaflet uykusuna dalmışlar, fakat sonra sıçrayıp şahlanmışlardır.

Bu seferki dalgınlık biraz tehlikeli gibi görünüyor. Çünkü, içinde yabancıya hayranlık unsuru var. Tehlikeler nereden gelirse gelsin, ne kadar büyük olursa olsun, tek çare ve tek ilacı “Türk ülküsüdür”.

Bir şair:

Bu toprak için,Bu bayrak için,Ölelim..Fakat bilelim.

Diyor. Güzel bir düşünce. Türk ülküsünün yoluna girdiğimiz gün, bu şiiri biraz değiştirerek söyleyeceğiz:

Bu toprak için,Bu bayrak için,Ölelim.Ne düşünelim, ne de bilelim!

Nihal ATSIZ, 1955

• quote:

quote:

quote:

quote:

mhp'nin temsil ettiği Türk İslam sentezi anlayışı öyle ama benim şahsi görüşüm öyle değil hiçbir parti de beni bağlamaz.

MHP'nin temsil ettiği TÜRK-İSLAM benimde siyasi görüşüm.

• Türkçülük ile ilgili bazı forumları ve makaleleri okumuştum zamanında. nihal atsız'ı da epey araştırmıştım. bir kaç farklı yaklaşım olduğunu gözlemliyorum. bazı noktalarda temel eksiklikleri olan bir akım bu. ancak, Türçkü olan arkadaşları severim. ırkçılığa olan sempatimden değil-Türkçülüğü basit bir ırkçılık ekseninde de yorumlamıyorum-, Türk kültürüne olan ilgimden de değil-Türk kültürünü çok severim. İslamiyet öncesi Türk medeniyeti öncelikli ilgi alanım. ama bunların Türkçü arkadaşlara saygı duymamla ilgisi yok-
    esas nedenim, bu arkadaşların bilgili ve mantıklı olduklarını gözlemlemem.

konu sabote edilmez umarım. olursa da, tepkimizi koyarız hep beraber. eski medeniyetler, araştırmalar ile ilgili yoğun bir bilgi paylaşımına girsek tadından yenmez.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.