Şimdi Ara

DOLAR MAĞDURLARI | 18 AYDIR ÇEKİLEN ÇİLE (ANA KONUSU) (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
376
Cevap
11
Favori
54.411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
153 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ama en güzeli mal sahibi toprak sahibi olmak, para falan değer kaybeden şeyler bunlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2DF0CD106 -- 20 Kasım 2020; 17:28:22 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Konunun 2018 de 6.50 7 gibi rakamlardan dolar alıp 18 ay boyunca bekleyip hem dolarda terste kalıp hemde yüksek faizden mahrum kalan ve sonrada dolar yükselecek diye orda burda naralar atanlar yada ağlayanlar için yazıldığını anlamayıp 2020 de dolar 8 oldu diye sevinip meseleyi farklı yerlere çekmeye çalışanlar var ya siz cansınız can. Öpüldünüz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Konunun 2018 de 6.50 7 gibi rakamlardan dolar alıp 18 ay boyunca bekleyip hem dolarda terste kalıp hemde yüksek faizden mahrum kalan ve sonrada dolar yükselecek diye orda burda naralar atanlar yada ağlayanlar için yazıldığını anlamayıp 2020 de dolar 8 oldu diye sevinip meseleyi farklı yerlere çekmeye çalışanlar var ya siz cansınız can. Öpüldünüz.

Biraz daha ağla.

2018 Ekim - 2019 Ekim tarihlerindeki faize bak.

2018 Ekim'den bugüne Altın, Dolar ve Euro kuruna bak. Net şekilde o gün elindeki doları tutup hatta üzerine ekleyen bugün o kaçırdığı yüksek faizden çok daha fazlasını kazandı. Evet bir kaybolan zaman var. Lakin faizler düşmeye başladıkça kurlar da yukarı yön aldı bu sefer başka bir tren koşturmacası. Sonuçta yine bir yerden atlanacaktı o trene. 18 ay öncekiler daha istasyonda dururken bindikleri için kaybettikleri hiçbir şey yok.

• Siz ne konuştunuz bu kadar yav?

• tekkral34 kullanıcısına yanıt

Konu 2018 Ağustos ayından 2019 sonuna kadar olanları anlatıyor. Sonrası için yorum yapan olmadı onun için yazdıklarınıza ağlanacak bi durum söz konusu değildir.

• Bekleyen herkes güzel kara geçmiştir :D

• quote:

Bazan hiç adam yerine koyup cevap vermedikleriniz muhatap olmadıklarınız önüne kemik atmadıklarınız kuduz köpek gibi salyasını akıtır yolunuzu gözler ya şu an o durumdasınız.

Bu konum da efsaneler arasına girecek sanırım öyle görünüyor:)

26 ay önce insanlar benimle hangi konu hakkında tartışıyorlardı?

6.80'den dolar aldım seneye 10-12 tl olacak.

6.50'den dolar aldım 12tl olacak.

6.20tl dolarda artık dibin dibiydi değil mi?

100.000tl'sini 2018 kur krizi sonra 1 yıllık faizler %25 stopajsızdı değil mi? Yani 100.000tl'si olan adamın 2019 eylülde 125.000tl'si oldu. Dolar alanlar ise uzun vadeli olduklarını söyleyip beklediler. Çünkü 1 sene sonra dolar 12tl olacaktı değil mi? Ambargolar vs.

1 yıllık faizde ki paranın 2019 ekim gibi yıllık vadesi geldi ve o sıralar 1 yıllık mevduat faizi kaçtı? %16-17 civarı. Yani 125.000tl'sinine %15 daha eklenecek ve bu zamanlar 140.000tl ya da 145.000tl olacaktı.

Peki o zaman 100.000tl parası ile 6.20'den 16.170 dolar alan adamın şuan dolar tl kuru 7.70tl ile kaç parası var? 124.000tl.

6.20 dibin dibiydi. Ben dolar 5.20tl'ye düşecek dediğimde küfür yiyordum hatırlayın:)

6.50'den 6.90'dan dolar alanları konuşmak dahi istemiyorum 2 yıllık zararını. Herşeyin bu kadar fiyatı artarken..

• quote:

Orijinalden alıntı: YuRYTR

Bekleyen herkes güzel kara geçmiştir :D

Hemen yukarıdaki hesabıma bakın.

2018 eylülde dolar alan biri sırası ile yıllık %25 faiz, sonraki yıl için %15 faiz ve bu sene şu sıralar yenilenmesi gereken mevduatı için yine yıllık %15-%17 faiz kaçıracak.

Yani 2 yıl önce 6.20'den dolar alanlar ki halkın çoğu daha yüksekten mal aldı.

Yani Cinscat hocamın son kez hatrına bu basit hesabı yazıyorum:)

6.20*1,25*7.75tl (2019 yılında mevduat faizine göre ne karda ne zararda olacağı rakam)

7.75tl*1.15=8.91tl (2020 yılında mevduat faizine göre ne karda ne zararda olacağı rakam)

8.90tl*1.15= 10.25tl (2021 yılında mevduat faizine göre ne karda ne zararda olacağı rakam)

10.25tl*1.15=11.80 (2022 yılında mevduat faizine göre ne karda ne zararda olacağı rakam)

Kısacası uzun vadede her seviyeden dolar alan kazanır diyenlere hayır kazandırmaz tezim doğrulanmış oldu.

Tabi bunları ısrarla anlamayacaktır bu forumdakiler:) Bu da zaten neden artık bu konular hakkında yazmadığımın sebebi:))

• quote:

Konunun 2018 de 6.50 7 gibi rakamlardan dolar alıp 18 ay boyunca bekleyip hem dolarda terste kalıp hemde yüksek faizden mahrum kalan ve sonrada dolar yükselecek diye orda burda naralar atanlar yada ağlayanlar için yazıldığını anlamayıp 2020 de dolar 8 oldu diye sevinip meseleyi farklı yerlere çekmeye çalışanlar var ya siz cansınız can. Öpüldünüz.

Olay budur 

• quote:

Orijinalden alıntı: tekkral34

Biraz daha ağla.

2018 Ekim - 2019 Ekim tarihlerindeki faize bak.

2018 Ekim'den bugüne Altın, Dolar ve Euro kuruna bak. Net şekilde o gün elindeki doları tutup hatta üzerine ekleyen bugün o kaçırdığı yüksek faizden çok daha fazlasını kazandı. Evet bir kaybolan zaman var. Lakin faizler düşmeye başladıkça kurlar da yukarı yön aldı bu sefer başka bir tren koşturmacası. Sonuçta yine bir yerden atlanacaktı o trene. 18 ay öncekiler daha istasyonda dururken bindikleri için kaybettikleri hiçbir şey yok.

Alıntıları Göster

Hala zarardalar dolar tl 8.50tl'de iken bile zarardalardı. Ama 12tl olacak diye satmadılar şuan ekstra zarardalar.

Ama bunları konuşup tartışmanın alemi yok. Sonuçta birileri terste kalıp kaybedecek ki birileri kazanacak:)

• Equris kullanıcısına yanıt

Hocam mesajlarınızı okurken o dejavu yaşıyorum sandım. Ben de faizler düştükten sonra grama geçtim şu an ons düşüşte ancak sene bitmeden 1 senelik faiz kazancından fazlasını elde ettim. Faizler 20 li seviyelere gelirse altınları satıp faize dönmeyi düşünebilirim. Ancak her seviyeden dolar alınmaz tezinizi altının fiyatı da dolar ile belirlendiği için altına da genellemek yanlış olmaz.

100.000₺ ile 500₺ den altın alan birisinin faize göre (son iki ayda) karda olması için;

Gram altının 510 seviyesine gelmesi lazım.

Ytd.

• quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Hala zarardalar dolar tl 8.50tl'de iken bile zarardalardı. Ama 12tl olacak diye satmadılar şuan ekstra zarardalar.

Ama bunları konuşup tartışmanın alemi yok. Sonuçta birileri terste kalıp kaybedecek ki birileri kazanacak:)

Alıntıları Göster

Dip seviye 6.20 denilirse evet. Israrla 6.20 neden deniyor? 2018 Aralık'ta 5.20'leri gördü bu dolar. Tekrar 6 TL bandına tam 1 sene sonra geldi.

2 sekilde hesap etmemiz lazım. Birincisi sene basında 5.90'dan girenler. Onlar bariz sekilde kazanclilar ki o donem yazdiklariniz ortada tam zitti bir seyir gorduk. Digeri de 6.20 6.30 dan alip satmayanlarin 5.20 5.30 lardan alim yapmaya devam etmesi. Bu 2 grup da faizden fazlasini kazandılar. Sadece ve sadece 6.20 den alip alttan almayanlar faiz kadar kazanamadi fakat yine de TL birikimlerini arttirmis oldular.

Hem bu konu hem de ana doviz konusunda cok keskin yazilariniz var. Burası Türkiye. Siyaseti aşırı dalgalı üretimi yok. Her an her şey olabilir. Hele hele faizden başka enstrümanı kalmamışken dövize mesafeli durmak çok mantıklı değildi. YTD.

• 58daging 5 kullanıcısına yanıt

Bende gram altına sene başında geçip ve forumdakilerin geçmesinin faydasına olacağını söyleyip forumdan ayrıldım:)

Ama konumuz gram altın değil.

Belli bir dönemde "en iyi ihtimalle" 6.20'den ortalama dolar alan ve şuan zararda olan ama o dönemler ısrarla benimle 1-2 senelik vadede zarar etmeyeceği tartışmasına girenler.

• quote:

Orijinalden alıntı: tekkral34

Dip seviye 6.20 denilirse evet. Israrla 6.20 neden deniyor? 2018 Aralık'ta 5.20'leri gördü bu dolar. Tekrar 6 TL bandına tam 1 sene sonra geldi.

2 sekilde hesap etmemiz lazım. Birincisi sene basında 5.90'dan girenler. Onlar bariz sekilde kazanclilar ki o donem yazdiklariniz ortada tam zitti bir seyir gorduk. Digeri de 6.20 6.30 dan alip satmayanlarin 5.20 5.30 lardan alim yapmaya devam etmesi. Bu 2 grup da faizden fazlasini kazandılar. Sadece ve sadece 6.20 den alip alttan almayanlar faiz kadar kazanamadi fakat yine de TL birikimlerini arttirmis oldular.

Hem bu konu hem de ana doviz konusunda cok keskin yazilariniz var. Burası Türkiye. Siyaseti aşırı dalgalı üretimi yok. Her an her şey olabilir. Hele hele faizden başka enstrümanı kalmamışken dövize mesafeli durmak çok mantıklı değildi. YTD.

Alıntıları Göster

6.20tl 2018 ağustos kur krizinde Türk Halkının dolar alım ortalaması çünkü. Bakın ortalaması bu işi daha alttan alanlar ile oluşan. O dönemin forumda sayfalarına gidin bakın. İnsanlar 6.80'den 6.50'den full dolara girdiler.

Bu ortalamayı ben değil bankalar ve resmi kurumlar açıkladı o dönem.

Neyse bu tartışmayı uzatmanın alemi yok çünkü ortada tartışılacak birşey yok.

Puahahahahahha. Halen para kazandık mı diyor bunlar. Pıahahahah.

Ne doları 4 TL den alan, nede 5 TL den alan halen kar yazamadı. Kar yazma olayı, paranın değerini koruması overallde görülen kar değildir. Doların 11 TL olması gerekiyordu ki, diğer emtialar, enflasyon, borsa, zamlar karşısında sadece parasının değerini korusun. Para kazanmak değil korunması için 11 TL olması lazım. 2020 bitiminde dolar 11 TL olmazsa alayı zararda.

geçen sene x bir ürün 11.000 TL satılıyordu, dolarda 5.75di. suanda aynı ürün 19.999 TL oldu. Zam %100. Ali dedi ki dolar alırım daha çok kazanırım. Ali gitti 5.75 den 11.000tl 1913 dolar alıp evine gitti. Yastık altına attı parayı. Dolar 8.50 yi gördü dolar aldım acayip kazandım diyerek koşarak gitti dolarını 8.60 dan sattı. 16.450 TL ile almak istediği x ürününü almaya gittiğinde ürün 19.999 TL olmuş. 5.451 TL eksik. Ali’nin dolardan para kazanması için Ali’nin 1911 doları en az 11 TL satması gerekiyordu. x ürünü alış sonrası bir de yemek yesin :)))

tabi Ali gerçeklerler yüzleşmeye devam ediyordu. Dolar aldığı dönemde ali bir polis olsun ve 8 bin TL maaşı olsun. Ali dolar aldığında maaşı 1391 usd denkti. Ali 8.60 dan doları sattığında maaşı 930 dolara düşmüştü. Ali 460 dolar daha fakirleşti. Puahahahhahaha

dolar alan kazanıyor mu ? Puhahahahahah.

• Şu geniş zamanlı süreçte zararda olan varsa kardan zarar demiyorum net zarardaysanız siz bu olaya fazla girmeyin bence şu zamanda zarar etmeyi başarabilen her zaman eder...

• quote:

Orijinalden alıntı: birgarip2019

Puahahahahahha. Halen para kazandık mı diyor bunlar. Pıahahahah.

Ne doları 4 TL den alan, nede 5 TL den alan halen kar yazamadı. Kar yazma olayı, paranın değerini koruması overallde görülen kar değildir. Doların 11 TL olması gerekiyordu ki, diğer emtialar, enflasyon, borsa, zamlar karşısında sadece parasının değerini korusun. Para kazanmak değil korunması için 11 TL olması lazım. 2020 bitiminde dolar 11 TL olmazsa alayı zararda.

geçen sene x bir ürün 11.000 TL satılıyordu, dolarda 5.75di. suanda aynı ürün 19.999 TL oldu. Zam %100. Ali dedi ki dolar alırım daha çok kazanırım. Ali gitti 5.75 den 11.000tl 1913 dolar alıp evine gitti. Yastık altına attı parayı. Dolar 8.50 yi gördü dolar aldım acayip kazandım diyerek koşarak gitti dolarını 8.60 dan sattı. 16.450 TL ile almak istediği x ürününü almaya gittiğinde ürün 19.999 TL olmuş. 5.451 TL eksik. Ali’nin dolardan para kazanması için Ali’nin 1911 doları en az 11 TL satması gerekiyordu. x ürünü alış sonrası bir de yemek yesin :)))

tabi Ali gerçeklerler yüzleşmeye devam ediyordu. Dolar aldığı dönemde ali bir polis olsun ve 8 bin TL maaşı olsun. Ali dolar aldığında maaşı 1391 usd denkti. Ali 8.60 dan doları sattığında maaşı 930 dolara düşmüştü. Ali 460 dolar daha fakirleşti. Puahahahhahaha

dolar alan kazanıyor mu ? Puhahahahahah.

Iq problemi var cok belli. Burada yapilan tartisma faiz ve dolar getirisi. Dolari tutan mi, dolari birakip faize dönen mi konusu. Biz Ankara diyoruz sen neyse..

• tekkral34 kullanıcısına yanıt

Mesajımda seninle muhatap olmadığım halde neden muhatap oluyorsun benimle?

o yazdığımı biliyor

Banane ne konuşuyorsan konuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birgarip2019 -- 24 Kasım 2020; 17:13:16 >
  • dolar alan yaya kalır. beter olun. TÜRK LİRASI varken ne amerikanın coninin parasıymış ekmeğe dolarnan mı alıyonuz

Ustam selamlar.
    Yazılarını severek okuyorum.
    2018 de 6.50 den full dolara girip terste kalan dolarzedelerden biriyim.
    Sizin de dediğiniz gibi çok zararım oldu.
    Mart ayındaki pardemi döneminde birgarip nickli arkadaşın sayesinde borsada hisse senedi yatırımı yapmaya başladım.
    Daha ilk ay anladım ki ne dolar ne altın hiç birinin getirisi hisse senedi yatırımı kadar değil.
    dolardaki zararımı 8 ayda neredeyse amorti ettim.hem vergisi de yok.sadece aracı kurum çok cüzi bi miktarda komisyon alıyor o kadar.
    Benim gibi dolar mağduru olan arkadaşlara tavsiyem doları bırakıp borsaya gelmeleri.
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.