Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (6102. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
235.496
Cevap
1.165
Favori
11.785.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 61006101610261036104
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ozbey08

dünyanın en zenginlerinin parası varmış. nerden biriyorsun var olduğunu? internette yazılanlara göre bunu söylüyorsun,peki ya o yapılan haberler yalansa.

ABD 10Y tahvil faizleri %2 ye bile çıkınca zenginler tüm dünya borsalarından paralarını çekip %2 faize razı olup ABD tahvili alıyorlar. yani zenginler %2 lik garanti getiriye bile razıyken,neden ultra riskli kriptolara para yatırsınlar ki.

Alıntıları Göster

Ne demek nereden biliyorum yahu bu coinlerin hacmini adamlar bilgisayara rakam girerek mi yükseltiyorlar? Hocam şaka mı yapıyorsun sen? Kumarhanede sahibini düşün. Bu kumarhane sahipleri de bu hesaplar. Kasa ASLA kaybetmez, her zaman kazanır. Tek bir hareketle yükseltir de azaltır da. Onlar için risk 0. Biz de aklımızı kullanıp kırıntıları toplamaya çalışırız. Daha basit şekilde anlatamam bak umarım anlamışsındır. Sadece şaka coini Dogecoin'de bir kişiye ait hesapta 20 MİLYAR DOLAR var. Milyon degil bak milyar. Bitcoin'de ha keza her biri birkaç milyar dolar tutan yüzlerce hesap var. 700-800 milyon dolar tutan "ufak" hesapları saymıyorum bile. Bunları bakkal Ahmet amca almadıgına göre? Sen diyorsunki binance'ı kuran keko veya yanındaki birkaç kişi bu ensesi 20 metre kalınlıgında olan milyarderleri tokatlayıp kaçacak ve Bahamalar'da yiyecek o parayı? Gülüyorum sadece. Bak bu şırıngayla çekerler kanı adamdan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Six Feet Under. -- 11 Mayıs 2021; 1:11:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

Ne demek nereden biliyorum yahu bu coinlerin hacmini adamlar bilgisayara rakam girerek mi yükseltiyorlar? Hocam şaka mı yapıyorsun sen? Kumarhanede sahibini düşün. Bu kumarhane sahipleri de bu hesaplar. Kasa ASLA kaybetmez, her zaman kazanır. Tek bir hareketle yükseltir de azaltır da. Onlar için risk 0. Biz de aklımızı kullanıp kırıntıları toplamaya çalışırız. Daha basit şekilde anlatamam bak umarım anlamışsındır. Sadece şaka coini Dogecoin'de bir kişiye ait hesapta 20 MİLYAR DOLAR var. Milyon degil bak milyar. Bitcoin'de ha keza her biri birkaç milyar dolar tutan yüzlerce hesap var. 700-800 milyon dolar tutan "ufak" hesapları saymıyorum bile. Bunları bakkal Ahmet amca almadıgına göre? Sen diyorsunki binance'ı kuran keko veya yanındaki birkaç kişi bu ensesi 20 metre kalınlıgında olan milyarderleri tokatlayıp kaçacak ve Bahamalar'da yiyecek o parayı? Gülüyorum sadece. Bak bu şırıngayla çekerler kanı adamdan.

Alıntıları Göster

gözünle gördün mü 20 milyar dolar paranın tek kişiye ait olduğunu. bu muhtemelen bir kripto para haber sitesinde okumuşsundur. Türk insanı internette yazan her şeyi doğru kabul ediyor.

madem zenginler kripto paraya yatırım yapıyorsa o halde ABD tahvilleri az biraz yükselince borsalar neden düşüyor? kriptodan bir günde %10 kazanmak varken neden %2 lik faize tav olup borsadan çıkıp tahvil alıyorlar bunu bir izah et.

• ozbey08 kullanıcısına yanıt

Senle biz anlaşamayız. Hayırlı akşamlar sana.

• Kripto işini " yav olmayan birşey rakamdan ibaret yauvv" diye eleştirenler, ABD'nin kasasında da o basılan sınırsız paraların altın karşılıgı var zaten di mi.

• Hayata, çalışmaya, iş disiplinine bakış açısı farklı olunca anlaşmazlıklar olabiliyor. Thodex'in bir benzerini Avrupa ülkelerinde görmeniz imkansızdır neredeyse. Bu biraz devlet yönetiminin zafiyeti ve ihmalinden kaynaklanır, biraz halkın cehaletinden kaynaklanır... Trilyon dolarlık bir işlem hacmine ulaşmış düzen kolay kolay yıkılmaz. Ayrıca dünyanın hiç bir yerinde bizdeki gibi tosuncukların paraları vurup gününü gün etmesini ne devlet ne de parasını kaptıran insanlar seyretmez... Ne yaparlar? Bırakın Uruguay'ı, Bahamalar'ı Sibirya'nın buz çöllerinde bir ağacın kovuğuna saklansa bile gidip bulur icabına bakarlar.

Binance şu an dünyanın en tatlı en kolay gelirine sahip bir düzenin başında. Altın yumurtlayan tavuğunu kesmez, ayrıca ponzi sistemi diyoruz sürekli ancak bu günkü gibi bir düşürüyorlar fiyatı binlerce insan korkup parasını çekiyor, silkelenmiş oluyor saflar. Zincirde zayıf halka oluşması bir yana gittikçe kuvvetleniyor. Sonra tekrar giriyorlar, bir yerde Borsa ile anı işleyişe sahip oluyor. Ne olacağını Allah bilir, büyük bankalar da batıyor, deprem oluyor, kriz oluyor insanlar birikimlerini her şekilde kaybediyor. Ancak dediğim gibi Borsa ile banka ile hele bizim tosuncukların şirketleri ile Binance karşılaştırmak hata olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

Kripto işini " yav olmayan birşey rakamdan ibaret yauvv" diye eleştirenler, ABD'nin kasasında da o basılan sınırsız paraların altın karşılıgı var zaten di mi.

burada büyük bir yanılgı var

USD arkasında : amerikan ordusu, amerikan teknoloji şirketleri, yetişmiş elemanları, sistemi, aklınıza ne gelirse var

• Şurada bir anlaşalım, kripto borsasında gerçek para falan yok. Bitcoin denen şeyi 55 bin dolar olarak fiyatlayanlar gerçek insanlardır. 55 bin dolar vermeyi göze alıp aldığı için o fiyattadır.

Bitcoini sana satan adam parayı altına da gömebilir nakit olarak ta tutabilir. Bunu bilin ve işlemlerinizi ona göre yapın. Kripto para borsası 2,5 trilyon dolara falan ulaşmadı yani, 2,5 trilyon dolara ulaşan insanların beklentileri. Kendi beklentinde değil ha elinde kriptoya değer biçip satın almaya karar vermiş kişinin beklentisi. Realite olarak kripto borsaları değeri aslında kocaman bir sıfırdır.

Ha bunu söylüyorum diye beni kripto düşmanı ilan etmeyin çok iyi ekmeğini yedim. Kim icat ettiyse allah razı olsun.

Unutmadan gerçek borsayla falan karşılaştırmayın yani. Gerçek borsada ortada değer üreten şirketler vardır. Örneğin arçelik, beklentiye göre değil fabrikaların çalışmasına göre gerçekten para kazanır ekonomi üretir.

Gerçek parayla da kıyaslamayın. Halihazırda kripto denen şeyin değerini belli etmek için bile gerçek para kullanılıyor. Bu babasının evinde yatıp kalkan bir işe girip çalıştığı için ortamlarda baba parası yemiyoruz diye laf ebeliği yapan gençlerin durumuna benziyor. Burada gerçek para evi çekip çeviren kirasını mutfak masrafını ödeyen baba oluyor. Genç delikanlı ise kripto para oluyor. Anca böyle benzetebilirdim yani. Kripto gerçek paranın yavrusu olabilir sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 11 Mayıs 2021; 1:40:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sinirli ve Süratli

Şurada bir anlaşalım, kripto borsasında gerçek para falan yok. Bitcoin denen şeyi 55 bin dolar olarak fiyatlayanlar gerçek insanlardır. 55 bin dolar vermeyi göze alıp aldığı için o fiyattadır.

Bitcoini sana satan adam parayı altına da gömebilir nakit olarak ta tutabilir. Bunu bilin ve işlemlerinizi ona göre yapın. Kripto para borsası 2,5 trilyon dolara falan ulaşmadı yani, 2,5 trilyon dolara ulaşan insanların beklentileri. Kendi beklentinde değil ha elinde kriptoya değer biçip satın almaya karar vermiş kişinin beklentisi. Realite olarak kripto borsaları değeri aslında kocaman bir sıfırdır.

Ha bunu söylüyorum diye beni kripto düşmanı ilan etmeyin çok iyi ekmeğini yedim. Kim icat ettiyse allah razı olsun.

Unutmadan gerçek borsayla falan karşılaştırmayın yani. Gerçek borsada ortada değer üreten şirketler vardır. Örneğin arçelik, beklentiye göre değil fabrikaların çalışmasına göre gerçekten para kazanır ekonomi üretir.

Gerçek parayla da kıyaslamayın. Halihazırda kripto denen şeyin değerini belli etmek için bile gerçek para kullanılıyor. Bu babasının evinde yatıp kalkan bir işe girip çalıştığı için ortamlarda baba parası yemiyoruz diye laf ebeliği yapan gençlerin durumuna benziyor. Burada gerçek para evi çekip çeviren kirasını mutfak masrafını ödeyen baba oluyor. Genç delikanlı ise kripto para oluyor. Anca böyle benzetebilirdim yani. Kripto gerçek paranın yavrusu olabilir sadece.

Nasıl gerçek para yok? Coin almak için banka hesabından kripto borsasına para yatırmıyor musun? Çıkmak istediğinde karını zararını alıp/verip paranı geri vermiyorlar mı? Bitcoin denen şeyi 55000 dolar olarak fiyatlayanlar gerçek oluyor ama verdikleri para sanal oluyor, beklenti oluyor, biçilen değer oluyor!

Paranın biriktiği her yerde bir değer vardır, para çekilirse o zaman herşey sıfır olur.

• Erzurum lu E kullanıcısına yanıt

sanırım arkadaş gözle görülür bir şey yok demek istedi sanırım.

• Yanlış. Şu an Tesla kağıt değerini hakedecek reel bir varlığa sahip değildir. Amerikan borsası da değildir. Dediğiniz gibi pekçok şirketin borsada o değeri görmesi insanların beklentisi ile alaklıdır reel değerleri ile ilgili değil.

Öte yandan bitcoin ve diğer kripto paraların bir değeri yoktur demek doğru değildir. Elbette spekülatif varlıklar vardır fakat bunun yanında tüm dünya çağında çalışan ve size pekçok finansal hizmet sunan , hatta sigortacılık, sanat, spor veya pekçok alanda fayda sağlayan reel birşeylere katkı sunan işler vardır.

Spekülatif saçmalıkları bir kenara attığımızda bu varlıkların reel bir değeride bulunur artık. Çünkü örneğin 1 bitcoin üretmek için 50 000 dolarılık elektrik yakıldığı düşünülürse bir tuşa basılarak üretilen kağıt paradan çok daha somut birşeye dayandığı söylenebilir. Elektiriğe dayanır. Üretilmesi 1 tuşa basmayla olacak şey değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erzurum lu

Nasıl gerçek para yok? Coin almak için banka hesabından kripto borsasına para yatırmıyor musun? Çıkmak istediğinde karını zararını alıp/verip paranı geri vermiyorlar mı? Bitcoin denen şeyi 55000 dolar olarak fiyatlayanlar gerçek oluyor ama verdikleri para sanal oluyor, beklenti oluyor, biçilen değer oluyor!

Paranın biriktiği her yerde bir değer vardır, para çekilirse o zaman herşey sıfır olur.

Alıntıları Göster

Abi sana şöyle izah edeyim. Farz etki o bütün coinler senindi. Sende bütün dünyaya sattın haliyle bütün para sana akmış oldu. Sen bu parayı istersen nakitte tutarsın istersen altında alırsın. Yani bir çok insan içinde bunun aynısı. Para gerçek kişiler arasında dolaşıyor çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Yanlış. Şu an Tesla kağıt değerini hakedecek reel bir varlığa sahip değildir. Amerikan borsası da değildir. Dediğiniz gibi pekçok şirketin borsada o değeri görmesi insanların beklentisi ile alaklıdır reel değerleri ile ilgili değil.

Öte yandan bitcoin ve diğer kripto paraların bir değeri yoktur demek doğru değildir. Elbette spekülatif varlıklar vardır fakat bunun yanında tüm dünya çağında çalışan ve size pekçok finansal hizmet sunan , hatta sigortacılık, sanat, spor veya pekçok alanda fayda sağlayan reel birşeylere katkı sunan işler vardır.

Spekülatif saçmalıkları bir kenara attığımızda bu varlıkların reel bir değeride bulunur artık. Çünkü örneğin 1 bitcoin üretmek için 50 000 dolarılık elektrik yakıldığı düşünülürse bir tuşa basılarak üretilen kağıt paradan çok daha somut birşeye dayandığı söylenebilir. Elektiriğe dayanır. Üretilmesi 1 tuşa basmayla olacak şey değildir.

Borsa da beklentinin karşılığı vardır ama. Bu halk arasında bile ceryan eder bazen. Haftalık 10.000 TL ciro oluşturan dükkanına adam 1 milyon TL ister mesela, adına da ceketini alıp çık parası derler yani devren satış. Diğer bir kişi haftalık 1 milyon ciro oluşturan dükkanın işletmesine 1 milyar TL ister mesela. Ortada ki değer üretme durumu budur. Kriptoda böyle bir değer üretme mevzusu yok.

Bu devren satış işi Bist te ve dünya borsalarında da geçerlidir. Atıyorum apple arçeliği yüz milyar TL ye satın alır, elinde arçelik hissesi varsa bu satıştan oluşan payı eline şak şak öderler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 11 Mayıs 2021; 1:51:44 >

• Banka nasıl değer üretiyorsa kriptoda aynı şekilde değer üretiyor. Olayın kredi, sigorta, sanat, noter, spor, oyun ve daha pekçok alanında üretilen değerleri katmadık bile.

Kripto paralar bir değer üretiyor artık. Hatta gelecekte pekçok alana hızla yayılıp, pekçok sektörde devrimsel değişikliklere yol açacaklar. Bazı insanlar kriptoda vadeli hesap açıyor, bazı kişiler kriptodan kredi alıp gerçek banka kredisini ödüyor ve daha düşük faiz ödüyor. Sigorta poliçeleri vb buradan yapılacak ve veriler oracle adı verilen gerçek dünyadaki veri sağlayıcılardan veri alıp blokchaine aktarmayı sağlayan kripto para projeleri üzerinden gerçek hayatta blockchaine taşınacak.

Bir sürü kullanım ve değer üretme alanı var.

• Periah kullanıcısına yanıt

Kullanmak başka katma değer üretme işi başka.

Araba üreten şirket arabayı ürettiği için bir katma değer yaratır ama ben o arabayı satın alıp kullandığım için katma değer falan üretmiş olmam.

Windows hayatımıza girince köklü değişikliklere yol açtı mesela, bir çok kayıt kuyudat defteri ortadan kayboldu. Windows bunun için sadece lisans ücreti talep etti.

Aynı şekilde blockchain ilerde hayatımıza girecek olursa bu değer teşkil edecek alanlarda olmaz. Başta buna amerika izin vermez kiii zaten değeri gerçek parayla ölçülen birşey, kendi içinde kendi felsefesine ters zaten bu durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 11 Mayıs 2021; 1:57:6 >
  • Aslında baya baya değer üretecek alanlara da girecekler. Çünkü kripto para dediğin şey Bitcoin'den oluşmuyor bildiğin üzere. Baya arkasında şirket olanından tut, güçlü iş fikirleri ile gelenlerden, tam tersi finansal özgürlüğü savunandan tut, yeni bir sanat müzayedesi olmak isteyene, ondan tut şirket veya şehir altyapılarını yönetmek isteyenlere kadar. Pekçok iş alanına yayılmak isteyen bir varlık türü var önümüzde.

Ayrıca burada işlem yapmak inanılmaz kolay. Yani bugün Amerika'dan bir hisse alabilmek için bir sürü formalite ile uğraşman gerekir. Dünyanın pekçok bölgesine ulaşamazsın bile. Saçmasapan angaryaları katmıyorum bile. Fakat bu alanda tüm dünyadan, tüm projelere ulaşmak o kadar basit ve rahat ki bir kez bu alana girmiş adamı klaisk finansa geri götürdüğünde herşey angarya gibi geliyor.

Devletler bunu yasaklar mı yasaklayabilir. Fakat yasakta başarılı olabilirler mi bu bir soru işareti. Çünkü dünyada pekçok devlet var ve kripto paraların sansüre ve yasaklamayla ortadan kaldırılması çok kolay şeyler değil merkezi bir sistem olmadıkları ve insansızda kendi başlarına çalışabildikleri için.

En temel örnek Doge'dir. Ne ekibi var ne geliştireni var yıllardır kendi kendine çalışmayı sürdürüyor.

• Periah kullanıcısına yanıt

Katma değer ''emek'' demektir. Emek verilip üretilen şey demektir. Kriptoda bu yok sana bunu anlatmaya çalışıyorum. Ekonominin lokomotifi katma değerli üretimdir. Para bu katma değerin bir ölçütüdür. Kripto ancak emtialarla karşılaştırılabilir. Mesela bir metal parçası olan altına değer bindiren yine bizleriz. Kripto ya da sanal altın diyebiliriz en fazla.

Ha benim görüşüm şu, kripto işini şirketler benimserse Bist nasdaq gibi borsaları ortadan kaldırıp çok daha reel, spekülatif olmayan borsa yaratabilir şirketler kendi bazında. Atıyorum apple nasdaq veya dow jones hangisindeyse bilmiyorum oradaki işlemlerine son verip kendi kriptosunu çıkarır ve ben artık hisselerimi kripto olarak dağıtacağım der aradan bütün aracıları çıkarıp yatırımcılarının masraflarını minimuma indirir. Ve böylece şirketini küresel bazda bütün dünya insanlarına arz etmiş olur.

Birde devletler gerçekten bunu transfer aracı olarak kullanmak isteyebilir. Atıyorum TLcoin çıkarır piayasaya çok az sayıda sürer devlet. Alavere dalavere eft havale yoğun kullananlar bu coinden alır eft işlerini bu şekilde hallederler. 1TLcoini atıyorum 10.000 TL ye sabitleyip piyasaya 1 milyon tane sürerler. Vatandaş bunu kendi arasında transfer edince bankada 1 tanesini 10 bine bozacağını bilip ona göre işlerini yürütür ve blockchain de amacına bu şekilde erişmiş olur.

Üsttede dediğim gibi, kripto ancak gerçek paranın yavrusu olabilir. Daha ötesi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 11 Mayıs 2021; 2:31:31 >

• Binance'da para doge'den shib'e geçiyor gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dark dragon

Binance'da para doge'den shib'e geçiyor gibi.

Kanka pancakeswapte millet cate swapliyor ama bende gözükmüyor cate. Biliyorsan özelden yardımcı olur musun? 3x kaçırdım kaç saattir uğraşiyorum

ytd bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-19B1EB24B -- 11 Mayıs 2021; 3:10:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pancake işine giremedim maalesef, asıl oradann almak lazım bu coinleri. İlk orada çıkıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Altın bayrama 500 tl. İle girer mi  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 61006101610261036104
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.