Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (2812. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
39 Misafir (1 Mobil) - 38 Masaüstü1 Mobil
5 sn
235.496
Cevap
1.165
Favori
11.785.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 28102811281228132814
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dolar zaten yüksek. Bu tarihe kadar dolar 5 tl olmamışken insanlar nasıl dolar düştü diyebiliyor hayret ediyorum...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Equris

E hani dolar 6tl'yi aşıp 7tl'ye gidecekti? Yükseliş hareketi başlamıştı ne oldu?

Şimdi ben o kadar lafı forumda boşuna mı yedim yine?
    ya hocam boşver şurda en adam akıllı muhalif sensindir zaten, adamlar dolar 10 tl olsun, ülke batsın siyasi lak lak derdinde...düşse üzülürler zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 16 Ocak 2019; 21:25:31 >
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt
    doğru ekonomiyi hükümet değil yan bakkal mehmet amcam yönetiyor.

hükümet yönetseydi dolar 1 gram yukarı yükselmezdi. mehmet amcamın istifası için çalışmaları başlatıyoruz hemen...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • akp nin burdan hatalarını yazsam çine sed olur okey, ama artışın abd le hiç alakası yok herşey akp nin ekonomiyi berbat yönetmesinden oldu bir günde 7 tl fırlamasını ekonomiyle, ekonomik tablolarla açıklamak siyasi bağnazlığın daniskasıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 16 Ocak 2019; 21:42:10 >
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt
    diyorum ya, bakkal mehmet amcanın suçu... bir gecede doların yükselmesini o sağladı...

hükümetin hiçbir suçu yok çünkü ekonomi onların elinde değil...

• quote:

E hani dolar 6tl'yi aşıp 7tl'ye gidecekti? Yükseliş hareketi başlamıştı ne oldu?

Faizi absürt seviyeye getirirsen olmaz tabiki. Yarın mb çıksa faizi %50 yapıyorum dese 3 lira olur. Önemli olan piyasa dengesidir. Şu an kamu lehine reel sektör aleyhine durum. Durumu dengelemek için eninde sonunda bütçe açıkları oluşacak. Reel sektörü bu şekilde öldürürsen seçimlerde acısı çıkar. Bunun emaresini yerel seçimlerde görecez. Özellikle kritik yerlerde. Dolar 4 ten 7 lere giderken orta vadede sabit kalmıştı. 4 aylık kur artışı 7 senelik vadeli getirinden fazla oldu. Bu yine yeni yeniden olacak. Ne zaman büyüyelim dersek doları 8 tl de görürsün.

• Almak için fırsat yaratmışlar. :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: wtwt24

ben bu konuyu çözemiyorum,özel sektör neden bitiyor?nerde hata yapıyoruz?sorun ne?faizler konusu bana gerçekçi gelmiyor,bankadan kredi alıp iş yapılmaz zaten.düşük faiz sadece inşaat sektörünü ayakta tutar.oda aşırı talep yüzünden konut fiyatlarını artırdı,düşük faiz ve düşük döviz arsa fiyatlarını aşırı artırdı.bak 1 yıldır piyasa gayet sakin.altın 2.05 altına inince alsammı diye düşündüm bu seferde ya biraz daha düşsün derken gene yükseldi,yoksa alacaktım 200 gram altın.
    Gayet basit. Bugün sen iktidar olsan ve seni her koşulda ölümüne destekleyen birileri olsa. Sende özel sektörü sallamayıp iktidarı sağlamlaştırmak için kendi elini yani kamuyu güçlendirirsin.

Polis memuru 5 bin lira maaş alırken, 10 yıllık mühendis 3 bin tl ye maaşı düşmüşse ve yeni mezunlar asgari ücretten bile iş bulamıyor ise bunun sebebi olmalı.

2001 e baktığımızda kamu maliyesi çok kötü idi. Peki sonra ne oldu. Özel sektörün 1 lira borcu bile yokken bütün yük herkese dağıldı. Özelliştirmelere başlandı. Kamunun yükü azaltıldı. Verimlilik ön plana çıkarıldı. Sadece özelleştirme ile ekonomi bu kadar yürüdü. Şimdi verimlilik namına vahşi alçak kapitalizmi dibine kadar yaşıyoruz. Vergiler sıfırlanmaya başladı. Ölen sektörü canlandırmak için. Daha fazlası lazım. Memur maaşlarını düşürecek, üretime çok ciddi teşvik vereceksin. İsrafı bitirecek, doğrudan sermaye yatırımı için yabancılarls iş yapacaksın.

• Bugun 5,36 civarından dolar aldım yeni yılın ilk iki haftası olan alımın 5,30lardan alınıp 5,45lerden satılmak için yapıldıgını sanmıyorum. Geçen yıl 4den alıp 7ye getirmişlerdi. 4den yükselirken sebep yoktu 7 oldugu gün öğrendik sebebi. Düşecek diyenler durduk yere 5,20den 5,50ye gelmesini neye baglıyor? Biri canı sıkıldı diye iki hafta dolar mı aldı? Şimdi o aldıklarını zararla satmak için?

• Parası olana iyi fırsat. Bu konu bu kurlar ile sıcak fırsatlara taşınmalı.

• 5.33 tutunması halinde yukarı atak başlayacaktır.Dolara kısa vadeli al-sat yapanlar dikkat etsin.Çok ani iniş çıkışlarda elinizdeki doları azaltmayın.Gaza gelmeyin.Doların geleceği yerleri adım adım belirttim.Ekstra haber vb durumlar katalizör görevi görecektir.Önümüzde sınır bölgesi operasyon ve seçim gibi 2 önemli durum var.Burada tayyip trump babaya canımlı cicimli davranmaya devam edecektir ss kuralı.Seçime kadar tutabildiği kadar tutacak sonrası umrunda olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

akp nin burdan hatalarını yazsam çine sed olur okey, ama artışın abd le hiç alakası yok herşey akp nin ekonomiyi berbat yönetmesinden oldu bir günde 7 tl fırlamasını ekonomiyle, ekonomik tablolarla açıklamak siyasi bağnazlığın daniskasıdır
    akpyi gram sevmem ama bu işte de birşeyler olduğu kesin.evet ekonomi bitik üretmeyen bir ekonomi var,bunun sonu kesinlikle iflas ancak darbe gecesi %3 oynayan dolar/tl,bir gece de nasıl oluyor da %8 oynadı onu hala aklım almış değil,üzerine amerika borsası açılmamışken. sonumuz iyi olur umuyorum.
  • #10YearsChallenge

16.01.2009
    1 ABD Dolaresi - 1.60 Türk Lirasi

16.01.2019
    1 ABD Dolaresi - 5.41 Muz Lirasi

#mutluyuz #dunya5tenbuyuk #kureselgucturkiye #ekonomibizimisimiz #kilisdar #r4bia #sogan #biber #fasulye

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kamil611 K kullanıcısına yanıt
    ne yüzde 8 i sadece bir kaç saatte %15 den fazla ülkeye meteor çarpması,yada kafın 1000km kırılıp 9 büyüklüğünde deprem olması lazım,özellikle rte konuşurken alttan verdiler odunu 90+ yıllık sömürgemizsin sahibini bil tarzı oturtma örneğidi..
    akpnin son donemlerde turpun hakaretlerini alttan alması sindirmesi msj alınmıştır olayıdır...mecburuz yapacak birşey yok...damadın dediği gibi abd siz olamaz...istediğiniz x lideri koyun abd büyük atarda batmaya fakirleşmeye mahkum olursunuz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 17 Ocak 2019; 0:56:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kamil611

akpyi gram sevmem ama bu işte de birşeyler olduğu kesin.evet ekonomi bitik üretmeyen bir ekonomi var,bunun sonu kesinlikle iflas ancak darbe gecesi %3 oynayan dolar/tl,bir gece de nasıl oluyor da %8 oynadı onu hala aklım almış değil,üzerine amerika borsası açılmamışken. sonumuz iyi olur umuyorum.

Alıntıları Göster
    Bu dediğin neye benziyor söylimmi adam yolda mini etekli kadını görüp dayanamayıp tecavüz edince sebep olarakta beni tahrik etti bende dayanamadım der ve malum kesimde kadının gece vakti mini etekle ne işi var hak etmiş der.
    Anladınmı bu örneği?

Anlamadıysan başka türlü anlatim.Dış güç denilen olgu her ülke için geçmiştede vardı şimdide var olmaya devam edecek.Bunu engelleme imkanın varmı? Yok.Naparsın sende sağa sola yobaz okumamış akraba komşu cart curt herkesi yerleştirirsen eğitimin içine edersen ihalelerle Dünya kadar parayı götürürsen 1 e alınacak ürünü 10 gösterirsen kalanı cukka yaparsan geçiş şartlı şurtlu gibi vatandaşın bir taraflarına koyan yandaş inşaat firmalarını zengin edersen çok fikirlilik olayını komple kaldırırsan ...... daha sayimmi haa işte bunları yaparsan dış güç küçük osman bile olursa gelir ağzını burnunu dağıtır.Trumpda kıçının üzerinde oturarak attığı bir tweetle ekonomini folloş eder.Bu saydıklarımın tam tersini yaparsan ekonominle şeffaflığınla eğitim kalitenle bir halt yapamazlar.

Anladınmı bu sefer?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dark matter -- 17 Ocak 2019; 1:22:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Dolar alan yaya kalır.

Alıntıları Göster
    Dolar baronu mu bunu diyor?

• quote:

Doların dizginlenmesi hükümetin ekonomik başarısı mı peki? Bu tamamen bir tercih meselesidir. Hükümet yüksek faizi ve durgunluğu yüksek dövize tercih etti olay bu. Seçim yatırımı için vatandaşa rüşvet dağıtırlarsa döviz tekrar yükselişe geçer. Şimdi Atilla Yeşilada'yı dinlerken dedi, dolar 7 olacak tahminini yaparken hükümetin seçim yatırımı için kaynak tüketeceğini varsayarak yapmış o tahmini.

Yani Allah rızası için şu ben demiştim olayını bırakalım. Yaptığınız tahminler ekonomik değil siyasi tahmindir. Bir kişinin psikolojik durumunu yorumlayarak tahmin yapıyoruz hepimiz. Yarın o bir kişi çıkıp eyy amerika der bütün tahminleriniz çöpe gider.

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

ya hocam boşver şurda en adam akıllı muhalif sensindir zaten, adamlar dolar 10 tl olsun, ülke batsın siyasi lak lak derdinde...düşse üzülürler zaten

Alıntıları Göster
    Zamanı gelince dolar yeniden 6tl de olacak, 7tl de hatta ileride 10 tl de olacak.

Benim lafım hiçbir mantıklı argümanı olmadan sadece "hissiyati" açıklamalar yapıp doların gitmesini istedikleri yerleri yazanlar içindi.

Not: Birde artık nolur şu konuda Atilla Yeşilada ismi geçmesin bu isim gereksiz yere daha çok yayılmasın. Gerçek ekonomistleri takip edin, bilimle kalın

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-BF8E9B238

Doların dizginlenmesi hükümetin ekonomik başarısı mı peki? Bu tamamen bir tercih meselesidir. Hükümet yüksek faizi ve durgunluğu yüksek dövize tercih etti olay bu. Seçim yatırımı için vatandaşa rüşvet dağıtırlarsa döviz tekrar yükselişe geçer. Şimdi Atilla Yeşilada'yı dinlerken dedi, dolar 7 olacak tahminini yaparken hükümetin seçim yatırımı için kaynak tüketeceğini varsayarak yapmış o tahmini.

Yani Allah rızası için şu ben demiştim olayını bırakalım. Yaptığınız tahminler ekonomik değil siyasi tahmindir. Bir kişinin psikolojik durumunu yorumlayarak tahmin yapıyoruz hepimiz. Yarın o bir kişi çıkıp eyy amerika der bütün tahminleriniz çöpe gider.

Alıntıları Göster
    Ben ortada dizginlenmiş bir dolar göremiyorum? Çok farklı açılardan bakıyoruz sanırım.. Çünkü geçen sene başında dolar 3.80tl idi şimdi 5.30tl.. Burada kopup gitmiş bir dolar var diyebiliriz anca ve hala çok yüksek bir seviyede. Sadece siz bu rakama alıştınız artık fark bu.

Şimdi gelelim "Ben demiştim" olayına.. Eskiden beri beni tanıyanlar biliyorlar bunu neden yazdığımı ama yeniler için hatırlatmakta fayda var.

Atilla Yeşilada gibi adamlar hergün farklı söyleme girerler ve çorap değiştirir gibi tahmin güncellerler. Ben 2 yıl önce dolar tahmini yaptım o zamanlar dolar 5tl'ye gidecek diyen bir kişi bile yoktu. Forumda linç edildim bilenler bilir burda.

Ayrıca bunu ben demiştim demek için demiyorum siz beni tanımadığınız için öyle algılıyorsunuz.

En son dolar 7.20tl olacak dediğimde yine kimse iplemedi temmuz başında.

Sonra eylülde dolar 5.30tl'ye kadar düşebilir orası kırılırsa hedef 4.90tl dedim burada yemediğim laf kalmadı.

En son dolar 5.13'ten sonra biraz yükselmeye başladı ve ABD ile gerginlik olunca 5.55tl'ye kadar çıktı herkes burda dolar 6'ya 7'ye gidiyor dedi. Ama ben bunun geçici olduğunu düşündüğümü yazdım normal biçimde ve yine insanlar hakaret derecesinde yorumlar yaptılar.

Ama bunlar olurken sürekli insanlardan hakaret yedim ve bu insanları forumun tanıması lazım. O konuya dikkat çekmek istiyorum. Bu konuya yazmayıp bana özel mesajdan ulaşan çok insan var ve bu insanlar elma ile armudu görmüş oluyorlar.

İnsanlar çok emin yorum yapıyorlar ve bunu ekonomiyi doğru analiz etmeden yapıyorlar. Bu kadar düşük finansal okur yazarlık ile bu işler olmaz. Herkes şüphe içinde olup öğrenmeye ve kendini geliştirmeye çalışmalı. Kendinizden çok emin olduğunuzda kaybedersiniz.. Dikkat çekmek istediğim nokta bu..

• 2014 başından beri dövizin böyle oynak olması sıkıntıydı. Cari fazladan başka çözüm göremiyorum. İç piyasayı likitide ve tüketim sıkıntısına sokmadan tek yöntem bu.

Borcu alan akılsız firmalar, kişiler ödesin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 28102811281228132814
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.