Şimdi Ara

Doğu Amerika tatili mi Batı Amerika Tatili mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
3.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha önce ikisini de görmüş arkadaşlarıma soruyorum, sizce birdaha gitme ihtimalimin zayıf olduğu 15 günlük Amerika tatilimi newyork, Washington dc, niagara şelalesi, florida, Orlando nunda bulunduğu doğu amerika dan yana mı kullanmalıyım yoksa, san fransisco, California, los Angeles, lasvegas, grand canyon un yer aldığı batı amerikadan mı?

• merhaba
    Zevkler ve renkler tartışılmaz derler. Doğu sahilinde bence güzel olan kısım kanada sınırından Mainden başlayıp Washington DC ye kadar olan kısım bu kısımda sahil hattı neeniyle Amtrak büyük bir kolaylık doğa ve doğal çevre Boston ve civarında daha renkli ve güzel. ıvy leauge üniversiteleri ücretsiz turlaral tanımak büyük bir keyif. new york ilk sefer için büyük bir heyecan 3-4 kez gittiğinizde tam bir keşmekeş sanatla ilgininiz varsa müzeler metropolitan modern sanat goggenheim tadından yenmez elektronik alışveriş yapmak dükkandan görerek alma adına daha kolay ve rahat Washington DC rahat gezilen nerdeyse tüm müzelerin ücretsiz oldugu güzel bir başkent. burdan daha güney giderek sıcağın arttığı yapay bir dünya örnek Florida ve Miami
    Batı Amerika ise daha geniş alanda doğa tutkuu insanlar için büyük bir keyif. yazdığınız batı sahil sehirlerinin tümünü gördüm. San francisco ve kuzeyi muhteşemdir. las vegas yapay şehir ama görmek ve en az bir showa gitmek lazım . yaz olmamak kaydı ile grand cnayona gitmek lazım. sıcağı çekmemek viçin southrime sabah uçakla doğrudan Kanyona gitmiştik. Tümünü düşünüp doğumu batımı derseniz benim için kesinlikle batı. zaten bir sonraki planımız doğrudan Seattle uçup araba kiralayıp pasific highway boyunca gezmek. burdada mesala benim New york gibi keşmekeşi ile bunaltan Los Angelesi pas geçip San diegoya inmek niyetimiz var. Tabi bu kişisel bir karar zevkler ve renkler tartışılmaz. ilk üç favori şehrim. Boston ve çevresi, San francisco ve Chicago son not frommer yada lonelyplanet gezi rehbelerini incelip kararınızı öyle verin. şimdiden iyi yolculuklar....

• Cevabınız için teşekkür ederim.

Amerika avrupa seyahatlerine göre neredeyse 2 katından fazla bir maliyete sahip olduğundan hep avrupayı tercih ettik. İlk defa amerikadan yana kullanmayı düşünüyoruz hakkımızı ve birdaha gidermiyiz gidemezmiyiz bilemiyoruz (maliyet ve zaman) bu sebeple yorulmayı göze alıp 14 gün için nerelere gideriz diye araştırma yaparken bir blogta 20 günde hem doğu hem batı amerikayı seyahat etmiş bir arkadaşın planına rastladım. 20 günde gezmiş.

Blogtaki arkadaşın yaptığı gezi

New York (4,5 gün) UÇAK İLE 3 SAAT Orlando (2,5 gün)
    Orlando ARABA İLE 3,5 SAAT Miami (1,5 gün)
    Miami UÇAK İLE 5.5 SAAT San Francisco (3,5 gün)
    San Francisco UÇAK İLE 1 SAAT Los Angeles ( 4,5 gün)
    Los Angeles ARABA İLE 4 SAAT Las Vegas (2,5 gün)

Bende ilk defa gideceğim, 14 gün iznimin olduğu ve birdaha gitme şansımın düşük olması sebebiyle new york city, niagara şelalesi, washington dc, orlando, florida, miami, los angeles, san francisco, las vegas, grand canyonu görmek istiyorum. Arada dinlenme süresi bırakmak istemiyorum, en çok günümü new york ve orlando ya ayırmak istiyorum.

Acaba böyle bir plan yapılabilir mi ve maliyeti 2 kişi için ne kadar olur yaklaşık olarak?. Siz ne dersiniz. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ve heyecanlıyım, yorulsakta heryeri görmek istiyorum maliyeti çok arttırmadan. Nasıl bir plan önerirsiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medievalweapons -- 21 Nisan 2015; 12:27:02 >

• merhaba
    Burda en önemli durum izninize ne zaman gideceğiniz? eğer haziran temmuz ağustos için konuşuyorsak bilet imanınızı gevretecek. süre azaldı pahalı sezon başladı. daha önce belirttim istanbul seattle bileti 1.5 ay önce 1000TL ve istanbul san francisco 1300Tl de iken şimdi 2500Tl altına bilet bulmak zor. amerika içi uçuşlarda pahalı sezona girdi sayılır. fakat siz Eylül yada sonrası için düşünüyorsanız bir parça daha iyi olabilir. bilet sitelerine takip edin. Ekobilet. ve skyscanneri iyi tarayın . Amerika içi en iyi indirimleri izlemeden hiç kolay değil. flightdeal ve airfarewatchdog tarihlerinize göre tarayın. maliyeti düşürmek için çok cabalamak lazım. booking.com yada airbnb yatak için izleme almak lazım. dolar çok arttı bu yıl tatil planlamak daha zor
    Kişisel düşüncem bir şehri iyi gezmek için en az 3 gün gerektiği bu süre büyük şehirlerde keyif için 1 hafta bile olabilir beklenti ve ilgi alanınıza bağlı. ilk gidişte jetlag zaten en az 48 saat insanı resmen afallatıyor. ben sizin yerinizde olsam kendimi bir daha sınırlamak yerine. tekrar gideceğim ve göreceğim diye düşünürdüm. öneri maliyeti düşürmek için Doğrudan istanbul Chicago uçuşu ile (3gün) ------ Bostona uçuş (3gün) trenle new york (4 yada 5 gün)---- trenle washington DC (3 gün). uçakla florida Miami ve ara bağlantı araba ile orlanda toplamda (3+3 gün) daha böylece doğu sahili biter.
    bütün sorun iyi bilet bulmak bu yılın en iyi biletlerini lufthansa ve air france sattı artık çok geç kolay gelsin....

• Ben yazdığımı düşünüyordum ama atlamışım kusura bakmayın, tatil planımı 2016 için düşünüyorum. Hangi ay derseniz eylül - ekim diyebilirim. Eylüldeki havadurumunun ideal olduğunu okudum, ekim soğuk olabilir, miami ye gidilmeyebilir ekim olursa. Anladığım kadarıyla siz doğu amerikayı öneriyorsunuz 14 gün için, heryere gidip koştur koştur yapmaktansa bir bölgeyi gezmek sonraki tatil planında diğer bölgeyi gezmek daha iyi olur diyorsunuz. Sanırım böyle bir durumda daha önümde epey bir süre varken maliyeti düşürebilirim.

Niagara, newyork, washington dc, florida, orlando, miami şeklinde bir tur mantıklı olacak sanırım önerinize göre. Orlandodaki tema parklarını incelerken , 31 ekimde yapılan halloween etkinliğinin 18 eylül 1 kasım arası herhangi bir zaman yapıldığını gördüm ilgimi çekti. Eylül sonu gibi tatili planlasam acaba hava durumu nasıl olur, miamiye gidersek keyif alırmıyız deniz olarak, vb gibi, birde ilk defa tursuz seyahat edeceğimiz için büyük bir tedirginlik var, tabi dil konusu da sorun, ortalama bir ingilizceye sahibim.

https://www.universalorlando.com/Events/Halloween-Horror-Nights.aspx

• Vizeyi Aldın da Doğusu Batısı kaldı "Amerikan Vizesi Dünyada Alınan en zor nerdeyse İmkansıza yakın vizedir .(Hele Türk'sen bu imkansıza yakındır)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Lene, siz deneyip te alamadınız mı, hiç böyle bir hedef koydunuz mu kendinize? ben bugüne kadar birçok kere shengen vizesi aldım hiç sorun çıkmadı. Nasılsa vize vermezler mantığıyla ilerlersek bir arpa boyu yol alamayız.

http://www.uzmantv.com/abd-vizesi-almak-zor-mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medievalweapons -- 22 Nisan 2015; 9:03:52 >
  • İkisinide gördüysen Güney Amerikaya git, bir de orayı gör.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eriadorkolcusu

İkisinide gördüysen Güney Amerikaya git, bir de orayı gör.
    İlk defa gideceğimi belirtmiştim.
  • nacizane bende fikirlerimi paylaşmak isterim...

hem dogu hemde batı tek bir tatil programında zor olabilir. ama ayrı ayrı belirtmek gerekirse

Newyork kesinlikle görülmesi gereken bi yer her sokagında her binasinda insan kendini film stüdyosunda zannediyor ve sanki daha önceleri orada bulunmuşşun izlenimi veriyor çünki çogu yerini film sahnelerinden görmüş olmamız... newyork pahalı bir sehirdir kıyas yapmak gerekirse oda fiyati standart newyorkta 100-150 dolardan başlar fakat las vegas da ana caddede 30-40 dolara oda tutabilirsin... newyork ta bi şise su 2 dolarken batida los angeles , las vegas vs 1 dolardır aklıma gelen örnekler..

Miami ise şahsen hayal ettigim gibi çıkmamıştı çok büyük beklentilerim vardi ama sadece ocean drive dan ibaret oldugunu gözlemledim benim için fiyasko idi 3 gün kaldik

Los Angeles otel oda fiyatlari newyork ile las vegas ortalaması diyebiliriz... los angeles de aktivite olayi daha çok mesela universal studiolari six flag eglence parkı biraz maliyetlidir fakat 1 gününü doya doya geçirebilecegin etkinliklerdir... alişveris icinde kesinlikle los angelesi önerebilirim büyük outletler var ve bir alişveris konusunda cok daha fazla secenegin var

Las vegas bence las vegasa gidip sadece yatip lüx otellerde lüx hayatn tadini cıkaracaksin çünki lüx otellerin fiyatlari hem uygun hemde standartlari daha yüksek ve unnutmdan kesinlikle herhangibir show a bilet almalisin... las vegasdada iki büyük outlet var alisveris icin düsünülebilinir...

San francisco bu sehirde newyork kadar pahali olmasada oda fiyatlari ny a yakındır... ama görebileceginiz bi cok güsel dogal güsellikler mevcut

Ve GRAND CANYON .... 3 yıl orada çaliştim benim icin cok güsel anılar barindan dogal olarak dünyada özelligini kaybetmemiş yegane bir yerdir... kesinlikle görmelisin ve kendini dünyada degilde farkli bi mecrada hissedecegine eminim... canyon a giderken bi cok ölüm vadisi yollardan bir cok terkedilmis kasabalardan gececeksin route 66 da araba sürmenin keyfi anlatilmaz yasanir...

alisverisler otellerde eglence parklarinda ufak tüyolar verebilirim özelden istersen maliye az da olsa düsürmene katkisi olur...

her türlü soru için yardimcı olmaya calisirim elimden geldigince..

• bi küçük tavsiye daha ben en son 2012 de giderken biletimi newyork aktarmali los angeles aldim fakat newyorkta aktarma sürem 2 gündü o arada newyorku gezdim sonra direk los angeles oradanda 10 günlük araba kiralayip san diego las vegas flagstaff grand canyon yapıp direk turkiyeye dönmüstüm...

tavsiye ederim ...
  • medievalweapons M kullanıcısına yanıt
    Hocam tabiki batı amerika, doğu amerikada bi Nıaigara iyi, New York beton yığını, orlando, Washington da öyle dünyanın baska yelerinde de benzerlerini görebilirsin. Bati amerikada holywood u ,highway1 i, Grand Kanyonu ,las vegası,golden gate köprüsünü başka nerde göreceksin o yüzden kesinlikle batı derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mok Kafalı Batiatus -- 23 Nisan 2015; 22:06:04 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • onurforever53 O kullanıcısına yanıt
    Merhaba Onur Bey,

Size özel mesaj atmaya çalıştım defalarca ama hata verdi sayfa, size gelip gelmediğine emin olamadım mesajın.
  • mrb ben uzun bir süre philadelphia da yaşadım.o bölgeyi de bayya a gezme fırsatım oldu..new york washington baltimor falan.
    philadelphinanın merkezinde cok fazla müze var rocky nin filmde koştuğu yerler falan var hani basamakları çıkıyo falan.orda heykeli falan da var hatta..müzeler de oldukça iilgi çekici.new york phşladelphia ya 3-4 saat uzaklıkta.new york u anlatmama gerek yok zaten..orda olan şeyleri bilir herkez yada internette dünya kadar nbilgi var.washington da hiçbişey ypk desen olur.beyaz saray ı görcem ben diyosan washington da ilgi çekici olabilir.ama bir tek görmeye değer şey hava müzesi.apollo 14 ,bi de aydan getirdiklerini idda ettikleri taş maş falan var işte..yaani oralar böyle.kısacası benim taviyem florida veya californiya tarafları..
  • savs S kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. Washington benim de ilgimi çekmiyor, yukarıda ilgimi çeken newyork ve niagara, aşağıda florida. Newyorktan arabayla niagaraya gitmeye değermi emin değilim ama newyork u mutlaka görmek istiyorum ve sizin tavsiyenizle philadelphia. Florida orlando tarafı da oldukça ilgimi çekiyor. Bunların yanında batı amerikayı da görmek istiyorum, 13-14 gün içerisinde mutlaka birinden birini seçmem mi gerekiyor yoksa maliyeti arttırmadan iç hatlar ile newyork ve çevresinden sonra (3-4 gün) orlando-miami (florida bölgesi 4-5 gün) oradan da batı amerikaya mı geçsem (4-5 gün) konusunda çok kafam karışık. Tabi burada önemli olan gün ve maliyet.
  • yolculuk içine yokculuk eklemeyin bence..oraya gitmeden önce mutlaka araba kiralayın bu arada..arabasız hiçbr yere kıpırdama şansını yoktur amerika da..yani arabasız bir gün bile geçiremezsiniz bilginiz olsun.internetten arabanızı kiralayın havaalanında alın nevagasyonla heryeri bulursunz zaten.eğer havaalanından kiralamaya kalkarsanız 3-4 katı para ödersiniz unutmayın
  • savs S kullanıcısına yanıt
    New yorku metro vb ile gezip diğer bölgeler için araç kiralamak gibi bir düşüncem var aslında.
  • batıda pek bir şey yok
  • byob kullanıcısına yanıt
    Diğer arkadaşlar batıyı övüyorlar, siz daha önce gittiniz mi, biraz detaylandırır mısınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: medievalweapons

Diğer arkadaşlar batıyı övüyorlar, siz daha önce gittiniz mi, biraz detaylandırır mısınız.

yani zevklerinizi bilmiyorum şimdi yanlış yorum yapmayayım. dere tepe doğal güzellikler arıyorsanız batı güzeldir. Hatta ölüm vadisine de uğrayın. los angeles ve san francisco'dan başka atraksiyon yok gibi.

ama ülke nüfusunun %75'i doğu kıyısında oturuyor. doğu da new york, washington, miami gibi amerika denince ilk akla gelen yerler var.

yani kültür-tarih istiyorsan doğu, refah ve doğa istiyorsan batıyı gez.

kişisel görüşümü de söyleyeyim ayrıca, amerika kıtasına tatile gitseydim, abd yerine brezilya,uruguay,şili vs. gezerdim. abd hem pahalı hem de çok extra bir olayı yok. bi macchu picchu yok yani

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.