Şimdi Ara

Doğru Teleskop Seçimi (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
301
Cevap
45
Favori
169.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Celestron Powerseeker 80EQ üzerinde biraz ağırlaştım şu an.
    fiyatı 650 tl civarı.
    Bunu 2. el den temiz bir tane buldum. 350 tl fiyat istedi. (gidiş-geliş ile beraber 450 yi bulacak)
    Sizce tercih edilmeli mi yoksa bu modeli geç başka modele bak mı dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Öner -- 7 Kasım 2013; 16:11:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Öner

Arkadaşlar Celestron Powerseeker 80EQ üzerinde biraz ağırlaştım şu an.
    fiyatı 650 tl civarı.
    Bunu 2. el den temiz bir tane buldum. 350 tl fiyat istedi. (gidiş-geliş ile beraber 450 yi bulacak)

8 cm mercek biraz küçük aslında çabuk sıkılırsın yani bence biraz daha iy ibişey almak için çabala
  • quote:

Orijinalden alıntı: soghan

quote:

fiyatı 650 tl civarı.

Sahibinden.comda soyledigin teleskop 0 olarak 300 tl ye satiliyor.ilan numarasi 21048 nolu urun.

İlan sahibi ile görüştüm.
    Bu teleskop (eğer bir sorunu yoksa) 300 tl verip alınır mı sizce?

Amatör olarak uzaya bakmak ve oğluma da göstermek istiyorum, belki ilgisi vardır ve bu yolla keşfetmiş oluruz çocuğun ilgisini.
    en azından baktığımda jupiteri ve saturn'ü belli şekilde görebilsem yeter.

Bir de bu teleskop ile doğaya bakabilir miyiz? ters göstermez değil mi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

fiyatı 650 tl civarı.

Sahibinden.comda soyledigin teleskop 0 olarak 300 tl ye satiliyor.ilan numarasi 21048 nolu urun.

Amatör olarak uzaya bakmak ve oğluma da göstermek istiyorum, belki ilgisi vardır ve bu yolla keşfetmiş oluruz çocuğun ilgisini.

Bu teleskopla jupiterin uzerindeki cizgileri, aylarini cok rahat gorebilirsin.saturn halkasida gorunur fakat internette gordugun detay fotograflar gibi olmaz.youtube da videosu vardir muhakkak.20 mm lens ile 900/20=45 buyutme yapar.3 de barlow eder 135 buyutme.gayet yeterli.daha fazla buyutme istersen 9 ve 4 mm goz mercwgini alman gerekir.yeryuzu gozlemine uygun oldugunu dusunuyorum ancak bunu saticiya sormalisin.dedigim gibi bu butceye alinabilecek en iyi urun olduyunu dusunuyorum.bu teleskop indirimde ve oyuzden bu fiyata 2. El olarak satuliyor.gecen sene sıfırının satıs fiyatı 800 tl civariydi.baslangic icin iyi bir teleskoptur.tasimak sorun degilse cocugunuz severek kullanir.dslr fotograf makinesi baglanabilir. (Ekstra aparat ile) kompak fotograf makineside ayni sekilde baglanabilir. ( garantisite.com) orayida bir incele.aklina bisey gelirse cevapliyim.sanalpazar uzerinden alirsan dolandirilma riskin kalmaz.315 tl olur ama.kargoyla 350 civari.yeryuzu gozlemini sor saticiya unutma.

Yanlış anlamdıysam 80 mm lik teleskoptan bahsediyorsunuz. 127 mm aynalı ile bile barlowla büyütme yaptığımda görüntü çok dağılıyor bu teleskobun yeterli görüntü verebileceğini sanmıyorum. Tabi barlowun kalitesi de çok önemli ama benim dediğim talaskoplaeın yanında verilen dandik olanlar. Bu işte önemli olan göz merceğinden çok ana merceğin ya da aynanın yani ışığı toplayan parçanın çapının büyük olması. Ne kadar büyük o kadar iyi. O yüzden o teleskobu alıp ilerde daha iyi bir göz merceğine 200-300 tl daha verileceğine baştan daha büyük bir telskop almak en iyisi. Tabi bu işin sonu yok 5-6 bin tl lere de çok iyi şeyler var özelikle schmidt casegrain cinsi ya da 15-20 bin dolar civarında bi takahashi olsa tadından yenmez :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• İlan sahibinin söylediğine göre 3 adet göz merceği varmış.
    Muhtemelen biri 4mm diğeri 9 mm olandır.
    Detaylı resimlerini istedim mail ile, bakalım gönderecek mi?
    Fatih'e yakın arkadaşlarım var, onala baktırabilirim.
    Dolandırılma olacağını pek sanmıyorum. Parayı elden ulaştırıp cihazı elden aldırabilirim.

Yeter ki cihaz bu paraya değer bir cihaz olsun, bir de en azından bir iki gezegen ve uydu görebileyim.
    Yeni bir gezegen keşfedecek değiliz nasıl olsa olanları görsek yeter
  • bir gökyüzü haritası edineceğim zaten.
    yoksa o kadar yıldız arasında gördüğümün ne olduğunu bilmem çok zor.
    Bunun farkındayım.

Takip motorlulara baktım da fiyatları yüksek kaçıyor.
    sanırım başlangıç için bu yeterli gibi.
    eğer gerçekten 3 adet gözmerceği varsa almak istiyorum bu cihazı.
    inşallah bir sorunu yoktur.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

quote:

quote:

quote:

quote:

fiyatı 650 tl civarı.

Bu teleskopla jupiterin uzerindeki cizgileri, aylarini cok rahat gorebilirsin.saturn halkasida gorunur fakat internette gordugun detay fotograflar gibi olmaz.youtube da videosu vardir muhakkak.20 mm lens ile 900/20=45 buyutme yapar.3 de barlow eder 135 buyutme.gayet yeterli.daha fazla buyutme istersen 9 ve 4 mm goz mercwgini alman gerekir.yeryuzu gozlemine uygun oldugunu dusunuyorum ancak bunu saticiya sormalisin.dedigim gibi bu butceye alinabilecek en iyi urun olduyunu dusunuyorum.bu teleskop indirimde ve oyuzden bu fiyata 2. El olarak satuliyor.gecen sene sıfırının satıs fiyatı 800 tl civariydi.baslangic icin iyi bir teleskoptur.tasimak sorun degilse cocugunuz severek kullanir.dslr fotograf makinesi baglanabilir. (Ekstra aparat ile) kompak fotograf makineside ayni sekilde baglanabilir. ( garantisite.com) orayida bir incele.aklina bisey gelirse cevapliyim.sanalpazar uzerinden alirsan dolandirilma riskin kalmaz.315 tl olur ama.kargoyla 350 civari.yeryuzu gozlemini sor saticiya unutma.

Yanlış anlamdıysam 80 mm lik teleskoptan bahsediyorsunuz. 127 mm aynalı ile bile barlowla büyütme yaptığımda görüntü çok dağılıyor bu teleskobun yeterli görüntü verebileceğini sanmıyorum. Tabi barlowun kalitesi de çok önemli ama benim dediğim talaskoplaeın yanında verilen dandik olanlar. Bu işte önemli olan göz merceğinden çok ana merceğin ya da aynanın yani ışığı toplayan parçanın çapının büyük olması. Ne kadar büyük o kadar iyi. O yüzden o teleskobu alıp ilerde daha iyi bir göz merceğine 200-300 tl daha verileceğine baştan daha büyük bir telskop almak en iyisi. Tabi bu işin sonu yok 5-6 bin tl lere de çok iyi şeyler var özelikle schmidt casegrain cinsi ya da 15-20 bin dolar civarında bi takahashi olsa tadından yenmez :)

galileo 5 cm çapında teleskopla gözlem yapmıştır. Bir amatör için 80 cm çapındaki bir mercek çapı bence gayet yeterli hatta fazladır.Bu ebatta merceği olan bir teleskopla gözümüzle göremediğimiz bir çok yıldızı,galaxyi ve nebuayı görme imkanı vardır.

http://www.youtube.com/watch?v=_dY3_aXiLmM

yukarıdaki link bu telesopla çekilmiş bir video.Ve kullanılan kamera insan gözünden çok daha kötü görüntü alacaktır.Yani aynı videoyu çekmeyip sadece gözümüzle baksaydık daha çok detay görecektik.Bence bir amatör için yeterlidir.Ayrıca videoda kullanılan göz merceklerinin ve büyütmenin çok aşırı olduğunu düşünmüyorum.

eğer mercekten bakıldığında videodaki gibi görünüyorsa gerçekten kötüymüş.
    127 eq için aşağıda bi video var gözle bakıldığında daha iyidir
    http://www.youtube.com/watch?v=EWaqbZ-oSOc

• quote:

Arada fazla fark olacağını düşünmüyorum.Senin gönderdiğin linkte büyütme çok fazla yapılmadığından tabiki görüntü dağılmamış. yanlızca 9 mm lens kullanılarak video çekilseydi verdiğin linkteki görüntüye çok yakın bir görüntü alınacaktır. Aynı çaptaki maksutovdan çok daha iyi ve dağılmayan bir görüntü elde edileceği kesin mercekli teleskoplarla(optik kalitesi iyi olan celestron ,meade gibi markalar için konuşuyorum).Çünkü maksutovda aynadan yansırken özellikle aynanın yanlarından düzgün bir yanısıma olmaz.Bu ise görüntünün kalitesini etkiler.Ayrıca yansıyan ışıkta kayıplar olur.Işığın hepsi yansımaz bir kısmı ayna tarafından absorbe edilir.Buda toplanan ışıkta kayba neden olur.Mercekli teleskoplar bu yönden avantajlıdır. toplanan ışığın hepsi göz merceğinden çıkar. Kullandığım için biliyorum. 80 eq kullanmadım fakat gerek celestronun optik kalitesi gerekse malzeme kalitesi üst düzeydedir. kalkıp 127 mm çapındaki bir teleskopla kıyaslamak yanlış.127mm lik celestronun en ucuz modeli 1450 TL.Bahse konu teleskoptan yanlızca 1150 TL pahalı!! (normal satış fiyatı--->http://www.garantisite.com/Teleskop-Celestron-NexStar-127-SLT-Teleskop-22097-En-Ucuz-Gotolu-Profesyonel-Teleskop,PR-934.html) Aradaki görüntü kalitesi bir birine çok yakın gibi olsada 127mm lik teleskop tabiki daha iyi görüntü üretecektir. Ama aynı çapta olsalar 80lik eq maksutovu ezer geçer. İyi günler

gönderdiğim linkte büyük olasılıkla 20 mm lik lensle çekim yapılmış. 9 mm lenste görüntü flulaşır.
    ayrıca aynalı teleskoplarda ışık kaybının olacağına inanmıyorum çünkü aynanın kalınlığını ve kaplama kalitesine göre ışığın %100 ünün yansıması sağlanabilir.
    diğer konu bahsettiğiniz fiyat sanırım motorlu bir kundağa sahip model için benim dediğim ise 700 küsür tl fiyata sahip. sonuçta dediğiniz gibi 80eq ile arasında çok büyük bir fark olmaz ancak hissedilir derecede fark olur.

• quote:

Söylediğim köşelere yakın yerden yansıma bilimsel olarak ispatlanmıştır.Onu engellemek için dikkat edersen 127 mmlik bir maksutovun gerçekte ayna çapı arasında fark vardır.Aynanın daha büyük olması ama girişin 127mm ile sınırlandırılması düzgün yansımayan ışığın gözmerceğine girip görüntü kalitesini düşürmemesi için.Bu edenden ötürü maksutov vb teleskopların ayna çapının ekonomik bir teleskop üretmek için üst limiti vardır.Demek istediğim 1 m çapında bir maksutov yapmaya kalkarsa bir firma ayna çapının 2 m gibi abzürt bir rakam olması gerekir.Işık daha aynadan yansımadan 127 mm lik açıklıktan çok yakın geçerken dahi kırılır ve aynadan doğru bir yansıma yapamaz.Bu ise aynı uzaydan gelen ışığın atmosfere girerkenki kırılması gibi bir sonuç doğurur.Ayrıca en iyi aynalarda dahi %100 gibi bir yansıma olması mümkün değildir.700 TL ye 127 mmlik bir maksutov bulursan ben buradayım hemen alıcam link verirsen.Sahibinden.com u incelemeni öneririm.127mm lik newtondan bahsetmiyorum.Newton teleskobun bakımı aynanın tozdan çizilmesi vs. gbi nedenlerden kullanımı zor.Newton telekobun amatör bir gözlemci için uygun olmayacağını düşünüyorum.Öner yeryüzü gözlemindende bahsediyor.Newton teleskopla nasıl yapıcak bunu? Neyse laf lafı açıyor.Sohbet için teşekkürler.İyi günler.

bahsettiğim 127 eq modeli zaten newtonian maksutov değil yani. maksutovların pahalı olduğunu biliyorum boyutundan ötürü. çünkü maksotovlarda ışık biçok kez aynalar arası gidip geliyor sanırım.
    ancak ışığın kırılması ile ilgili söylediklerin tam olarak doğru değil diye düşünüyorum. çünkü yeni okuduğum richard feynmanın kitabında bu ışığın ayna veya cam yüzeydeki kırılma yansıma hareketlerini çok güzel bir biçimde anlatmış. aynanın kalınlığı burada çok önemli .dolayısıyla yüzeyinde delik olmayan bir aynada (sanırım maksutovlarda var) ışık kayıpsız bir şekilde yansıtılabilir diye biliyorum. önemli olan odaklama sorunu .

• quote:

link gönderdim.Okumanı öneriyorum.Linki bilim tekni yada tübitaktan buldum. şekil 3 te a- b- c diye 3 yansıma yı incele. şekil 4 sonucu gösteriyor.

evet okudum 2. aynaları olduğu için mercekliye göre daha fazla ışık kaybına neden olur demiş ama bu benim dediğim odak sorunundan kaynaklanıyor bence. sonuç olarak ışık aynadan %100 yansısa bile gelen ışığın tamamı ikincil aynaya gelmiyor olabilir. dediği doğru.
  • Karşılıklı sohbeti keyifle okuduğumu söylemek istiyorum....
    Evet bu teleskopta karar kıldım, ancak eleman hala resimleri göndermedi bana.
    bir bakayım, gerçekten 3 tane göz merceği varsa 300 tl ye bunu kaçırmak istemiyorum.
  • quote:

Karşılıklı sohbeti keyifle okuduğumu söylemek istiyorum....
    Evet bu teleskopta karar kıldım, ancak eleman hala resimleri göndermedi bana.
    bir bakayım, gerçekten 3 tane göz merceği varsa 300 tl ye bunu kaçırmak istemiyorum.

hayırlı olsun iyi gözlemler dilerim,
    herşeyin yanında çift yıldızlara da bakmanı öneririm. internette tam yerlerini bulabilirsin. ikisi birbirinden farklı renkte ve güzel görünüyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedy_ -- 8 Kasım 2013; 13:13:17 >
  • quote:

2. aynaları olduğu için mercekliye göre daha fazla ışık kaybı olur demiş. Nedeni ise her aynada ışığın ayna tarafından absorbe olması. en basit newton teleskobunda bile 2 adet ayna bulunur.Buda ışık kaybı demektir. Ne kadar fazla ayna o kadar kayıp.Çünkü senin söylediğin gibi %100 yansıma olmaz, olamaz.Dikkat ederesen mercekli teleskop kötü yönlerinde ışık kaybı yazmaz. F değerinden bahseder. tüp uzunluğundan dolayı bu tip teleskoplar daha yavaştır der. Fotoğrafçılıklada uğraştığım için konu hakkında bilgi sahibi oldum. Bahse konu teleskobun F değeri 11 küsür ve 127 mm lik daha önce link verdiğim maksutovda çok azda olsa hızlı. Yani mercek çapının 80mm olması F değeri için bir avantaj mercekli için(hız olarak değerlendirirsek). Tüp uzunluğu 900mm/80=11,25F e sahip.Yazıda 11 f değerine kadar olanlar için hızlı teleskop denmiş.Yani diğer teleskoplarda yazan hızlıdır ve derin uzay gözlemine uygundur kelimesini bu teleskop içinde söyleyebiliriz. F değerinin düşük olması sönük olan cisimlerin gözlenebilir olması üzerine etkidir.Fotoğraftan konuşarak konuyu açıklıyım..Güneşin batmak üzere olduğu bir durumda F1,4 lens ile çekim yapılabilir.Hatta loş ışıkta bile fotoğraf çok iyi detay verir.Bu fotoğrafın pozlama süresi 1/100 sn olabilir.Aynı konuyu F22 değerinde çekmek neredeyse imkansızdır.Fotoğraf aynı pozlama süresinde kapkaranlık çıkar.Bu durumda yapılacak tek şey algılayıcıya düşen ışık süresini arttırmak olacaktır.Saniyenin yüzdebirinde çektiğin fotoğrafı çekmek için yüksek iso kullanarak resimde karlanmayı göze alarak pozlama süresini 3-5 sn çıkaracaksın.Konu hareketli ise aynı fotoğrafı çeken mümkün değildir. Şöyleki.Akşam vakti boğaz köprüsün üzerinden geçen arabaların far ışıkları uzar gider uygun lensle çekim yapmıyorsan.Yani F değerin yüksek ise. İşin özü F değeri teleskop için en önemli değerlerden biridir ancak konuyu bilmeyen bir çok kişi mercek, ayna çapı der. Mercek çapı tabiki önemli ışık toplaması için ancak tüp uzunluğu çok uzarsa bişeye yaramaz.Çünkü gücünü kaybedecek F değeri yükselicek demek oluyor.Barlow lenste kalitenin düşmesinin bir nedenide F değerini x2 yada x3 e katlaması...

yazı için teşekkürler, dediğin gibi f değeri düştükçe derin uzay gözlemi daha anlamlı hale geliyor.
    aynadan yansıyan ışıktaki kayıp için çok diretmeyeceğim zira konu hakkında tam bir bilgi sahibi değiim.
    ancak şunu söyleyebilirim richard feynman der ki. cam yüzeyden yansıyan ışığın bir kısmı geri döner bir kısmı ise diğer tarafa geçer. bu yansıma oranı camı kalınlaştırdıkça %16 ile %0 oranları arasında periyodik tekrar girer. bunun anlamı biraz düşündürücü olabilir ve hareketin sebebi sağduyuya ters gelebilir ancak kitabında bu durumu çok güzel bir şekilde açıklıyor.
    tabi aynada durum farklı olabilir dediğin gibi aynanın kenarlarında girişimden ötürü kayıplar yaşanabilir şimdi düşündükçe.

• 14 Yaşındayım ve 4-5 senelik bi zaman diliminden beri çok araştırmalar yapmaktayım ve artık gerçekten bir teleskop almak istiyorum beni için fiyat 1500 tl ile 2000tl arasında olabilir iyi birşey almak istiyorum ve bu konuda çok bir tecrübem yok biraz bilgi edindin teleskop hakkında anlayan biri bana yardımcı olabilirse sevinirim sizce hangi teleskopu almalıyım
  • Forumdaki soghan bana aşağıdaki teleskobu önermişti ancak benim bütçeme göre çok çok yüksek bir fiyat.
    bunu araştır bence.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-teleskop-celestron-127-slt-sifir-gibi-108111934/detay?hideSearchFilter=false&showViewPreferences=true

Bu arara Bushman teleskoplar nasıl?
    celestron ile kıyaslanır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Öner -- 11 Kasım 2013; 22:28:17 >

• Markaların Rolls Royce u Takahashi. Fiyatlar malum

http://www.optcorp.com/telescopes/refractor-telescopes/l/takahashi.html?limit=all

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Traxxas -- 12 Kasım 2013; 0:09:11 >
  • quote:

Bunlar profesyonel teleskop.Mercek çapı küçükte olsa gerek takip sistemi gerek optik alzeme kaliteleri ve gerekse sıcak soğuk havada çalışma vs. üst düzey.Bu markanında rakibi var ve hitap ettiği insanlar var.

Sayısalı tuttursam alırım 1 tane

Bu arada Konus marka dürbünümü bozdum. Halkayı çevirdiğim halde netleme yapmıyor. Söktüm vidaları biraz daha sıkıştırdım ama birşey değişmedi. Arada sırada Andromeda'ya bakardım.
  • Geçmiş olsun.

Maalesef ben de tam 80EQ almak üzereyken eşimin ameliyat işi çıkınca yattı.
    yaklaşık 2000-2500 tl arası bir parayı ameliyat için harcayacağım, tabii bunun için banka yolu görünüyor gibi.
  • quote:

Geçmiş olsun.

Maalesef ben de tam 80EQ almak üzereyken eşimin ameliyat işi çıkınca yattı.
    yaklaşık 2000-2500 tl arası bir parayı ameliyat için harcayacağım, tabii bunun için banka yolu görünüyor gibi.

Geçmiş olsun,

Bresser Quasar 80/900 EQ-Sky fiyat/performans olarak en makul seçim gibi görünüyor. Türkiye'de 650-700TL civarı

Kendi sitesinde de 215 Euro zaten.

http://www.bresser.de/en/products/telescopes/product.html?act=pdis&actid=4780900

Teleskopta en büyük sorun koyacak yer olsa gerek, apartmanda falan oturuyorsanız yandınız zaten. Gözlem yapılacak açının darlığı, ışık kirliliği, kimleri dikizliyorsun mantığı!..

Bunun için herhalde şehir dışında oturmak lazım.

• Yer konusunda sıkıntım yok. Hatta fazlam bile var.
    Köyde yaşıyorum. Evim müstakil, kendime ait , bahçe içinde, arkasında bir fındıklık ve bir de mısır tarlası var.
    Yer geniş yani :)

Ayrıca şehir ışıkları derdi de yok. Tam gözlemlik yer ama gel gör ki imkanlar kısıtlı maalesef.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.