Şimdi Ara

Doğru Teleskop Seçimi (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
301
Cevap
45
Favori
169.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Upp.Yeni başlayacağım fakat öyle ay falan kesmez gibi beni diğer gezegenleride görmem lazım hangi marka önerirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya bende şu özelliklere sahip Lizer bi teleskop var. 3 mü? 4 mü? ne yıl önce almıştım. Göz merceklerinin konulduğu yer düzeltici dürbünün fln olduğu yer sallanıyo. Odaklamak zorlanıyo. Telekopu tam aya hizalıyorum mesela 3-5 derece aşağı iniyo. Zor oluyor yani. Zamanında TeknoWorld'den mi ne Ankara Ankamal'dan 150Tl ye fln almış olmam lazım. Yeni teleskop almak isitiyorum sizce bu iyi bi?:http://www.hepsiburada.com/celestron-22094-cosmos-90gt-wifi-teleskop-pm-outeybcl22094
    yada bu:

http://www.celestron.com/browse-shop/astronomy/telescopes/nexstar-se/nexstar-6se-computerized-telescope

Abi... Bu ypurum yazmaya başlayalı 2 saat oldu. Bu teleskop ne?!??!

http://www.telescope.com/Telescopes/Dobsonian-Telescopes/Classic-Dobsonians/Orion-SkyQuest-XT10-Classic-Dobsonian-Telescope/pc/1/c/12/sc/13/p/102006.uts

Ve neden bu kadar ucuz lan!?!? 254mm açıklık, 1200mm odak uzaklığı... Ve $549... Peki neden bu kadar ucuz.

http://www.telescope.com/Telescopes/Dobsonian-Telescopes/Classic-Dobsonians/Orion-SkyQuest-XT8-Classic-Dobsonian-Telescope/pc/1/c/12/sc/13/p/102005.uts

http://www.telescope.com/Telescopes/Dobsonian-Telescopes/Classic-Dobsonians/Orion-SkyQuest-XT45-Classic-Dobsonian-Telescope/pc/1/c/12/sc/13/p/102009.uts

Bunlar da öyle...

• Arkadaşlar merhaba. Celestron travelscope 70/400 ile dün akşam satürne baktım ve halkaları ile birlikte net bir şekilde görmeyi başardım. Benim gibi bu işe merak salıp yeni başlayan biri için muhteşemdi. Bir gezegeni görmek harika bir duyguydu.

Biraz araştırma yaptım ve tamamen karanlık bölgelerde bu teleskop ile;
    -Hercules cluster
    -Pinwheel galaksisi
    -Swan Nebulası
    -Veil Nebulası
    -Jüpiter ve uyduları

gibi şeyleride gözlemyebileceğimi öğrendim. Tabi doğru zamanlarda ve uygun hava koşullarında. Bunlar hakkında bilgisi olan veya bu teleskopla bakabileceğim başka yıldızlar bilen birisi yardım edebilir mi?
    Şimdiden teşekkürler.
  • arkadaşlar selam,

Aslında seneye için düşünüyordum ama yurtdışında NG70CA kodlu bir national geo. model lanı gördüm 35 dolar uygun geldi gözüme ama .925 eyepieces diyor. Bir sitede 925 olanları almayın sakın denmiş. Bu ürünü bilen var mı alsam saturn vs görebilir miyim?

birde yurtdışından gelirken bunu yanımda getirsem sorun olur mu?
  • arkadaşlar elimde 1000 tl kadar bir bütçe var mercekliler pahalı olacağı için aynalıya yöneldim açıklık çok öenmli oduğunu söylüyorsunuz okuduklarıma göre derin uzayı görebilmek için 10" bir açıklığa ihtiyacımız varmış ama yüzlerce tekeskop var sizin tavsiye edebileceğiniz jüpiteri rahat görebileceğim umudum yok ama belki andromeda galaksisine bir nebze olsun bakabileceğim önerdiğiniz bir teleskop var mı (uzunluk olarak nerdese herkes 1000mm olarak veriyor) tavsiyelerinizi alabilirmiyim ?
  • Merhaba ben dünyanın düz olup olmadığını test etmek için antalyadan mısıra teleskopla bakmak istiyorum. o mesafeyi normal şartlar altında teleskop görebilir herhalde ? bir de bu iş için teleskop önerisi olan var mıdır ?
  • Arkadaşlar 8 yaşında yeğenim var. Onun için teleskop alacağım .

Maalesef maddi imkanım çok yok. 300 tl civarı ne alabilirim . sizce hangisini alayımarkadaşlar. Fikir veririseniz çok sevinirim. n11 de 50 tl indirim kuponum var o yüzden ordan bakıyorum.

Celestron 21038 Travel Scope 50 ---

Tasco Novice 50x600 Refractor Teleskop-30050600 ---

TELESCOPE-76700 KEMBS ---
  • quote:

Orijinalden alıntı: wert1995

arkadaşlar elimde 1000 tl kadar bir bütçe var mercekliler pahalı olacağı için aynalıya yöneldim açıklık çok öenmli oduğunu söylüyorsunuz okuduklarıma göre derin uzayı görebilmek için 10" bir açıklığa ihtiyacımız varmış ama yüzlerce tekeskop var sizin tavsiye edebileceğiniz jüpiteri rahat görebileceğim umudum yok ama belki andromeda galaksisine bir nebze olsun bakabileceğim önerdiğiniz bir teleskop var mı (uzunluk olarak nerdese herkes 1000mm olarak veriyor) tavsiyelerinizi alabilirmiyim ?

Aradığınız özellikte bir teleskop bulabildiniz mi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 112600

quote:

arkadaşlar elimde 1000 tl kadar bir bütçe var mercekliler pahalı olacağı için aynalıya yöneldim açıklık çok öenmli oduğunu söylüyorsunuz okuduklarıma göre derin uzayı görebilmek için 10" bir açıklığa ihtiyacımız varmış ama yüzlerce tekeskop var sizin tavsiye edebileceğiniz jüpiteri rahat görebileceğim umudum yok ama belki andromeda galaksisine bir nebze olsun bakabileceğim önerdiğiniz bir teleskop var mı (uzunluk olarak nerdese herkes 1000mm olarak veriyor) tavsiyelerinizi alabilirmiyim ?

Bresser Pollux (150/1400mm) Aynalı teleskobu 2. el 750 tlye buldum ve gerçekten başlangıca göre çok mükemmel bir yakınlaşması var orion bulutsusunu net bir şekilde gözlemledim 150mm açıklık 1400mm de odak uzunluğu içinden 25mm ve 9mm olmak üzere 2 adet göz merceği çıkıyor ayrıca 2x de barlow lens kullandığımda ayın kraterlerini inceledim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 112600

quote:

Bresser Pollux (150/1400mm) Aynalı teleskobu 2. el 750 tlye buldum ve gerçekten başlangıca göre çok mükemmel bir yakınlaşması var orion bulutsusunu net bir şekilde gözlemledim 150mm açıklık 1400mm de odak uzunluğu içinden 25mm ve 9mm olmak üzere 2 adet göz merceği çıkıyor ayrıca 2x de barlow lens kullandığımda ayın kraterlerini inceledim

iyi fiyata almışsınız gerçekten. Otomatik olsaymış eksiksiz olurmuş. Teşekkür ederim.

• Arkadaşlar boşuna teleskop felan işleriyle uğraşmayın ne gezegen var ne başka bişey hepsi yalan nette açın bir tane gerçek gezegen görüntüsü bulamazsınız çok ciddiyim hepsi saftasa photoshop.
  • raver kullanıcısına yanıt
    Uzaya gittin geldin galiba

• Başlangıç düzeyinde Limitimiz 1500 civarı

http://www.kozmikanafor.com/meade-polaris-127eq/

http://www.kozmikanafor.com/meade-infinity-80az/

bu iki teleskop modelinden birini almayı düşünüyorum. Farklı önerileriniz var ise alabilirim :) :)

• bu bahsettiğin mercek milimleri öndeki mercekmi yoksa göz mercekleri dediklerimi
  • Beyler sizce odağı yüksek olan bi teleskopmu toksa açıklığı yüksek olan bi teleskopmu

• quote:

Orijinalden alıntı: meydanoglubaran62

Beyler sizce odağı yüksek olan bi teleskopmu toksa açıklığı yüksek olan bi teleskopmu
    Ne kadar büyük ayna çapı o kadar fazla ışık oluyor.

Ben de şuan 100 tl lik bir teleskop var çok bir şey göstermiyor sadece ayın yüzeyini mars minnacık gösteriyor.

Celestron 21049 Powerseeker 127eq Teleskop GittiGidiyor'da 360959349

https://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/celestron-21049-powerseeker-127eq-teleskop-360959349?mpch=ads&utm_source=akakce&utm_medium=ocs&ggmktg1=OCS*akakce******&utm_campaign=akakce&scxid=14489-145823-2357-0

arastırdıgım kadarıyla şuan buna karar verdim. Istersenız sizde bakabilirsiniz.

• Arkadaşlar karşı apartmana öğrenciler taşındı, mesafe fazla değil nasıl bir teleskop önerirsiniz?
  • meydanoglubaran62 M kullanıcısına yanıt
    bildiğim kadarı ile odak uzunluğun büyütme konusunda yardımcı oluyor yani 1000mm odak uzunluğundaki bir teleskoba 25mm bir oküler takarsan 40 kat büyütme alırsın teleskoplarda çok şaşırtıcı fakat büyütmenin sınırı yok görüntü bulanıklaşıyorsa ayna veya mercek ayarlarını tekrar yapman gerekiyor demektir. açıklığa gelince de yukarıdaki arkadaş doğru söylüyor ayna büyüdükçe topladığın ışık miktarı da artıyor esas işimize yarayacak olan kısım da bu. Benim elimde 150mm ayna çapına sahip bir teleskop var bunun ile ayın kraterlerini marsı jüpiteri hatta nokta gibi olsa da uyddularını satürnün 2 halkasını ve venüsü çok rahat bir şekilde görebildim. tabi dev gibi değil küçücükler fakat dikkatli bakınca seçiliyorlar. esas sorun bunlara bakmaktan sıkıldığında baş gösteriyor galaksiler ve nebulalar gezegenlere oranla saçtıkları ışınlar çok çok çok daha az dünyaya ulaşıyor.mesela andromeda galaksisi ayın yaklaşık iki katı büyüklüğe sahipken aynı görüyoruz fakat galaksiyi zifiri karanlık bir yere gitmeden çıplak gözle gören tanımıyorum. bunun için de gözlem yaparken derin uzay objelerinde ayna büyüklüğü önemli bir rol oynuyor. bu arada aynı mikroskoplardaki gibi büyütme oranını arttırdıkça da baktığın objenin parlaklığı düşüyor. bariz bir önek vermem gerekirse 25mm de jüpitere döndüğümde yıldız gibi parlarken 4mm veya 2mm de gezegen baya sönük ve yüzeyindeki çizgiler seçilebilir bir hal alıyor.satürn için bulduğum bariz bir örnek resmi paylaştım

• Herkese Selamlar,
    linkteki Teleskop için görüşlerinizi rica ederim.
    https://www.teleskobum.com/SKYHAWK-114-Catadioptric-Newtonian-Reflector-Telescope,PR-12449.html
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.