Şimdi Ara

!! Doğru Puan Hesaplama & Sıralama Tahmini !! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
148
Cevap
6
Favori
119.646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bbbccc

quote:

Orijinalden alıntı: oOFroZeNOo

Emeğine sağlık çok faydalı olmuş

teşekkürler. hocam sizin 2010 ve 2011'de sınava girdiğinizi okudum diğer bir konudan. acaba ikisini de ygs-lys birlikte olacak şekilde resmini paylaşır mısınız? onları da aynı şekilde hesaplayıp karşılaştırmak isterim.

sözüm aslında 2010 ya da 2011'de sınava girmiş herkese. isim ve kimlik no bilgilerini gizleyerek ygs-lys sonuçlarınızı birlikte buraya göndermeniz bahsettiğim sistemin doğruluğunu ortaya koyacaktır.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oOFroZeNOo -- 7 Nisan 2012; 18:23:30 >

• quote:

.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oOFroZeNOo -- 7 Nisan 2012; 18:23:57 >
  • arkadaşım teşekkürler yalnız gizliliğin için kimlik no ve ismi kaldırman önemli, yine de sen bilirsin.

sanırım ekleyeceksin ama ygs ve lysyi beraber eklemen önemli (lys hesaplaması yapabilmem için)

resimleri imgur.com sitesine yükleyip link olarak atabilirsin daha rahat olur
  • quote:

arkadaşım teşekkürler yalnız gizliliğin için kimlik no ve ismi kaldırman önemli, yine de sen bilirsin.

sanırım ekleyeceksin ama ygs ve lysyi beraber eklemen önemli (lys hesaplaması yapabilmem için)

resimleri imgur.com sitesine yükleyip link olarak atabilirsin daha rahat olur
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oOFroZeNOo -- 7 Nisan 2012; 18:20:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RüzgarGülü1903

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oOFroZeNOo -- 7 Nisan 2012; 18:22:35 >
  • quote:

.

Alıntıları Göster
    .
  • teşekkürler. güncellensin.
  • güzel olmus dostum eline sağlık
  • ya sizce ygs2 410-415 puanla sıralamam ne olur ve lys de 5000 e çekebilir miyim :( :S
  • lys yi fullemem gerek hayırlı işleeerrr :D
  • Elimden geleni yapcam :s
  • eğer TS-1 puanını da doğru hesaplıyorsa (geçen seneki MF netlerimi yazdım bire bir aynı puanı hesapladı) iyi bir çalışmayla 310 ygs puanını 380 civarına rahat çekebiliyoruz. çok sağol.
  • quote:

Bu konu aşağıdaki sorulara en doğru cevabı vermek için hazırlanmıştır:
    - Gerçek sınava en yakın puanı hesaplayan sistem hangisi?
    - Acaba bu netlerle gerçek sınavda kaç puan alırım?
    - Şu kadar netim-puanım var, şu puan türünde sıralamam tahminen kaç olur?
    - YGS'den şu kadar aldım, LYS'de max kaç puan-sıralama yapabilirim? (cevabı en altta)

Artık kimsenin puan ve sıralama tahminini başkalarına sormasına gerek yok, burada vereceğim bilgilerle en doğru tahminleri kendiniz yapabilirsiniz.

Doğru Puan Hesaplama

Öncelikle doğru puan ya da gerçek puan nedir bunu anlatayım. Zannedildiği gibi gerçek sınav puanınız 500 üzerinden hesaplanmaz. Sınavda birincilerin puanını tam puana eşitleme, standart sapma vs. gibi sebeplerden tam puan 500'ün üzerinde olacak şekilde soru başına puanlarda yükselme olur (genelde puanınız daha yüksek çıksa da net dağılımınıza ve puan türünüze göre azalma da olabilir)

Şimdi size gerçeğe en yakın puan hesaplama yöntemini söylüyorum:

Açı dershaneleri sitesindeki hesaplama (hiçbir dershaneyle bağlantım yoktur )

Bu konuya da bakın (Açı'nın sitesindeki hesaplamada sadece TS-1 puanında hata var, eksik hesaplıyor, düzeltilmiş ve indirilebilir hali bu konuda)

ya da buraya tıklayarak doğrudan ziyaret edebilirsiniz.

Bu forumda 2011 sınav sonucunu resmiyle beraber paylaşmış kişilerin netlerini-puanlarını kullanarak, gerçek puanlarla internetteki puan hesaplamalarının karşılaştırmalı tablosunu hazırladım. Her örnek ve puan türü için en yakın sonucu veren hesaplamayı yeşil renkte gösterdim. Söylediğim gibi açı'nın hesaplamasının çoğunlukla küsüratlarla gerçek puana yakın olduğunu görebilirsiniz:

Puan Hesaplama Sistemlerinin Karşılaştırması (Tamamen kendi emeğimdir)

Şimdilik elimde hem LYS hem YGS puanları olan 4 sonuç var, gerisi sadece YGS. 4. sırada koyduğum sonuç aslında 2010 sınavından (diğerleri 2011). Ama yine de şu anki puan hesaplamalarıyla hemen hemen örtüşüyor. Yani puanları etkileyen temel şeyler, dolayısıyla puanlar pek değişmiyor belki de. Verdiğim puan hesaplama sistemiyle tahminlerin doğruluk ihtimali çok yüksek bu yüzden. (Puanlar değişmiyor derken sıralamaları kastetmiyorum tabi ki)

Sıralamanızı tahmin ederken ya da taban puanlarla kendi puanlarınızı karşılaştırırken sabit oranlarla 500 üzerinden hesaplanan puanlar yerine üstte verdiğim hesaplama yöntemini kullanmalısınız. Eğer tahmininizden daha yüksek bir puan görünüyorsa (daha çok TS-TM puanları için geçerli) bunda bir aldatmaca yoktur, sevinebilirsiniz doğrusu budur . Tabi duruma göre düşük de olabileceğini unutmayın.

Sıralama Tahmini

Üstteki bilgileri kullanarak doğru puan tahminlerinizi yaptıktan sonra artık rahatlıkla sıralama tahmini aşamasına geçebilirsiniz.

Bunun için bazılarınızın bildiği gibi ÖSYM'nin yayınladığı puan dağılımları (yığınsal) bilgilerini kullanacağız:

2011 Puan Dağılımları:http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59198/h/bolum5puandag1.pdf
    2010 Puan Dağılımları:http://www.osym.gov.tr/dosya/1-56726/h/puandag.pdf

2011 puan dağılımlarını kullanmanız yeterlidir ama sınav zorluğunu-ortalama netleri karşılaştırarak 2010'dan 2011'e sıralamaların nasıl değiştiğini anlayabilirseniz bu sene sıralamaların ne kadar oynayabileceğini de tahmin etmeniz mümkündür. (Ortalama net gibi bilgileri ÖSYM'nin sitesinde sayısal veriler adı altında bulabilirsiniz)

PDF'lerin başında ham puan sıralamaları (500 üzerinden) mevcutken, yarısından sonra yerleştirme puanları bölümü başlıyor (575 üzerinden) Tahmini puanınıza ve puan türünüze bakarak tahmini sıralamalarınızı elde edebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, 2012'den itibaren okul puanları katsayısı 0.15'ten 0.12'ye düşürüldüğünden, eğer okul puanı sıralamanızı yükseltecekse bu sene bu etki azalacak dezavantajlı olacaksınız (geçen seneye kıyasla). Tam tersi okul puanı sıralamanızı düşürecek bir değerdeyse geçen seneye kıyasla daha avantajlısınız demektir.

Max LYS Puanı-Sıralaması

- YGS'den bu kadar aldım, LYS'den şu kadar almam mümkün mü?
    - YGS sıralamam bu (ya da muhtemelen bu), LYS'de bunu ne kadar yükseltebilirim?
    türü sorularınız için yapmanız gereken şudur:

- Üstte verdiğim hesaplama yöntemiyle YGS netlerinizi girip LYS kısmından gireceğiniz testlerin netlerini de tam girmeniz. Bu teorik olarak istediğiniz puanın mümkün olup olmadığını gösterecektir. (Gerçek sonuçlarda ufak farklar olabilir)
    - Bu puanlarla yine yukarıda verdiğim puan dağılımlarını kullanarak sıralama tahmininizi yapabilirsiniz.
    - Kendinize sınır koymanızı tavsiye etmiyorum ama ek olarak yapabileceğinizi düşündüğünüz netleri girerek de aslında hangi durumda olduğunuzu görebilir, ve sizin açınızdan hedefinizin mümkün olup olmadığını görebilirsiniz.

Bu bilgileri kullanarak:
    - intihar mı edersiniz
    - seneye mi kalırsınız
    - yoksa hırslanıp (motive olup) çok iyi netler mi çıkarırsınız bu size kalmış

Not: Lütfen konunun güncel kalması, dolayısıyla daha fazla kişinin faydalanması için yorum yapmayı unutmayın.

Bunun ts puanını doğru hesapladığından emin misin?

Aynı netlerle

birey fem kültür fen finale yazdığımda ortalama 360 küsür bir ortalama gelirken.

açı ts 1 390 civarında çıkarıyor.

açıdan hesaplıyınca moralim yerine geliyor diğerlerini hesaplayınca moralim bozuluyor nollur bir şeyler de.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ayça_223

Aynı netlerle

birey fem kültür fen finale yazdığımda ortalama 360 küsür bir ortalama gelirken.

açıdan hesaplıyınca moralim yerine geliyor diğerlerini hesaplayınca moralim bozuluyor nollur bir şeyler de.

verdiğim karşılaştırma linki aslında her şeyi açıklıyor ama..

yine de emin olmak istiyorsun :) emin olabilirsin

diğerlerine göre kesinlikle doğru hesaplıyor. emin ol eğer gerçek sınavdan fazla hesaplıyorsa bu en fazla 1 ya da 2 puan olur. 20-30 puan düşük olanlar kesinlikle yanlış hesaplıyor

ayrıca sen doğrudan açı'nın sitesinden hesapladıysan ora bile ts-1'i eksik hesaplıyor :) (coğrafya-1 neti başına 0.3 puan eksik) konunun içinde yazmıştım zaten

http://dl.dropbox.com/u/70704040/aci_puan.html

bu link 30 puan da fazla hesaplasa, daha düşük de hesaplasa bulabileceğin en doğru hesaplama.

edit: açı dershanelerine birkaç gün önce bu konuda email atmıştım. sitelerinde ts-1'deki eksik hesaplamayı düzeltmişler. şu an iki hesaplamanın da aynı olduğunu görebilirsiniz :) yani isteyen açının sitesini kullansın isteyen verdiğim linki. indirip bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bbbccc -- 8 Nisan 2012; 20:03:35 >

• kesin olarak ne zaman açıklanacak bilen var mı, bi açıklama falan yapıldı mı
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ayça_223

Aynı netlerle

verdiğim karşılaştırma linki aslında her şeyi açıklıyor ama..

yine de emin olmak istiyorsun :) emin olabilirsin

diğerlerine göre kesinlikle doğru hesaplıyor. emin ol eğer gerçek sınavdan fazla hesaplıyorsa bu en fazla 1 ya da 2 puan olur. 20-30 puan düşük olanlar kesinlikle yanlış hesaplıyor

ayrıca sen doğrudan açı'nın sitesinden hesapladıysan ora bile ts-1'i eksik hesaplıyor :) (coğrafya-1 neti başına 0.3 puan eksik) konunun içinde yazmıştım zaten

http://dl.dropbox.com/u/70704040/aci_puan.html

bu link 30 puan da fazla hesaplasa, daha düşük de hesaplasa bulabileceğin en doğru hesaplama.

aaa geçen sene ablamın netlerini yaptım doğru hesapladı :DD

sadece 0.483 puan yanlış hesapladı mf 4 de kendisi 496.398

bu 0.483 fazlasını hesapladı

inşallah ts si doğrudur off :D

gerçi felsefe işi bitiriyor ya:D

teşekkürler.

• Gecen seneki ösym puanımla aynı cıktı. Tesekkürler emegine saglık arkadasım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Esma21

Gecen seneki ösym puanımla aynı cıktı. Tesekkürler emegine saglık arkadasım.

+1
    Emeğine sağlık...
  • eline sağlık güzel paylaşım :)
  • eğer istediğim yeri kazanırsam bu puan hesaplamayı yapan arkadaşın payı çok büyük olacak. fena moral verdi. yazıklar olsun diğer eksik hesaplayıp da moralimizi bozan sitelere
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.