Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (573. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.861
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 571572573574575
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tamam üstad ama Bosh 18576 kcal ısı için kendi kataloğunda 2,80 m3 gaz harcıyor. yazıyor. Bunun yanında FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi pirimiks olmamasına rağmen 2.45 yazıyor.VAİLLANT ecoTEC plus VUW TR 296/3-5 yoğuşmalı kombi 2.8. ferroli domitech hermetik kombi 2.69 yazıyor gelde çok işin içinden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: dellyozzy

arkadaşlar selamlar...

yeni bir ev aldım. adığım ev 151m2 brüt nette sanırım 130 m2 gibi bir sey.blokta bir kotta 2 daire var.dolayısıyla güney cephe diyebilirim. daire gün boyu güneş alıyor. 9 katlı bloğun giriş katında.salon ve oturma odası güneyde yatak odası kuzeyde kalıyor. istanbul kurtköyde.

salonda;
    140 cm + 70 cm
    oturma odasında;
    120cm
    mutfak;
    80cm
    çocuk odası;
    100cm
    yatak odası;
    110cm
    giyinme odası;
    80cm
    banyoda;
    bu havluluklu olan cinslerden petek koymuşlar. markası baymak.

şimdi de soruma gelelim;
    ---1500 tl civarında alabileceğim fiyat/performansta en iyi kombi marka modeli nedir?
    ---yoğuşmalı mı yoksa konvansiyonel tercih etmeliyim?
    --- tek eşanjör olması mı daha iyi yoksa çift mi(daha doğrusu çift olunca ne oluyor?)
    ---modülasyonlu oda termostatı almalı mıyım(ne işime yarayacak)
    ---7.5 metre gibi petek evim itin yeterli olacak mı?

yazdıklarınıza göre evinizde 130m2 net alanda 7mt petek.havlupan var.
    petek boyu çok az. normalde 100m2 evlerde 7mt petek var.
    sizin en az 2mt daha petekleri büyütmeniz gerekiyor

1500liraya yoğuşmalı kombi öneririm

bütçenizi fazla zorlamayacaksanız 1500lira civarında

ferroli domicondens (condens yoğuşmalı)+ ferroli romeo modülasyonlu digital oda termostadı
    bosch condens 2000w (condens yoğuşmalı) + bosch trz200 modülasyonlu digital oda termostadı
    ariston clas premium (premix yoğuşmalı) . ariston rcw modülasyonlu digital oda termostadı

modülasyonlu oda termostadları kombiye modülasyon yaptırır. ve ilave tasarruf yaparsanız. faturalarınız daha düşük gelir

tek eşanjör çift eşanjör sorun değil. ikisinin de kendine göre yararları var.ama aralarında bariz fark yoktur

çift eşanjör olunca mutfakta ve banyoda aynı anda musluktan sıcak suyu açarsanız."bir nebze" aynı oranda musluklardan sıcak su gelir.bitermik eşanjörlülerle fark yok denecek kadar azdır
    tek eşanjörlü kombilerde ise sıcak sudan kaynaklanan arızalarda çift eşanjörlü kombilere göre arıza oranları daha düşüktür

size önerdiğim ferroli domicondens bitermik eşanjörlü harika bir kombidir.sıcak suda %100 konfor sağlarsanız.banyo yaparken kesinlikle sıcak su soğuk su dalgalanması olmaz

tecrübesi benden

bitermik eşanjörler. iç içe geçmiş 2adet eşanjörden oluşur..ama piyasada genellikle tek eşanjör olarak bilinir.
    tecrübesi benden

diğer 2 kombi 2 eşanjörlüdür.

yok eğer normal kombi düşünürseniz

ferroli domitech "öncelikle öneririm"
    vaillant 202-3-5
    ariston genus hermetik
    bosch classic plus

[simage][/simage]

arkadaşalar tekar selamlar...

eklediğim reğimdeki gibi petekelere sahip evime taktırabileceğim. fiyat performans açısından en uygun kombi nedir. 1500 tl gibi bir bütcem var çok az daha zorlayabilirim..

evin salon ve oturma odası güney cephe. akşama kadar güneş alıyor. istanbul kurtköyde mantolaması yapılmış yeni site de. peteklerin hepşi sanırımı ayrı hatlara sahip.çünkü kombi bağlantı yerinde 7 mavi 7 kırmızı hat gelmiş.

şimdi bu bilgiler doğrultusunda bana ne önerirsiniz daha önce bocsh un condense 2000 modeli vardı önerilen.

yardımlarınızı bekliyorum...

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

Orijinalden alıntı: alierdogan32

Tamam üstad ama Bosh 18576 kcal ısı için kendi kataloğunda 2,80 m3 gaz harcıyor. yazıyor. Bunun yanında FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi pirimiks olmamasına rağmen 2.45 yazıyor.VAİLLANT ecoTEC plus VUW TR 296/3-5 yoğuşmalı kombi 2.8. ferroli domitech hermetik kombi 2.69 yazıyor gelde çok işin içinden.

Üstad değilim ama maydonozlama cevap vereyim bosh sitesine baktım sanki siteyi yenilememişler bu ürünün adı bile geçmiyor. 24 kw lik olanı var onda sizin dediğiniz gibi 2,8 yazıyor ama bu farklı bir değerlendirme olsa gerek.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=BOSCH-Classic-Condense-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(18576kcal/h)-21,6kw-18576--236 linkde ürün özelliklerinde 2.10 yazıyor.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=BUDERUS-Logamax-GB042-22K-EcoPlus-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(18748kcal/h)-21,8kw-18748--160 benzer ürün buderus 2,12 yazıyor.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=FERROLI-Domicondense-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(22274kcal/h)-25.9kw-22274--10209 ferroli 2,65 yazıyor

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-ecoTEC-plus-VUW-TR-296/3-5-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(21070kcal/h)-24,5kw-21070--68 vailant 2,80 yazıyor bu doğru.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=ARISTON-Genus-Premium-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(20640kcal/h)-24kw-20640--51 ariston 2,34 yazıyor.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Confeo-Premix-S-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(20640kcal/h)-24kw-20640--32 eca 2,33

Tahmini olarak şöyle yorumlanabilir fazla çıkan değerler maksimum derecede yakılan değer düşük değerlerde orta derecede normal ev şartlarında kullanılan değer olabilir.

• quote:

eklediğim reğimdeki gibi petekelere sahip evime taktırabileceğim. fiyat performans açısından en uygun kombi nedir. 1500 tl gibi bir bütcem var çok az daha zorlayabilirim..

evin salon ve oturma odası güney cephe. akşama kadar güneş alıyor. istanbul kurtköyde mantolaması yapılmış yeni site de. peteklerin hepşi sanırımı ayrı hatlara sahip.çünkü kombi bağlantı yerinde 7 mavi 7 kırmızı hat gelmiş.

şimdi bu bilgiler doğrultusunda bana ne önerirsiniz daha önce bocsh un condense 2000 modeli vardı önerilen.

En uygun piremiks yoğuşmalı eğer internetten alacaksanız

Maddi durumunuza en uygun tam yoğuşmalı Demirdöküm Nitromiks (taksitle alacağınızı düşünerek 125x12=1500+kargo= 1530 tl 150 montaj ve ufak tefek parça toplamda 1700 tl yi bulur.
    http://www.bykombi.com/DEMIRDOKUM-Nitromix-Yogusmali-Kombi-247KW21242kcalh,PR-355.html

Yerelde fiyatlar değişebilir mesela bu ürüne 2000 tl diyebilirler çok araştırmak lazım yerelde montaj dahil iyi fiyata bulmaya çalışın.

• quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

Sayın üstadlarım 24 kw lar için BOSCH Classic Condense ile ARİSTON Genus Premium ve FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı arasında kaldım.Fiatları aşağı yukarı aynı.30 kw içde ARİSTON Genus Premium yoğuşmalı kombi (30KW25800kcal/h) FERROLİ DOMİCONDENSE F 28 arasında kaldım sizde ne yapmalıyım.Saygılar A_E

Piremiks ile diğer kombileri kıyaslamak yanlış fiyat avantajı olursa tamama ancak aynı fiyata piremiks yoğuşmalı alınmalı.

Şimdi ürünleri karşılaştıralım.

Ariston 20640 kcal ısı için 2,34 m3 gaz harcıyor.
    Bosh 18576 kcal ısı için 2,10 m3 gaz harcıyor.
    Ferroli 22274 kcal ısı için 2,65 m3 gaz harcıyor.

Yakıt tüketimlerine bakın nekadar fark var. 1.6 motor enjeksiyonlu araba ile 2.0 motor Karbüratörlü arabayı karşılaştırmak gibi bişey.

Böyle bir karşılaştırmayı doğru bulmuyorum gördüğünüz gibi 22-24 ve 25 kw cihazlar aralarındaki fark bundan kaynaklanıyor. Burda ne diyeceğiz şimdi bosch dahamı az yakıyor hayır bunu diyemeyiz çünkü aralarında kapasite farkı var. Kapasite oranlaması yaparsak üç cihazda hemen aynı tüketim değerlerinde diyebiliriz. Ayrıca bu tüketim değerleri Tam kapasitede 80c lik ısıda 1 saatlik tüketim değeridir ortalama 45- 50c sıcaklıkta %30 40 kapasitede kombileri kullandığımızı düşünürsek bu değerlerden farklı tüketim değerleri karşılaştırmamız gerekecektir.

Kesinlikle doğru üstad, bu kombilerin minimum yükte yaktıkları 1 m3/h 'u geçmez. Yoğuşmalı kombiler de düşük ısıda yakılması gerektiğine göre mantıklı olanı minimum yük sarfiyatlarıdır. Burada SEDBUK laboratuvar ve aylar süren ev testlerinde alınan sonuçları yabana atmamak gerekir. Premix yoğuşmalıları % 90, condense yoğuşmalıları da % 87-88 verimlilikte kabul etmek gerekir. Tabi en önemlisi; evin ısı kaybına göre ideal ısıtma kapasitesinin seçilmesidir.
    Örneğin Bosch Classic Condense'in, 150 m2 alanı ısıtabileceğini ve azami 12 m ye kadar peteği besleyebileceğini biliyoruz. 140 m2 evde 10 m petek varsa, Bosch yerine Ariston tercih edilirse, ısıtma kapasitesi oranında çok az da olsa fazla yakabileceğini düşünmek mümkün. Bu abartılı bir sonuç olmaz. Ancak daha önemlisi birkaç önceki cevapta tuğberk'in durumu. tuğberk, evinin 210 m2 ve 180 m2 net olduğunu düşünüyordu. Ancak içten içe yaptığı ölçümde 159,6 m2 (dolap dahil) net alanı olduğunu anladı. Şimdi Ariston Genus Premium 24 mü yoksa 30 kW mı seçmeli. 2 ucu da riskli. 24 kW olanını alsa, ısınamadığında kombi azami ısısını 65 dereceye arttırırsa yoğuşmadan yararlanacağı tasarrufun önemli bölümünden fedakarlık etmiş olacaktır. Ancak 30 kW seçerse de bu sefer ısıtma kapasitesinden dolayı daha fazla yakmayı göze alacaktır.
    Sonuç olarak; eşit teknolojilerde bile evin ısı kaybının hesaplanması ve buna göre ısıtma kapasitesi belirlenen kombiler kullanılması son derece önemlidir.

Bu noktada tugberk arkadaşımız için ideal olan 26 kw kapasiteli bir kombi ama bunu her markada bulmak mümkün değil bu konuda seçenekler çok sınırlı. Bu tüketici için olumsuz bir durum.

valla hocam haklısınız kafam çok karışık eca ve aristondan 2 ayrı servis gelmiş üst komşuya biri 30 kw olması lazım diğeri ise 24 kw lik yeter demiş kafam çok karışık... ara model bakmaya karar verdim...

• BAYMAK Luna3 Duo Tec Premix 280 Yoğuşmalı Kombi (28KW24080kcal/h)
    bu nasıl olur?
  • Vitodens 100 Yoğuşmalı 26 kw-(22.360 kcal/h) yada bu sizce hangisi
  • quote:

quote:

Maddi durumunuza en uygun tam yoğuşmalı Demirdöküm Nitromiks (taksitle alacağınızı düşünerek 125x12=1500+kargo= 1530 tl 150 montaj ve ufak tefek parça toplamda 1700 tl yi bulur.
    http://www.bykombi.com/DEMIRDOKUM-Nitromix-Yogusmali-Kombi-247KW21242kcalh,PR-355.html

Yerelde fiyatlar değişebilir mesela bu ürüne 2000 tl diyebilirler çok araştırmak lazım yerelde montaj dahil iyi fiyata bulmaya çalışın.

şimdiye kadar okuduklarım arasında genelde fiyat performansta ferroli yada bosch u önermişlerdi ama.demirdökümü görünce sasırdım açıkcası...

tabi konu hakinda yeterli bilgiye sahip olmadığım için her türlü yönlendirmeye açığım.

sonuçta bir kere alınacak bir ürün. sorunsuz olmasını istemek en doğal hakkım...:)

PETEK BOYLERINA NE DİYORSUNUZ...?????

• quote:

şimdiye kadar okuduklarım arasında genelde fiyat performansta ferroli yada bosch u önermişlerdi ama.demirdökümü görünce sasırdım açıkcası...

tabi konu hakinda yeterli bilgiye sahip olmadığım için her türlü yönlendirmeye açığım.

sonuçta bir kere alınacak bir ürün. sorunsuz olmasını istemek en doğal hakkım...:)

Ben fiyat açısından ve piremiks yoğuşmalı olması nedeniyle değerlendirdim sorun konusunda şikayet sitelerine bakın sonuçta bende bir tüketiciyim kendim eca aldım 100-200 daha fazla veririm derseniz Eca confeo piremiks veya Ariston Genus piremium öneririm bu ürünler modülasyonlu term.uyumlu Ayrıca termostat almassanız aristonun kendi program saati varmış.

Petek boyları (okuduklarımdan öğrendiğim kadarıyla) eviniz yalıtımlı ise 12-13 mt.oda için 1 mt petek yeterli bu şekilde bakabilirsiniz ben sizin petekler yeterli.

Ayrıca bu fiyatlar zorlar derseniz Eca confeo plas varhttp://www.bykombi.com/eca-confeo-plus-hermetik-kombi-24-kw-20000-kcalh,PR-354.html 12 taksitle kargo dahil 1200 tl

Yada ferroli domitec varhttp://www.bykombi.com/ferroli-domitech-hermetik-kombi-24-kw-20640-kcalh-konvansiyonel-kombi,PR-479.html oda 1200 tl ama bu ürünlerde %15-20 fazla yakar iki sezonda aradaki farkı ödersiniz yakıta. tercih sizin ben hep piremiks taraftarıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 13 Temmuz 2011; 14:55:32 >

• İzmir bornova evka3 teki evim 115m2. Doğalgaz tesisatı bağlanması için iki ayrı firmadan teklif aldım. Radyatörler toplam 7 mtül tutuyor.Birinci firma, Baymak fayke master 24kw yoğuşmalı kombiyi için firma peşin 2000 lira fiyat biçti. Diğer yapılacak( doğalgaz tesisatı, radyatörler, kombi dolabı, eca vana vs.) işler için toplam peşin 4600 lira fiyat verdi. Diğeri ise Vaillant 202/5 turbotech plus kombi(yoğuşmalı değil!) dahil diğer yapılacak herşeyle birlikte peşin 4400 fiyat verdi. Baymak veya vaillant kombi için karar veremedim. Baymak yoğuşmalı veya vaillant yoğuşmasız. Sizce hangisini taktırmalıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: denege

İzmir bornova evka3 teki evim 115m2. Doğalgaz tesisatı bağlanması için iki ayrı firmadan teklif aldım. Radyatörler toplam 7 mtül tutuyor.Birinci firma, Baymak fayke master 24kw yoğuşmalı kombiyi için firma peşin 2000 lira fiyat biçti. Diğer yapılacak( doğalgaz tesisatı, radyatörler, kombi dolabı, eca vana vs.) işler için toplam peşin 4600 lira fiyat verdi. Diğeri ise Vaillant 202/5 turbotech plus kombi(yoğuşmalı değil!) dahil diğer yapılacak herşeyle birlikte peşin 4400 fiyat verdi. Baymak veya vaillant kombi için karar veremedim. Baymak yoğuşmalı veya vaillant yoğuşmasız. Sizce hangisini taktırmalıyım?

Baymak piremiks yoğuşmalı değil condense (baca) yarım yoğuşmalı internet fiyatı ikiside 1500 tl 12 taksitli

Baymak verim %103 yakıt gaz 2,43 elk.170w
    Vailant verim %92 yakıt gaz 2,27 elk.145w

Bu oranlarla ikiside aynı oranda yakıt faturası getirir gibi görülüyor belki baymak biraz daha avantajlı olur.

• quote:

quote:

Tamam üstad ama Bosh 18576 kcal ısı için kendi kataloğunda 2,80 m3 gaz harcıyor. yazıyor. Bunun yanında FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi pirimiks olmamasına rağmen 2.45 yazıyor.VAİLLANT ecoTEC plus VUW TR 296/3-5 yoğuşmalı kombi 2.8. ferroli domitech hermetik kombi 2.69 yazıyor gelde çok işin içinden.

Üstad değilim ama maydonozlama cevap vereyim bosh sitesine baktım sanki siteyi yenilememişler bu ürünün adı bile geçmiyor. 24 kw lik olanı var onda sizin dediğiniz gibi 2,8 yazıyor ama bu farklı bir değerlendirme olsa gerek.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=BOSCH-Classic-Condense-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(18576kcal/h)-21,6kw-18576--236 linkde ürün özelliklerinde 2.10 yazıyor.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=BUDERUS-Logamax-GB042-22K-EcoPlus-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(18748kcal/h)-21,8kw-18748--160 benzer ürün buderus 2,12 yazıyor.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=FERROLI-Domicondense-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(22274kcal/h)-25.9kw-22274--10209 ferroli 2,65 yazıyor

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-ecoTEC-plus-VUW-TR-296/3-5-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(21070kcal/h)-24,5kw-21070--68 vailant 2,80 yazıyor bu doğru.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=ARISTON-Genus-Premium-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(20640kcal/h)-24kw-20640--51 ariston 2,34 yazıyor.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Confeo-Premix-S-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(20640kcal/h)-24kw-20640--32 eca 2,33

Tahmini olarak şöyle yorumlanabilir fazla çıkan değerler maksimum derecede yakılan değer düşük değerlerde orta derecede normal ev şartlarında kullanılan değer olabilir.

Maksimum tüketim değeri, kombinin yüksek sıcaklıkta çalıştırılması değil de doğru ifadeyle, yüksek (delta t) sıcaklık farkı altında, yani seçilen değerle tesisata giden suyun sıcaklığı arasındaki farkın görece büyük olduğu durumlarda söz konusu olabilir. Böyle bir durumda kombi yüksek kapasitelerde çalışacağı için sarfiyatı da fazla olması doğaldır. Oda termostatı ile kullanılan kombilerle sürekli hedef değerler veya buna yakın sıcaklıklar elde edildiğinden, ortamın çok az soğuması bile anında karşılık bulacak, kombi düşük kapasiteler kullanarak ısıl dengeyi yeniden ve çabucak kuracaktır. Yani oda termostatı ile kullanılan kombi ile minimum veya yakın tüketim değerleri elde etmek mümkündür. Oda termostatsız, aç-kapa kombi kullanımı ise tesisat suyu ile kalorifer devresinde seçilen T set değeri arasındaki fark yüksek olabildiğinden yüksek kapasitede çalışma ve sonuçta yüksek sarfiyatla ilişkili olup, en azından ısıl denge sağlanıncaya dek tüketim değerleri fazla olacaktır.

• ne dememi istiyon sayın maydonozcu arkadaş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gonuldagi

quote:

quote:

quote:

quote:

Gece gece bir kaç petek ölçtüm tahmini olarak 7 8m arasında bir petek uzunluğu var. kömürlü kazanda biz bu peteklerin neredeyse yarısını kapatıyorduk.
    evde bürüt 130m2. ısı yalıtımı yok duvarlar alçıpan pencereler çift cam ahşap. pencerelere slikon yapılmıştı. fakat mutfakta bulunan balkon kapısı sorunlu
    balkonuda camla kapattıracağız artık. zemin kat olunca duvarlar normalinden kalın olur. ama dış yalıtım olmayınca nede olsa yarı yarıya etki etme ihtimali var.
    Evin iç hatları doğal gaz uyumlu çok eski bir bina değil 2004 eylülünde oturmuştuk bina yeni sayılır 7 kıştır kullanılıyor. Tabanda ne döşeli bilmiyorum ama
    yukardaki resimlerdeki vanalar plastik borular var. petekleri herhalde temizleyeceklerdir.

Ayrıca doğal tesisatının apartman dairesine kadar olan kısmı yapıldı. sadece daire içi tesisat ücreti ödenecek.

Bu Viessmann Vitodens 100 3150tl -3350tl 10 tk. siz cede en uygun olanı sanırım.
    1-ECA VAILANT VE DEMIRDOKUM DE HANGI CIHAZLAR SEÇENEKLER ARASINA GIRSIN.

2-2300 TL LİK VİTOPENT İN DEZ AVANTAJI YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞÜRMÜ. YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞMEZSE
    ONU ALALIM. VİTODENS DE GEREKSİZ ÖZELLİKLER VARSA ONA PARA ÖDÜYORSAM OLMAZ. DİJİTAL BİR CIHAZ
    ANLAŞILAN.

BU DOĞAL GAZ KOMBİLERİN PİRİ SANIRIM VİESSMANN GİDİPTE BAŞKA MARKA ALMANIN ANLAMI OLMAZ.

Eğer tercihinizi wiessmann dan yana kullanacaksanız ona göre yazalım o marka içinden tercih yapmanıza yardımcı olalım seçenek artırarak işi dahada zorlaştırırsınız marka beğeniniz varsa sonuç değişmeyecekse bizde gereksiz öneri yapmayalım. Bu sayfanın amacı en iyi markanın ürününü önermek değil bütceye uygun fiyat performans cihazları önermek yoksa herkese piyasada bilinen en iyi üç markanın en pahalı serilerini öneririz kimselerde cihazlardan şikayet etmez. Sayfanın amacı bundan tamamen farklı bunu belirtmek isterim.Viessman iyi cihazları diğer modelere göre çok daha pahalı bütceniz buna uygunsa sorun yok kalitesi herkesce bilinen bir marka tercih edebilirsiniz.

Kombiler gereksiz özellikler olduğu yada digital oldukları için pahalı satılmazlar üretiminde kullanılan teknoloji ve yedek parcanın kalitesiyle alakalı birşeydir digital olmaları belki olmayanlara göre biraz daha pahalı olabilir burdada digital teknoloji kullanılması uzaktan kontrol cihazlarına uygun olmaları fiyat farkına neden oluyordur ama temel neden bu değil temel neden kullanılan malzeme kalitesi. Bir kombide birinci sınıf çelikten imal malzeme kullanılır diğerinde daha kalitesiz bir çelik kullanılır, birinde A markasının C kaliteli pompası kullanılır diğerinde A kaliteli pompası kullanılır. Siz bunu acıp baktğınızda ikisindede A markası var zannedersiniz ama durum öyle değildir. Üretimde kullanılan malzemelerinde kaliteleri sınıfları vardır her modelde en iyi malzemeyi kullanmaları mümkün değil tüketici şartlarını ve rekabet ortamını düşünerek farklı fiyatlarda farklı modeller üretilmektedir.

Tasarruflu tüketim tamamen size bağlı birşey beklediğiniz oda sıcaklığı derecesi, konutuzun yalıtımlı olup olmaması bu durumun temel etkeni diyebiliriz. Onun dışında yoğuşmalı alırsınız konvansiyonele göre faturanız az gelir diyemeyiz. Evet kağıt üzerinde %15 lik bir tüketim farkı var ama siz bunu ne derece verimli kullanıp bu oranın ne kadarını hayata gecireceksiniz bunu öngörmek mümkün değil.

İstanbulda daire içi tesisat ücreti proje dahil 700 tl civarında kombi montajıda ortalama 150tl yani 850 tl aşağı yukarı size verilen tekliflerde cihaz fiyatı dahil bu rakama denk geliyor fiyatlar normal diyebiliriz.

Maddi olrarak bende yıpranacağım ama ucuz mala para verecek kadar zengin değilim deler ya öyle düşünüyorum.
    Elektrik/Yakıt Servis Garanti bunlar çok önemli şeyler.

Vitopent 100 ile Vitodens 100 arasında ne fark var onu bilmek istiyorum. Bize verilen teklifte Vitopent 100'de yoğuşma yok görünüyor.
    İnternetten baktım Vitopent de yoğuşmalı kombiler arasında yok. Anladığım kadarı ilede yok.

Vitodens ayarında diğer kombileri yazın yalnız fiyat farkı olsun daha az elektrik yaksın hani olurya bazı ucuz ürünler kaliteli pahalı ürünlerden
    çok daha iyi iş görür çok daha tasarruf eder ömür boyu değilde 5 10 yılda bir cıhaz parası amorti eder ozaman o kombiyi alırım.

Isınmak kolay açarsın kombiyi 70C dayadınmı evin içi kaynar. Hamama döner. Fatura öderkende sen hamama girersin
    Biz hiç bilmiyoruz 22kw - 30kw nedir 22000kcal/h /24000 yada 30000/kcal nedir birde bu değerler var bunlar sanırım ısıta bileceği
    metre küpe göre değişiyor.

Malesef kötü bir cıhaz alırsak kışın evi ısıtmasına ısıtırızda faturalarda bizi ısıtır. Geçen son iki yılda memleket fazla soğuk görmedi
    herkes faturalardan memnun ama bizim buralar bir soğuk olursa -10 lar normal soğuklardır. Kuru soğuk olur.

İşin açığı 3150 tl bana çok büyük rakam ekonomik olarak sıkıntılıyız. aylık 335 tl taksitiyle beramber zaten ben 200tl de doğal gaz faturası bekliyorum
    soğuk aylarda. Aralık ocak şubat. Bunlara elektrikle telefonuda eklersek

idareten ucuz birşey alsak direkt doğal gaz faturasına yansır. Bilmeyince debeleniyoruz işte.

Bana sen şu cıhazı al 1000 tl karlı olursun viessmann dan ısıtma yönüylede kalite yönüylede çok kötü değil
    arıza çıkarmaz başını ağrıtmaz diyeceğiniz bir cıhaz varsa onu alayım.

Benim önümde firmanın verdiği 2 seçenek var bana uygun
    Viessmann Vitodens 100
    Demirdöküm Nitromix
    ikiside aynı para.

"Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" ifadesi ancak eşit teknolojilerdeki ürünler için söylenirse anlam taşır. Örneğin yeni bulunan teknolojinin AR-GE masrafları çok çok yüksektir. Her üründe bu masraf ilk yıllarda alınır. Kombi için düşünürsek; baca gazlarından yararlanarak verimlilik arttırıldığında condense yoğuşmalılar için altın yıl oldu ama ilk satın alanlar AR-GE bedellerini ödediler. Şimdilerde yoğuşmasız fiyatına yakın satılıyorlar. Premix yoğuşmalılar şimdilerde altın yıllarını yaşıyor. Ancak yine bedelleri çok ucuz sayılmaz.
    Vitopend 100 yoğuşmasız, Vitodens 100 premix yoğuşmalı kombidir. Aralarında Vitodens lehine % 15-20 arasında verim farkı vardır. Ancak "ısınmak kolay açarsın kombiyi 70'e" dediğinizde, o zaman yoğuşmadan kaynaklanan bu verim yarıdan fazla azalır.
    Bunun dışında Vitodens'te eşanjör delinme şikayetlerine rastlanmazken, Vitopend'de sıkça zarar görenler olmuştur. Bu nedenle Viessmann'a kombi işinin babası unvanını pek yakıştıramıyorum.
    Sadece size yapılan 2 teklifi değerlendirdiğimde; 500 TL fazla da olsa Vitodens 100 tercih edilmesi gerektiğini söyleyebilirim.
    Yalıtım konusunda sizin de yapabileceğiniz basit önlemler var. Bu konulara daha önce aşağı linkte değinmiştim. Bir bölümünü alıyorum.
    ""Yalıtım, bizim gibi yakıtta dışa bağımlı ekonomilerde Devlet politikası olmalıdır. Bunun esas nedeni; kişisel ısı kayıplarının, global kayıplardan çok çok az olduğudur. Dış cephe dahil ciddi yalıtıma ödediğiniz para size ortalama 3-5 yılda geri dönebilir. Oysa ki Devletin kazancı inanılmazdır. Yakıta ödenen dövizler yüzünden çeşitli dönemlerde Ülke olarak büyük sıkıntılar yaşadık. Şimdilerde ise çıkarılan yasalarla eski binalarda yalıtım yapılması zorlanmakta ve ucuz, uzun vadeli kredilerle de desteklenmektedir.
    Burada önemli olan konu, biz ne yapmalıyız? Yalıtımlı binalarda oturuyorsak sorun yok. Ancak dış cephe yalıtımsız binalarda, yada zemin veya son katta oturuyorsak, Kat Malikleri Kurulunun insafına kaldık demektir. Yalıtımın ucuz bir tadilat olmaması nedeniyle biz de çekimser yaklaşırız. Çok katlı konutlarda sadece dış cephe yalıtımının 2.000-3.000 TL arasında olduğunu varsayarsak konu netleşmiş olur. Bunun dışında, çatı yalıtımı ve pencere doğramalarının değişmesi ayrı bir sorundur.
    İç cephe yalıtımını yaptırayım deseniz, yine ucuz bir tablo çıkmaz ortaya. Üstelik evin net kullanım alanı küçüleceği gibi 2-3 mm lik malzemelerle yada boyalarla "yalıtımı sağlar" kandırmacası ile karşı karşıya kalabiliriz. 2-3 cm kalınlığından fazla olan yalıtıma uygun malzemelerle yaptırmaya karar vermek için, yalıtım.com sitesine bakmanızı öneririm. Burada en azından TSE numaralarını alarak malzeme araştırırsınız. Aksi takdirde ödediğinize göre umulan yararı sağlamayan yada tüm modern dünyanın terk ettiği asbestli kanserojen yalıtım malzemelerine sahip olabilirsiniz.
    Bunlar pahalı ve karışık işler gibi geldiyse "alacağımız hiçbir önlem yok mu?" diyebilirsiniz. Bana göre tasarruf için alınması gereken basit, oransal ucuz ve yarar sağlayacak önlemleri şöyle sıralayabilirim. Bunların çoğunu uyguladığım ve uygulattığım için rahatlıkla yazabiliyorum. Bu öneriler başka bir yerden alıntı değildir.
    1- Pencere doğramalarınız aluminyum doğrama, PVC tabir edilen cinsten ve yeterli (çekmemiş) ise sorun yok. Benim gibi ahşap pencere doğramalarınız varsa, 2-3 yılda bir önce çürümeye karşı önlem alıp, mat vernikli boya ile boyamada sayısız yarar var. Daha sonra dıştan ve içten, doğramanın betonla kesiştiği noktaları şeffaf silikonlamak, ısı ve yağmur suyu yalıtımı konusunda etkili olmaktadır. Komşularımın çoğuna şiddetli yağmur yağdığında su girdiği halde, bizde böyle bir sorun olmamaktadır. Hatta bir adım ileri giderek cam ile doğramanın kesiştiği noktalara da şeffaf silikon(ucunu hiç kesip büyütmeden) çektim. Tabi bunları yapmayı sıcak havalara saklayın.
    Artık Avrupada çift cam pencereden 3 cam pencere üretimine geçilmiş olduğunu ve Devlet destekli İngiliz Gaz Şirketinin bunu önerdiğini belirtelim. Üç cam pencere üreticisinin linki ve resmi aşağıda broşürün 22.sayfasında.
    Üçlü Cam
    Üç cam için erken olduğunu söyleyip, bizlerin az bir masrafla en azından pencere yalıtımını yapmamız gerektiğini belirtelim.
    2- Benim gibi son katta oturuyorsanız, çatı arasındaki yalıtımı ortak yapmayı beklemeyin. En basit ve ucuz önlem, hemen üst bölümü tespit edip yeterli izocam çatı şiltesi alıp sermektir. Fiyatları (Koçtaş'ta) 12m2 si 25 TL civarında. Toptan fiyatları 4-5 TL KDV hariç. Ucuz bulduğunuz yerden alın.
    Koçtaş İzocam çatı şiltesi
    Çatı şiltesi toptan fiyatları
    Çatı şiltesine alternatif olarak taş yününü deneyebilirsiniz. 60x120 cm 5 TL Koçtaş'ta. Ucuz nerde varsa alın.
    Taş yünü Koçtaş fiyatı
    3- Zemin yada dışarıya kısmen zemini olan 1.katta oturuyorsanız, ısı ve su yalıtımını birlikte düşünmelisiniz. 1. katta oturanların, dışarıya denk gelen zemin altına dışardan izolasyon ödemesi, oransal olarak az bir rakama gelecektir. Katkısı ise fazla olur.
    4- Kat kaloriferli evde oturuyorsanız, öncelikle oda termostatı edinmekle işe başlayın. Kombinize uygunluğu onaylanan modelleri kullanın. Yada benim gibi 10 yıllık bacalı kombi yada konvansiyonel hermetik kombi kullanıyorsanız, Siemens oda termostatlarına bakınız. Garantisi bitmiş, modülasyonlu sistemi olmayan kombiye sahip olanlar aşağıdaki linktekini en azından edinmeliler. Her kombiye uyar. İstediğiniz ısıya geldiğinde kombiyi tamamen kapatması, gerekmedikçe yakmaması tasarrufu kanıtlamaktadır.
    Bu tür linkleri görsel amaçlı veriyorum. Tabi çevrenizde ucuz bulduğunuz yerden alın.
    Siemens dijital oda termostatı
    80+50 TL montaja mal olur. Şimdi taksanız, 2-3 ayda kendini amorti eder. Baharda (Mart-Mayıs) tasarruf oranı daha yüksektir. Bu durum zaman bakımından Şubat-Nisan aylarında sıcak yerler için de geçerlidir. Özellikle çocuklu aileleler için idealdir.
    5- Petek arkasından ısı kaybını önlemek, araştırmalardaki tüm olumlu sonuçlara rağmen bence psikolojik rahatlık sağlıyor. Oda termostatından önce yaptım, çok tatmin edici olmadı. Belirgin(ayda % 3 e yakın tasarruf dahi olmadı) bir yakıt tasarrufu gözlemlemedim. Yine de eski soba sistemi arkasındaki ısı yansıtan levha mantığına uygun edinebilirsiniz. Sobalarda yüksek ısı nedeniyle yansıma fazla olur. Petek arkası levhalardan böyle performans beklemeyin. Yaklaşık 100 TL na mal olur.
    6- Termostatik vana, çok katlı yada çok büyük evlerde az kullanılan her bölümde zorunludur. 180 m2 yi aşmayan evlerde ise az kullanılan ve güneş alan misafir odalarında ve oda termostatı olan yaşam odalarında yarar sağlar. Ortalama evlerde 2 adetten fazlası bence gereksizdir. Ben az kullandığım misafir odasının peteğini tam kapatıp 1 tur açarak bu sorunu giderdim. Böylece sıcak su ağırlıklı olarak kullanılan bölümlere gider, kısmen tasarruf sağlayabilir. Bu arada önemli bir not, hiçbir peteği tam olarak kapatmayınız. Odalar arasında yalıtım yetersizdir ve ayrıca kapı kenarlarından ısı kaçağını önleyemezsiniz. Yalıtıma uygun olmadığı gibi, örneğin 9 m'lik petek sistemini 6 m ye indirirsiniz. Bunun tasarruf bakımından mantığı olamaz. Tercih sizin. Kombi.com da ECA marka olanı 25 TL. ""

• quote:

quote:

quote:

Bu bütçe ile Ferroli Domitech, Bosch Classic Plus veya ECA Confeo Plus arasından tercih yapıp ek olarak oda termostatı da almanızı öneririm. Kombiler konvansiyonel tipte olup 1100-1200 TL civarıdır.Montaj+termostatla birlikte en fazla 1500 olur. Kombiye karar verirken yerel servis kalitesi vb konulara dikkat edin...

NOT: Petek boyları yeterli görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 13 Temmuz 2011; 17:15:39 >

• quote:

ne dememi istiyon sayın maydonozcu arkadaş.

Hangi konuda....

------------------------

Hocam size şöyle bir öneride bulunayım ferroli iyice şekillendiyse

Yarım yoğuşmalı seçenek..aynı marka aynı sınıf
    1 adet 30 kw (30 kw bence riskli) ve 2 adet 26 kw domikondens kargo dahil 12 taksitle toplam 5300 tl ye alabilirsiniz maddi durumunuza uyabilecek bir seçim

Tam yoğuşmalı seçenek aynı sınıf
    1 adet 35 kw econcet piremiks ürün ve 2 adet demirdöküm nitromiks kargo dahil 5600 tl ye alabilirsiniz hatta telefonda 2 adet termostat hediyesi isteyebilirsiniz...

Ben olsam 2.ci seçeneği yaparım montajcıyıda 300-400 tl ye bulabilirsiniz aslında.. toplu yapım olduğu için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 13 Temmuz 2011; 17:33:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

Vitodens 100 Yoğuşmalı 26 kw-(22.360 kcal/h) yada bu sizce hangisi

Tuğberk, Viessmann Vitodens 100 premix yoğuşmalı kombiyi kesinlikle öneririm. Senin eve de rahatlıkla yeter. Yeter ki fiyatı uygun gelsin sana.
    ALternatif kombi olarak da, yoğuşmaya uygun kombi sıcaklığı bandı 30-50 derece arasında 23.400 kcal/h 27 kW ısıtma gücünde olan Buderus GB012 yi de öneririm. Vitodens gibi premix değil condense yoğuşmalı olsa da daha uygun fiyatlı bir alternatif olarak aklınızda bulunsun.
    Yoğuşmaya uygun 30-50 derece aralığında 25,5 kW ısıtma gücüne ulaşan Vaillant 296/3-5 yoğuşmalı da Vitodens gibi sizin ve yeterli olacaktır.
    Bunlardan hangisi fiyat olarak cazip gelirse onu alabilisiniz.
    Yalnız condense yoğuşmalı olsa da Buderus GB012 yi seçerseniz 2 avantajınız olacaktır. İlki 27 kW ya ulaşan ısıtma gücü ile 160 m2 net evinize yoğuşmalı için yeter-yetmez tereddütlerimizden kesinlikle kurtaracaktır. Ayrıca bu modele özgü OTM-P modülasyonlu oda termostatı sadece 125 TL dir. Diğer markaların ise 2 katında çok daha yüksek. Örneğin fiyat alırken "modülasyonlu(e bus iletişimli) oda termostatı ile fiyat verin" derseniz, fiyat farkını daha net göreceksiniz. Condense yoğuşmalı olduğu için en fazla % 3 olabilir. Bu yıllık 1.000 TL doğalgazda 30 TL fazlaya karşılık gelir.
    Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 13 Temmuz 2011; 17:32:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: justjust

Üstadlar merhaba.

Şuan oturduğum ev sıfır ekimde taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Ankaranın bir ilçesindeyim. Ankaraya göre yaklaşık 3 derece daha soğuk oluyor.
    -Toplam petek boyu 6,5 metre Baymak marka.
    -Ev iç kullanım toplamı yaklaşık 91 metrekare.
    -Camlar çiftcam pimapen.
    -Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
    -Binanın dış yalıtımı yapılmış durumda.
    -Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

----------metrekare-----petek uzunluğu
    salon-------25,6---------200 cm
    Antre-------11-----------60 cm
    Tuvalet-----2,1----------yok
    Banyo------3,8----------50 cm
    Mutfak-----10,4---------50 cm
    Yatak od.--13,1--------100 cm
    Küçük od.--9,3----------90 cm
    Oturma od.15,5--------100 cm
    TOPLAM----90,8--------650 cm

Bu konuyu uzun uzun okudum. Üstadların yorumları üzerine yoğuşmalı düşündüm. 1.si daha ağır basıyor.
    1. Ferroli EConcept Tech 25c
    2. Bosch Classic Condense (2841)

Tam kararımı vermişken evin iç kullanım metrekaresini yanlış biliyomuşum.(115). Meğer yaptığım ölçümlerde yaklaşık 91 metrekare çıktı. Kombi teklifi aldığım firma yoğuşmalıya gerek yok dedi. Kafam karıştı.
    Mümkünse üstatlardan yorum bekliyorum.

Daireme göre yoğuşmalı tercih etmeli miyim?
    Hermatiğe göre vereceğim fiyat farkına değer mi?
    Eğer yoğuşmalı öneriyosanız. EConcept Tech 25c yada Bosch Classic Condense (2841) hangisini tercih etmeliyim? Yada başka kombi öneriniz var mı?
    Eğer hermatik öneriyosanız daireme uygun hangi ürün önerirsiniz?
    Teşekkürler saygılar.

Merhaba,

Herşeyden önce mevcut peteklerle, geçen kış ısınma deneyimlerinizi göz önünde tutarak, tesisat suyu sıcaklığı 40-50 dereceyken ısınabileceğinize kanaat getiriyorsanız yoğuşmalı kombi kullanmanız teknik olarak mümkündür. Yine de mümkünse toplam petek mesafesini 1 mt kadar (oturma odası +50 cm, mutfak +20 cm, antre +30 cm) arttırmanızı öneririm. Yoğuşmalı kombiler, özellikle premiks yoğuşmalılar kombi teknolojisinde gelinen en üst seviyeyi temsil etmektedir. Size gerek görmeyenler bunun gerekçesini de açıklamalılar. Kesinlikle konvansiyonel kombi kullanılmamalı demiyorum, ama mümkünse, bütçeniz uygunsa premiks yoğuşmalı tercih etmenizi öneririm. Bosch Classic Condens, Ariston Genus Premium (24 Kw) uygun çözümler olacaktır. Para ve karar sizin...

Sanırım oturma odası güneş alıyor ve ısınmada problem olmuyor. O nedenle 1 m. petek yeterli görülmüş.Yetmezse arttırılması değerlendirilebilir.
    Bu durumda Bosch Classic Condense seçimi daha akılcı seçim olacaktır. Eşit fiyatta Ferroli Econcept Tech'de tercih edilebilir. Sanırım Ferroli premix 300-400 TL daha fazla.

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

quote:

quote:

Bu bütçe ile Ferroli Domitech, Bosch Classic Plus veya ECA Confeo Plus arasından tercih yapıp ek olarak oda termostatı da almanızı öneririm. Kombiler konvansiyonel tipte olup 1100-1200 TL civarıdır.Montaj+termostatla birlikte en fazla 1500 olur. Kombiye karar verirken yerel servis kalitesi vb konulara dikkat edin...

NOT: Petek boyları yeterli görünüyor.

bu durumda yogusmali kombi fikrinden vazmi gecmeliyim.ayrica benim ev icin yeterli dediginiz peteklerde dolasacak sicak su yogun kis doneminde 55*c yi gececek mi?bu sebeplemi konvasyonel almaliyim.
    Konu hakkinda deneyimli arkadaslardan yardim bekliyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: denege

İzmir bornova evka3 teki evim 115m2. Doğalgaz tesisatı bağlanması için iki ayrı firmadan teklif aldım. Radyatörler toplam 7 mtül tutuyor.Birinci firma, Baymak fayke master 24kw yoğuşmalı kombiyi için firma peşin 2000 lira fiyat biçti. Diğer yapılacak( doğalgaz tesisatı, radyatörler, kombi dolabı, eca vana vs.) işler için toplam peşin 4600 lira fiyat verdi. Diğeri ise Vaillant 202/5 turbotech plus kombi(yoğuşmalı değil!) dahil diğer yapılacak herşeyle birlikte peşin 4400 fiyat verdi. Baymak veya vaillant kombi için karar veremedim. Baymak yoğuşmalı veya vaillant yoğuşmasız. Sizce hangisini taktırmalıyım?

evka 3 tepelerde yer aldığı için kışın iyi rüzgar alır
    eviniz kaçıncı kat? evde yalıtım var mı?

eğer eviniz net 115m2 ise 7mt petek az gelir. normalde net 100m2 evlere 7mt petek takıyorlar

hele yoğuşmalı kombi alacaksanız petek boyunu 9mt den aşağı tutmayın..

• 
Sayfa: önceki 571572573574575
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.