Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (572. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 570571572573574
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

quote:

quote:

salon =30.5 m2
    antre =13.5 m2
    mutfak =22.50 m2
    oturma odası =17.5 m2
    ç odası =10.80 m2
    ç.odası2 =11.30 m2
    yatak odası =18 m2
    hol =6 m2
    banyo =8 m2
    2.banyo =6 m2

hocam bu gün evi ölçme fırsatım oldu ölçüler yukarıdaki gibidir
    ayrıca evde 6m2 kiler, 4m2 holde dolap ve 5.5 m2 yatak odasında giyinme odası mevcut

ev kuzey batı cephe mantolamalı camlar pimapen odalar laminant.

ilginiz için çok teşekkürler şimdi bana hangi kombiyi önerirsiniz? işin gerçeği çok para vermek istemiyorum

eğer ariston yada ferolli nin yakıt tüketimi buderusla aynı ise ariston yada ferolli almayı düşünüyorum..

tuğberk, gördüğünüz gibi sizin 210 m2 brüt, 180 m2 net dediğiniz eviniz 160 m2 ye düştü bile. Ne yazık ki hep bu tür sonuçlar alınıyor. Şimdi işiniz daha kolay. Fazla para vermemek için size 2 seçenek verebilirim. Verimlilik bakımından aralarında fark yoktur. Problemleri az ve ortalama iyi kalite kombilerdir. Tabi yörenizdeki servislerini de araştırıp ona göre karar veriniz.
    1- Ariston Genus Premium 30 kW 1.900 TL kombi.com da + 150 TL montaj ücreti + 30 TLkargo= 2.080 TL toplam bedel /12 taksitKOMBİ.COM LİNK
    2- Ferroli Econcept Tech 35 kW (ne yazık ki 30 kW ara modeli yok) 2.300 TL + 200 Tl montaj + 50 TL kargo = 2.550 TL toplam bedel PEŞİNKOMBİTOPTANCİSİ.COM LİNK
    2 ÜRÜN DE İŞİNİZİ FAZLASIYLA GÖRECEKTİR.
    Aslında biraz zorlanmayacağına inansam 25 kW Ferroli Econcept Tech de işinizi görebilir ama yüksek ısıda yoğuşmadan sağlanacak verimin düşeceğinden korkarım. Fiyat farkı da aralarında çok az 2.060-2.300.
    Belki Ariston Genus Premium 24 kW 1.750 TL olabilir. Yine 150 TL fark için riske girmeye değmez.

hocam öncelikle teşekkür ederim yardımlarınız için
    bir arkadaşım bana baymak Luna3 Duo Tec Premix 280 Yoğuşmalı Kombi yi önerdi hem çok ekonomik hemde 7 yıl garantili hemde evimi görüp en verimli bu çalışır dedi.. sizce baymak nasıl?

tuğberk, ben önerilerimi yaptım. Arkadaşınızın size söylediği kombi, önerdiklerimden farklı teknolojide, condense (klasik, yarım) yoğuşmalıdır. Bu teknolojide öneriler farklı olacaktır. Örneğin Bosch Condense 2000W yada Ferroli Domicondense kombileri değerlendirin o zaman. Aynı fiyatttalar.
    Siz kendinize göre değerlendirmeyi ve seçimi yapınız.

hocam ariston a karar verirsek hangi modelini almalıyım 24kw mi yoksa 30 kw mi
    birde bu cihazların yanında oda termostadı varmı?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

salon =30.5 m2
    antre =13.5 m2
    mutfak =22.50 m2
    oturma odası =17.5 m2
    ç odası =10.80 m2
    ç.odası2 =11.30 m2
    yatak odası =18 m2
    hol =6 m2
    banyo =8 m2
    2.banyo =6 m2

hocam bu gün evi ölçme fırsatım oldu ölçüler yukarıdaki gibidir
    ayrıca evde 6m2 kiler, 4m2 holde dolap ve 5.5 m2 yatak odasında giyinme odası mevcut

ev kuzey batı cephe mantolamalı camlar pimapen odalar laminant.

ilginiz için çok teşekkürler şimdi bana hangi kombiyi önerirsiniz? işin gerçeği çok para vermek istemiyorum

eğer ariston yada ferolli nin yakıt tüketimi buderusla aynı ise ariston yada ferolli almayı düşünüyorum..

tuğberk, gördüğünüz gibi sizin 210 m2 brüt, 180 m2 net dediğiniz eviniz 160 m2 ye düştü bile. Ne yazık ki hep bu tür sonuçlar alınıyor. Şimdi işiniz daha kolay. Fazla para vermemek için size 2 seçenek verebilirim. Verimlilik bakımından aralarında fark yoktur. Problemleri az ve ortalama iyi kalite kombilerdir. Tabi yörenizdeki servislerini de araştırıp ona göre karar veriniz.
    1- Ariston Genus Premium 30 kW 1.900 TL kombi.com da + 150 TL montaj ücreti + 30 TLkargo= 2.080 TL toplam bedel /12 taksitKOMBİ.COM LİNK
    2- Ferroli Econcept Tech 35 kW (ne yazık ki 30 kW ara modeli yok) 2.300 TL + 200 Tl montaj + 50 TL kargo = 2.550 TL toplam bedel PEŞİNKOMBİTOPTANCİSİ.COM LİNK
    2 ÜRÜN DE İŞİNİZİ FAZLASIYLA GÖRECEKTİR.
    Aslında biraz zorlanmayacağına inansam 25 kW Ferroli Econcept Tech de işinizi görebilir ama yüksek ısıda yoğuşmadan sağlanacak verimin düşeceğinden korkarım. Fiyat farkı da aralarında çok az 2.060-2.300.
    Belki Ariston Genus Premium 24 kW 1.750 TL olabilir. Yine 150 TL fark için riske girmeye değmez.

hocam öncelikle teşekkür ederim yardımlarınız için
    bir arkadaşım bana baymak Luna3 Duo Tec Premix 280 Yoğuşmalı Kombi yi önerdi hem çok ekonomik hemde 7 yıl garantili hemde evimi görüp en verimli bu çalışır dedi.. sizce baymak nasıl?

tuğberk, ben önerilerimi yaptım. Arkadaşınızın size söylediği kombi, önerdiklerimden farklı teknolojide, condense (klasik, yarım) yoğuşmalıdır. Bu teknolojide öneriler farklı olacaktır. Örneğin Bosch Condense 2000W yada Ferroli Domicondense kombileri değerlendirin o zaman. Aynı fiyatttalar.
    Siz kendinize göre değerlendirmeyi ve seçimi yapınız.

hocam ariston a karar verirsek hangi modelini almalıyım 24kw mi yoksa 30 kw mi
    birde bu cihazların yanında oda termostadı varmı?

tuğberk, 160 m2 net ısıtma alanı için 22-25 kW kombiler sınır ısıtma kapasitesindedirler. Yüksek kombi ısısında yanarsa ısınmayacak diye bir kural da yok. Ancak 54 dereceyi aşan ısıda kullanıldığında yoğuşmadan sağlanması beklenen %10-15 arasındaki tasarruf etkisi azalabilir. Bu nedenle Ariston Yetkili Bayine yerinde, ısı kaybı ile kapasite tespiti yaptırabilirsiniz. Böylece kafanızdaki sorular azalmış olur. Çünkü burada 2 farklı görüş oluştu.
    Aralarındaki fiyat farkı 1.700-1.900 TL fazla olmasa da yakıt sarfiyatları farklı olabileceğinden bu gerekli görünüyor.
    Ariston için 24 yada 30 kW kombide kullanacağınız modülasyonlu oda termostatı 220 TL aşağıdaki linkte. Uygun bulduğunuz yerden alınız.
    Ariston Genus, Clas mod. oda term.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 13 Temmuz 2011; 1:58:37 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kudreta

Bir arkadaşımız Danfoss termostatik vanayı sormuştu. Ben de ona problemsiz, sessiz çalışan Siemens veya ECA termostatik vanalar 27-28 TL fiyatla satılırken, neden Danfoss diye sormuştum. Benzer bir soruyu da size sorayım; modülasyonlu oda termostatları ile e bus iletişim sistemi ile çalışabilen, premix yoğuşmalı, verimliliği SEDBUK testlerinde de A sınıfı olarak kanıtlanmış, problemsiz ve 1.500 TL ye alabileceğiniz Ariston Clas Premium varken, 1.500 TL civarında alabileceğiniz modülasyonlu oda termostatları ile çalışmayan premix yoğuşmalı bir kombiyi neden tercih edeceksiniz? Bu kombi DD Nitromix kombi ile birebir benzer özelliklere sahiptir. O da 1.400 TL ye satılmaktadır. DD Nitromix Fiyatı
    Buna göre modülasyonlu oda termostatı yok tabi önerileri; Siemens mekanik on-off oda termostatı yada Siemens RDE10.1 dijital, haftalık programlı on-off termostat.
    Airfel Premix ve uyumlu oda term.
    Kalde süper boru oksijen bariyerli bir boru. TS'na uygunsa olabilir tabi.
    İdeal bağlantı mobil bağlama tabi. Ancak özellikle sonradan yapılan tesisatlarda kolayına kaçarak yada mecburiyetten tek borulu yada çift borulu tesisat yapılmaktadır. 2-3 peteğin bir kollektöre bağlı olması da bir nevi seri bağlamadır. Ben önermem. Örneğin 5 peteğe sahipseniz kollektörler 5 sıcak su borusu çıkışı, 5 ılık su borusu girişi şeklinde görünmelidir. Aşağıdaki resimdeki gibi.

Üstat bu konuda seninle aynı fikirde değilim bizler eca siemens öneriyoruz ama bu tamamen fiyat performans değerlendirmesine göre yapılıyor kombi önerisindede seninle aynı mantığı dikkate alıyoruz. Danfoss ile eca yı siemensi kıyaslamak mümkün değil kalite olarak kat kat üstün bir markadır.

Airfell cihaz içinde aynı şeyi söyleyebilirim dd nitromixle benzeşmesi mümkün değil bütün detaylarına kadar inceledim piyasadaki en iyi kombilerden biri diyebilirim tabi yeni bir cihaz kullanıcı görüşü almam gerekiyor.

Oda termostatı konusuna bende katılıyorum ben bu bilgiye ulaşamadım siemens cihazlarımı öneriyorlarmış ben sayfalarında bu bilgiye ulaşamadım. En azından modülasyon özelliği olan bir termostat üretmeleri yada önermeleri gerekir

Verdiğin linke bir kaç defa baktım ama gözden kaçırıyormuşum resmi tıklayınca yanında siemens termostatları gördüm demekki modülasyon özelliğini oda sıcaklığına göre kullanmak mümkün olmayacak. Kombi tüketim değerleri olarak çok güzel görünüyor ama modülasyon sorunu nedeniyle önerip önermemekte kararsız kalacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeniceri -- 13 Temmuz 2011; 2:21:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Orijinalden alıntı: gonuldagi

Birde ben sorayım bizede doğalgaz yeni bağlanıyor.

Ev 130 m2 1. kat doğu güneydoğu cepheli. Isı yalıtımı yok oda önümüzdeki yıl yapılır. Önceden kömürlü merkezi sistemle ısınıyordu.
    Haliyle üskatlarda bizden yaklaşık 20m2 daha geniş olunca merkezi sistemde sıcaktan durulmayan günler oluyordu.

Şimdide iyi ısıtacak bir kombiye ihtiyac var. Sonra yakıt tasarrufunun çok iyi olması gerekli.

Doğalgaz borularını yapan şirket Viessmann / Demirdöküm bayisi olunca ikisinin fiyatlarını yazmış.
    Petek alınmayacak eski sisteme uyarlayacaklar fiyatlara Borusan borular ECA vanalar doğal daire içi tesisatı
    kombi alt bağlantı seti proje ve gaz açımı cam menfezi ve elektrik şarteli işçilik dahil. fiyatlar peşin fiyatlar 10 taksite 150 tl ilave etmişler.

Viessmann Vitopent 100 - 2300 TL
    Viessmann Vitodens 100 Tam yoğuşmalı 3150TL

Demirdöküm Neva 1800TL
    Demirdöküm Nitromix Tam Yoğuşmalı 2700TL
    Kablolu oda termotatı demirdökmlerde hediye.

Hangisini alalım Adamlar katlara göre site durumuna göre bir tavsiyede bulunmamışlar.
    1. katlar şu model arakatlar şu model son katlar için şu model dememişler.

Parası iyi olunca Viessmann Vitodens 100 sanki olur gibime geldi.

Ayrıca bizim evde kalarifer ısısıyla ısınan bir şofben var onu söktürelimmi. bence sökülmesi gerekir çünkü fazladan
    su ısıtacak ve daha fazla yanacak.

işin içine malzeme işçilik gaz açımıda girince tam fiyatları kestirmek imkansız.
    Önemli olan yakıt tasarrufu doğal gaza geçince kömürden fazla ödersek hiç bi anlamı kalmaz.

@disintegration da aynı noktaya değinmiş dairenizde kullanılan petek miktarı nedir kaç yıldır kullanıyorsunuz tesisat temizliği vs yapıldımı bunları da belirtin eğer uzun süreli bir kullanım söz konusu ise kombiden önce tesisat temizliğini mutlaka yaptırın. 130 m2 net alanınız ise ortalam 8-9 mt civarında bir petek ihtiyacınız olacaktır. Merkezi sisteme göre dizayn edilmişse mesala o alanda 4-5 mt petek olması bile yeterlidir ama kombiyle bu metrajda aynı alanları ısıtmanız çok zor yüksek kazan sıcaklığı ve yüksek faturaya neden olur.

Kombi fiyatı ve işcilik vs fiyatlarını ayrı ayrı alın internetten karşılaştırın.

İstanbul için konuşuyorum kombi montajı 150 tl civarında proje 200 tl doğalgaz boru tesisatı 2 ağızlı 700 tl civarında menfez acılması elektirik cekilmesi fiyatını bilmiyorum ama cüzzi bir ücrete bunuda yaptırabilirsiniz. Elektirikci camcı geldi toplamda 100 tl verseniz toplamda 1000 tl gibi bir masrafınız olacak yani bu durumda vitopend size verilen fiyatlar çok iyi görünüyor bir yanlışlık varmı yokmu bilemiyorum. Vitopend 1600 tl ye satılıyor diğer işler için 700 tl alınması çok iyi.

Gece gece bir kaç petek ölçtüm tahmini olarak 7 8m arasında bir petek uzunluğu var. kömürlü kazanda biz bu peteklerin neredeyse yarısını kapatıyorduk.
    evde bürüt 130m2. ısı yalıtımı yok duvarlar alçıpan pencereler çift cam ahşap. pencerelere slikon yapılmıştı. fakat mutfakta bulunan balkon kapısı sorunlu
    balkonuda camla kapattıracağız artık. zemin kat olunca duvarlar normalinden kalın olur. ama dış yalıtım olmayınca nede olsa yarı yarıya etki etme ihtimali var.
    Evin iç hatları doğal gaz uyumlu çok eski bir bina değil 2004 eylülünde oturmuştuk bina yeni sayılır 7 kıştır kullanılıyor. Tabanda ne döşeli bilmiyorum ama
    yukardaki resimlerdeki vanalar plastik borular var. petekleri herhalde temizleyeceklerdir.

Ayrıca doğal tesisatının apartman dairesine kadar olan kısmı yapıldı. sadece daire içi tesisat ücreti ödenecek.

Bu Viessmann Vitodens 100 3150tl -3350tl 10 tk. siz cede en uygun olanı sanırım.
    1-ECA VAILANT VE DEMIRDOKUM DE HANGI CIHAZLAR SEÇENEKLER ARASINA GIRSIN.

2-2300 TL LİK VİTOPENT İN DEZ AVANTAJI YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞÜRMÜ. YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞMEZSE
    ONU ALALIM. VİTODENS DE GEREKSİZ ÖZELLİKLER VARSA ONA PARA ÖDÜYORSAM OLMAZ. DİJİTAL BİR CIHAZ
    ANLAŞILAN.

BU DOĞAL GAZ KOMBİLERİN PİRİ SANIRIM VİESSMANN GİDİPTE BAŞKA MARKA ALMANIN ANLAMI OLMAZ.

• Sayın üstadlarım 24 kw lar için BOSCH Classic Condense ile ARİSTON Genus Premium ve FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı arasında kaldım.Fiatları aşağı yukarı aynı.30 kw içde ARİSTON Genus Premium yoğuşmalı kombi (30KW25800kcal/h) FERROLİ DOMİCONDENSE F 28 arasında kaldım sizde ne yapmalıyım.Saygılar A_E
  • quote:

Orijinalden alıntı: justjust

Üstadlar merhaba.

Şuan oturduğum ev sıfır ekimde taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Ankaranın bir ilçesindeyim. Ankaraya göre yaklaşık 3 derece daha soğuk oluyor.
    -Toplam petek boyu 6,5 metre Baymak marka.
    -Ev iç kullanım toplamı yaklaşık 91 metrekare.
    -Camlar çiftcam pimapen.
    -Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
    -Binanın dış yalıtımı yapılmış durumda.
    -Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

----------metrekare-----petek uzunluğu
    salon-------25,6---------200 cm
    Antre-------11-----------60 cm
    Tuvalet-----2,1----------yok
    Banyo------3,8----------50 cm
    Mutfak-----10,4---------50 cm
    Yatak od.--13,1--------100 cm
    Küçük od.--9,3----------90 cm
    Oturma od.15,5--------100 cm
    TOPLAM----90,8--------650 cm

Bu konuyu uzun uzun okudum. Üstadların yorumları üzerine yoğuşmalı düşündüm. 1.si daha ağır basıyor.
    1. Ferroli EConcept Tech 25c
    2. Bosch Classic Condense (2841)

Tam kararımı vermişken evin iç kullanım metrekaresini yanlış biliyomuşum.(115). Meğer yaptığım ölçümlerde yaklaşık 91 metrekare çıktı. Kombi teklifi aldığım firma yoğuşmalıya gerek yok dedi. Kafam karıştı.
    Mümkünse üstatlardan yorum bekliyorum.

Daireme göre yoğuşmalı tercih etmeli miyim?
    Hermatiğe göre vereceğim fiyat farkına değer mi?
    Eğer yoğuşmalı öneriyosanız. EConcept Tech 25c yada Bosch Classic Condense (2841) hangisini tercih etmeliyim? Yada başka kombi öneriniz var mı?
    Eğer hermatik öneriyosanız daireme uygun hangi ürün önerirsiniz?
    Teşekkürler saygılar.

Merhaba, dairenizdeki mevcut petek boyları tam sınır değerde ankaranın soğuk havası herkesce bilinen birşey ondan 3 c daha soğuk oluyorsa bu petekler yetersiz gelebilir. Yalıtım olması nedeniyle belki sorun olmayacak yeterlide olacaktır dediğim gibi iklim şartlarını düşündüğümde bu ihtimali göz ardı edemiyorum normal şartlarda yalıtımlı bir alan için yeterlidir diyebiliriz.

Yoğuşmalı olmaz diyenlere kulağınızı kapatacaksınız bahsetitğniiz iki cihazdan birini tercih edeceksiniz ikisinden hangisi olacağına siz karar verin. İkiside alınacak cihazlar.

İyi bir konvansiyonel kombi ile yoğuşmalı arasında nerdeyse fark yok gibi birşey o nedenle en başında vereceğiniz belki piyasadaki bir çok modele göre 300-400 tl lik bir farkı çokta önemsemeyin. Uzun vadede tasarruf olarak size geri dönecektir.

Bunun dışında konvansiyonel kombi almayı düşünüyorum diyorsanız ferroli domitech modelini öneriyorm. İnternet ortamında 1100-1200 tl 5 yıl garantili incelemenizi tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: alierdogan32

Sayın üstadlarım 24 kw lar için BOSCH Classic Condense ile ARİSTON Genus Premium ve FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı arasında kaldım.Fiatları aşağı yukarı aynı.30 kw içde ARİSTON Genus Premium yoğuşmalı kombi (30KW25800kcal/h) FERROLİ DOMİCONDENSE F 28 arasında kaldım sizde ne yapmalıyım.Saygılar A_E

Piremiks ile diğer kombileri kıyaslamak yanlış fiyat avantajı olursa tamama ancak aynı fiyata piremiks yoğuşmalı alınmalı.

Şimdi ürünleri karşılaştıralım.

Ariston 20640 kcal ısı için 2,34 m3 gaz harcıyor.
    Bosh 18576 kcal ısı için 2,10 m3 gaz harcıyor.
    Ferroli 22274 kcal ısı için 2,65 m3 gaz harcıyor.

Yakıt tüketimlerine bakın nekadar fark var. 1.6 motor enjeksiyonlu araba ile 2.0 motor Karbüratörlü arabayı karşılaştırmak gibi bişey.

• quote:

quote:

quote:

Gece gece bir kaç petek ölçtüm tahmini olarak 7 8m arasında bir petek uzunluğu var. kömürlü kazanda biz bu peteklerin neredeyse yarısını kapatıyorduk.
    evde bürüt 130m2. ısı yalıtımı yok duvarlar alçıpan pencereler çift cam ahşap. pencerelere slikon yapılmıştı. fakat mutfakta bulunan balkon kapısı sorunlu
    balkonuda camla kapattıracağız artık. zemin kat olunca duvarlar normalinden kalın olur. ama dış yalıtım olmayınca nede olsa yarı yarıya etki etme ihtimali var.
    Evin iç hatları doğal gaz uyumlu çok eski bir bina değil 2004 eylülünde oturmuştuk bina yeni sayılır 7 kıştır kullanılıyor. Tabanda ne döşeli bilmiyorum ama
    yukardaki resimlerdeki vanalar plastik borular var. petekleri herhalde temizleyeceklerdir.

Ayrıca doğal tesisatının apartman dairesine kadar olan kısmı yapıldı. sadece daire içi tesisat ücreti ödenecek.

Bu Viessmann Vitodens 100 3150tl -3350tl 10 tk. siz cede en uygun olanı sanırım.

2-2300 TL LİK VİTOPENT İN DEZ AVANTAJI YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞÜRMÜ. YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞMEZSE
    ONU ALALIM. VİTODENS DE GEREKSİZ ÖZELLİKLER VARSA ONA PARA ÖDÜYORSAM OLMAZ. DİJİTAL BİR CIHAZ
    ANLAŞILAN.

BU DOĞAL GAZ KOMBİLERİN PİRİ SANIRIM VİESSMANN GİDİPTE BAŞKA MARKA ALMANIN ANLAMI OLMAZ.

Eğer tercihinizi wiessmann dan yana kullanacaksanız ona göre yazalım o marka içinden tercih yapmanıza yardımcı olalım seçenek artırarak işi dahada zorlaştırırsınız marka beğeniniz varsa sonuç değişmeyecekse bizde gereksiz öneri yapmayalım. Bu sayfanın amacı en iyi markanın ürününü önermek değil bütceye uygun fiyat performans cihazları önermek yoksa herkese piyasada bilinen en iyi üç markanın en pahalı serilerini öneririz kimselerde cihazlardan şikayet etmez. Sayfanın amacı bundan tamamen farklı bunu belirtmek isterim.Viessman iyi cihazları diğer modelere göre çok daha pahalı bütceniz buna uygunsa sorun yok kalitesi herkesce bilinen bir marka tercih edebilirsiniz.

Kombiler gereksiz özellikler olduğu yada digital oldukları için pahalı satılmazlar üretiminde kullanılan teknoloji ve yedek parcanın kalitesiyle alakalı birşeydir digital olmaları belki olmayanlara göre biraz daha pahalı olabilir burdada digital teknoloji kullanılması uzaktan kontrol cihazlarına uygun olmaları fiyat farkına neden oluyordur ama temel neden bu değil temel neden kullanılan malzeme kalitesi. Bir kombide birinci sınıf çelikten imal malzeme kullanılır diğerinde daha kalitesiz bir çelik kullanılır, birinde A markasının C kaliteli pompası kullanılır diğerinde A kaliteli pompası kullanılır. Siz bunu acıp baktğınızda ikisindede A markası var zannedersiniz ama durum öyle değildir. Üretimde kullanılan malzemelerinde kaliteleri sınıfları vardır her modelde en iyi malzemeyi kullanmaları mümkün değil tüketici şartlarını ve rekabet ortamını düşünerek farklı fiyatlarda farklı modeller üretilmektedir.

Tasarruflu tüketim tamamen size bağlı birşey beklediğiniz oda sıcaklığı derecesi, konutuzun yalıtımlı olup olmaması bu durumun temel etkeni diyebiliriz. Onun dışında yoğuşmalı alırsınız konvansiyonele göre faturanız az gelir diyemeyiz. Evet kağıt üzerinde %15 lik bir tüketim farkı var ama siz bunu ne derece verimli kullanıp bu oranın ne kadarını hayata gecireceksiniz bunu öngörmek mümkün değil.

İstanbulda daire içi tesisat ücreti proje dahil 700 tl civarında kombi montajıda ortalama 150tl yani 850 tl aşağı yukarı size verilen tekliflerde cihaz fiyatı dahil bu rakama denk geliyor fiyatlar normal diyebiliriz.

• quote:

Sayın üstadlarım 24 kw lar için BOSCH Classic Condense ile ARİSTON Genus Premium ve FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı arasında kaldım.Fiatları aşağı yukarı aynı.30 kw içde ARİSTON Genus Premium yoğuşmalı kombi (30KW25800kcal/h) FERROLİ DOMİCONDENSE F 28 arasında kaldım sizde ne yapmalıyım.Saygılar A_E

Ferrolinin tercih ettiğiniz modeli premix olmayan yoğuşmalı modeli o nedenle diğer premix modellere göre bu cihaz zayıf kalıyor diğerleri arasından secim yapın. Benim önerdiğim ferroli econtep tech modeliydi sanırım o bütce olarak size fazla geldi. Bu noktada son kararı siz verin bosch un 30 kw cihazı olmadığı için sizde aristona yöneldiniz galiba işte markalar bunu hesap edemiyorlar yada avrupada olan şeyi bize layık görmüyorlar bütün konutlar için 22-24 30 35 kw uygundur diye düşünerek diğer secenekleri göz ardı ediyorlar. Avrupada 10 kw lık ürün almak bile mümkünken bizde en düşük kapasite 22 kw

• quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

Piremiks ile diğer kombileri kıyaslamak yanlış fiyat avantajı olursa tamama ancak aynı fiyata piremiks yoğuşmalı alınmalı.

Yakıt tüketimlerine bakın nekadar fark var. 1.6 motor enjeksiyonlu araba ile 2.0 motor Karbüratörlü arabayı karşılaştırmak gibi bişey.

Böyle bir karşılaştırmayı doğru bulmuyorum gördüğünüz gibi 22-24 ve 25 kw cihazlar aralarındaki fark bundan kaynaklanıyor. Burda ne diyeceğiz şimdi bosch dahamı az yakıyor hayır bunu diyemeyiz çünkü aralarında kapasite farkı var. Kapasite oranlaması yaparsak üç cihazda hemen aynı tüketim değerlerinde diyebiliriz. Ayrıca bu tüketim değerleri Tam kapasitede 80c lik ısıda 1 saatlik tüketim değeridir ortalama 45- 50c sıcaklıkta %30 40 kapasitede kombileri kullandığımızı düşünürsek bu değerlerden farklı tüketim değerleri karşılaştırmamız gerekecektir.

• quote:

KOMBİ İŞİ İÇİNDEKİ BİR ARKADIŞIN YAZISINA RASTLADIM ÇOK HOŞUMA GİTTİ.
    BENCE HERKES BAŞTAN SONA OKUSUN

quote:

Arkadaşlar yorumları okudum çok üzüldüm o kadar çok bilgi kirliliği varki anlatamam. Ben makine mühendisiyim ve 5 yıldır bu işin içerisindeyim . İlk olarak şunu söyleyeyim kombi alırkenki gösterilen şu hassasiyetin onda biri yalıtım ve tesisat yaptırılırken gösterilse hiç kimsenin problemi kalmaz eminim. Herkes bir kombi kullanıyor birisinin çok kaliteli dediğine diğeri berbat diyor kimisi az yakıyor diyor kimisi çok .....
    şunu unutmayın kimse elma ile elmayı karşılaştırmıyor hep elma ile armutu karşılaştırmaya çalışıyoruz.Hangi ev hangi semt hangi tesisat hangi kat hangi yön ( kuzey , güney ) bunların hepsi yakıtı değiştirir. Eğerki doğalgaz ile ısınacak iseniz 100 m2 bir daireye en az 8 m petek koymanız gerekiyor daha az koyarsanız ;
    1- Faturalarınız yüksek gelir
    2- Kombi daha çok çalışarak devrede kalır ve parçaların ömrü daha kısa olur

Ters bir algı var zannediliyorki petekler az konulursa daha az yakar , halbuki ne kadar fazla ( uzun ) petek koyarsanız o kadar faturanız düşer .Firmaların çoğuna sorsanız 1 m/tül peteğin verdiği ısı 2200 kcal/h derler fakat bu değer 90/70 derece (TS4310 )yani kazanla veya kat kaloriferi ile ısınan sistemlerde doğrudur ancak kombiyi 90 derecede yakamayız son kademede çalıştırıp ay sonu kalp krizi geçirmek isteyen varsa deneyebilir Değişen Türk Standartlarına göre 75/65 C ( Yeni Standart EN442 tse.org.tr den 4310 u aratırsanız İptal edilmiş Standart Yerine Geçen TS EN 442 olarak görebilirsiniz ) de 1 m/tül peteğin verdiği ısı ortalama 1650 kcal/h civarındadır ( Markalara göre değişir )Herhangi bir petek katalogunu incelerseniz 1000 yani 1 metre uzunluğundaki 600 yüksekliğinde bir peteğin verdiği ısı 1687 kcal/h dir 1500 lük yani 1,5 m uzunluğundaki peteğin verdiği ısı 2531 kcal/h ' dir. Yani kombinizi aynı derecede yaktığınız halde daha fazla ısı evinize girer ve sizde daha güzel ısındığınız için kombiyi kısabilirsiniz daha düşük derecelerde yakarsınız . Yoğuşmalı kombiler için bu yüzden fazla petek konulması istenir çünkü ne kadar düşük sıcaklıkta yakarsanız o kadar fazla fayda elde edersiniz. Petek ile ısıtılan sistemlerde bu verim en fazla %17 civarındadır yerden ısıtmalarda %25 lere varır. ( çok fazla borulama olduğu için düşük derecelerde bile ev ısıtılabilir ) Yoğuşmalı kombi için 100 m2 bir daireye atıyorum 9 m petek koyarsanız %15 yakıtınız düşer 6 m petek koyarsanız %4 yakıtınız düşer .Fazla petek koymanın tek problemi ilk yatırım maliyetini artırır aradaki fark 2 senede faturadan kendisini amorti eder. Eğerki bütçeniz yeterli ise her ikisini yani hem yoğuşmalı hemde fazla petek koymanız sizin faydanızadır. Ama eğerki bütçeniz dar ise kombiyi yoğuşmalı alıp az petek koymanın size pek bir faydası olmayacaktır.
    Dikkat etmeniz gereken bir başka husus tesisatın yapılışıdır. Tesisat yapılırken genellikle süpürgelik üzerinden yapılır. ( oturulan evlerde sonradan tesisat çekildiği için , kırma dökme istenmez ) Süpürgelik tesisatı çok dirsek kullanılan bir tesisat türüdür ve her dirsek suyun dolaşım hızını düşürür . Eğer boru çapları ince ise su sirkülasyonu zorlaşır ve son petekler ısınmaz . Eğerki böyle bir tesisatınız var ise kombiye yakın olan peteklerin üst kısmı kısılarak reglaj yapılabilir. Bu durumu kurtarmaktır tabiki hiç böyle olmasına gerek yok. Tesisat yaptırılırken en son 3 peteğin birleşimine kadar 32mm ( 1 parmak olarak söylenir ) plastik boru ile yapılmalıdır. Daha sonra çap düşebilir. Kombi dairenin ortasına bir yere konulabilirse eğer hat iki koldan çalışır ve daha güzel ısıtır. Petekler ne kadar çok olursa olsun onu besleyecek olan boru çapları ufak olursa yine sağlıklı bir ısınma sağlanamaz ve pompa ömrünü çabuk tüketir. Tesisat yapılırken kombi balkonda ise balkon geçişinin yalıtım süngeri ile kaplanması gerekir . Çünkü kombinizi 50 derecede yaksanız bile borular soğuk betona temas ettikten sonra daire içine girinceye kadar atıyorum 40 dereceye iner suyun sıcaklığı . 1 m lik yer yüzünden faturanız fazla gelir . Şimdi cam elyaf yünlü kompozit borular çıkmıştır tesisat komple bu şekilde de yapılırsa daha iyi olur. Deliksiz Alüminyum folyolu boru ile de yapılabilir oksijen geçirgenliği çok az olduğu için peteklerdeki içten paslanma daha az olur.
    Eğer eviniz inşaat halinde ise mutlaka mobil sistem yaptırın çünkü normal borulama sisteminde petekler tesbih tanesi gibi bir hatta bağlıdır ama mobil sistemde her peteğe ayrı boru çekilir . Bir sıcak ve bir soğuk olarak çekilen hatlar kombinin yakınına biryere konulan kollektör sisteminde toplanır. Kollektör kalın demir veya bakır bir borudur ve üzerinde birsürü ufak vana vardır. Bu kollektörden iki adet olur ( sıcak - soğuk ) ve her kollektörün üzerinde kaç adet petek var ise o kadar vana bulunur. Daire inşaat halinde olduğu için bu sistemde borular dirsek ile değil viraj alarak döner . Bu sistemin avantajı her peteğe ayrı su hattı çekildiği için ve hiç dirseksiz olduğu için su çok rahat dolaşır ve ısınma mükemmel olur . Bir diğer avantajı ise elektrik tesisatında olduğu gibi bir kılıf içinden geçer ve daha sonra bir problem olması halinde kırıp dökmeye gerek kalmamaktadır. Peteğin altından ve kollektörden uçlar çıkartılır ve bir taraftan çekilerek tüm boru hattan çıkartılır yerine yeni boru çekilir. Bu sistemlerde kullanılan borular iki türlüdür fiyat alınırken ve yaptırılırken dikkat edilmelidir.Oksijen bariyerli Pe-xb boru kullanılırsa daha iyidir. ( Oksijen bariyersiz Pe-xb borularda mevcuttur.) Bu sistem sirkülasyon güzel olduğu için yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
    Faturaların düşürülmesinin bir yolu da termostatik vanalardır. Az kullanılan mahalleri gerektiğinden fazla ısıtması faturayı yükseltir. Yatak odası , çocuk odası ( heleki çocuklar büyükse ) bütün gün oturma odası kadar sıcak olmasına gerek yoktur. Bunlar ayarlı vanalardır. Oda ayarlanan sıcaklığa geldiği anda su girişini kapatır ve oda daha fazla ısınmaz , sıcaklık düşünce açar. Bu vanalar her peteğe konulmamalıdır . Aynı anda kapatıp pompaya zarar verebilir. En fazla üç dört tane odaların durumuna göre kullanılabilir. Bir faydası da kombi gereksiz çalışmadığı için daha uzun ömürlü olur .
    Faturanın düşürülmesinin bir yoluda oturduğunuz odaya modülasyonlu oda termostadı koymaktır. Bu cihaz, arabanızla yolculuk ederken kırmızı trafik ışığına kadar boşa takmış gibi kombiyi ayarladığınız dereceye gelinceye kadar kısar.Oturduğunuz yani ısındım diyeceğiniz odaya göre alev boyunu değiştirirerek konfor ve yakıt tasarrufu sağlar.
    Faturayı düşürmenin bir diğer yolu ise izopanlardır. Peteklerin arkasına yerleştirilen bu izolasyon malzemeleri sıcaklığın dışarı gitmesini engeller. ( Dış cephesi tek tuğla olan binalarda mutlaka takılmalıdır. ) Unutulmamalıdır ki ısıyı üretmekten çok kaçırmamak önemlidir. Camlar mutlaka çift cam olmalıdır yoksa faturalar nedeniyle doğalgaz kullanmak neredeyse mümkün olmamaktadır. Günümüz koşullarında daireler içeriden yada bina dışarıdan mantolama yapılması zorunluluk haline gelmiştir.
    Yazdıklarımı buraya kadar okuduysanız eğer daha hiç kombiden bahsetmediğimin farkına varabildinizmi?
    Kombide dikkat etmeniz gereken nokta modeli dir yani içindeki parçalar ve sistem . Şu anda yoğuşmalı adı altında satılan birsürü yarı yoğuşmalı cihaz vardır. Normal hermetik cihazlarda baca gazı sıcaklığı ortalama 110 derecedir. Bu atık gazın içerisinde su buharı da mevcuttur . Yoğuşmalı kombiler atık gazın sıcaklığından faydalanır ve özel eşanjör yapısı sayesinde yoğuşan su kombinin altından tahliye edilir.Dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır birincisi baca eğimi normal hermetik kombilerde aşağı doğru olmalıdır , yoğuşmalı kombilerde yukarı doğru , ikinci husus ta Gerçek Yoğuşmalı Kombilerde PREMİX( ön karışım ) Teknolojisi olmalıdır. Gelen gaz ile hava her an orantılı olarak yakılarak yakıt tasarrufu sağlanır.Yarı yoğuşmalı modelleri kesinlikle almayın.
    Kombide A markası B markasını aramayı bırakın . Kombilerin iç yapılarının hepsi aynıdır, kullandıkları malzemeler aynı firmalara aittir. Tam manasıyla toplama bilgisayar gibidir. Casperinde notebooku var vestelin de ama bir tane parça üretmezler . Kombilerde de firmalar anakart ve bir iki parça üretirler geri kalan bütün parçaları başkalarından alırlar. Hangi kombinin içine bakarsanız bakın pompa ya wilo dur ya grundfos , gaz valfleri ya honeyvell dir ya sit ( sigma ) tir ve bu parçalar kendi segmentlerinde dünyaca lider firmalardır. kombi firmaları bunları üretmeyle uğraşmaz . Genleşme tankları , eşanjörleri neredeyse hepsinin ana parçaları aynıdır.
    Çok firmada çalıştım şimdi kendi şirketim var. Bankacısının da , mobilyacısının da , muhasebecisinin de bu işi yaptığını gördüm . Dürüst çalışan firma çok az mutlaka iyi araştırın. Bu sektör çok suistimale açık bir sektör. Ne fiyat alırsanız mutlaka marka modellerini yazdırın . Size ucu açık ifadeler kullanıp (kalorifer tesisatı .... TL , petekler ...TL ) başka malzeme kullanırlar bunlara çokça şahit oldum (yoğuşmalı diyip normal kombi satan bile var düşünün gerisini ) Ne aldığınızı bilin işi mutlaka ehline ve dürüstlüğüne güvenebileceğiniz kişilere yaptırın . Zaten inanın malzemeleri siz sayarsanız şu marka Kompozit Borudan şu marka vana şu markanın şu özelliğindeki petek diyip bir fiyat isteyin isterseniz 30 firma gezin fiyatlar en fazla 250 TL oynar . Ama normal olarak bir fiyat araştırmasına gidin 3000 TL den 5500 TL ye kadar fiyatlar alırsınız.

Bu yazdıklarımı buraya kadar okuduysanız ya bu işten canınız yanmış birisisiniz demektir yada gerçekten işinizi kaliteli yaptırmak istiyorsunuz demektir. Mutlaka araştırmaya devam edin her fikri dinleyin ama son kararı yine siz verin . Bilgi paylaşıldıkça büyür. Ben bildiklerimi gördüklerimi deneyimlerimi size aktardım eğer yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Yazıyı tekrar getirmek istiyorum. Burada belirtildiği gibi yalıtıma bir örnek vereyim.

Babamgil yeni ev aldı aldıkları evi inşa halindeyken de gördük müteahhit yalıtım yaparken dıştan değil duvarda 2 tuğla arasına 4 cm köpük koydu daha sonra kolonlara dış mantolama yaptı ve sorduğumuzda bize benim 3 katlı bir binada tek daire için yaptığım yalıtım masrafını başkaları binanın tamamına yapıyor. Adam dediği gibi kaliteden taviz vermiyor. Petek boylarıda iyi tutulmuş. Geçen kış taşındılar ben 10 yıllık yalıtımsız binada merkezi sistem ile ısınamazken bazen çocuklar elk.ısıtıcı yaktırırlar ama babamgilin petek ısıları bizimkinden 5 derece düşük olmasına rağmen ev 28 derece oluyor ve havalandırmak için cam açıyorlar. İşte yalıtım bu kadar fark ediyor.

Şimdi bende yeni eve taşındım dıştan mantolu yalıtım komşular en soğuklarda tam ısınamadık diyor peteklerde düşük tutulmuş yani 120 mt net eve 5 mt petek yapmış müteahhit farkı.

UZUN LAFIN KISASI YALITIM VE TESİSAT ÇOK ÖNEMLİ.

• quote:

Hiç arasında kalmayın. Premix yoğuşmalı olarak Bosch Classic Condense ve 30 kW ARiston Genus Premium olur. Domicondense, condense yoğuşmalı olduğundan bence arada kalınacak bir durum yok. Premix (brülörlü) yoğuşmalı, reel A sınıfı verimlilikteki Ariston Genus Premium öne alınmalıdır.
  • quote:

quote:

quote:

Böyle bir karşılaştırmayı doğru bulmuyorum gördüğünüz gibi 22-24 ve 25 kw cihazlar aralarındaki fark bundan kaynaklanıyor. Burda ne diyeceğiz şimdi bosch dahamı az yakıyor hayır bunu diyemeyiz çünkü aralarında kapasite farkı var. Kapasite oranlaması yaparsak üç cihazda hemen aynı tüketim değerlerinde diyebiliriz. Ayrıca bu tüketim değerleri Tam kapasitede 80c lik ısıda 1 saatlik tüketim değeridir ortalama 45- 50c sıcaklıkta %30 40 kapasitede kombileri kullandığımızı düşünürsek bu değerlerden farklı tüketim değerleri karşılaştırmamız gerekecektir.

Kesinlikle doğru üstad, bu kombilerin minimum yükte yaktıkları 1 m3/h 'u geçmez. Yoğuşmalı kombiler de düşük ısıda yakılması gerektiğine göre mantıklı olanı minimum yük sarfiyatlarıdır. Burada SEDBUK laboratuvar ve aylar süren ev testlerinde alınan sonuçları yabana atmamak gerekir. Premix yoğuşmalıları % 90, condense yoğuşmalıları da % 87-88 verimlilikte kabul etmek gerekir. Tabi en önemlisi; evin ısı kaybına göre ideal ısıtma kapasitesinin seçilmesidir.
    Örneğin Bosch Classic Condense'in, 150 m2 alanı ısıtabileceğini ve azami 12 m ye kadar peteği besleyebileceğini biliyoruz. 140 m2 evde 10 m petek varsa, Bosch yerine Ariston tercih edilirse, ısıtma kapasitesi oranında çok az da olsa fazla yakabileceğini düşünmek mümkün. Bu abartılı bir sonuç olmaz. Ancak daha önemlisi birkaç önceki cevapta tuğberk'in durumu. tuğberk, evinin 210 m2 ve 180 m2 net olduğunu düşünüyordu. Ancak içten içe yaptığı ölçümde 159,6 m2 (dolap dahil) net alanı olduğunu anladı. Şimdi Ariston Genus Premium 24 mü yoksa 30 kW mı seçmeli. 2 ucu da riskli. 24 kW olanını alsa, ısınamadığında kombi azami ısısını 65 dereceye arttırırsa yoğuşmadan yararlanacağı tasarrufun önemli bölümünden fedakarlık etmiş olacaktır. Ancak 30 kW seçerse de bu sefer ısıtma kapasitesinden dolayı daha fazla yakmayı göze alacaktır.
    Sonuç olarak; eşit teknolojilerde bile evin ısı kaybının hesaplanması ve buna göre ısıtma kapasitesi belirlenen kombiler kullanılması son derece önemlidir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

ANLAŞILAN.

Eğer tercihinizi wiessmann dan yana kullanacaksanız ona göre yazalım o marka içinden tercih yapmanıza yardımcı olalım seçenek artırarak işi dahada zorlaştırırsınız marka beğeniniz varsa sonuç değişmeyecekse bizde gereksiz öneri yapmayalım. Bu sayfanın amacı en iyi markanın ürününü önermek değil bütceye uygun fiyat performans cihazları önermek yoksa herkese piyasada bilinen en iyi üç markanın en pahalı serilerini öneririz kimselerde cihazlardan şikayet etmez. Sayfanın amacı bundan tamamen farklı bunu belirtmek isterim.Viessman iyi cihazları diğer modelere göre çok daha pahalı bütceniz buna uygunsa sorun yok kalitesi herkesce bilinen bir marka tercih edebilirsiniz.

Kombiler gereksiz özellikler olduğu yada digital oldukları için pahalı satılmazlar üretiminde kullanılan teknoloji ve yedek parcanın kalitesiyle alakalı birşeydir digital olmaları belki olmayanlara göre biraz daha pahalı olabilir burdada digital teknoloji kullanılması uzaktan kontrol cihazlarına uygun olmaları fiyat farkına neden oluyordur ama temel neden bu değil temel neden kullanılan malzeme kalitesi. Bir kombide birinci sınıf çelikten imal malzeme kullanılır diğerinde daha kalitesiz bir çelik kullanılır, birinde A markasının C kaliteli pompası kullanılır diğerinde A kaliteli pompası kullanılır. Siz bunu acıp baktğınızda ikisindede A markası var zannedersiniz ama durum öyle değildir. Üretimde kullanılan malzemelerinde kaliteleri sınıfları vardır her modelde en iyi malzemeyi kullanmaları mümkün değil tüketici şartlarını ve rekabet ortamını düşünerek farklı fiyatlarda farklı modeller üretilmektedir.

Tasarruflu tüketim tamamen size bağlı birşey beklediğiniz oda sıcaklığı derecesi, konutuzun yalıtımlı olup olmaması bu durumun temel etkeni diyebiliriz. Onun dışında yoğuşmalı alırsınız konvansiyonele göre faturanız az gelir diyemeyiz. Evet kağıt üzerinde %15 lik bir tüketim farkı var ama siz bunu ne derece verimli kullanıp bu oranın ne kadarını hayata gecireceksiniz bunu öngörmek mümkün değil.

İstanbulda daire içi tesisat ücreti proje dahil 700 tl civarında kombi montajıda ortalama 150tl yani 850 tl aşağı yukarı size verilen tekliflerde cihaz fiyatı dahil bu rakama denk geliyor fiyatlar normal diyebiliriz.

Viessmann premix teknolojide gerçekten iyidir. Ancak yoğuşmasızda, özellikle Vitopend 100 veya 200 de sık eşanjör delinmesi şikayetleri ile karşılaşmaktadır. Eylül 2010- Nisan 2011 döneminde şikayet var sitesinde tam 13 farklı insan bu konuda şikayetçiydi.
    SEDBUK verimlilik değerlendirmelerinde de verimliliği % 75,3 ölçülmüştür. Örneğin % 20 daha ucuz satılan 5 yıl garantili Ferroli Domitech'in verimliliği ise % 79,6 dır. Başka bir anlatımla daha fazla harcadığı ortada. Şimdi bana göre bu durumda yoğuşmasızda elit demek zor görünüyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kesinlikle doğru üstad, bu kombilerin minimum yükte yaktıkları 1 m3/h 'u geçmez. Yoğuşmalı kombiler de düşük ısıda yakılması gerektiğine göre mantıklı olanı minimum yük sarfiyatlarıdır. Burada SEDBUK laboratuvar ve aylar süren ev testlerinde alınan sonuçları yabana atmamak gerekir. Premix yoğuşmalıları % 90, condense yoğuşmalıları da % 87-88 verimlilikte kabul etmek gerekir. Tabi en önemlisi; evin ısı kaybına göre ideal ısıtma kapasitesinin seçilmesidir.
    Örneğin Bosch Classic Condense'in, 150 m2 alanı ısıtabileceğini ve azami 12 m ye kadar peteği besleyebileceğini biliyoruz. 140 m2 evde 10 m petek varsa, Bosch yerine Ariston tercih edilirse, ısıtma kapasitesi oranında çok az da olsa fazla yakabileceğini düşünmek mümkün. Bu abartılı bir sonuç olmaz. Ancak daha önemlisi birkaç önceki cevapta tuğberk'in durumu. tuğberk, evinin 210 m2 ve 180 m2 net olduğunu düşünüyordu. Ancak içten içe yaptığı ölçümde 159,6 m2 (dolap dahil) net alanı olduğunu anladı. Şimdi Ariston Genus Premium 24 mü yoksa 30 kW mı seçmeli. 2 ucu da riskli. 24 kW olanını alsa, ısınamadığında kombi azami ısısını 65 dereceye arttırırsa yoğuşmadan yararlanacağı tasarrufun önemli bölümünden fedakarlık etmiş olacaktır. Ancak 30 kW seçerse de bu sefer ısıtma kapasitesinden dolayı daha fazla yakmayı göze alacaktır.
    Sonuç olarak; eşit teknolojilerde bile evin ısı kaybının hesaplanması ve buna göre ısıtma kapasitesi belirlenen kombiler kullanılması son derece önemlidir.

Bu noktada tugberk arkadaşımız için ideal olan 26 kw kapasiteli bir kombi ama bunu her markada bulmak mümkün değil bu konuda seçenekler çok sınırlı. Bu tüketici için olumsuz bir durum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

ANLAŞILAN.

Maddi olrarak bende yıpranacağım ama ucuz mala para verecek kadar zengin değilim deler ya öyle düşünüyorum.
    Elektrik/Yakıt Servis Garanti bunlar çok önemli şeyler.

Vitopent 100 ile Vitodens 100 arasında ne fark var onu bilmek istiyorum. Bize verilen teklifte Vitopent 100'de yoğuşma yok görünüyor.
    İnternetten baktım Vitopent de yoğuşmalı kombiler arasında yok. Anladığım kadarı ilede yok.

Vitodens ayarında diğer kombileri yazın yalnız fiyat farkı olsun daha az elektrik yaksın hani olurya bazı ucuz ürünler kaliteli pahalı ürünlerden
    çok daha iyi iş görür çok daha tasarruf eder ömür boyu değilde 5 10 yılda bir cıhaz parası amorti eder ozaman o kombiyi alırım.

Isınmak kolay açarsın kombiyi 70C dayadınmı evin içi kaynar. Hamama döner. Fatura öderkende sen hamama girersin
    Biz hiç bilmiyoruz 22kw - 30kw nedir 22000kcal/h /24000 yada 30000/kcal nedir birde bu değerler var bunlar sanırım ısıta bileceği
    metre küpe göre değişiyor.

Malesef kötü bir cıhaz alırsak kışın evi ısıtmasına ısıtırızda faturalarda bizi ısıtır. Geçen son iki yılda memleket fazla soğuk görmedi
    herkes faturalardan memnun ama bizim buralar bir soğuk olursa -10 lar normal soğuklardır. Kuru soğuk olur.

İşin açığı 3150 tl bana çok büyük rakam ekonomik olarak sıkıntılıyız. aylık 335 tl taksitiyle beramber zaten ben 200tl de doğal gaz faturası bekliyorum
    soğuk aylarda. Aralık ocak şubat. Bunlara elektrikle telefonuda eklersek

idareten ucuz birşey alsak direkt doğal gaz faturasına yansır. Bilmeyince debeleniyoruz işte.

Bana sen şu cıhazı al 1000 tl karlı olursun viessmann dan ısıtma yönüylede kalite yönüylede çok kötü değil
    arıza çıkarmaz başını ağrıtmaz diyeceğiniz bir cıhaz varsa onu alayım.

Benim önümde firmanın verdiği 2 seçenek var bana uygun
    Viessmann Vitodens 100
    Demirdöküm Nitromix
    ikiside aynı para.

• quote:

Orijinalden alıntı: justjust

Üstadlar merhaba.

Şuan oturduğum ev sıfır ekimde taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Ankaranın bir ilçesindeyim. Ankaraya göre yaklaşık 3 derece daha soğuk oluyor.
    -Toplam petek boyu 6,5 metre Baymak marka.
    -Ev iç kullanım toplamı yaklaşık 91 metrekare.
    -Camlar çiftcam pimapen.
    -Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
    -Binanın dış yalıtımı yapılmış durumda.
    -Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

----------metrekare-----petek uzunluğu
    salon-------25,6---------200 cm
    Antre-------11-----------60 cm
    Tuvalet-----2,1----------yok
    Banyo------3,8----------50 cm
    Mutfak-----10,4---------50 cm
    Yatak od.--13,1--------100 cm
    Küçük od.--9,3----------90 cm
    Oturma od.15,5--------100 cm
    TOPLAM----90,8--------650 cm

Bu konuyu uzun uzun okudum. Üstadların yorumları üzerine yoğuşmalı düşündüm. 1.si daha ağır basıyor.
    1. Ferroli EConcept Tech 25c
    2. Bosch Classic Condense (2841)

Tam kararımı vermişken evin iç kullanım metrekaresini yanlış biliyomuşum.(115). Meğer yaptığım ölçümlerde yaklaşık 91 metrekare çıktı. Kombi teklifi aldığım firma yoğuşmalıya gerek yok dedi. Kafam karıştı.
    Mümkünse üstatlardan yorum bekliyorum.

Daireme göre yoğuşmalı tercih etmeli miyim?
    Hermatiğe göre vereceğim fiyat farkına değer mi?
    Eğer yoğuşmalı öneriyosanız. EConcept Tech 25c yada Bosch Classic Condense (2841) hangisini tercih etmeliyim? Yada başka kombi öneriniz var mı?
    Eğer hermatik öneriyosanız daireme uygun hangi ürün önerirsiniz?
    Teşekkürler saygılar.

Merhaba,

Herşeyden önce mevcut peteklerle, geçen kış ısınma deneyimlerinizi göz önünde tutarak, tesisat suyu sıcaklığı 40-50 dereceyken ısınabileceğinize kanaat getiriyorsanız yoğuşmalı kombi kullanmanız teknik olarak mümkündür. Yine de mümkünse toplam petek mesafesini 1 mt kadar (oturma odası +50 cm, mutfak +20 cm, antre +30 cm) arttırmanızı öneririm. Yoğuşmalı kombiler, özellikle premiks yoğuşmalılar kombi teknolojisinde gelinen en üst seviyeyi temsil etmektedir. Size gerek görmeyenler bunun gerekçesini de açıklamalılar. Kesinlikle konvansiyonel kombi kullanılmamalı demiyorum, ama mümkünse, bütçeniz uygunsa premiks yoğuşmalı tercih etmenizi öneririm. Bosch Classic Condens, Ariston Genus Premium (24 Kw) uygun çözümler olacaktır. Para ve karar sizin...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Maddi olrarak bende yıpranacağım ama ucuz mala para verecek kadar zengin değilim deler ya öyle düşünüyorum.
    Elektrik/Yakıt Servis Garanti bunlar çok önemli şeyler.

Vitopent 100 ile Vitodens 100 arasında ne fark var onu bilmek istiyorum. Bize verilen teklifte Vitopent 100'de yoğuşma yok görünüyor.
    İnternetten baktım Vitopent de yoğuşmalı kombiler arasında yok. Anladığım kadarı ilede yok.

Vitodens ayarında diğer kombileri yazın yalnız fiyat farkı olsun daha az elektrik yaksın hani olurya bazı ucuz ürünler kaliteli pahalı ürünlerden
    çok daha iyi iş görür çok daha tasarruf eder ömür boyu değilde 5 10 yılda bir cıhaz parası amorti eder ozaman o kombiyi alırım.

Isınmak kolay açarsın kombiyi 70C dayadınmı evin içi kaynar. Hamama döner. Fatura öderkende sen hamama girersin
    Biz hiç bilmiyoruz 22kw - 30kw nedir 22000kcal/h /24000 yada 30000/kcal nedir birde bu değerler var bunlar sanırım ısıta bileceği
    metre küpe göre değişiyor.

Malesef kötü bir cıhaz alırsak kışın evi ısıtmasına ısıtırızda faturalarda bizi ısıtır. Geçen son iki yılda memleket fazla soğuk görmedi
    herkes faturalardan memnun ama bizim buralar bir soğuk olursa -10 lar normal soğuklardır. Kuru soğuk olur.

İşin açığı 3150 tl bana çok büyük rakam ekonomik olarak sıkıntılıyız. aylık 335 tl taksitiyle beramber zaten ben 200tl de doğal gaz faturası bekliyorum
    soğuk aylarda. Aralık ocak şubat. Bunlara elektrikle telefonuda eklersek

idareten ucuz birşey alsak direkt doğal gaz faturasına yansır. Bilmeyince debeleniyoruz işte.

Bana sen şu cıhazı al 1000 tl karlı olursun viessmann dan ısıtma yönüylede kalite yönüylede çok kötü değil
    arıza çıkarmaz başını ağrıtmaz diyeceğiniz bir cıhaz varsa onu alayım.

Viessmann Vitodens 100
    Demirdöküm Nitromix
    ikiside aynı para.

Dostum yanlış düşünüyorsun markaya bukadar takıntı yapma burada örenklerde yazılıyor adını bile duymadığımız değişik markaları 10-15 yıllık kombiyi kulanıyorum diye... yani o dediğiniz marka parçaları altın kaplama yapsa üzerini elmas süslese aynı işi görecek. Sonra piyasadaki çoğu marka içinde parçalar aynı marka imiş mesela kombi pompaları grandfus yada vilo gibi.

Evin yalıtımsız en ufak bir tasarrufa dahi ihtiyacın var bu nedenle mutlaka yoğuşmalı al. Daha öncede belirtildi başka yerlerdende teklif al değişik markalardan mesela Eca ve Ariston bu markalar da sorunsuz dur.

Ben eca aldım mayıs sonu çok soğuk değildi ama yağmur soğukları vardı 1 hafta geceleri sabaha kadar çalıştırdım ayrıca 3 haftalık ocak ve sıcak su kullanımı 46 m3 harcanmış 25 tl fatura geldi komşular iyi gelmiş dediler tabi kış şartlarında denemedim daha.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 13 Temmuz 2011; 12:13:53 >

• quote:

Viessmann Vitodens 100
    Demirdöküm Nitromix
    ikiside aynı para.

normalde bu iki kombi arasında 1000 tl fark var, muhetemelen yazım hatası yapılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19can84 -- 13 Temmuz 2011; 12:31:13 >
  • merhaba arkadaşlar konyada 140 mt.2 yeni eve taşınacağım forumda genel tavsiye bosch classic condense üzerine yanlız bulunduğum ilçede yaygın değil ve servisi biraz sorunlu .benim için banyoda sıcak suyun sabitliği çok önemli kirada baymaktan çok çektim bosch'umu alıyım aralarında çok kalite ve tasarruf farkı yoksa yerine tutulan ve tesisatçıların tevsiyesi e.c.a. confeo premiximi tercih ediyim ? saygılar
  • 
Sayfa: önceki 570571572573574
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.