Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (2006. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20042005200620072008
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün keşif için geldiler premix yoğuşmalı DD kombi 24 kW proje bacalıdan yoğuşmalı hermetiğe dönüştürme montaj derken 4000 gibi bir rakam çıktı. 2000 lira kombi fiyatı 350 lira proje 750 lira montaj kalanı da borular malzemeler vs. Açıkçası 3200-3500 arası olur diye düşünüyorduk biraz yüksek geldi. Bizim komşuda geçen sene baymak hermetik taktırmış 24 kW yine fakat yoğuşmasız herşey dahil 3500 e yakın tutmuş sizce yoğuşmalıya 4000 lira fiyat nasıl. Birde montajda iki durum var birisinde mutfakta yeni borular eklenecek duvar delinecek ikinci durumda ise bacalı kombinin bacasının yanından delik açılarak yoğuşmalı baca takılarak çatıya doğru uzatılacak bu durumda kombinin yeri değişmeden sadece dirsek ve yoğuşma bacasıyla çatıya verilecek. Kafamı karıştıran baca sistemleri yasaklanıyor fakat yoğuşmalı baca olduğu için sorun olmaz dediler başka evlere yapılan montajları gösterdiler yasak olsa belediye projeye onay vermez dendi. Diyelimki böyle taktırdık bir arıza su akma vs durumunda çatıya mı çıkmak gerekecek veya birkaç sene sonra yoğuşmalı bacayı da dışarı alacaksınız burada olmaz denirse bizi etkiler mi. Son olarakta yağmur kar durumunda çatıya doğru çıkan yoğuşma bacası zarar görürmü baya kafamız karıştı. Fiyatta sadece bunlar var vana oda termostatı havlupan vs gibi ekstra birşey istemedik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laurin Klement -- 9 Mart 2016; 22:35:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Avrupa ülkelerinde hermetik kombilerin borusunu duvardan çıkarmak yasak. Adamlar bacalı sistem kullanıyorlar. Duvardan yatay çıkan bacalarda ciddi sıkıntılar sözkonusu. Testlerle kanıtlanmış.

Bizde şunu yapıyorlar: bacalı sistemi iptal edip duvardan çıkma yatay baca. Halbuki yapılması gereken şey bacaları tadil etmek.

3-5-10 sene sonra gelecekler duvardan çıkamaz baca sistemi yapacaksın diye tekrar çökecekler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bireysel.emeklilik

Burada okuduğum yorumlar neticesinde yaptığım işlemleri paylaşıyorum arkadaşlar. Ayrıca bilgilerini gerek özelden gerekse genelden paylaşan
    @disintegration @zebza @teknoline2002 ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Ev-125m2 güneydoğu cephe arakat yalıtım iyi.

Kombi-bosch condense 2500w yoğuşmalı

Petekler-dd plus 8 mt.
    Havlupan krom 50-110

3 adet danfoss gazlı termostatik vana (kombiye yakın olan mutfak,oturma odası ve bebek odasına takıldı)

Oda termostatı-şimdilik yok ama salona kablosuz düşünülüyor

Diğer vanalar eca vr2

Kombi altı tam geçişli demir vana.

Forum önerileri sonucu yapılanlar

Koridorda petek yoktu odanın birinden hat çekildi.

Boyu 1.5 mt üzeri olan petekler çarpraz bağlantı yapıldı. Bağlantı noktaları paralele uygun olduğu için peteklerin öbür ucuna hat çekildi. Borular duvar kırılarak içinden geçirildi.

Kombi bacası düz değil yukarı eğimli yaptırıldı ve fazlalık kestirildi.

Bana göre güzel bir işçilik oldu. Bir iki foto çektim. Yorumlarınızı bekliyorum

Bu mesaja eklenen görseller:

Balkona koyulan kombilerde diyelimki kışın evi kullanmadık, içindeki suyun donup tesisatı parçalama ihtimali nedir? Bunun önüne nasıl geçiliyor?

• Eger kombiyi kapatmazsan yani sigortasoni indirmezsan sifir ohtimal

• uzun araştırmalar ve buradaki arkadaşların yardımları sonucu kombi siparişimizi vermiş bulunuyoruz yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Buderus yoğuşmalı gb062 modelini sipariş ettik kombi proje montaj petek temizliği vs dahil 3500 liraya maloldu. daha önce bosch condens ve demirdöküm yoğuşmalı inceledik fakat fiyat olarak 4000 lira hatta 4200 liraya çıktıkları için direk eledik kısmetse hafta içi kuracaklar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Novadens Extra ile teknik açıdan bire bir aynı olan ve Siemens REV24 bağlayabileceğiniz kombiler:
    Baymak DUO TEC
    Baymak Falke Condense
    Baymak Novadens
    Baymak Lambert LPY
    Baymak Dolcevita DPY

Linkini verdiğiniz Lambert Attivo eski nesil düz yoğuşmalıdır. Seçiminizi üstteki premix yoğuşmalı kombilerin arasından yapınız.

Öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Sonunda Baymak Duotec 28 premix yoğuşmalı kombiyi satın aldım. 12,5 metre petek var ziyadesiyle yeterli olur diye düşünüyorum. Oda termostatlarında ON-OFF ve modülasyonlu diye iki tip çalışma şekli varmış. Hangisi daha kullanışlı olur karar veremediğimden sonraya bıraktım. Ayrıca evimiz orta düzey bir yalıtıma sahip. Çok hassas, yani 0.2C aralığında termostat alırsam bir dezavantaj oluşur mu bilemedim. Bu konularda da fikrinizi öğrenebilir miyim?

• Çekilin Ben Baytarım kullanıcısına yanıt
    Modülasyonlunun fazla bi extrası yok.Siemens Rev24 düşünüyorsanız 0.1, 0.2, 0.5 ve öğrenme modu gibi ayarları var, sıkıntı yaşayacağınızı zannetmem.

0.2 ayarı 0.3 gibi çalışıyor.0.4 aşağı düştüğünde devreye girip, 0.2 yukarı çıktığında duruyor bu ayarda.Yani oda sıcaklığı 0.6 değişiyor.

0.1 ayarında ise 0.2 aşağı çalışıp tam değerde duruyor.Fark 0.2 oluyor.

Öğrenme modu 0.4 aşağıda çalışmaya başlayıp tam değerinde duracak şekilde çalışıyor.Fark 0.4 oluyor.

Sizin için 0.2 ayarı ve ya öğrenme modu uygun olur.

• THEATTRE35 T kullanıcısına yanıt
    Hocam bende modulosyonlu ot yi kullanana dek bende fark etmez diyordum. Fakat kullandiktan sonra diyer normsl ot lerle hatta rev24 kullanan biri olarak alakasi yok.

Ornek 22.5 derece olsun ot

1. Modulosyonluda 22.5 derecenin 0.1 derece altina dahi inmez. 22.8 derecenin ustunede ciktigini gormedim.
    2. Modulosyonluda kazan sicakligi istersen 80 derece olsun odayi dusuk sicaklikta isitabiliyorsa isitabilecek minimum dusuk sicaklikta calistirir. On of ot lerde ayarladiginiz kazan sicakligina cikararak. Devali o derecede calisir. Istisnau okarak max kazan dicakligina cikmadanda kapanir ama bu nadir bir olaydir.
    3. Eger kombinin modulosyonlu ot desteyi varsa kesinlikle kullanin.
    4. Modulosyonly ot kombiyi devamli dusuk sicaklukta calistirmak icin ugrasir.
    5. Tasarruf konusunda da daha basarili.
    Babamin evinde mod ot var derece ilarakta benden yuksek. Arti butun odalar acik. Benden bariz az yakiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Çekilin Ben Baytarım

quote:

Novadens Extra ile teknik açıdan bire bir aynı olan ve Siemens REV24 bağlayabileceğiniz kombiler:
    Baymak DUO TEC
    Baymak Falke Condense
    Baymak Novadens
    Baymak Lambert LPY
    Baymak Dolcevita DPY

Linkini verdiğiniz Lambert Attivo eski nesil düz yoğuşmalıdır. Seçiminizi üstteki premix yoğuşmalı kombilerin arasından yapınız.

Öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Sonunda Baymak Duotec 28 premix yoğuşmalı kombiyi satın aldım. 12,5 metre petek var ziyadesiyle yeterli olur diye düşünüyorum. Oda termostatlarında ON-OFF ve modülasyonlu diye iki tip çalışma şekli varmış. Hangisi daha kullanışlı olur karar veremediğimden sonraya bıraktım. Ayrıca evimiz orta düzey bir yalıtıma sahip. Çok hassas, yani 0.2C aralığında termostat alırsam bir dezavantaj oluşur mu bilemedim. Bu konularda da fikrinizi öğrenebilir miyim?

Kesinlikle ve kesinlikle kendi mod ot sini alin

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Hocam altına inmiyorsa da 0.3 üstüne çıkmış, aynı hesap.0.5 dereceye kadar ister aşağı ister yukarı olsun anlamlı bir fark oluşturmaz.Ayrıntılara çok takılmamak lazım.

Benim için Modülasyon değil kablosuz olması önemli şu an.Kablosuz Honeywell'den sonra, kablosuz Rev24 ile son derece mutluyum.Kablolu olduktan sonra benim evde hiçbiri işime yaramıyor maalesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

quote:

Orijinalden alıntı: Çekilin Ben Baytarım

quote:

Baymak DUO TEC
    Baymak Falke Condense
    Baymak Novadens
    Baymak Lambert LPY
    Baymak Dolcevita DPY

Kesinlikle ve kesinlikle kendi mod ot sini alin

bizim evin içinde ısı değişimleri pek dengeli olmuyor. şöyleki ev ahali sürekli hareket halinde, sürekli evin ısısının en çok kaçtığı yerler olan banyo yada tuvaletin olduğu yerdeki kapıları açıp kapıyorlar ve salon ve holdeki sıcaklık 1 derece olmasa bile 0.6-0.8C düşebiliyor. hassas elekronik termometrem var bugün bu durumu gözlemledim. şimdi hassas bir oda term. alsam sürekli çalışacak gibi geliyor. 0.5C hassasiyetli mi alsam diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çekilin Ben Baytarım -- 13 Mart 2016; 15:40:51 >

• Arkadaşlar iyi akşamlar ,
    Benim bir kaç sorum olacaktıda.Yeni bir eve geçiyoruz haliyle yeni kombi almayı düşünüyoruz eski evde bosch 2500w olan vardı pek memnun kalmadık daha kaliteli birşey almayı düşünüyoruz.Evimiz 205 metrekare yalıtımı falan yerinde.

Sorup soruşturduğum kadarıyla herkes; 1-vaillant 2-buderus vede 3-alarko dan birini almamı söylüyor vede 27kw ve üstü olsun söyleniyor acaba sizin fikriniz nedir ? servis konusunda buderus alarko çok iyi servis vaillantta çok iyi servis ancak gezici olduğundan dolayı tavsiye edilmiyor ayrıca.
  • Evde iki gündür ustalar çalışıyor. 12 metre olan petek boyunu ilave 1m petekle 13'e çıkartıp evin ısınmayan bölgesinin problemini de çözdüğümü düşünüyorum. Aslında 14m toplam düşünüyordum ama usta yeterli dedi. Kombinin bulunacağı yerden peteklere giden tesisatın bir bölümü dışarıdan geçiyordu. onu da ustanın parlak fikriyle içeri aldık ısı kaybından bir nebze kurtulduk.

Yalnız bir sorun var. Baymak duotec premix 28kw olarak aldığım kombi daha bugün elime ulaştı ve satıcı şehirdışından arkadaşım 33kw olarak yollamış. Kendisiyle görüştüm birşey olmaz elimde kalmamış, işin aksamasın diye bunu gönderdim, çok fark etmez gerektiğinde daha çok ısıtabilir dedi. Ustaya sordum sarfiyatı az yüksek olur bence 28 takalım dedi. Geri yollamayı ve değiştirmeyi düşünüyorum ama birkez de size sorayım dedim. 33 kw yani max 28500kcal/h kapasiteli kombi konforu etkiler mi? Geri yollamaya değer mi? 28 kw olan max 24500 kcal/h idi.

Ayrıca;
    Ev 140m2 müstakil 4 cephe açık 2 cephesi güneşe ters. 1. kat. altı boş dükkan. Ayrıca camlar yalıtımlı ama büyük. evin yalıtımı sıvadan ibaret, mantolama yok. kombi balkonda duracak ama balkon kapalı ayrıca dolap içerisinde olacak. Tesisat boru boyu yaklaşık 2X25 metre (gidiş dönüş)

• arkadaşlar merhaba istanbul fatihte 65 m2 6. ve son kat 3 cephesi açık yalıtımsız bir dairem var kullanmış olduğum baymak main 24 fi kombim bozuldu, yerine acilen yenisini almak istiyorum, öncelikle böyle bir daire için yoğuşmalı kombiye yönelmeye gerek varmı yok ise 1300-1500 aralığında alabileceğim en iyi kombi nedir

aklımda bosh condanse 6000
    buderus u072

eca confeo plus (kuzenimde var ve memnun oluduğunu söylüyor fakat bir çok kullanıcıda sıcak suda dalgalanmaların olduğunu sölüyor açıkçası gözümü korkutuyor yetkili servisi bu gibi arızaların kombiden kaynaklanmadığını söylesede birde kullanıcılarının ve üstatların bu kombi ile ilgili yorumuun almak isterim)

kombiler var küçük bir bebeğim var ve acilen sağlam işimi görecek başımı ağrıtmayacak bir kombi önerisi istiyorum hatta fiyat satın alacağım yer ve usta montaj ücreti ve ekstra herhangi bir ücret çıkıyormu bu konularda bilgi ve destek verirseniz sevinirim

• Hocalarım merhaba, sizlerden daha önce bilgi almış ve uygulamayı tesisat değişiklikleri yapıldıktan sonraya bırakmıştım fakat cefakar vaillant kombim sık sık verdiği f-63 anakart arızasına ek olarak bu sabah f-11 dönüş suyu sensörü arızası verdi ve sanırım artık miadını doldurdu bende gün içerisinde daha önceki mesajlarımı ve verilen cevapları okurken opsiyonlardan biri olan e.c.a confeo premix de karar kıldım ancak internetten incelemelerimde şu şekilde 2 farklı ürünle karşılaştım.

1-E.C.A. Confeo Premix S 35 Kw

2- E.C.A. Confeo Premix 35 Kw

Sizce farklılıkları nelerdir ayrıca kombi değişikliğinde petek vanalarını da değiştirmek istiyorum termostatik vana ve alt vanalara takılan dönüş vanaları önerilerinizi bekliyorum.
  • mksahinn16 M kullanıcısına yanıt
    ECA ürün kataloğunda:

CP S HM: Normal kombi.
    CP S HST: Harici Boylerli
    CP S HCH: Sadece ısıtma

Şeklinde tanımlanmış.Bazı yerlerde S takısı, HCH için merkezi sistem uygulamalarında kullanışmış.Fakat katalogta sadece HM modelinin 35 kw kapasitelisi var.Bu durumda baktığınız modellerin ikisi de aynıdır, ikisi de 35 kw HM modelidir diye tahmin ediyorum.

Tetmostatik vana için tavsiyem Danfoss RA 2990 modelidir.
    Dönüş vanası için bulabilirseniz GK marka, bulamazsanız iç çapı en geniş olan, tam açılan bir marka almaya çalışın.Koçtaş tarzı bir yapı markette inceleme şansı bulabilirsiniz.

• ürünler arasında fiyat farkı ve stok kodları farklı olduğu için farklılık olduğunu düşünmüştüm

1-http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-e-c-a-confeo-premix-35-kw-fiyati,2221769.html

2-http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-e-c-a-confeo-premix-s-35-kw-fiyati,1467445.html

Kombi yüksek ihtimal bodrumumuzda duracak o yüzden ara katlardan birinde yer alacak aç-kapa sistemli bir oda termostatı önerisinde de bulunursanız çok iyi olur.

• Birde belirttiğiniz termostatik vananın satış linki varsa paylaşırsanız çok iyi olur sitelerde ürün kodu olmaksızın yer alıyor genelde bulamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K@FKASYALI

arkadaşlar merhaba istanbul fatihte 65 m2 6. ve son kat 3 cephesi açık yalıtımsız bir dairem var kullanmış olduğum baymak main 24 fi kombim bozuldu, yerine acilen yenisini almak istiyorum, öncelikle böyle bir daire için yoğuşmalı kombiye yönelmeye gerek varmı yok ise 1300-1500 aralığında alabileceğim en iyi kombi nedir

aklımda bosh condanse 6000
    buderus u072

eca confeo plus (kuzenimde var ve memnun oluduğunu söylüyor fakat bir çok kullanıcıda sıcak suda dalgalanmaların olduğunu sölüyor açıkçası gözümü korkutuyor yetkili servisi bu gibi arızaların kombiden kaynaklanmadığını söylesede birde kullanıcılarının ve üstatların bu kombi ile ilgili yorumuun almak isterim)

kombiler var küçük bir bebeğim var ve acilen sağlam işimi görecek başımı ağrıtmayacak bir kombi önerisi istiyorum hatta fiyat satın alacağım yer ve usta montaj ücreti ve ekstra herhangi bir ücret çıkıyormu bu konularda bilgi ve destek verirseniz sevinirim

üstadlar foruma uğramıyor sanırım :) bu kombiler arasından buderus uo72 modeline rc100 oda termostadı yanında 1600 tl + 200 tl montaj fiyatı aldım tam herşeyi okeyledik tamam taktırıyoruz dedim adamlar eve kombiyi getirdi ve eski kombinin yerini, ve baca çıkışını uygunsuz buldukları için kombiyi takmadılar kombinin baca çıkışı 1,5 metre uzunlğunda 30 cm genişliğinde iki bina arasında kalan bir yere bakıyor sağolsunlar yan binada bu ara boşluğun açık havaya çıkan kısımndan aşağı bir pimaş indirmiş ve adamlar bu durumu tehlikeli gördüler ve kombiyi ya yan taraftaki odaya takacaklarını yada eski kombiyi tamir ettirip devam etmem gerektiğni söylediler,

yan yatak odasına takmak için ekstra 1600 kombi 550 proje montaj 400 tesisat parası biçtiler toplamda 2500,00 ve tesisatın duvardan kırılarak değilde sıva üstünden gideceğini söylediler, hem görüntü kirliliği hem fiyat yükselişi hem kombinin yatak odasında olacağı düşüncesi ile kafamda birçok soru işareti oluştu ve canım sıkıldı

adamlar eski kombinini çıkışını tehkileki gördüler ama biz bunu buraya takamayız ama sen yinede istiyorsan tamir et kullan dediler şimdi ben bu evde 6 senedir oturuorum ozaman 6 senedir Allaha emanetmi yaşıyorum ? çok esintili havalrda kombi çalışmasında sıkıntılar oluyordu acaba bundanmı kaynaklanıyordu bilmiyorum,

şimdi inşallah işinin ehli insanlar sıkıntım okur ve hem fiyat hem oda seçimi hem eski kombiyi yaptırma konusundaki düşüncelerini benimle payaşırlar
    hangisinin daha mantıklı olduğu konusunda doğru düşünemiyorum adamların dediği gibi bir tesisat yapıp yeni kombiyi 2,5 liraya mal edip yatak odasına koymakmı ? yoksa eski nedeyse 7-10 senelik bir kombiyi 600-1000 tl arası bir rakama yaptırıp mevcut yerinde kullanmaya devam etmekmi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K@FKASYALI -- 16 Mart 2016; 18:20:21 >

• mksahinn16 M kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında aynu ürünü farklı isimle satan farklı sitelerin linkleri olduğu için böyle olduğunu düşünüyorum.Ürün kataloğundaki sınıflandırmalar yukarıda paylaştığım gibidir.CP S takısı hepsinde var.Önemli sonraki HM takısı olan üründür.Zaten kombi ismiyle satıyorlara HM modelinden bahsediyorlar diye düşünüyorum.Sadece ısıtmaya yarayan HCH modeline kombi denemez mesela isim olarak.

Danfoss için örnek link:

http://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-gaz-sensorlu-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g2990-013g0143/detay/4D5XOxjGLTc=|

Oda termostatı olarak da normal düşünüyorsanız, Siemens Rev24, akıllı yani cep telefonundan kontrollü olsun diyorsanız, Netatmo tavsiye ederim.
    Modülasyonlu olsun derseniz, kombinize uyumlu kablosuz, Honeywell ürünü mevcut.

• 
Sayfa: önceki 20042005200620072008
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.