Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1482. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14801481148214831484
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Benim bahsettiğim fark yoğuşmanın dışında geniş modulasyon aralığına bağlı olarak gelen tasarruf.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 7 Eylül 2013; 23:04:46 >
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    Geniş modülasyon aralığının kullanma suyuna tam olarak etkisi nasıl olmaktadır ?
    sonuçta mevcut şebeke suyunu belli bir sıcaklığa getirmek her zaman için yüksek enerji harcanır..
    hermatik ile yoğuşma arasında bu konuda nasıl bir fark oluyor tam olarak ?
  • matttias M kullanıcısına yanıt
    Mühendis olmadığım için tam izahını belki yapamıyorum. Yiende kabaca şu şekilde izah edeyim;
    Dar modulasyon olduğu zaman su sıcaklığı sabit tutması için kombi dur-kalk yapıyor bu da doğal olarak sarfiyatı artırıyor. Artı akan suyun tazyi düşük olduğu zaman sıcaklık sabitleme sorunu yaşatıyor. O yüzden şikayetlere bakarsanız sıcak su sabitleme sorunu sadece konvansiyonel kombilerde vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: matttias

Geniş modülasyon aralığının kullanma suyuna tam olarak etkisi nasıl olmaktadır ?
    sonuçta mevcut şebeke suyunu belli bir sıcaklığa getirmek her zaman için yüksek enerji harcanır..

siz suyu kısınca suyun debisi azalır ve kombinin sıcaklığı sabit tutması için alev boyunu kısması gerekir. eğer yeteri kadar kısamazsa suda sıcaklık çok yükselir. haşlama meydana gelir yada sürekli bir sıcak bir soğuk su gelir.

yoğuşmalı kombilerin geniş modülasyon aralıkları burada da kendini gösterir ve konforlu bir duş sağlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

quote:

siz suyu kısınca suyun debisi azalır ve kombinin sıcaklığı sabit tutması için alev boyunu kısması gerekir. eğer yeteri kadar kısamazsa suda sıcaklık çok yükselir. haşlama meydana gelir yada sürekli bir sıcak bir soğuk su gelir.

yoğuşmalı kombilerin geniş modülasyon aralıkları burada da kendini gösterir ve konforlu bir duş sağlar.

şimdi anladım..
    peki hermatik kombilerde bu durumu yani sıcak su soğuk su olayını düzgün verebilecek.. gerektiğinde sıcak suyu kısarak ılıklaştırmay yapılmasını sağlayabilecek modülasyon aralığı geniş kombiler yok mu hiç ?
    Hermatik kombilerde en düşük modülasyon aralığı nedir acaba ?
    Yoğuşmalılar ile aradaki farkı görebilmek adına soruyorum..

• quote:

şimdi anladım..
    peki hermatik kombilerde bu durumu yani sıcak su soğuk su olayını düzgün verebilecek.. gerektiğinde sıcak suyu kısarak ılıklaştırmay yapılmasını sağlayabilecek modülasyon aralığı geniş kombiler yok mu hiç ?

Yoğuşmalı kombler'de hermetik kombidir. Hermetik kombiler 3'e ayrılır Konvansiyonel - Yoğuşmalı (Düz Yoğuşmalı) - Premix Yoğuşmalı.
    Konvansiyonel kombilerde en geniş modulasyon Ferolli'de var yanlış hatırlamıyorsam 7.2kW kadar düşebiliyor. Fakat fiyatları yüksektir 1.250 TL cıvarı, 1.500 - 1.600 TL gibi bir fiyata Premix kombi dururken almak ne kadar mantıklı bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

şimdi anladım..

Yoğuşmalı kombler'de hermetik kombidir. Hermetik kombiler 3'e ayrılır Konvansiyonel - Yoğuşmalı (Düz Yoğuşmalı) - Premix Yoğuşmalı.
    Konvansiyonel kombilerde en geniş modulasyon Ferolli'de var yanlış hatırlamıyorsam 7.2kW kadar düşebiliyor. Fakat fiyatları yüksektir 1.250 TL cıvarı, 1.500 - 1.600 TL gibi bir fiyata Premix kombi dururken almak ne kadar mantıklı bilemiyorum.

tamam demek istediğim oydu tam olarak..
    Hermetik demek yanlış oldu.. konvansiyonel doğru terim..
    1250 TL gibi bir fiyat iyi çünkü misal olarak Duo Tec 24 e bakıyorum netten 1800 TL civrarı fiyatlar var..
    1750 desen 500 TL gibi bir fark var..
    ve ev ufak olunca elde edilecek tasarruf açısından 5 sene de ancak farkı amorti eder..
    benim kaldığım nokta biraz o .. :(

• quote:

tamam demek istediğim oydu tam olarak..
    Hermetik demek yanlış oldu.. konvansiyonel doğru terim..
    1250 TL gibi bir fiyat iyi çünkü misal olarak Duo Tec 24 e bakıyorum netten 1800 TL civrarı fiyatlar var..
    1750 desen 500 TL gibi bir fark var..
    ve ev ufak olunca elde edilecek tasarruf açısından 5 sene de ancak farkı amorti eder..
    benim kaldığım nokta biraz o .. :(

Peki doğalgaza gelecek olan zamları o hesabın içine kattınız mı
  • quote:

öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim @disintegration
    kendizden vermiş olduğunuz örnek gayet güzel fakat internet üzerinde okumaya devam ettiğim bilgiler doğrultusunda kafama takılanlar hakkında sizden yine bilgi almak isterim..
    yoğuşmalı kombilerin siz bütün kış yoğuşma yapmış olduğunu zaten söylediniz ama genellikle yoğuşma yapması için radyatör uzunluklarını 7-8 metre gibi tutulduğu söyleniyor.. ki bu uzunluk bende 2.5 metre neredeyse 3 te 1..
    bir diğer konusu ise yoğuşmalı kombilerin hermetik kombilere göre olan ilk yatrım maliyeti yüksekliği..

Yoğuşmalı kombilerin sağlamış olduğu tasarrufu % 10-15 olarak kabul edersek;

ortalama 50 metrekare bir evin yıllık yakıt masrafı 1000 TL olsa Tasarruf = 1000 x 0,15 = 100 TL/YIL
    ortalama 100 metrekare bir evin yıllık yakıt masrafı 1500 TL olsa Tasarruf = 1500 x 0,15 = 225 TL/YIL
    ortalama 300 metrekare bir evin yıllık yakıt masrafı 2500 TL olsa Tasarruf = 2500 x 0,15 = 375 TL/YIL

tasarruf oranları metrekare ile orantılı olarak artmaktadır. Bu durumda benim mevcut evim için (50-60 metrekare) oran olarak değil ama para olarak az tasarruf sağlayan bir yoğuşmalı kombiyi tercih etmem ve bu yüksek ilk yatırım maliyetini vermem ne kadar doğru bir tercih olur ?
    Ayrıca yoğuşmalı kombilerde yoğuşma suyu için bir dreyn ihtiyacı olduğu ve bunun tesisat olarak bir yere bağlanması gerektiği söyleniyor ki bunun içinde aynı çamaşı ve bulaşık makineleri su giderleri benzeri bir hat ihtiyacı oluyor sanırım ?

Bu konularda da bilgi verirseniz sevinirim..

merhaba internet üzerinde okuduğunuz bilgileri ciddiye almamanızı öneririm.mesela linkini eklediğim makalede yoğuşmalı kombi seçimi hakkında çok yanlış bilgiler veriliyor.internette çok fazla bilgi kirliliği var.geçen gün forumda bir arkadaş ekledi.makalede çok sayıda yanlış bilgiler var,bazıları da güncelliğini yitirmiş,ama insanların kafasını karıştırıyor
    http://www.evdeteknik.com/kombi.html

yoğuşmalı kombi içine evin büyüklüğü ve radyatör metrajı önemli değildir.önemli olan kazan sıcaklığıdır.evinizde kış boyunca en fazla 55c kazan sıcaklığında ısınabildiğiniz sürece yoğ. kombi olur.eviniz ister 100m2 olsun ister 50m2
    7-8mt gibi argümanlar tamamen gerçek dışı. bunlar yoğuşmasız kombi satmak isteyen satıcı argümanları
    geniş modülasyon aralığına sahip premix yoğ. kombiler 2-3mt radyatörde bile çok rahat yoğuşma yapar.resimlerini eklediğim dairedeki baymak duo tec kış boyunca yoğuşma yaptı.buradaki en büyük fark GENİŞ MODÜLASYON ARALIĞI
    yani her ısı ihtiyacına (sıcak su veya ısıtma devresi) göre alev boyunu ayarlayıp gereksiz gaz harcamasının önlenmesi

hatta tam tersini söyliyeyim bunu forumda daha önce birçok defa tekrarlama gereği duydum:özellikle 100m2'den küçük evlere ısrarla geniş modülasyon aralığına sahip premix yoğ kombi öneriyorum.çünkü bu cihazlar küçük evlere kendini uyumlandırma konusunda çok başarılı,bunu ailemin evleri dahil birçok evde uygulayarak deneyimledim
    ayrıca premix yoğ kombileri sıcaklık kontrol elemanları (oda termostatı+termostatik vana) ile kullandığınız zaman tasarruf %20-30 arasında olmaktadır

premix yoğ. kombilerle yoğuşmasız kombiler arasında fiyat farkı dolayısıyla amortisman farkları kalmadı.ilk yatırım maliyeti kalmadı.bu durum eskidendi.
    eskiden 2000liradan aşağıya premix yoğ. kombi alınamıyordu son yıllarda premix yoğ kombilerin fiyatı 1350liraya kadar indi
    http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-termoteknik-logic-25-6-kw-fiyati,595099.html?ref=354
    http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-ariston-egis-premium-24-ff-fiyati,967541.html?ref=354
    yani bugün şöyle piyasada en çok tutulan orta-donanımlı yoğuşmasız bir kombi alayım deseniz 1200-1300lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor
    örnek:dd nitron,ferroli domitech,ferroli divatech,eca confeo plus,baymak baxi luna3...gibi

yani yoğuşmasız kombi-yoğuşmalı kombiler arasında fiyat farkı yok.ilk yatırım maliyeti yok.hatta bazı modellerde yoğuşmasız kombiler,tam yoğuşmalı premix kombilerden daha pahalı
    amortismana 800liralık müteahhit kombisi veya kiracı kombisi diye tabir edilen en ucuz mütevazi donanımsız kombiler girer:protherm leopar,demirdöküm nepto,ariston matis,protherm lynx...gibi
    http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-protherm-leopard-fiyati,354311.html

• disintegration kullanıcısına yanıt
    detaylı cevabınız için ve aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim..
    oldukça faydalı bir mesaj oldu..
    mesajınızda geçtiği içinde sormak istedim..
    Yoğuşmalı kombi olarak verdiğiniz
    http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-ariston-egis-premium-24-ff-fiyati,967541.html?ref=354
    Ariston kombşleri öneriyor musunuz ? Ariston tavsiye edilmişti bu sebepten sizden bilgi almak isterim..
    f/p ürünü olarak değerlendirilebilir mi ?
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    zamların hangi birini hesaba katacağımızı şaşırdık artık :)))
  • quote:

detaylı cevabınız için ve aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim..
    oldukça faydalı bir mesaj oldu..
    mesajınızda geçtiği içinde sormak istedim..
    Yoğuşmalı kombi olarak verdiğiniz
    Ariston kombşleri öneriyor musunuz ? Ariston tavsiye edilmişti bu sebepten sizden bilgi almak isterim..
    f/p ürünü olarak değerlendirilebilir mi ?

ariston egis premium öneririm.premix yani tam yoğuşmalı bir kombidir
    önceki mesajlarda üstünde ısrarla durduğum GENİŞ MODÜLASYON ARALIĞINA sahip bir cihazdır
    baymak premix yoğ. kombiler gibi çok geniş aralıkta modülasyon yapar.teknik tablodan kendiniz de görebilirsiniz
    ariston,premix yoğ. kombiler konusunda çok başarılı bir kombi üreticisi clas premium,genus premium gibi piyasaya damgasını vurmuş başarılı cihazları var

ariston egis premium

http://www.ariston.com/tr/media/files/482_EgisPremiumBrosurWebVersiyonu.pdf

50c – 30c işletmede minimum ısıl güç tüketimi: 4.4kw.................> modülasyon aralığı %19 - %100

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• disintegration kullanıcısına yanıt
    evet şuan kombilerin özelliklerine bakarken söylediğiniz ısıl yük kısmına bakıyorum öncelikle.. :)

ariston egis premium sanırım Ariston ailesinin en sade modeli oluyor..

Aşağıdaki modellerde sanırsam premix tam yoğuşmalı Ariston modelleri oluyor..

GENUS PREMIUM
    GENUS PREMIUM EVO
    CLAS PREMIUM EVO
    CLAS PREMIUM

ama bu modeller egis e göre daha özellikli ve donamlı modeller anladığım kadarıyla..
    benim sorum bu modellerin sahip olduğu donanım ve özellikleri önemli midir ? gerekli midir ? ihtiyaç mıdır ? lüks müdür ?
  • quote:

evet şuan kombilerin özelliklerine bakarken söylediğiniz ısıl yük kısmına bakıyorum öncelikle.. :)

ariston egis premium sanırım Ariston ailesinin en sade modeli oluyor..

Aşağıdaki modellerde sanırsam premix tam yoğuşmalı Ariston modelleri oluyor..

GENUS PREMIUM
    GENUS PREMIUM EVO
    CLAS PREMIUM EVO
    CLAS PREMIUM

ama bu modeller egis e göre daha özellikli ve donamlı modeller anladığım kadarıyla..
    benim sorum bu modellerin sahip olduğu donanım ve özellikleri önemli midir ? gerekli midir ? ihtiyaç mıdır ? lüks müdür ?

ariston'un bütün yoğuşmalı kombileri premix yani tam yoğuşmalı kombilerdir

ariston clas premium,ariston genus premium,aristo thermo'un en çok satan cihazlarıydı.artık üretimi durduruldu yerine evo serisi geldi: clas premium evo,genus premium evo
    ariston clas premium:modülasyon aralığı %26-%100
    ariston clas premium evo:modülasyon aralığı %26-%100
    ariton genus premium:modülasyon aralığı %26-%100
    ariston genus premium evo:modülasyon aralığı %11 - %100
    modülasyonda en iyisi genus premium evo'dur

ariston egis premium dediğiniz gibi en sade özellikli premix yoğ. kombi,bu cihaz ariston markalı modülasyonlu oda termostatlarıyla oda sıcaklığına göre modülasyon yapamıyor.yani cihazda bu özellik yok.lcd ekranı küçüktür,oda sıcaklığına göre modülasyon bence çok önemli bir özellik değildir.tasarrufu %2-4 civarındadır.en büyük yararı kombi ideal/set edilen iç ortam sıcaklığına geldikçe yavaşladığı için kombinin pompasını korur,bazı kullanıcılar ısrarla bu özelliği isterler.burada kişisel tercihler devreye girer
    http://www.ariston.com/tr/KLIMA_MANAGER
    http://www.ariston.com/tr/MODULASYONLU_ORTAM_SENSORU

modülasyonlu oda kumandası kullanmak istiyorsanız:clas premium evo ve genus premium evo almanız gerekir,bu kombiler sensys modülasyonlu oda kumandası ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabilir

• matttias M kullanıcısına yanıt
    ariston clas premium / ariston genus premium:

http://www.ariston.com/tr/media/files/480_tr_GenusPremium.pdf
    http://www.ariston-tr.com/Resimler/SiteIcerik/Claspremium_20090622_173437.pdf

50c – 30c işletmede minimum ısıl güç: 6 kw..................> modülasyon aralığı %26 - %100

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

ariston genus premium evo:

http://www.ariston.com/tr/media/files/483_AristonEVOBrosur.pdf

minimum ısıl güç: 2,4 kw..............> modülasyon aralığı %11 - %100

ariston clas premium evo:

minimum ısıl güç 5.4kw................................> modülasyon aralığı %25,5 - %100

• Mrb . ustalarım İstanbulda ısı yalıtımlı 95 metrekare dairemdebaymak baksi 240 fi kombi var. Toplam 5 metre petek var.a10 yıl oldu bence miadını doldurdu değiştirmeyi düşünüyorum.Dairede kıracı oturuyor. yeniden proje çizdirmeden bu işi halletmek istiyorum.hermetik kombi almam gerekıyor zannedersem.1000 -1200 lira aralığında sağlam ömrü verimi iyi kombi tavsiyelerinizi bekliyorum.teşekkür ederi . Hakkınızı helal edin.
  • Mrb. bugün kombi bakmaya gideceğim, biri 135 m2 yalıtımsız ev için bir diğeri 100 m2 yalıtımlı ev için marka/model tavsiyeleriniz nedir? Ayrıca adetli alımlarda İstanbulda en iyi indirimi nereden alabilirim, duruma göre taksitli/peşin alacağım. Tek kombi için aklımdaki fiyat aralığı : 1100 - 1600 Tl gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: azerr

Mrb . ustalarım İstanbulda ısı yalıtımlı 95 metrekare dairemdebaymak baksi 240 fi kombi var. Toplam 5 metre petek var.a10 yıl oldu bence miadını doldurdu değiştirmeyi düşünüyorum.Dairede kıracı oturuyor. yeniden proje çizdirmeden bu işi halletmek istiyorum.hermetik kombi almam gerekıyor zannedersem.1000 -1200 lira aralığında sağlam ömrü verimi iyi kombi tavsiyelerinizi bekliyorum.teşekkür ederi . Hakkınızı helal edin.

1150liraya ferroli domitech öneririm. 5yıl garantilidir. tam bir f/p ürünüdür.hem sorunsuz,hem donanımlı hem verimli hemde garantisi uzun
    yıllardır bu forumda en çok önerdiğim yoğuşmasız kombidir
    1) sıcak su verimi 3 yıldız
    2) modülasyon aralığı aynı fiyat dilimindeki kombilere göe çok daha geniştir (%30 - %100)
    3) kullanım suyunda ECO VE COMFORT özelliği vardır
    4) güneş enerji sistemleri ile uyumlu çalışır
    5) opsiyonel olarak modülasyonlu oda kumandası ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabilir (opentherm iletişim protokolünü destekler).
    ayrıca yine opsiyonel olarak dış hava sensörü bile takılabilir
    6) 2 değil 3 değil tam 5 (beş) yıl garanti.üstelik yıllık bakım yaptırma zorunluluğu yoktur

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

Orijinalden alıntı: BusteID

Mrb. bugün kombi bakmaya gideceğim, biri 135 m2 yalıtımsız ev için bir diğeri 100 m2 yalıtımlı ev için marka/model tavsiyeleriniz nedir? Ayrıca adetli alımlarda İstanbulda en iyi indirimi nereden alabilirim, duruma göre taksitli/peşin alacağım. Tek kombi için aklımdaki fiyat aralığı : 1100 - 1600 Tl gibi.

yazdığınız fiyat aralığında alabileceğiniz en iyi cihazlar fiyat/performans modülasyon aralığı geniş premix yoğuşmalı kombilerdir
    bu cihazlar son nesil teknolojik ürünlerdir.piyasadaki en verimli cihazlardır
    1500liraya baymak falke condense öneririm.modülasyon aralığı geniş f/p tam yoğuşmalı bir cihazdır.malzeme kalitesi çok iyidir net 44 kilo ve 7 yıl garantilidir

istanbuldan kombi sitelerinden en uygun fiyata alabilirsiniz.akakçe gibi arama motorlarından arama yapabilirsiniz,seçenek çok fazla
    hangi kombiyi alırsanız alın satıcıdan kombinin orijinal hermetik bacasını mutlaka ücretsiz isteyin.bazı uyanık satıcılar baca için ilave para isterler herşeyi en baştan konuşun
    ayrıca hangi kombiyi alırsanız alın radyatörlerinizin çoğuna termostatik vanalar taktırın.özellikle yalıtımsız evlerde termostatik vana kullanımı şart,evde sıcaklık daha homojen dağılır,odalar arasında sıcaklık farkı olmaz.trv vanalar bunu dengeler
    termostatik vanada danfoss ra 2000 öneririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: BusteID

Mrb. bugün kombi bakmaya gideceğim, biri 135 m2 yalıtımsız ev için bir diğeri 100 m2 yalıtımlı ev için marka/model tavsiyeleriniz nedir? Ayrıca adetli alımlarda İstanbulda en iyi indirimi nereden alabilirim, duruma göre taksitli/peşin alacağım. Tek kombi için aklımdaki fiyat aralığı : 1100 - 1600 Tl gibi.

yazdığınız fiyat aralığında alabileceğiniz en iyi cihazlar fiyat/performans modülasyon aralığı geniş premix yoğuşmalı kombilerdir
    bu cihazlar son nesil teknolojik ürünlerdir.piyasadaki en verimli cihazlardır
    1500liraya baymak falke condense öneririm.modülasyon aralığı geniş f/p tam yoğuşmalı bir cihazdır.malzeme kalitesi çok iyidir net 44 kilo ve 7 yıl garantilidir

istanbuldan kombi sitelerinden en uygun fiyata alabilirsiniz.akakçe gibi arama motorlarından arama yapabilirsiniz,seçenek çok fazla
    hangi kombiyi alırsanız alın satıcıdan kombinin orijinal hermetik bacasını mutlaka ücretsiz isteyin.bazı uyanık satıcılar baca için ilave para isterler herşeyi en baştan konuşun
    ayrıca hangi kombiyi alırsanız alın radyatörlerinizin çoğuna termostatik vanalar taktırın.özellikle yalıtımsız evlerde termostatik vana kullanımı şart,evde sıcaklık daha homojen dağılır,odalar arasında sıcaklık farkı olmaz.trv vanalar bunu dengeler
    termostatik vanada danfoss ra 2000 öneririm.

baymak falke condense 330/280 gibi rakamlar var bunun bir önemi var mı? Birde fiyat olarak daha az düşündüğümüzde tavsiyeniz nedir ?

• 
Sayfa: önceki 14801481148214831484
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.