Şimdi Ara

Doğalgaz ile Isıtma Klima ile Isıtmaya göre 5,7 kat daha pahalı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
7.370
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlarhttp://arge7.com/detay.asp?id=1675 Burada böyle bir makale var bunun doğruluk payı(6.Madde) varmıdır (5.7kat olmasada)

Klima İle Isıtma Hesabı-Verimlilik:
    Klimanın harcadığı elektrik enerjisi: Güç (W) = Klima kapasitesi (Btu/h) / 10
    Hesaplanan bu güç klimanın soğutma ve ısıtma yaparken çektiği güçtür.
    Örnek Hesap:
    40 mt2 bir büro için seçeceğimiz 24.000 Btu/h kapasiteli klima ile aynı eşdeğerde elektrikli bir ısıtıcının arasındaki enerji tüketimini karşılaştıralım.
    1—Klima İle Isıtmada: 24.000 Btu/h kapasiteli klima = 18.000 / 4 = 6.000 Kcal/h ısı verecektir.
    2—Enerji Tüketimleri:
    2.1—Klima ile Soğutma Kapasitesi : Qc= 24.000 / 10 = 2.4 KW
    2.2—Klima ile Isıtma Kapasitesi: Qh= 6.000 / 0.86 = 7.0 KW
    3—Soğutma ve Isıtmada Aylık Harcanacak Enerjiler:
    Her iki cihazında termostatlı olup günde ortalama 8 saat çalışırsa aylık elektrik maliyetini hesaplayalım
    3.1--Klima soğutma enerji tüketimi=Ec=: 2.4 * 8 * 30 = 576 kwh
    3.2--Isıtıcı enerji tüketimi=Eh= 7 * 8 * 30 = 1680 kwh
    4—Enerji Maliyetleri:
    4.1--Klima ile soğutma enerji maliyeti: 576 kwh * 20 TL / kwh = 11.520 TL
    4.2—Klima ile Isıtma enerji maliyeti: 1680 KW * 20 TL / kwh = 33.600 TL
    5—Aynı Alanı Doğalgazla Isıtmak:Doğalgaz birim fiyat=1 TL/m3
    5.1—Aylık Doğalgaz Miktarı Maliyeti V(m3/h)=(6000/(0,9*8250))*8*30*1=193 TL
    6— Doğalgaz ile Isıtmanın Klima ile Isıtmaya maliyet oranı=193/33,6=5,7 kat daha pahalı.
    Doğalgaz ile ısıtma yapmak klima ile ısıtmaya göre 5.7 kat daha pahalı.
    6.1—Özellikle ılıman iklimlerde soğutmanın yanında ısıtmasında klima ile yapılması daha ekonomik olmaktadır.
    7—Aynı Alanı ithal Kömür ile Isıtmak:Kömür birim fiyat=0,46 TL/kg
    7.1—Aylık Doğalgaz Miktarı Maliyeti V(m3/h)=(6000/(0,6*6000))*8*30*0,46=184 TL
    7— İthal Kömür ile Isıtmanın Klima ile Isıtmaya maliyet oranı=184/33,6=5,4 kat daha pahalı.İthal kömürle ısıtma yapmak klima ile ısıtmaya göre 5.4 kat daha pahalı
    8—Klimanın Doğalgazla ısıtmaya göre Kendini amorti etme süresi:
    Klima kullanımı ile sağlanan kar =(193-33,6)*12 ay=1908 TL
    klima fiyatı=1900 TL olsun
    Amorti süresi t=1900/1908=1 yıl klima 1 yılda kendini amorti etmekte.

• valla uzun uzadiya hesap yapamam..fakat boyle bir fark olacagi ihtimal dahilinde bile degil.

ornek; bizim evde 2 kisi yasiyor dakikada 14 lt kapasiteli hermetik sofben ve 4 gozlu ocak var. isinma merkezi.

evde gunde 2 defa dus aliniyor ve pisirme isleminin hepsi ocak ile. 1 ayda gelen dogalgaz faturasi araligi 12-16tl.

simdi ben sofbeni termosifonla, ocagida elektrikli ile degistirsem ..elektrik faturam en az 80tl ye cikar.

ev isitmasi bla bla farkli demenin anlami yok. herseyi gectim üfleyerek isitan bir sistem zaten sagliksiz.

klimanin durmadan uflemesi..odanin bir kosesinin isinip digerinin soguk kalmasi vs..

iddia ediyorum.. suanki dogalgaz ve elektrik birim fikatlari ile dogalgazla isinmak cok cok daha ucuza gelir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • xxlboy kullanıcısına yanıt
    Cvbiniz için tşkler Bende yeni Doğalgaz tesisat, Kombi, Setüstü Ocak ve Açtırma ücreti 10bin e yakın masraf yaptım ancak 2günde Sayaç 4 m3 yazdı (m3 fiyatı 1 tl deniliyor) bu durumda 60tl. Doğrusu hayal kırıklıgına uğradım Acaba Mutfak tüpüne devam + Klima mı tercih etseydim diyorum şimdi
  • Hesabı falan bilmiyorum. Antalyada Klimayla ısınıyorum. Yatak odası ve oturma odasında inverter klima var. Denemedim ama ikisini ve kapıları açıp kışın 24 saat ısınmaya çalışsam 500 lira üzerinde fatura geleceğini tahmin ediyorum. Arkadaşımda doğalgaz var içerde tişörtle geziyor. Faturası 300ü geçmedi daha. Ayrıca konfor faktörüde var. Ben klimayı 30 dereceye bile getirsem kalorifer kadar konforlu olmayacağına eminim. Birde yaklaşık 2-3 ayda bir 80 lira tüp ve 7/24 sıcak suyu hesaba katarsak doğalgaz çok daha ekonomik olacaktır. Sokağımıza doğalgaz gelir gelmez almayı düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kombi ve Panel tesisatını çıkarsak 4500TL Doğalgaz tesisat + Abone&Sayaç + Setüstü değişimine harcadım
    Tüp 75tl Termosifon fatura farkıda 45 olsa Her ay 60TL Kardayım 4500/60: 75ay(6.25YIL) Sonra Masrafım çıkıyor:)

Bu arada Klima kesin düşünüyorum en azından yazın işe yarar Size sormak istediğim Yazın Soğuttuğu Maximum alanı kışında aynen ısıtabiliyor mu Yani 12000 Btu kilmanın Istıma Btu da aynı mı oluyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erennavas -- 28 Temmuz 2017; 14:0:36 >
  • Ben de geçen aklımdan böyle bir şey geçirmiştim. Mutfak tüpü ve şofben yerine doğalgaz daha tasarruflu olabilir ama ısıtma açısından klima bi 2-3 kat daha tasarruflu olur diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erennavas

Cvbiniz için tşkler Bende yeni Doğalgaz tesisat, Kombi, Setüstü Ocak ve Açtırma ücreti 10bin e yakın masraf yaptım ancak 2günde Sayaç 4 m3 yazdı (m3 fiyatı 1 tl deniliyor) bu durumda 60tl. Doğrusu hayal kırıklıgına uğradım Acaba Mutfak tüpüne devam + Klima mı tercih etseydim diyorum şimdi

2 günde 4 m3 4 tl eder 60 tl nereden çıktı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senturk041 -- 28 Temmuz 2017; 14:11:7 >
  • İnvertörlü klima ile ısıtma doğalgaza göre çok daha uygundur.
    işyerimizde bu tespit yapılmıştır. kışın klima ile ısıtma sağlanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: senturk041

quote:

2 günde 4 m3 4 tl eder 60 tl nereden çıktı ?

Günde 2tl Harcamış olurum yani Ayda 30Gün x 2tl = 60TL

Edit: Tüp ve Termosifon masrafı ise ayda 120 ancak yaptığım 4500 masraf var(Kombi ve Radyatör tesisat çıkartılırsa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erennavas -- 28 Temmuz 2017; 14:32:14 >
  • iskender86 kullanıcısına yanıt
    2017 yılında bende tabiki inverter klima düşünüyorum hocam ki bu Makale 2013 de yazılmış Yinede Daha karlı deniyor acaba hatamı yaptım diyorum Salona ve odalara Birer klima alsaydım 10Bin tutmazdı yazında extra soğutma

Peki Klimianın soğutma ve ısıtma btu değerleri aynı mı oluyor internette mt2 hespları var ama hep soğutmaya göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erennavas -- 28 Temmuz 2017; 14:29:10 >
  • quote:

Kombi ve Panel tesisatını çıkarsak 4500TL Doğalgaz tesisat + Abone&Sayaç + Setüstü değişimine harcadım
    Tüp 75tl Termosifon fatura farkıda 45 olsa Her ay 60TL Kardayım 4500/60: 75ay(6.25YIL) Sonra Masrafım çıkıyor:)

Bu arada Klima kesin düşünüyorum en azından yazın işe yarar Size sormak istediğim Yazın Soğuttuğu Maximum alanı kışında aynen ısıtabiliyor mu Yani 12000 Btu kilmanın Istıma Btu da aynı mı oluyor?

Sebep Antalyanın ılıman iklimimi bilmiyorum ama ısıtma veriminin daha yüksek olduğunu söylemek mümkün.Btu değeri soğutmada 12000iken ısıtmada 13700etiket değerine sahip. Kompresör soğutmada 30-45dk civarı yüksek güçte çalışıp düşmekte iken ıstmada bu süre en soğuk havalarda bile 20-25 dakikayı geçmiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qtenplus -- 28 Temmuz 2017; 14:39:46 >

• 2 yetişkin 1 çocuk 1 bebek. Kışın 2 adet inverter klimamı hiç kapatmadan oda kapıları açık içerilere de gidecek şekilde ( Salon kapısı kapalı ) 7/24 Termosifon 70 derece tüm gün açık + çocuklardan dolayı 2 günde bir çamaşır makinası Gelen elektrik faturası 250 TL.

Doğalgaz Ankara gibi soğuk şehirler için gerekli bence
  • kışın kardeşim sürekli klima açık ortalama 600 tl elektrik faturası ödüyordu.

sadece 1 odayı ısıtıyorsun. klima tasarruflu olabilir ama verimli değil. Klimanın bana göre asıl amacı soğutmadır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rbcntechnic

2 yetişkin 1 çocuk 1 bebek. Kışın 2 adet inverter klimamı hiç kapatmadan oda kapıları açık içerilere de gidecek şekilde ( Salon kapısı kapalı ) 7/24 Termosifon 70 derece tüm gün açık + çocuklardan dolayı 2 günde bir çamaşır makinası Gelen elektrik faturası 250 TL.

250 nin 180/200 ü klima olsa yine iyi Kulladığınız modeli yazabilrmisiz acaba

Edit:Zaten 2017 yılında Soru İnverter Klima mı Tam Yoğuşmalı Kombi mi olmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erennavas -- 28 Temmuz 2017; 16:36:47 >

• yanlış anlamadıysam saçmalamışlar.

(istanbul için)
    1kwh elektrik 860 kcal ve yaklaşık 0,45 kuruş
    1m3 doğalgaz yaklaşık 10,64 kwh ve 9150,4 kcal buda yaklaşık 1,25 tl

buradan doğalgaz 2 kat daha ucuz olduğu belli.
  • quote:

2 yetişkin 1 çocuk 1 bebek. Kışın 2 adet inverter klimamı hiç kapatmadan oda kapıları açık içerilere de gidecek şekilde ( Salon kapısı kapalı ) 7/24 Termosifon 70 derece tüm gün açık + çocuklardan dolayı 2 günde bir çamaşır makinası Gelen elektrik faturası 250 TL.

Klimaların performansı hayret uyandırıcı. Ben birini bile açık tutup sadece o odayı ısıtsam bundan fazla gelir. Marka model alabilirmiyiz?

• quote:

quote:

Klimalar Airfel üretimi Daikın servis montajlı Daylux 12000

• quote:

Orijinalden alıntı: Reco.

kışın kardeşim sürekli klima açık ortalama 600 tl elektrik faturası ödüyordu.

sadece 1 odayı ısıtıyorsun. klima tasarruflu olabilir ama verimli değil. Klimanın bana göre asıl amacı soğutmadır.

Soğutma da 27 derece de 1 oda kapısı açık 7/24 klima kapanmadan (Salon kapalı)( Yatak odası kapalı) Yatak odasında bebek yatacağı zaman ve geceleri biz yatacağımız zaman kapısı kapalı şekilde 2. klima çalışıyor. Temmuz faturası 280 TL (5 haftalık olarak geldi)
  • quote:

quote:

quote:

Daikin 24Btu 3700tl civarı Vestel 2900tl özellikle 24btu Klimada fiyat beya açılmış

Klimanın Takılı olduğu salondaki gibi diğer kapısı açık odalarda aynı ısı verimini alabiliyormunuz?

Eğer Kapıdan geçtiği için kayıp varsa 12000btu + 9000btu olarakda düşünürüm

• quote:

quote:

quote:

quote:

Daikin 24Btu 3700tl civarı Vestel 2900tl özellikle 24btu Klimada fiyat beya açılmış

Klimanın Takılı olduğu salondaki gibi diğer kapısı açık odalarda aynı ısı verimini alabiliyormunuz?

Eğer Kapıdan geçtiği için kayıp varsa 12000btu + 9000btu olarakda düşünürüm

Aynı verimi almak çok zor. İç oda diğerlerine göre daha sıcak yada daha soğuk oluyor. Fakat kışın üşümüyoruz yazın terlemiyoruz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.