Şimdi Ara

Dizüstü Şarj Süresini Nasıl Uzatabilirim?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Salgın hastalık hafifledikten sonra kütüphanede ders çalışmayı planlıyorum, malum her masanın yanında da priz yok. Windows işimi görüyor fakat pil süresi tarayıcıda video izlerken en fazla 2 saati görüyor.

Windows'un yanına hangi dağıtımı kurarak şarj süremi uzatabilirim? Bana sadece 2 program gerekli; 1. Tarayıcı, 2. Player.

Aklımda Lubuntu kurup işlemci kullanımını %30 civarına çekmek var. Şuan Ryzen 3 2200u mobil işlemci kullanıyorum, Windows'da %40'a çekmek problem olmuyor.

Pil süremi artırmak için düşündüğüm şeyler:

1- Windows'da %40'a sabitlediğim işlemci kullanım oranını hafif bir dağıtımda %30'a sabitleyerek +%10'luk bir pil ömrü kazanabilir miyim?

2- Hafif bir tarayıcı kullanarak +%10 civarında bir performans daha elde etsem.

3- Hafif bir dağıtım kullandığım için arka planında yürüyen işlerden de %10'luk bir güç tasarrufu elde etsem mesela.

Kağıt üstünde %30'luk bir performans elde edebilirim gibi duruyor. Bu da 30-40 dakika eder. Sizce bu tarz bir performansı elde etmek veya daha üst seviyeye taşımak için neler yapabilirim?

Not: TCL gibi bir dağıtım kullanarak %50 gibi bir tasarruf elde edebilir miyim? Yoksa driver eksikliğinden dolayı daha çok mu pil tüketir? %50 tasarrufa ulaşsam 3 saat pil ömrüm olmuş olur bu da benim için harika.

• Pil şarj süresi ve pil ömrü (sağlığı) açısından en iyisi MacBook'tur (pro veya değil veya Air modeli) 10-15 yıl kullanıldığı halde orjinal bataryası 4 saat dayanan MacBook gördüm. Not: Laptop'ta Lenovo ve Windows favorimdir ve şu an windows yüklü lenovo laptop kullanıyorum, yani konu marka taraftarlığı değl, gördüğüm bir gerçek.

Onun dışında batarya ömrü sağlığını maksimize etmek açısından, tamir / bakım işlerini seviyorsan laptop bataryasını açıp içindeki pilleri (genelde AA tipi kalem pilden biraz büyük 6 adet olur) cıkarıp yenisini puntolayıp bataryayı fabrika çıkışından daha iyi duruma getirebilirsin. lehim degil punto cunku lehim ısısı bataryayı bozar, puntocularda yaptırabilirsin.

OS tarafında Win, Lin, Mac olsun fark etmez, hepsinde gereksiz tüm program, daemon, servis, "cloud" vs şeyleri devre dışı bırakmalısın. Video Internetten direkt seyrederken HTML5 genelde CPU/GPU ya cok yükleniyor. Ben son dönemde (videoyu uzun dönemli saklama amacıyla) JDownloader2 ile videoyu indirip VLC ile seyrediyorum bu hem işlemciyi yormuyor, hem daha net çözünürlük hem daha yüksek kontrol ve düşük bandwidth kullanımı sağlıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• TCL den mucize beklemeyin !

diz üstüm hala yok ama olsun isterdim :)

forumda okuduklarında anladıklarım şunlar

işlemci hızını düşüre bilirsiniz

ekran ışığını düşüre bilirsiniz ( gama mıdır gamma mıdır nedir !

işte onu artırınca görünürlüğü geri yakalaya biliyorsunuz ! )

e-ink teknolojisi biraz daha ilerlese zaten 1 saat bile dayanamayan sistemler

100 lerce saat kazanım elde edeceğini düşünüyorum.

açıkcası aliexpreste bile e-ink ekran satışı var

yakında sırf LCD ekranı e-ink le değiştirme anlamıyla yeni bir moda iş çıkabilir.

bunu ilk yapıp kendini iyi tanıtan iş yerleri güzel kazanım elde edeceğini düşünüyorum.

bir yılda bir ev araba parası bile çıkar bu işten !

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

TCL den mucize beklemeyin !

diz üstüm hala yok ama olsun isterdim :)

forumda okuduklarında anladıklarım şunlar

işlemci hızını düşüre bilirsiniz

ekran ışığını düşüre bilirsiniz ( gama mıdır gamma mıdır nedir !

işte onu artırınca görünürlüğü geri yakalaya biliyorsunuz ! )

e-ink teknolojisi biraz daha ilerlese zaten 1 saat bile dayanamayan sistemler

100 lerce saat kazanım elde edeceğini düşünüyorum.

açıkcası aliexpreste bile e-ink ekran satışı var

yakında sırf LCD ekranı e-ink le değiştirme anlamıyla yeni bir moda iş çıkabilir.

bunu ilk yapıp kendini iyi tanıtan iş yerleri güzel kazanım elde edeceğini düşünüyorum.

bir yılda bir ev araba parası bile çıkar bu işten !

Ufacık 15 inç E ink ekran 10 bin TL, pek de ucuzlayacak gibi görünmüyor.

• SSD al 120 lik de olsa, XFCE li bir dağıtım olabilir. Laptop yeniyse bazılarında BIOS ta "fan always on" diye bir özellik var onu disabled yapabilirsin, çok ağır işlem yapmıyorsan.

• CSB yazmayan adam C kullanıcısına yanıt

yanlış yere bakıyorsun galiba ; link

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 30 Ocak 2021; 8:26:40 >
  • cpu kullanımı gibi ayarlar dışında genel pil kullanım şartlarını da uyguluyor musunuz ?

her cihazın pil dolumundan sonra elektrik fişinden çıkartılması gibi ?

ve belirli orana misal.. %10 gibi batarya miktarına düşmeden elektriğie takılmaması. birçok NB kullanıcısı buna pek dikkat etmez.ve batarya sürekli sıcak kalır. buda ömrünü azaltır.

veya elektrik kesinti sorunu olmayan yerlerde kablo takılı iken bataryanın çıkartılması gibi, extrem uygulamalar da yapılabilir.

ekran parlaklık değerleri de var bir extrem uygulama olarak

• Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Gerekli notları aldım, bakalım pil konusunda neler yapabilcem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tosuntosun T kullanıcısına yanıt

Lityum pilleri %10'un altına inmeden doldurmayıp %100 dolmadan şarjdan çıkarılmıyorsa iki yılda yeni pil aramaya başlanabilir. Tabii laptop bilgisayarı mobil kullanmak için aldıysanız amacı da budur zaten.

Lityum piller ne kadar az doldur boşalt yapılırsa o kadar uzun bir ömür sürer. Sürekli prize bağlı kullanılacaksa şarjın %40-60 arasında bir yerlerde olması idealdir. Sık sık pilde kullanılıyorsa şarj eşiğini %85'e ayarlamak gerekebilir. Sürekli pilde kullanılacaksa da %95'in üstünü çok göstermemek lazım.

Laptoptan pili çıkarıp doğrudan adaptörle şebekeye bağlamak anakartı riske atmaktır. Kabalık olarak algılamayın, sizin sahip olduğunuz bilgiler sanırım yirminci yüzyıla ait, çünkü nikel-kadmiyum piller için geçerli olabilen yöntemler.

https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/solutions/ht509084

Parlaklığı da %50'nin altında tutmak baya etkili.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.