Şimdi Ara

Diyanet İşleri Başkanlığı 86 yaşında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
720
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2010 yılı bütçesi toplamı: 2 milyar 650 milyon 530 bin lira (yüzde 80.56’sı personel gideri);
    (2009 sonu itibariyle)Türkiye’deki cami sayısı: 81 bin 304;
    Camilerde görev yapan personel sayısı: 75 bin 128
    Kuran kursu sayısı: 11 bin 953
    Kadın görevli sayısı: 11 bin
    Toplam personel: 94 bin 207
    Kuran kursu öğretici sayısı: 10 bin 111
    Kadın görevli sayısı (ağırlıklı olarak Kuran kursu öğreticisi): 11 bin
    Yurtdışında görev yapan personel: 1.500
    Yurtdışı ataşe ve müşavir kadrosu: 46 (33 kadro dolu).

bilgi:http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/14023628.asp?yazarid=72

• rakamlardan personel sayısının az olduğu dikkat çekiyor siz neye dikkat çekiyorsunuz
  • Ne dememizi bekliyorsun?
    Bu parayı bilime mi ayırmaları gerekirdi?

Diyanet'in kaldırılmasına hazır değil ortam. Ondan sonra bilmem ne tarikatlarının hocaları piyasada at koştursun.
    İster beğen, ister beğenme. Müslüman olan insanların parası var bunda, taktir edersin ki senin veya benim gibi dinsizlerden çok daha fazla bir oranda bulunmaktadır.

Alan razı, veren razı sana bana susmak kalır. Bilimsellik taslayacağım diye insanların inancına saldırma hakkını kendimizde göremeyiz.
  • Cami sayısına oranla gerçekten personel sayısı azmış.

Sosyal demokrat geçinip de sosyal devlet ilkelerinin gereğini garipseyenlere buradan sonsuz şükranlarımı iletiyorum, ne kadar samimi olduğunuz belli oluyor.
  • Diyanet İşleri olması gereken ve yeri başka örgütlenmeler ile doldurulamıyacak bir kurumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadow006 -- 10 Mart 2010; 23:48:30 >
  • bu ülkede cemaatı olmayan camiiler var arkadaşlar.Sırf torpille imam olan kişiler var.
    çünkü yaşam standartları cok iyi.herşey devletten maaşları iyi,lojmanları var.
    4-c statüsüne gecebilirler bence
  • Uğraşmayın, Eğitim düzeltilmedikçe ve kalitelendirilmedikçe öyle Diyanet filan kurtaramaz TC'yi!
    Ama 80.000 camiye 90.000 personel az! Bir eksiklik var gibi rakamlarda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: oktayd

bu ülkede cemaatı olmayan camiiler var arkadaşlar.Sırf torpille imam olan kişiler var.
    çünkü yaşam standartları cok iyi.herşey devletten maaşları iyi,lojmanları var.
    4-c statüsüne gecebilirler bence

Sizi Allah'ın unuttuğu bir dağın tepesindeki yolsuz, susuz bir köyün derme çatma camisine imam olarak atarlarsa, 4-C'yi o zaman görürsünüz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dellci -- 11 Mart 2010; 0:17:28 >
  • Sayıyla kendine gelmek-Can DÜNDAR

NTV'deki "Neden" programında "Aleviler ve Siyaset"i tartıştık. Açılışta Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Turan Eser'e sordum:
    "Neden her seçim öncesi 'Sünniler ve Siyaset' değil de 'Aleviler ve Siyaset' tartışılır?"
    Eser, rakamlarla yanıtladı bu soruyu...Verdiği rakamlar, tartışmaya yer bırakmayacak kadar net bir tablo sergiliyordu.
    Bu rakamları yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak istiyorum:
    * * *
    Türkiye'de kaç okul var?
    67 bin...
    Kaç hastane var?
    1220...
    Kaç sağlık ocağı var:
    6 bin 300...
    Peki kaç cami var?
    85 bin...
    Her 60 bin kişiye 1 hastane düşerken, 350 kişiye 1 cami düşüyor.
    Peki kaç kilise var?
    270...
    Kaç cemevi var?
    100.
    * * *
    Türkiye'de kaç doktor var?
    77 bin...
    Peki kaç din görevlisi var?
    90 bin...
    Türkiye'de her 900 kişiye bir doktor düşerken, her 780 kişiye bir din görevlisi düşüyor.
    Eğitim-Sen'e göre Türkiye'nin 200 bin öğretmen açığı var.
    * * *
    Türkiye'de kaç kütüphane var?
    1435...
    Almanya'da kaç kütüphane var?
    11 bin...
    Türkiye'nin kaç kentinde devlet tiyatrosu var?
    13...
    Kaç kentte kuran kursu var?
    81...
    Bu kursların toplam sayısı kaç?
    3852...
    * * *
    Türkiye'de 1 opera derneği var; 11 bale, 10 heykel, 18 resim, 18 sinema, 38 tiyatro derneği var.
    Peki kaç tane "cami yaptırma derneği" var?
    35 bin...
    * * *
    İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi ne kadar?
    783 trilyon...
    Ulaştırma Bakanlığı'nın?
    678 trilyon...
    Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın?
    677 trilyon...
    Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın?
    632 trilyon...
    Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın?
    280 trilyon...
    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın?
    249 trilyon...
    Çevre ve Orman Bakanlığı'nın?
    404 trilyon...
    Sadece Sünnileri temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi ne kadar?
    1.3 katrilyon...
    8 bakanlığın bütçesi kadar...
    22 üniversitenin toplam bütçesine denk...
    * * *
    Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin yıldan yıla büyümesine bakalım:
    1997'de 66 trilyon.
    1998'de 119...
    1999'da 180...
    2000'de 270...
    2001'de 302...
    2002'de 553...
    2003'te 771...
    2004'te 1 katrilyon...
    2005'te 1 katrilyon...
    2006'da 1,3 katrilyon...
    2007'de 1.7 katrilyon...
    * * *
    Bir ülke, Diyanet'e, bütün üniversitelerine ayırdığı bütçe kadar pay ayırıyor ve bunu son bir yılda ikiye katlıyorsa, doktordan, öğretmenden fazla imam yetiştiriyorsa, hastane değil cami yaptırıyor, kütüphaneden çok Kuran kursu açıyorsa, o ülkenin durup bir daha düşünmesi gerekmez mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

Uğraşmayın, Eğitim düzeltilmedikçe ve kalitelendirilmedikçe öyle Diyanet filan kurtaramaz TC'yi!

Hiç camiye gitmediniz galiba. Bilmediğiniz konularda yorum yapmayınız o yüzden. İlk tavsiyem önce bir camiye gidiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: döküntü
    quote:

Orijinalden alıntı: neommy
    Uğraşmayın, Eğitim düzeltilmedikçe ve kalitelendirilmedikçe öyle Diyanet filan kurtaramaz TC'yi!

Hiç camiye gitmediniz galiba. Bilmediğiniz konularda yorum yapmayınız o yüzden. İlk tavsiyem önce bir camiye gidiniz.

Hiç gitmedim ve allahın izniyle hiç gitmeye de niyetim yok!
    Ya ne demek istediğinizi burada açıklarsınız yada bana önerdiğiniz teknikle birşey öğretemiyeceğinizi kabul edersiniz!
  • Dinimiz, ibadet için 4 duvar zorunluluğu olmayan, hristiyanlarınki gibi kilise mecburiyeti olmayan bir dindir. İsteyen herkes istediği heryerde ibadetini eder. O yüzden yukarıdaki rakamları korkunç buluyorum.

Alt mahalledeki okulda kardeşimin sınıfında soba yok, üst mahalledeki camide klimalar neredeyse 24 saat çalışıyor.
    Okul için bakanlık hizmetli atamıyor, ama camiyi belediyenin temizlik elemanları hergün öyle güzel temizliyorlar ki, sanki cennetin tapusunu alacaklar.
    Zihniyet değişmedikten sonra bişeylerin değişebileceğini sanmıyorum. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpinalTap -- 11 Mart 2010; 0:44:16 >
  • Niye bu rakamlarıda dine saldırmak olarak adlandırdınız.Türkiyede o kadar camiye ihtiyaç mı var.Cami sayısınınartması yerine azltılması lazım.Sadece Bir Cami Cuma dan Cuma ya ve bayram namazından bayram namazına doluyorsa burada sorun vardır..Bizim bulunduğumuz yerdede cami var..500 kişilik camiye 50 kişi bile gitmiyor..Diyanetin bütçesi savunma bütçemizin 1/6 sına denk geliyor.Diyanet kapatılmalıdır demiyor kimse..Ama bu hükümet zamanında kadrolu öğretmen atamalarında 20-30 matematik hocası alırken 1315 tane din kültürü hocası atanıyorsa buna birisi dur demeli..Herşeyi dine saldırı olarak algılamayın..Öyle yerler varki 200 metre arayla cami olan merkezler var..Şu öğretmen atamaları ile ilgili 2007-2 atamasındaki rakamları verelim..

Biyoloji (44 kişi - 89 puan)
    Fizik (17 kişi - 91 puan)
    Kimya (34 kişi - 90 puan)
    Matematik (34 kişi - 93 puan)
    Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (1315 kişi - 72 puan)

Orta okul ve liselerde fizik,biyoloji,matematik öğretmeni açığı var.Bu ülkenin bu kadar din kültürü hocasına mı ihtiyacı var.Yani ortaokulda matematik mi yoksa din dersi mi öncelikli olarak gereklidir.Ben okul hayatımda din dersinde derste hiçbişey yapmadığımızı biliyorum.Sureleri azberle yeter.Yazılıda hoca zaten gelecek yerleri sölüyor.Ben bu ülkeyi seviyorum arkadaş..Tabi onlarda haklı.Bu kadar imam hatip mezununu nasıl eritecekler yoksa...Bu arada din dersinin 1 kredi olduğunuda unutmayın yani 1 ders.Yukardaki puanlarda kpss taban puanlarıdır.Ayrıca geçen senenin kpss 1. cisi bir Fizik öğretmeniydi ve garibim atanamadı çünkü kadro açılmadı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JP!!!!!!! -- 11 Mart 2010; 1:35:29 >
  • Tum bu ayirila butceden farkli olarak, camilerin surekli cemaatden para topladigini da unutmayalim. Para vermeyince insanin onunde durup bekleyen legenli amcalar var bu camilerde.
  • Cami sayısının fazla olduğu doğru. Mesela karadenizde 10 haneli köyde 2 tane cami olabiliyor. Parası olan upuzun minareli bir cami yaptırıyor. Bazılarının amacı dini hizmet, bazılarının amacı gösteriş. Devlet kendi cami yapmasa da mecburen buralara imam atıyor. Sonuçta yapılan camiyi yıkmak olmaz. Varolan camiye imamsız bırakmak da diyanet sistemimize uymaz.

Zaten vakit namazına camiye giden çok az insan var. Bir cuma günleri 2 rekat için ihtiyaç var onda da insanlar azcıık sıkışır, bahçede, avluda bile kılar. Bunu insanlarımızın bilinçsizliğine bağlıyorum. Kullanılmayan bir cami yaptırana kadar yöre insanının ihtiyacı olan bir okul, bir hastane yaptırmak çok daha hayırlı bir iştir. Maalesef böyle bir gelenek var ve vazgeçilmiyor.

Bana sorarsanız camide kadrolu imama da gerek yok. İslam geleneğinde cemaatten biri çıkar namazı kıldırır. Eğer ille imam atayacağız diyorlarsa bu imamları en azından verimli kullanmak lazım. Örneğin camileri sadece ibadet edilen bir yer değil, insanların eğitim alabileceği, bir araya gelebileceği kültür merkezleri haline getirmek ve imamlara bu organizasyon görevini vermek mantıklı olabilir.
  • Askerde üst ranzada yatan kankam imamdı. Hayatımda duymadığım küfürleri ben o adamdan duymuştum. Cemaate yaptığı şakaları anlatır, imam olmasa dinsizin biri olacağında bahsederdi. Beraber içki içmişliğimiz bile var.
    Ama gel görki cüppeyi giyince sanki peygamber kesiliyor, cüppeyi çıkarınca resmen kahve arkadaşı gibi muhabbet dönüyor. Şimdi sen bu adamı imam diye atarsan hepimizin vergisini çöpe atmış olmazmısın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Cami sayısının fazla olduğu doğru. Mesela karadenizde 10 haneli köyde 2 tane cami olabiliyor. Parası olan upuzun minareli bir cami yaptırıyor. Bazılarının amacı dini hizmet, bazılarının amacı gösteriş. Devlet kendi cami yapmasa da mecburen buralara imam atıyor. Sonuçta yapılan camiyi yıkmak olmaz. Varolan camiye imamsız bırakmak da diyanet sistemimize uymaz.

Zaten vakit namazına camiye giden çok az insan var. Bir cuma günleri 2 rekat için ihtiyaç var onda da insanlar azcıık sıkışır, bahçede, avluda bile kılar. Bunu insanlarımızın bilinçsizliğine bağlıyorum. Kullanılmayan bir cami yaptırana kadar yöre insanının ihtiyacı olan bir okul, bir hastane yaptırmak çok daha hayırlı bir iştir. Maalesef böyle bir gelenek var ve vazgeçilmiyor.

Bana sorarsanız camide kadrolu imama da gerek yok. İslam geleneğinde cemaatten biri çıkar namazı kıldırır. Eğer ille imam atayacağız diyorlarsa bu imamları en azından verimli kullanmak lazım. Örneğin camileri sadece ibadet edilen bir yer değil, insanların eğitim alabileceği, bir araya gelebileceği kültür merkezleri haline getirmek ve imamlara bu organizasyon görevini vermek mantıklı olabilir.

Peki alevilerin olduğu köylere imam atıyan zihniyete ne demeli.Camiye imamdan başka kimse gitmiyor.Öyle yerler çok var Türkiye de.
  • Önemli olan bu Dünya değil,Öbür Dünya elhamdürillah
  • quote:

Ne dememizi bekliyorsun?

Diyanet'in kaldırılmasına hazır değil ortam. Ondan sonra bilmem ne tarikatlarının hocaları piyasada at koştursun.

Laiklik dinin devlet işlerinden ayrılması demektir, yani bize öyle öğretilmiştir de, bu yapılan devletin alenen dinin içine girmesi olmuyor mu sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazardousmen
    quote:

Ne dememizi bekliyorsun?

Laiklik dinin devlet işlerinden ayrılması demektir, yani bize öyle öğretilmiştir de, bu yapılan devletin alenen dinin içine girmesi olmuyor mu sizce?

2. bölümdeki yoruma aynen katılıyorum, yani devletin alenen dine karışması oluyor açıkça!
    Ama zaten İslamiyet dini herkesi ve herşeyi düzenleme ve karışma yetisini kendisinde gördüğünden dolayı ve tarihsel olarak herşeyimize karışmış bulunduğundan dolayı, şöyle ifade edilmesini daha doğru ve adil buluyorum; Herşeye karışan İslamiyet dinine karşı devletin biraz islamiyete karışması!
    Tez elden bu tanım değiştirile, devlette duyurula!
    Dinin devlet işlerinden ayrılması tanımı bence çok yanlış! Sonunda gideceği yer; laikimsi devlet şeriatçı milletle kuşatılır, iş biter! Bu tanımın aptallığının şeriatçılar dahi farkındalar ve işlerine geldiğinde de güzelce kullanmakta tereddüt dahi etmiyorlar!
    Asıl olan doğru dürüst çağdaş-kaliteli bir eğitimle gençliğin yetiştirilmesidir bence! Din toplumsal yaşam ve toplumsal yaşamın düzenlenmesi üzerinde çok minimum etkisi olan bir kurum olmalı!
    Laiklik kavramıda insan olmaktır, veya " toplumsal yaşamda dine yer vermeyecek kadar kaliteli bir eğitim görmüş olmak " halini tarif etmeli!
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.