Şimdi Ara

DIŞ TİCARET AÇIĞI YILLIK YÜZDE 298 ARTTI (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

• Moueson kullanıcısına yanıt

Hem iklim hem coğrafi olarak masif araziler (eski) üzerine kurulmuş, güneş bile görmeyen avrupada zeytinyağının daha ucuz olmasına ne dersin. Yani hadi fındığı geçtim ki onda bile bizden başka ciddi üretim yapan yok.

Yabancılarda pistacho diye geçen antep fıstığında Türkiye ve iran önde gidiyor.

Ama siz katma değer diyorsunuz ne katma değer sizin için sadece teknolojik ürünler falan mı her ülke çip ve yüksek teknoloji mi üretiyor ?

Yoksa ortada yapılmış çok yanlış anlaşmalar mı var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SPAWN-TheUndead kullanıcısına yanıt

Ne gıda, ne turizm her şey ellerinde patladı, Türkiye gibi coğrafyaya sahip belki başka ülke yok dünyada ama kültür ve turizmde bile yapamadılar.

Elin yabancısı ülkemize gelse fink atıyor ben burda hayatımda bir kez gidip çok çok beğendiğim saklıkent kanyona gitmek istesem burdan hemen kafadan hesap kitap yapmaya başlarım.

Katma değer, katma değer aynen mesele katma değer sanki sadece

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Borakhan B kullanıcısına yanıt

sağolasın. ama konu dış ticaret açığının artması idi.

yani, ithalatın, ihracata oranının fazla olması demek.

eywallah yazmışsın, ama yazdıklarını yanlış konuya yazdın sanırım. çünkü yazın, enflasyon ve faiz ilişkisi, dış ticaretle belki indirekt bir ilişkisi var.

Fransa'nın şu anda ne kadar dış ticaret açığı var biliyor musun? Fransa'da akp yok ama.

tam 84.9 Milyar Euro.

bizden 2 Milyar euro fazlası var.

https://tr.euronews.com/2022/02/08/fransa-84-9-milyar-euro-ile-tarihinin-en-buyuk-ticaret-ac-g-n-verdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2D0F7DE39 -- 5 Ekim 2022; 21:14:36 >

• Şimdi bu net hata noksanla da düzelmez.Ne yapacaklar cidden bilinmez.Birde bunun üzerine faiş asgariye zam çekecekler.Çok korkunç bir dönemin kilometre taşlarını atıyorlar.

bizden sonrası Tufan kafası.

• Fransa'nın üretimini dikkate alıyor musun? ya da merkez bankasındaki rezervleriniç.

bana dünya markası olan Türk markalarını say

bir de fransız markalarını say. bir de bu markaların cirolarını say.

bayılıyorum bu tarz karşılaştırmalara "ameriganın dış ticaret açığnı biliyon mu"

" he biliyom. sen bir Apple'in Türkiye'deki tüm firmaları alabileceğini ve üstüne parasının kalacağını biliyor musun?"

"höööö?"

Fransa dünyanın 6. en büyük ekonomisi, Avrupa'nın 2. Yıllık 2,986 milyar $ cirosu var.

Türkiye dünyanın 23. büyük ekonomisi yıllık 780 milyon $ cirosu var. ve Fransa'dan daha fazla dış ticaret açığı,

ama bu süper ileri zekalar bu iki ülkeyi kıyalayabiliyor. la havle vela kuvvete

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Borakhan -- 5 Ekim 2022; 22:55:6 >
  • Arkadaşlar ülke yanıyor, enflasyon belki %120 belki %160 ama

Politikacılar çıkıp hala başörtüsü tartışıyor, helalleşmekten bahsediyor.

Eskiden kirada anlaşamayıp ev sahibini öldüren duymazdık. Barınma ihtiyacında bile zora girmiş

bir ülkeden bahsediyoruz.. Üstelik konut yapıcam diyip senelerce bekliyorlar onu bile yapacak

stabil ekonomi yok, kaynak yok.. Bir de geçtiğimiz senelerde Kanal İstanbul diye anırıp duruyorlardı..

Ulan ustalık dönemi, reklam arası bitti diyordunuz ne oldu? Bi pandemiyle ülke çöker mi? Tek omuzluk

canımız varmış baksanıza! Bir de Marmara depremi yolda!!

Tayyip Erdoğan başkan oldu olalı herkesle kavga ediyor, ülke iki dudağının arasına bakıyor.

Okumuş adam bu pespayeliği kendine yediremiyor, çıkıp İtü, Koç, Boün, Odtü vs okuyan

akıllı gençlerimiz ülkeden tiksindiği için liyakatlı ülkelere kaçıyor ve otobüs şöförü siyasetçi de bunlara aşağılık

hevesler falan diyor. Okumuş adam zaten düzgün ülkede iki sene çalışsa telefon, araba, ev kendiliğinden oluyor, hatta hat

açtıran adama son model telefonu bedava veriyorlar, üstüne bir de kendisi çıkıp allahın oğlu gibi yaşarken bunları söylemeye hiç utanmıyor.

Devletteki çalışanlara bakın, hoyrat zihniyeti terk etmemiş ülkücü hakim karısını öldürüp intihar ediyor,

şarkıcıyı doğrayan mühendisler, müfettişler vs vs..

Muhalefet gelirsek, yıllar içinde oy uğruna güç birliği yaptığı partinin akp tarafından kullanılıp atılmış pkk zihniyetli

siyasetçileriyle güç birliği yapacak kadar düşmüş.

Yani bu ülke çoktan amuda kalkıp ters gömülmeliydi fakat uzun süredir uzatmaları oynuyoruz.

Döviz yükselir, borç artar, borç farkı artar bu gidişin sonu üç kuruşa memleketin satılmasıdır. Bizi silah ve orduyla değil

parayla daha kötü bitirirler buna inanın.

Tamam işte benim başta dediğimi şimdi sen dedin.

ihracat için dünyada satılacak ürün üretimi şart!

yok merkez bankası, yok faiz artırımı yok akp, yok faiz yok sonuç yok bilmem ne... deyip dolanırız işte.

ülkecek, başta kullandığımız ürünleri üretemezsek ve dünyaya katmadeğeri yüksek ürünler üretip satamazsak, daha çok "merkez bankası yok faiz yok hükümet yok şu yok bu" deriz.

bunu da devlet yapmaz, sen ben yapmak zorundayız. devlet yol gösterir, önümüzdeki engelleri kaldırır.

• Öncelikle yazdıklarımı tekrar bir oku. Ben sana bu dış ticaret açığının AKP'nin uyguladığı ekonomi politikası, hoş kendisine politika denmez, olduğunu açık açık anlattım. Ha ülkeler olağanüstü dönemlerde, pandem-savaş-büyük felaket vs., dış ticaret açığı verebilir. ancak bu sürekli halde değildir. Bir ülke 20 sene boyunca dış ticaret açığı veriyor olup aynı zamanda sürekli büyüyor da olamaz.

ha bunları aklı olan herkes biraz düşününce çıkarabilir. ancak youtube'da bu konuyu anlatan pek çok ekonomist te mevcut. gir biraz araştır. Selçuk Geçer, Murat Muratoğlu, Murat Kubilay, Atilla Yeşilada, Erdal Sağlam vs.

Kısaca ülkenin içinde olduğu bu durum 20 senedir rant ekonomisi kurup ülkeyi talan eden AKP'nin eseri. Ha pandemi-savaş vs olmasa idi bu durumda olur muyduk, daha geç tahminen 1 sene kadar filan olurdu ancak kaçışın olmazdı.

sen ben diyorsun da bunu teşvik edecek hükümetin politikaları olmalı. sen bir yandan bedava para dağıtıp bir yandan aman bu paraları dış ticarette kullanmayın diyemezsin. ülkenin rezervini "dolar düşüyor gözüksün" diye yakamazsın. aman bizim izlediğimiz politika kötü gözükmesin diye enflasyonu emirle düşük hesaplatamazsın. bunları yaparsan piyasa patlar.

ha şimdi ne yapıyorlar? faizi düşürdüler ama krediye ulaşım imkanını kısıtladılar. faizi arttırsan zaten bu etkiyi yapacaktı. ne diye faiz düşürdün o zaman? saçma sapan, akla mantığa uymayan, kompleksli bir yönetimin söylediği lafı doğru olduğunu göstermek için beyhude çabalıyorsun arada ülkeyi ve 80 milyonu ateşe atıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Borakhan -- 6 Ekim 2022; 8:0:55 >

Dostum Selçuk Geçer tam bir spekülatör. Onları dinlersen, daha ne diyeyim zamanla anlarsın.

ülke 20 yıldır değil en az 50 yıldır rant ekonomisi üzerine kurulu. akp de bu düzenin bir devamı niteliğinde aslında.

faizlere gelince, Elon Musk da, BM de, Fed'e faizleri düşürün diyor, Rusya ve çin faizleri düşürdü. Fed, şimdi faiz artırımı ile dünyayı ateşe atıyor. ama konumuz bu değil zaten dostum.

Konu,

ülkenin yeteri kadar dünyaya satacak ürün üretmeyişi. Bunun temelde sorunları var. Ha demeyle çözülecek şeyler değil.

Tansu çiller başbakanken (kendisi ekonomi prof'udur o saydığın isimlerin hocası niteliğinde), faiz artırımına girmişlerdi, ki gecelik repo faizi %7500.. orana dikkat et. ama yine de dolar arttı, ülke bol sıfırlı TLye dönüştü.

not : Barış Soydan'ı da dinle. o da TL aşırı değerli diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2D0F7DE39 -- 6 Ekim 2022; 8:23:17 >

• şu adam spekulatör bu adam şöyle... bu adamların anlattıklarını belli bir akıl ve mantık süzgecinden geçirerek kendi mantığın ve diğer bilgi kaynaklarından edindiğin bilgi ile yorumlama gücün olduğunu düşünüyorum. ben şahsen bu şekilde yapıyorum. Ki spekulatör vs. bu tarz ithamlar için elinde sağlam delil olması lazım. delilsiz iddia iftiradır. ha olabilir de olmayabilir de ben dinlerim kendime göre yorumlarım. Tansu Çiller bunların profu dediğin lafa cevap verme gereği hissetmiyorum. geç bunları.

Öncelikle enflasyonun tanımını yapmak lazım. nedir enflasyon? mal ve hizmet fiyatlarındaki artıştır. Peki bu artışın nedeni nedir.

2 tane temel nedeni var. birincisi talep. yani o kadar fazla talep var ki üreticiler bu talebi karşılayamıyor. ürettiği her şey de sattığından fiyatını arttırarak karını arttırıyor. ikincisi ise maliyet enflasyonu. girdi fiyatlarının artması maliyetleri arttırıyor bu da fiyatları arttırıyor.

Şimdi dünyadaki fiyat artışının sebebi ne? pandemi nedeni ile hükümetler halka para dağıttı, Türkiye'deki hükümet yani AKP hariç verdiği krediyi destek olarak pazarladı. Bu parayı millet harcayamadı. üstüne bu insanları uzun bir süre kısıtladın. oraya gidemezsin, buraya giremezsin vs. Sonra bu yasaklar kalkınca bu insanlar sence ne yapar? para harcar değil mi, çünkü cebinde bedavadan verilen para var, bol. harcayamamış üstüne uzun bir süre kısıtlanmış. deli dana gibi para harcar.

üretici pandemi süresinde işler durgun yatırım yapmamış, üretimini kısmış, eleman azaltmış, bir kısım ekipmanı elden çıkarmış ve eski karlılığından uzak kalmış hatta zarar etmiş yani küçülmüş. bu talebi karşılayacak adımları hemen atar mı? atamaz. talep te fazla iken o pandemideki kaybını telafi etmenin derdine girer. sonra yatırımı düşünür. değil mi? bu durumda fiyatları şişirir değil mi? ha yatırım yapmak istese ha diyince yapamaz en az 1-2 sene lazım. makine misal şimdi istesen en az 6 ay sürer temini bazı sektörlerde daha fazla bazılarında daha az.

üstüne bir de savaş, kuraklık, pandemi vs. hammadde de yaşanan üretim daralması var. yani üretici az üretmiş, dolayısı ile piyasada az bulunuyor, üstüne kar isteği fazla, üstüne talep fazla. bu durumda tabii ki enflasyon da artacak.

şimdi üretim kısmını ha diyince topralayamazsın. ama tüketim kısmına müdahale edebilirsin değil mi? faizi arttırırsın ve tüketici parasını harcamak yerine bankada değerlendirir bu da talebi azaltır. ama bunu yaparken üreticinin üretim isteğini de kırmaman gerek. yani faizi çok arttırırsan çok ciddi bir daralma yaratırsın ama az arttırırsan insanların enflasyon beklentisi kırılır, ürün fiyatlandırmalarını güvenli kalmak adına daha yüksek tutarlar ve kendi kendini tetikleyen bir enflasyon sarmalına girersin ki bu uzun vadede yatırım kararı dahil pek çok alanı olumsuz etkileyeceğinden sonuçları çok daha ağır olur.

bu anlattıklarım tek paralı ekonomiler için geçerli.

Bİzim gibi kendi çorap bile üretemeyen, her ürünün girdisi ithalata bağlı olan ülkeler için geçerli değil. neden? çünkü girdiler dolar ile (elektrik, doğalgaz, su, hammadde, gübre, tohum aklına ne gelirse) işçilik TL ile, kazancın ise yurt içine sattığın ürünlerde TL, ihraç ettiğin ürünlerde dolar ve euro ile.

Bu durumda senin dışarıya sürekli bir para akışın var demektir. bu para akışını ne kadar kısarsan o kadar kazançlısın demektir. evet ülke 50 senedir dış ticaret açığı verir ama son 20 sene hariç bu çok düşük bir rakamdır. kendi yağı ile kavrulur denebilir. ama son 20 senedir bu oran katlanarak arttı. kabaca ortalama 40-50 milyar $ seviyelerine çıktı. bu sene bu rakam en az 120 milyar $.

hammadde fiyatları artmış, dünyada bir belirsizlik var, Avrupa-ABD-İngiltere faiz arttıracağız diyerek ekonomilerini daraltacaklarını söylüyor. sen diyorsun ki faizleri indireceğim, doları baskılayacağım, TL'yi değerli hale getireceğim ve para saçacağım ancak bu para enflasyonu azdırmayacak. ha canım ha. onlar tüketimi 1 kısıyor ise senin 10 kısman gerek. TL'nin değerli olduğunu herkes biiyor zaten. doların en az 35 lira olması lazım. ama 18 lira. bu şu demek "ey vatandaş, dolar 35 lira olacak ama ne zaman olacak bilmiyoruz, keyfimize bağlı. dolar 35 lira olduğunda elektrikten doğalgaza ekmekten suya her iey %100'den fazla zamlanacak. sana bedava kredi de veriyorum. git bankaya çek krediyi ama sakın ha dolar-altın-gümüş-elektronik eşya alma". Adam ekmek alsa o para ile tohumu, gübresi, ilacı ithal lan. dış ticaret açığını arttırır.

gecelik repo faizi %7500 vs. bunlar bir gecede olmadı. Kendinden önceki 5 senenin patlamasıdır bu. sen sonucu görüyorsun. nedeni değil.

"Biz yeterince üretmiyoruz" arkadaşım 20 senedir neden bunu değiştirecek alt yapıyı kurmadın demezler mi adama? 20 senedir sen ne yaptın. ben sana anlatayım. aldın dışarıdan borcu trilyonlarca. TL aşırı değerli hale geldi. üreticinin rekabet şansını bitirdin aşırı vergiler ve aşırı değleri TL ile. üretici üretmekten vaz geçti, gitti Çin'den aldı sattı. işsizliğin sürekli arttı. üretmediğin için dış ticaret borcun sürekli arttı. aldığın borcu da 1 liralık işi 3 liraya yapan yandaşa beton projeleri ile yedirdin. üstüne merkez bankasının rezervini yani bu milletin 80 senelik alın terini "ekonomiyi iyi göstereceğiz" diye sattın. şimdi "üretmiyoruz". İngilizlerin bir lafı var good morning after supper derler, biz de uyan da balığa çıkalım. zamanında bu uyarıları yapanları terörsit ilan etmişsin. ananı da al git demişsin. şimdi üretim üssü olacağız.

üretmek için yatırım, yatırım için ise sana para lazım. ama gelen para dış borç ödemesine ve verilen ödeme garantilerine gidecek. sadece 1 senelik dış borç ödemen 170 milyar $ toplamda 470 milyar $. KÖİ'ler için verilen garanti 160 milyar $. hangisine para bulacaksın da hangisini yapacaksın? bilmem anlatabildim mi?

sözün özü. enfasyonu arttıran, ülkeyi bu hale getiren tek bir sorumlu var. AKP HÜKÜMETİ. dış minnaklar, fedö, pekeke, ceeehaaapeee, heedeeepeeee ise AKP'nin götü kurtarmak ve bu insanları kışkırtmak için sürekli ön plana sürdüğü kendi beceriksizliği, bilgisizliği, akılsızlığını süsleme lafları. ha sen bunlara inanıyorsan papaz eriği de var, yer misin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Borakhan -- 6 Ekim 2022; 9:11:49 >

• birde para yok diyorlar para varki almışız  

valla kardeşim şu kadarını söylemeliyim.

Bu ülke bu kadar olur.

a b yada c partisinin adamları, öyle ithal edilmiş adamlar değil, tam aksine bu ülkenin insanları, iş adamları.

esnaf bile, gelirini düşük gösterip çocuğunu bursluluk sınavı için özel hoca tutuyor, niye devletten para gelecek ya.. işte ülkenin özeti bu. senin çok sevdiğin parti ve adamları da gelse, ülke bundan daha öteye gidemez. çünkü onlar da aynı siyasal sistemin çatısı altındalar. onlar da yandaşlarına iş verecek, onlar da sıkıştı mı, MB'nın parasını satacaklar. ülke tarihinin son 50 yılı bunun hep böyle olduğunu ispatlamış.

haa o adam spekülatör, onun yüzünden 6-8 ay önce parası ziyan olan bi sürü millet twitterda adama ateş püskürmüştü. eğer bilseydi böyle olmazdı.

çok da kendimizi yormalayım, biz üretelim çalışalım, gerisi düzelir zaten.

• ben de şukadarını söyleyeyim.

AKP'den bir ihale aldığını düşün. Gidiyorsun devlet bankasına kredin hazır. 1 liralık işi 3lira gösteriyorsun. cebinden 5 kuruş çıkmadan 3 lira kredin hazır. düşük faizli 3 yıl geri ödemesiz. daha krediden 2 lira kazandın. üstüne bir 23 sene 13 liralik garanti ödemen var.

ya da gidiyorsun AKP'li belediyenin arazilerinden birini alıyorsun 100 milyona. AKP'li belediye 3 gün sonra arazinin imar iznini değiştiriyor. aynı belediyeye aynı arsayı 1 hafta sonra 1 trilyona satıyorsun.

ya da adamın biri güzel bir iş kurmuş. kazancı güzel. çağırıyorsun adamı yanına kardeşim sen bu işten güzel para kazanıyorsun, ver bana 760 milyon € yoksa karışmam diyorsun. adam olur mu ya diyor vermiyor parayı. hemen ardından bu adam fetöcü diyorsun. hakkında binlerce uydurma delil. tüm malına çöküyorsun. adam da yurtdışına kaçıyor.

bu ortamda üretim olur mu? olmaz.

ha o gelse değişmez falan demeyeceksin. hatasını gördünmü kafasına vuracaksın ki alayı akıllansn. ama çıkıp "ya bu dış ticaret açığının sorumlusu vatandaş hükümetin sorumluluğu yok" dersen kusura bakma eşek olana semer takan çok olur. önce eşek olmamayı öğreneceksin

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.