Şimdi Ara

DIŞ TİCARET AÇIĞI YILLIK YÜZDE 298 ARTTI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ocak eylül dönemi dış ticaret açığı geçen seneye göre 32 milyar dolardan 83 milyar dolara çıkmış bu yıl için 100 milyar doları geçeceğini bilmek için kahin olmaya gerek yok

DIŞ TİCARET AÇIĞI YILLIK YÜZDE 298 ARTTIdünya gazetesi
    Dış ticaret açığı yıllık yüzde 298 arttı
    https://www.dunya.com/ekonomi/dis-ticaret-acigi-yillik-yuzde-298-artti-haberi-670740

• Sermaye kontrolü yapıyorlar resmen, şimdi atıyorum sizin 1 dolara almanıza izin vermedikleri eşyayı birileri ithalat ile getirecek üzerinde navlunu koyacak,firm karını koyacak, yüce devletimiz önce kdv sonra ötv sonra trt payı vs vs koyacak o ürün burada olacak 10 dolar.

Dünyanını bu kadar globalleştiği, çinden verilen bir kargonun 2 günde adrese teslim edildiği ortamda yaşadıklarımıza bak. Tabi siz biz şikayetçiyiz akpye oy veren dayının umunda değil.

Ya hocam allah aşkına birde uzun uzun yazmışsınız nasıl hükümet değil, 20 yıldır ülkeyi sen ben mi yönetiyoruz. Hele 2018 den beri tek kişi yönetiyor ve kendisi ekonomist, öyle bir ekonomi bilgisi var ki, doları 8 liradan 18,5 TL ye düşürdü. Pat diye olmaz demişsiniz 20 yıldır AKP hükümeti neredeydi, pat diye olmaz tezinize istinaden bir 20 yıl daha mı verelim, merak ettim neymiş görmediğimiz şeyler ?

Enerjide dışa bağımlılık mı ? Kardeşim kim dedi git doğalgaz santralleri yap diye, kim dedi nükleer santrali kendi toparklarında kur ama yönetimini ruslara ver ? Elin amerikalısı, almanı bu petrole bağımlı değil mi ? Yani tüm dünyada bu sorun var ama çalışan hükümetlerde adamlar cayır cayır v8 5.0 motorlu SUV ileri ile geziyorlar.

Hani 20 yıldır suçsuz olan hükümet ülkeyi devir aldığında bu dış ticaret açığı 15,5 milyar dolarmış ( kaynak google ) şimdi yıl sonunda 100 milyar dolarda kalırsa öp başına koy. Aslında halk dediğiniz gibi suçlu ya bu adamlara oy verdiği için kendimi boşa paraladım.

İşte öyle beceriksizler ki bu şekilde bile gram etki edemiyorlar dış ticaret açığına. Doları 2 hafta sabit tutmak için ülkeyi 100 kusur milyar dolar zarara soktular. O da işe yaramadı. Dedim ya kenef bile işletmezler.

Hatta kenefi dolandırırlar.

Faiş fiyata temizlik malzemesi alırlar, yüksek fiyata su alırlar, aracıları zengin ederler, malzeme ve giderlerde kenefi zarara sokarlar, Hiç çalışmayan 15 - 20 kişiye keneften maaş verirler bir şekilde batirirlar o kenefi.

• Ne oldu ? Amazondan bir çift Türkiye'de satışı olmayan hoparlör almamı engelleyerek kapayamadiniz mi dış ticaret açığını?
    Akp bırakın ülkeyi, kenef bile işletse, gideri olmayan tek çalışanlı kenefi batırır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yandaş Medya: İhracaatımız * milyar dolar artarak * milyar dolar oldu. En fazla ihracaat yapan il * oldu. En fazla ihracaat yapan sektör * olurken...

• GoSSgO G kullanıcısına yanıt

Sermaye kontrolü yapıyorlar resmen, şimdi atıyorum sizin 1 dolara almanıza izin vermedikleri eşyayı birileri ithalat ile getirecek üzerinde navlunu koyacak,firm karını koyacak, yüce devletimiz önce kdv sonra ötv sonra trt payı vs vs koyacak o ürün burada olacak 10 dolar.

Dünyanını bu kadar globalleştiği, çinden verilen bir kargonun 2 günde adrese teslim edildiği ortamda yaşadıklarımıza bak. Tabi siz biz şikayetçiyiz akpye oy veren dayının umunda değil.

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt

İşte öyle beceriksizler ki bu şekilde bile gram etki edemiyorlar dış ticaret açığına. Doları 2 hafta sabit tutmak için ülkeyi 100 kusur milyar dolar zarara soktular. O da işe yaramadı. Dedim ya kenef bile işletmezler.

Hatta kenefi dolandırırlar.

Faiş fiyata temizlik malzemesi alırlar, yüksek fiyata su alırlar, aracıları zengin ederler, malzeme ve giderlerde kenefi zarara sokarlar, Hiç çalışmayan 15 - 20 kişiye keneften maaş verirler bir şekilde batirirlar o kenefi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoSSgO -- 4 Ekim 2022; 21:33:41 >
  • GoSSgO G kullanıcısına yanıt
    Yaa biz bunları hep dedik

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dış Tic. şirketim var. Proforma fatura ile Amazon, Etsy vs satış yapıyoruz. Ülkeye dolar getiriyoruz, geçen ay zart diye bir düzenleme çıkardılar, proforma fatura olmaz normal fatura kesmeden uçak kargo ile ürün çıkamaz.

Millete laf anlatamıyoruz, dış ticaret illa gemiyle olmuyor. Ben konteyner bazında ihracat yaparsam kesiyorum faturamı yolluyorum ama e ticarette öyle değil, proforma fatura ile yoluyoruz, orada satılınmca zaten buradan fatura kesiyorum ve sana veriyorum vergimi. Vermesem ABD alacak onu benden.

Adamlar direndi direndi en sonunda süresiz ertelediler.

• Öyle olur mu kardesim mozambike sattigimiz 1 milyar tane iha miha ziha yiha sayilmamis herhalde

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler görmediğiniz bir şey var, dış ticaret açığının sorumlusu hükümetler değil, sen beniz.

1 - engellenemez dış ticaret kalemleri var: Petrol ve doğalgaz. Enerji, bunu engellemek mümkün değil yoksa halk olarak biz isyan ederiz.

2 -kontrol altına alınabilecek dış ticaret açığını var:

ör: evine beyaz eşya alırken yabancı markayı tercih ediyorsun ya, yada en basitinden çikolata vb yabancı markayı tercih ediyorsun ya..işte toplamda büyük bir ithalat kalemi oluşturuyor.

çözümü var aslında ama uzun vadede.. aslında bunu engellemeye yönelik devlette çalışan adamlar var. pat diye olmuyor işte. bunu çözmenin tek yolu var, İHRACAT'tımızı artıracak yollar. Bu da ürün üretimi ile olan bi şey.

Ürün olur,

oyun olur,

finansal araçlar olur...

yoksa torunlarımız da bu sorunlarla boğuşacak.

• Ya hocam allah aşkına birde uzun uzun yazmışsınız nasıl hükümet değil, 20 yıldır ülkeyi sen ben mi yönetiyoruz. Hele 2018 den beri tek kişi yönetiyor ve kendisi ekonomist, öyle bir ekonomi bilgisi var ki, doları 8 liradan 18,5 TL ye düşürdü. Pat diye olmaz demişsiniz 20 yıldır AKP hükümeti neredeydi, pat diye olmaz tezinize istinaden bir 20 yıl daha mı verelim, merak ettim neymiş görmediğimiz şeyler ?

Enerjide dışa bağımlılık mı ? Kardeşim kim dedi git doğalgaz santralleri yap diye, kim dedi nükleer santrali kendi toparklarında kur ama yönetimini ruslara ver ? Elin amerikalısı, almanı bu petrole bağımlı değil mi ? Yani tüm dünyada bu sorun var ama çalışan hükümetlerde adamlar cayır cayır v8 5.0 motorlu SUV ileri ile geziyorlar.

Hani 20 yıldır suçsuz olan hükümet ülkeyi devir aldığında bu dış ticaret açığı 15,5 milyar dolarmış ( kaynak google ) şimdi yıl sonunda 100 milyar dolarda kalırsa öp başına koy. Aslında halk dediğiniz gibi suçlu ya bu adamlara oy verdiği için kendimi boşa paraladım.

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt

Hocam elin ABD'lisi de Almanyası da petrole bağımlı. orda da yıllık %50'nin üzerine çıktı enerji gideri. Fakat ihracat miktarları yüksek olduğundan bunu dengeleyebiliyorlar.

X hükümet olsaydı, yine bu dış ticaret açığı olacaktı, çünkü mecburen sen de ben de kullandığımız ürünlerin çokları ithal ürünler. En basitinden içtiğimiz kahveler bile ithal, bisikletlerimiz ithal, saatlerimiz ithal, pc'leri saymıyorum bile. Ama domates ve tekstilden başka biraz da beyaz eşya var, ne satabiliyoruz ihracat namına?

Elektrik tüketimi sürekli artıyor, mecburen böyle. 20 yıl önce evlerimizde bu kadar elektrik tüketen ne vardı TV ve buzdolabı ve lambalar. şimdi saymayım neler var. santrali mecburen kuracan yada elektrik ithal edecen.

Nükleere gelince, hocam bize Rusya'dan başka ve çinden başka nükleer santral kurmaya kimse yanaşmadı. kimse teknolojini de vermek istemiyor anlaşılan. Ruslar çıktı, tabi belli şartlar altında.

hükümetin israfına diyecek sözüm yok haklısın.

al abi senin bile ort 20 yılda elektrik tüketimin 3 kat artmış:)

DIŞ TİCARET AÇIĞI YILLIK YÜZDE 298 ARTTIenerji atlası
    Türkiye Elektrik Tüketimi
    https://www.enerjiatlasi.com/elektrik-tuketimi/

• Sattığımız fındıktan daha pahalıya nutella almaya devam

• Erdoğan: Ben ekonomistim DIŞ TİCARET AÇIĞI YILLIK YÜZDE 298 ARTTI 

• Yurtdışından çanta ala ala batırdınız ülkeyi.
    Mutlumusunız.

İşinü bilmeyen çavuşlar döner........... Avuçlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buradan bir taytlı geçti -- 5 Ekim 2022; 10:17:6 >
  • ŞokBıçaklıZed kullanıcısına yanıt

Sattığımız fındığı geçen seneye göre $ bazında daha ucuza satıyoruz. Göya bir de dünyada kriz var diye her şeyin fiyatı uçmuşken, ne hikmetse bizim sattıklarınımızın fiyatı geriliyor. Nutella da kriz var diye ikide bir zam yapmaya dursun... Bunlar adam olmaz efendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SPAWN-TheUndead -- 5 Ekim 2022; 10:24:50 >
  • ŞokBıçaklıZed kullanıcısına yanıt

Katma değeri olan ürün satmıyoruz. Ülke dışına domates yada biber satmakla olmuyor o işler.

• Artar tabi lira 10 kat deger kaybetti adamlarin para birimi ayni kaldi 300 dolar borcun eskiden 500 lira yapiyorken simdi 5 bin lira yapiyor. Adamlari ilgilendirmez senin paranin dusmesi degerini vereceksin.

Onu birak yukarda sorumlusu halk cunku yabanci urun aliyor demis. Abi allahaskina hic mi biseyden anlamiyorsunuz? Ula zaten o mallari alirken bir tane de devlete almis gibi muazzam vergiler oduyoruz devletin de isine geliyor. Ayrica yerli iphone playstation onu birak dogru duzgun araba var mi ki millet yabanci almasin? simdi bana vestel telefonu fln ornek gosterme gozunu seveyim.

• Vay anam vay, sonunda halk da suçlu oldu ya helal olsun(aslında siyasileri takım tutar gibi tuttukları için %100 suçlu), la o zaman biz siyasileri niye seçiyoruz, siyaseti ortadan kaldıralım, bürokrasi devleti olsun. Ha bu arada kaderin cilvesine bakın ki bi ara yeni hükumet kurulamayıp koltuk boş kalınca yani hükumet olmayınca ekonomik parametrelerde kısmi düzelme olmuştu...

• dış ticaret açığının 100 milyar dolar a yaklaşması çok tehlikeli, bunun finansmanı nasıl karşılanacak, yaz tahtaya belki alırsın haftaya mı denilecek. cari açığın finansmanında sıkıntı olursa çok farklı sorunlara sebep olacak, sadece tl nin değer kaybıyla sonuçlanmaz.

• Aşırı saçma, hiç bir bilimsel geçerliliği olmayan bir varsayım. aynı "faiz sebep, enflasyon sonuçtur" gibi temelsiz bir iddia. şimdi gerçeklere bakalım:

1. Gerçek enflasyon %180. Bunu devleti yönetenler de gayet güzel biliyor. Bu rakamı vatandaş yaşayarak tecrübe ediyor zaten. Hükümetin işine gelmediğinden ve basit bir algı yaratmak istediğinden talimat ile bunun düşük hesaplanmasını sağlıyor
    2. Bu durumda bankanın verdiği %60 faizli kredi bile gerçek enflasyon ile kıyaslandığında aşırı düşük kalıyor. aradaki fark %120
    3. sen durumu kotarmak için doları baskılıyorsun. Merkez bankası net rezervleri her ay daha da aşağı düşüyor. en son -56 milyar $. bu rakamın ineceği en dip seviye -65 milyar $
    4. sanayici bunu görüyor. kredi faizi düşük, dolar baskılandığından TL değerli, üretimi dolar ile alınan hammadde/yarı mamüle bağlı. yarın doların ne olacağı belli değil. gelecek 3 ay, 6 ay artık ne kadarını karşılayabilirse o kadar ihtiyacı olan hammaddeyi/yarı mamulü şimdiden alarak kendini garantiye almaya çalışıyor
    5. Vatandaş parasını bankaya yatırsa, %25 faiz anca alacak. gerçek enflasyon %180 aradaki fark %155. yani parasını bankaya 1 sene vadeli koysa 1 sene içinde parasının yarısını kaybedecek.
    6. Tasarruf edemeyen vatandaş parasını korumak istiyor. bir de üstüne ucuz kredi imkanı sağladığında alabileceği her şeyi almaya çalışıyor. çünkü seneye alıp alamayacağı garanti değil. bunun içinde altın da var, gümüş te var, elektronik te var. bunlar dış ticaret açığını patlatıyor.
    7. Enflasyon %80 demişsin, milletin geliri %80 artmamış, gerçek enflasyon %180 bu ortamda ne yatırım olur ne üretim olur. üretmediğin her şeyi ithal ediyorsun. dış ticaret açığın patlıyor.

Kısaca dış ticaret açığının ana sorumlusu dünyada kimsenin uygulamadığı bir para politikasını, etkilerini açık açık görmelerine rağmen ısrarla uygulamaya çalışan AKP yönetimidir. Ancak raporların daha tatlı ve şirin görünmesi için de müdahale ederek gerçek durumu gizliyorlar. Bu gizledikleri saçma sapan rakamlara da önce kendileri inanıyorlar.

ha bu günler daha iyi günler. bu ay FED bir faiz arttırımı daha yapacak. 75 baz puan hatta 100 baz puan olabilir. Ardından Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'da ABD'den daha da saldırgan bir faiz arttırımına gidecek. ondan sonra sen gör gümbürtüyü.

20 senedir rant ekonomisi uygulayan bir hükümet, ülkede açıkta kalan ne varsa yağmalayan bir hükümetin "üretim ekonomisi" getirebileceğine inanıyor musun? ülkede tarımı, hayvancılığı, sanayiyi, eğitimi bitiren, tüm kurumlarını çürüten, SGK'da dahil olmak üzere aklına gelen tüm kurumları batıran bu hükümet. 20 sene ülkeyi "al dış borcu, bas piyasaya, ver yandaşa 1 liralık işi 3 liraya yaptırt, üzerine 13 lira garanti ver, vakıflara bağışlar ile ülkeyi yağmala" mantığı ile yöneten bir parti sence şimdi ha deyince üretim ekonomisine geçebilir mi? geç bunları. adamlar tek bir kurumdan (Diyanet yanlış hatırlamıyorssam) kendi vakıflarına tek seferde 806 milyon TL aktardı daha bir kaç ay önce. ülke batmış bunlar hala neyin derdinde. çözüm üretecek öyle mi?

Evet torunlarımız da bu sorunlarla uğraşacak hatta fazlası ile uğraşacak çünkü AKP bu ülkenin gelmişini, bugününü ve gelecek 30 senesini sattı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Borakhan -- 5 Ekim 2022; 16:24:29 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.