Şimdi Ara

Diş apsesi Antibiyotik ve Ağrı acil yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
163.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim 6-7 ay önce dişim apse yaptı sağ alt köşe azı dişim üstüne dey ağrıyordu o derece çok feciydi geceleri uyutmuyordu Allah kimseye düşmanımın başına diş derdi vermesin arkadaş neyse doktora gittim apse var dedi röntgen çekti antibiyotik verdi normalde anti bitince diş çekilirmiş kural böyle heryerde ama o doktor bana anti bitince ağrırsa gel ağrımazsa gelme dedi tamam dedim 1 hafta kullandım 3.gün ağrı geçti şimdi ise 4-5 gün önce çok ama çok hafif ağrıdı böyle 1 dk lık bir ağrı hiç rahatsız edici değildi fakat apseden şüphelendim bu apse bana ilerde zararı olurmu diş çekilmediği için tekrar gün yüzüne çıkarmı bu illet.Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Diş Apsesi: Antibiyotikler ve Acil Bakım

Diş apsesi, dişin içinde veya çevresinde oluşan irin dolu bir keseciktir. Ağrı, şişme ve hassasiyete neden olabilir. Diş apsesi ciddi bir durumdur ve derhal tedavi edilmelidir.

Antibiyotikler

Çoğu diş apsesi vakası antibiyotiklerle tedavi edilir. Antibiyotikler, enfeksiyonun yayılmasını durdurmaya ve diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik Augmentin'dir. Augmentin, diş apselerinde etkili olduğu kanıtlanmış, amoksisilin ve klavulanik asit içeren bir antibiyotiktir.

Ağrı Yardımı

Antibiyotiklere ek olarak, diş ağrısını hafifletmek için reçetesiz ağrı kesiciler (ibuprofen veya asetaminofen gibi) kullanılabilir. Ayrıca diş apsesinin etrafına soğuk kompres uygulanması da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Acil Bakım

Bazı diş apseleri acil müdahale gerektirebilir. Aşağıdaki durumlarda derhal diş hekiminize başvurmalısınız:

• Şiddetli ağrı
    • Yüksek ateş
    • Yüzün veya boynun şişmesi
    • Yutma güçlüğü
    • Nefes almada zorluk

Diş hekimi, apseyi boşaltmak, etkilenen dişi tedavi etmek veya dişin çekilmesi gibi gerekli işlemleri uygulayacaktır.

Önemli Uyarılar

• Diş apsesi tedavisi olmadan kendiliğinden geçmez. Tedavi edilmezse enfeksiyon yayılabilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
    • Antibiyotikleri tam olarak doktorunuzun talimatlarına göre kullanın. Tedaviyi erken bırakmak, antibiyotik direncine neden olabilir.
    • Diş ağrısını gidermek için alkol veya aspirin kullanmayın. Bu maddeler diş apsesini kötüleştirebilir.
    • Diş apsesini önlemek için düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı önemlidir. Ayrıca şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Yardım beyler yardım karı kız var desek koşarsınız hadi ama
  • apseye neden olan diş çürüyor mu? bence tekrar git. ara ara yapardı geçerdi ama benim diş farkında olmadan çürümüş bu arada sürekli. en son sancısını 3 gün geçiremedim mecbur gittim doktor kanal tedavisiyle kurtarayım dişini dedi ben çektirdim. yani demek istediğim benim diş son darbeyi vurdu takip et. gidene kadar çok sıkıntın olursa ılık su ve tuzla masaj yap.
  • Yo hayır 3 gün önce rahatsız bil etmeyen hafif bi ağrı geldi 1 dk gitti şimdi apse geldi aklıma konu açayım dedim ilerde illa çekilcekmi bu

not diş zaten önceden çürüktü 1 sene evvel kanal tedavisiyle son kurtarma operasyonunu geçirdi bu diş artık ağrırsa bile dönüşü yok yani apse kurudu şuan apselimi duruyorum ben onu çözemedim tekrar ağrırsa gene 1 hafta anti tedavi apse kurucak genemi çekime gidicek böle gitmezmi bu diş
  • benim bildiğim apse yapan diş çekilir. apseli diş çekilmezse diğer dişlere kadar yayılma tehlikesi var demişti doktor
  • sen kanal yaptırdın demek. o zaman zor birşey demek, apse tekrarlar mı tekrarlamaz mı bu diş olayı çok illet birşeymiş. tekrar git bence sen yinede, ağrı geçse bile sinsi işler çevirebiliyor bu dişler
  • 1000MG 14 Tablet AUGMENTIN alıyorsun bir şeyin kalmıyor
  • O ne demek ya,ben hiç apse yapan diş çekilir diye bir şey duymadım.Suratımı balon gibi yapacak kadar büyük bir apsem vardı,dolguda boşluk kalmış diş oradan mikrop kapmış,ameliyat oldum ama dişim hala yerinde.Ve senin durumun da başıma geldi,doktor dişin çürük kısmını temizleyip kanal tedavisi yaptı,Allaha şükür hiç bir problemim yok.Allah düşmanımın başına vermesin diş ağrısını,O ameliyattan önce ne çektiğimi bir ben bilirim.Evde tartışmaktan başka bir şey yapmayan ben,her şeyi bir yere atmıştım,kafamı duvarlara vuruyordum,Doktor bana ankaradan doktor gelcek 4 gün sonra dedi,ve ben o gün 5 tane aprol fort+2 tane majezik+doktordan da 2 tane uyuşturucu iğne aldım,halen ağrı devam etmekteydi aynı şiddetiyle,o sinirle doktoru parçalıyordum az kalsın,ankaradaki doktor da ilk otobüsle gelmişti bulunduğum ile Etimi parçalayacak radde geldim bir gece ağrıdan,iğnenin ucunu ısıtıp yapmıştım da. ama o gece içindeki mikrobu atıp rahat uyuyabilmiştim.Düşünün artık,insan bu kadar canileşiyor diş ağrısından.Ve o deştiğim yerden rahatlıkla 2 tatlı kaşığını dolduracak kadar apse akmıştı.Ne olursa olsun,Dişlerinize iyi bakın

• Abse, diş kökünde veya diş etinde iltahabi enfekte oluşmasıdır.. Diş hekimleri genellikle 1000 mg largopen sabah - akşam 1 tablet verir.. Abse ve iltahaplanma geçtikten sonra diş tedavi edilir veya çekilir.. Yine de; ilk önce bir diş hekimi ile görüş derim..
  • peki yorumlar için saolun ağrı olmasada bi kontrolde fayda var demek birde diş etimin ortada ufak bi ( ) bu parantez arası boşluğu kadar şişlik var oda kafamı kurcalıyor diş etim sağlıklı kanama filan yok ama o neden bilemiyorum ya dişçiyede hiç gitmek istemiyorum ama işte diş bizi ağrıdan gebertene kadar dişçiye gitmeme gib ibi huyumuz var maalesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hd6950

peki yorumlar için saolun ağrı olmasada bi kontrolde fayda var demek birde diş etimin ortada ufak bi ( ) bu parantez arası boşluğu kadar şişlik var oda kafamı kurcalıyor diş etim sağlıklı kanama filan yok ama o neden bilemiyorum ya dişçiyede hiç gitmek istemiyorum ama işte diş bizi ağrıdan gebertene kadar dişçiye gitmeme gib ibi huyumuz var maalesef

Yarın ilk iş olarak bir diş hekimine gidiyorsun, aman aksatma.
    Bu arada, çekim EN SON ÇAREdir. Tedavi için yapılabilecek başka hiç bir şey kalmadıysa, diş çekilir. Çünkü dişler, çok kıymetlidir.

• diş abse yaptıysa artık o dişten hayır gelmez, kanal tedavisi yaparlar o da birkaç yıl idare eder, o dişin sonu implanta gider
  • Zaman kaybetmeden dişçiye git bekledikçe daha kötü olur. Eninde sonunda gideceksin yani bari daha fazla ağrımaya başlamadan git
  • Gitmesine gidelimde o uyuşturucu iğne bitiriyor beni fena bişey
  • O kadar da fena değil ya sık 2 saniye dişini
  • Sanırım dişinde iltihaplanma olmuş. Aynısı başıma geldiği için biliyorum. Antibiyotiği 1-2 gün kullandıktan sonra ağrı diniyor ama ağrı geçti diye tedavini ertelersen dişini kurtaramayabiliyorlar. Aydın Üniversitesinin Bahçelievlerde Diş Hastanesi var Dentaydın ismi. SSK lı işlem yapıyorlar bir görünmeni tavsiye ederim. Geçmiş olsun.
  • konuyu hortlatmış olacam belki ama kanal yapılan diş kararmaya başlayınca üzerine kaplama yaptırır kullanmaya devam edebilirsiniz öyle hemen implat falan gerek yok kullanabildiğiniz yere kadar kadar kullanırsınız bende 10 yıllık kanallı dolgulu diş var hala kullanımda tabi kaplama yapıldı
  • Beyler korkuttunuz beni aman kanal tedavili dişim 1 haftadır sallanacakmış gibi ağrıyordu oynatınca düzeliyordu dün biraz düzeldi şu an iyi gibi sert bişey yemeyince ağrımıyor 2-3 gündür augmentin kullanmıyorum sıkıntı çıkmasın?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.