Şimdi Ara

Directx 11, 11.1, 11.2 Arasındaki Farklar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
2.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: turbo-powwer

Hoca tabloları yanlış anlamışsınız sanırsam. Orada NVIDIA diyor ki biz şu ana kadar ki çıkarttığımız tüm DX11 kartlara DX 12 desteği verecez diyor ama AMD ise DX11 olarak ürettiği kartların sadece %40 ına destek verecek diyor. Dİüğer tabloda ise Mantle ın çıktığı anda donanım tarafında %14 lük bir desteği olduğunu DX 12 çıktığında ise bu oranın %79 olacağını söylüyor durum bu

Şimdi doğru anlamışmıyım yani nvidia gts450ye bile dx12 desteği verecek ama amd hd5770e vermeyecek? buda nvidianın daha uzun ömürlü oldugu anlamına mı geliyor? oyleyse daha anlasılır oldu :) ama yinede arkadasın sorusuna cevap değil dx11 11.1 11.2 ifadelerinin ne anlama geldiği?

• cinayet13 kullanıcısına yanıt
    Evet olay bu NVIDIA diyor ki biz unutulup giden GTX 465 e bile DX 12 desteği vereceğiz AMD ise sadece 7000 ve sonrasına diyor. 5000-6000 serisine destek vermeyecek

Üst mesajımda açıklamaya sizi de haberdar ettim gelmedi sanırsam üst mesajlarıma bakın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbo-powwer -- 25 Ağustos 2014; 16:20:49 >
  • Daha oncede dusundugum gibi kisacasi dx12 mantlein duzeltilmis hali :) linux olayinida bizzat yasadim left for dead de fark var ciddi :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben nvidia'dan yeni dönemde mantle gibi yeni bir teknoloji bekliyorum. Amd'nin yapabildiği her şeyi ekran kartı alanında yapabilecek bir firma. Shadowplay'i getirmeleri çok güzel oldu bir de dx'e ayar çekerse tadından yinmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jumong88

Ben nvidia'dan yeni dönemde mantle gibi yeni bir teknoloji bekliyorum. Amd'nin yapabildiği her şeyi ekran kartı alanında yapabilecek bir firma. Shadowplay'i getirmeleri çok güzel oldu bir de dx'e ayar çekerse tadından yinmez.

Gelmez.dx12 bunun icin var zaten.dx12 cikinca mantle in kimse yuzune bakmaz.ara gecis formuydu.

• Directx 11.1 li ve 11.2 li ekran kartlarını ayrı ayrı incelediğimde şunu gördüm ki;

Directx 11.1; Windows 8 işletim sistemiyle,

Directx 11.2 de; Windows 8.1 işletim sistemiyle daha uyumlu çalışsın diye çıkarılmıştır ve olay tamamen yazılımsaldır.

Yani, bunların ikisinin de Directx 11 den donanımsal olarak bir farkı yoktur.

Bilmem doğru bir tespit yapabildim mi???
  • cinayet13 kullanıcısına yanıt
    Tam olarak değil aslında açıkladım AMD bunu yapmak zorundaydı yani son kullanıcıya performans artışı gelsin ihya olsunlar diye değil

• quote:

Orijinalden alıntı: turbo-powwer

Tam olarak değil aslında açıkladım AMD bunu yapmak zorundaydı yani son kullanıcıya performans artışı gelsin ihya olsunlar diye değil

Evet bir şey daha dikkatimi çekti;

11.2 desteğini veren ekran kartları sadece AMD nin R7 ve R9 serisi.

Nvidianın ekran kartlarının hiçbirinde 11.2 yok. En son 11.1 var...
  • Salt oyunlarda görülebilir fark özellik zorunluluk anlamında fark arıyorsan GPU'nun 11.0 ile 11.1 - 11.2 desteklemesi arasında fark bulamazsın.

Dx Özellik seti (Feature set ) anlamında soruyorsan, üstüne düşerse kısmen farklılıklar yaratacak, bunu da perf'e kısmen yansıtabilecek zımbırtıları var dx11.1'in. Ms'nin sitesinden faln detaylarına bakarsan UAV Atomics vs. ile ilgili farklılıklar var. Bunları uygun şekilde kullandığında belli işi daha hızlı yapmanı sağlayacak durumlar var. Nvidia bunları Dx 'de desteklemezken, benzer özellikleri GL driverında destekliyor.

Kolay kolay bunların oyunlarda kullanıldığını göremezsın. Kimse ilgilenmiyor çünkü zaman alıcı getirisi az, farklı yolllar düşünme şekilleri gerektiriyor vs. diye. Oysa deneysel olarak yaptığın işleri hızlandırmaya yarayan yanları mevcut, detay veririm istersen.

Compiled Shader vs. gibi direk perf ile ilgili değil, ama mesela oyun yükleme süresini değiştirecek, sahneler arasındaki geçişleri hızlandıracak yöntemler faln var. Nvida bunu farklı halini yapıp Cache faln diyip, oyun yükleme süresini sahne geçişini kısatlmaya faln çalıştı. Oysa Dx de var bu olay. Shader dediğin şeyler oyun yüklenilirken compile ediliyor derleniyor. Shaderlar minik gpu programcıkları. Bunlar derlenip hazır bekliyorlar, gerektiği zaman gpu ya yükleniyorlar vs. vs.

Önceden compile edilmiş derlenmiş shader olduğu zaman tek tek shaderların oyun/sahne aralarında yüklenmesi gerekmiyor. Her bi shader için 0.5-1sn compile gerekse, 50 shader için ne kadar zman gerekecek? İlk oyunu açarken bile belirgin bi zaman kazanacaksın bu işlemleri yapmadığın zaman.

vs. vs.

Direk sana fark yaratacak ozellikleri yok. Kart alacaklar için dx 11-11.2 vs. bunlara takılmalarına gerek yok. Merak için ise kolay kolay oyunlarda fark yaratan şeylerin kullanıldığını ve gözle görülür hız/kalite farklı oluştuğunu pek görmeyecez.

• Donansaban kullanıcısına yanıt
    780ti dx11.2 dir
  • YoğunBelKası kullanıcısına yanıt
    780 Tİ kağıt üzerinde her ne kadar DX 11.2 destekli olarak görünsede donanımsal olarak tüm kepler ailesinde olduğu gibi DX 11.1 desteğine sahiptir ancak maksimum DX özellik seviyesi( feature level) DX 11.0 dir.Eğer DX 11.2 desteği olsaydı win 8.1 kullanıcısı olarak bunu görebilmem gerekirdi çünkü DX 11.2 desteği sadece Windows 8.1 de mevcut.

Ayrıca dx 11.1 i bile tam desteklemiyor çünkü bunu destekleyen tek oyun şu an bf4 olmasına rağmen bu oyunda kart dx 11.0 da çalışıyor ama 290-290x ler dx11.1 de çalışıyor buda demek oluyor ki kepler dx 11.0 e kadar tam destek sunarken daha ötesi için sadece kağıt üzerinde destek veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 25 Ağustos 2014; 19:23:45 >

• Bilgi için sağolun hocam
  • Çok güzel bir konu olmuş zevk ile okudum bilgi veren arkadaşlarımıza gerçekten teşekkür ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

Fifa pek dert degil pes15 desteklesinde :)

Cod u bilmiyodum black ops2 den sonra oynamadm bo2 cok basarisizdi ayrica full grafikte 60fps kilitli oynuyordm aa kapali...

Gta5 kesin gozuyle bakiyorum ps3 e cikmaya devam eden her oyun dx10 kartlarda calisir gibi :)

GTA V Tahmini minimum sistem gereksinimlerinde HD 3870 yazıyor. 3870 DX 10.1 olduğundan oynama şansın olur belki.

• Geforce forumlarında bu konu açıklanmıştı native desteği olan oyunlarda kesinlikle destek var , 11.2 nin bazı getirileri CUDA üzerinden yapılıyor o kadar. Dx versiyonda olmayıp GL de olan ozelliklerinde sebebi bu

• quote:

Orijinalden alıntı: `CatMan

quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

Fifa pek dert degil pes15 desteklesinde :)

Cod u bilmiyodum black ops2 den sonra oynamadm bo2 cok basarisizdi ayrica full grafikte 60fps kilitli oynuyordm aa kapali...

Gta5 kesin gozuyle bakiyorum ps3 e cikmaya devam eden her oyun dx10 kartlarda calisir gibi :)

GTA V Tahmini minimum sistem gereksinimlerinde HD 3870 yazıyor. 3870 DX 10.1 olduğundan oynama şansın olur belki.

3870 se gddr5 4850 ile med-high oynarm ben 40fps+ ^^

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.