Şimdi Ara

Diorama Hobisi - Eminim Tanısanız Seversiniz.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
2
Favori
1.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2 sene öncesine kadar benim de bilmediğim ama ne olduğunu öğrendiğimde aşık olduğum hobi. Niyetim sizi de bu hobiye aşık etmek. 

Peki neye aşık oluyoruz derseniz; özet olarak bir sahnenin yada fotoğrafın 3 boyutlu canlandırılması olayı. 

Aşağıda birkaç fotoğraf paylaşıyorum. Sonrasında da konunun alt tarafında detaylı yapım videoları ve teknik özelliklerden bahsedeceğim. Ve emin olun yapımı çok basit ; fotoğraflar sizi korkutmasın, biz bunu yapamayız demeyin.

Dileyen herkese seve seve ayrıntılı olarak anlatım yaparım.

• Çok başarılı çalışmalar olmuş tebrik ederim. Bir arkadaşımın merakı sayesinde tanıdığım bir ilgi alanı. Çok hoşlar.
  • Detaylı anlatım göremedim, takipteyim
  • hocam takipteyiz? Her anlamda bahsedebilirmisiniz? maliyet vs açısından özellikle

• Gerçekten çok keyifli bir hobi sürekli videolarını izliyordum bir ara; kısmet olurda emekli olabilirsem işte o zaman uzun uğraşılar vermeyi planlıyorum konu ile ilgili Diorama Hobisi - Eminim Tanısanız Seversiniz. 

• İlgimi çekti güzele benziyor araştıracağım. Bu tarz hiç bilinmeyen hobileri öğrenmek isterim varsa bildiğiniz örnek verebilir misiniz
  • Kusura bakmayın covide yakalanmışım, bir süre giremedim konuya. aşağıda kendi çektiğim videoları paylaşacağım. Videolarda az çok kullandığım malzemelerle ilgili bilgi mevcut. Bu hafta başka bir videoda da detaylı olarak hem malzemleri tanıtacak hem de maliyetlerini söyleyeceğim.

Ayrıca konuya da parca parca hergun detaylı fotograflı anlatımlar ekleyeceğim. Aşağıya eklediğim videolarıma ise devam çekiyorum. Editledikten sonra da sizle paylaşacağım.

• Maalesef daha bugun gırebıldım foruma. Sıfırdan bır proje yapıyorum, her detayı da vıdeoya alıyorum. Videolarda bulamadıgınız, yada vıdeo ızlemeye vakıt ayıramadıgınız konularda , aklınız gelen her seyle ılgılı mesaj atabılırsınız Diorama Hobisi - Eminim Tanısanız Seversiniz. 

• fequeun kullanıcısına yanıt

Gerrcekten cok efsane ısler yapıyorlar , hayranlıkla ızlıyorum. ama maalesef Turkce anlatımlı bır ıkı vıdeo var , malzemelerı ogrenene kadar cok ugrastım ve gereksız bır cok malzemeye para harcadım.

Istıyorum kı ınsanlara dogru seylerı aktarabıleyım. o yuzden bu sayfayı ve youtube kanalımı actım.

• kemikkıran31 kullanıcısına yanıt

Tabı kı :)

hafta sonu kendı yaptıgım projelerın fotograsflarını ve yapım asamalarını anlatmaya baslayacagım

• Diorama Hobisi - Eminim Tanısanız Seversiniz.

• Burada da bitmiş bir projemi paylaşmak istedim.

Bina ve zemin için Miniart'ın hazır kitini kullandım. Fiyatı internette farklı sitelerde yaklaşık 80-110 TL arası. (strafor , ahsap , vb materyallerden elle , lazer kesım ıle yada 3d baskı ıle de cok ucuza maledebılırsınız. )

Askerler için ayrı bir kit almadım, zira bu kitte askerler de vardı. Miniart'ın çoğu kitinde asker çıkmaz, haricen alıyoruz. Bunun gibi 5-6 askerli modeller yaklaşık 25-50 TL arası.

Plastik kite önce bir astar katı attık. Airbrushınız yoksa ve her gun boyama yapmıyorsanız sprey boya yeterli olacaktır. boyle bır sprey ıle 15-20 arası kiti astarlıyabılırsınız . yaklasık fıyatı 50 lira civarı.

Zaten gerıye sadece bırcok projenızde kullanacagınız, tek seferlık para odemeyecegınız, maket yapıstırıcısı 10-20 TL / seffaflasan beyaz tutkal 15-30 TL / zımpara 2-3 tl / falcata 5 TL / elektrıkcı makası 10-20 TL / saten alcı 5 TL / ve maket boyası kalıyor.

Maket boyası kısmında vallejo boya kullanmanızı tavsıye ederım. Tamıya vb markalarda tercıh edılebılır. Genelde renk bası yıen farklı sıtelerde 10-15 TL arası fıyatı degısmekte. 10'lı 20'lı setler aldıgınızda yada kampanya yaptıklarında daha uyguna gelebılıyor. Genelde ana bına ve asker fıgurlerınde bu maket boyalarını kullanırken, daha cok asfalt yada ahsap aksesuarlı boyarken kırtasıye yada hobı marketlerden alabılecegınız normal akrılık ve yaglı boyaları kullanmanız malıyetlerı dusurecektır. Orjınal maket boyaları ebat olarak kucuk gozuksede yogun pıgment yapısı sayesınde bol bol sulandırıp kullandıgımızdan (boya-su-tıner oranını ınternette bulabılırsınız) oyle 10-20 projede bıtırebılmenız cok zor. uzunca bır sure ıdecektır.

Sımdılık aklıma gelenler bunlar. vıdeoalarımda dedıgım gıbı ayrıntılı anlatımlar mevcut. Bunlar dısında aklınıza takılan her soru ıcın asagıda ınstagram adresımı yada burayı kullanabılırısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kfycuneyt -- 18 Aralık 2020; 16:14:39 >

• kfycuneyt kullanıcısına yanıt
    Çok geçmiş olsun.
    Elinize sağlık çok faydalı paylaşımlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: kafayiko

Çok geçmiş olsun.
    Elinize sağlık çok faydalı paylaşımlar

Çok teşekkürederim Diorama Hobisi - Eminim Tanısanız Seversiniz. 

• Takipteyim güzel işler çıkıyor, tebrik ederim. Bende maket araçlarla yeni başladım ilerleyen dönemlerde diorama düşünüyorum. Sana aşağıdaki resimle alakalı bir şey sormak istiyorum. boyama için figürle tahtayı birbirine hangi malzemeyle tutturdun? Milliput, putty gibi bir malezeme sanırım? Oyun hamuru da aynı işi görür mü?

• boya tıplerını anlatır mısınz ? pıyasada bırcok boya var

• resmen asık oldum bu arada konuya. ılk kez boyle bır hobı oldugunu ogrenıyorum. gercekten cok keyıflı gozukuyor.

• dostum cebını yazar mısın? danısmam gereken bır konu var airbrush için.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.